دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

یک سرمایه‌گذار وقتی از سرمایه‌گذاری‌اش راضیست که بتواند سود حاصل از آن را در دوره‌های مختلف دریافت کند؛ این موضوع باعث می‌شود سود دهی سرمایه‌گذاری را بیشتر احساس کند. سود دهی صندوق های سرمایه گذاری مانند سرمایه گذاری در سهام، از 2 روش سود به دست می‌آید و بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

مثل سرمایه‌گذاری در یک سهم که می‌تواند دو نوع سود داشته باشد صندوق های سرمایه گذاری هم دو نوع سود دارند، این دو روش شامل سودهای نقدی دریافتی (روی سهام و اوراق بهادار موجود در سبد دارایی­‌های صندوق) و سودهای سرمایه‌ای ناشی از افزایش قیمت سهام است.

سودهای ناشی از افزایش قیمت سهام اغلب خودشان از دو قسمت جداگانه به دست می‌آیند، یکی عایدات حاصل از فروش دارایی­‌ها(سهام و سایر اوراق بهادار) و دیگری سود حاصل از تغییر قیمت دارایی‌های صندوق که خود را ب­صورت افزایش قیمت واحدهای سرمایه­‌گذاری صندوق نشان می­‌دهند.

صندوق های سرمایه گذاری به چند روش به سرمایه‌گذاران خود سود می‌دهند؟

بنابراین مجموع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری از سه روش زیر خواهد بود:


سود نقدی هر واحد سرمایه گذاری


صندوق های سرمایه گذاری مقدار درآمد یا سود نقدی که بابت سهام و اوراق قرضه موجود در سبد دارایی‌های خود به دست می‌آورند را به عنوان درصدی از ارزش خالص دارایی (NAV) اعلام و در طول سال و به صورت دوره‌ای، به سرمایه‌گذاران خود پرداخت می‌کنند. نرخ بازده نقدی هم از تقسیم این مبلغ پرداختی، بر قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری به دست می‌آید.

به عنوان مثال اگر ارزش هر واحد سرمایه گذاری یک صندوق 100 هزار تومان بوده باشد و در پایان دوره، هر واحد 6 هزار تومان سود نقدی داشته باشد، نرخ بازده نقدی آن از تقسیم 6 هزار تومان بر 100 هزار تومان به دست می‌آید.


عایدات سرمایه‌ای ناشی از دارایی‌های فروخته شده


این عایدات نتیجه فروش اوراق بهادار داخل سبد صندوق، به مبلغی بیشتر از بهای تمام شده آن‌ها هستند. یعنی صندوق بخشی از اوراق بهادار داخل سبد را فروخته و به همین دلیل مقداری سرمایه نقدی دارد که در پایان دوره بین تمام سرمایه گذاران تقسیم و به نسبت تعداد واحدهایی که دارند، پرداخت می‌کند.


عایدات سرمایه‌ای از محل دارایی‌های موجود


این عایدات حاصل از افزایش قیمت اوراق بهادار داخل سبد صندوق هستند، ولی آن اوراق بهاداری که هنوز به فروش نرسیده‌اند. افزایش قیمت این اوراق در افزایش قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تاثیر می‌گذارند و به عنوان سود به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

در مجموع می‌توانیم بازده کل یک صندوق سرمایه گذاری را به شکل فرمول زیر هم بنویسیم:

نحوه محاسبه سود صندوق های سرمایه گذاری

سود دهی همه صندوق های سرمایه گذاری از این سه بخش است، اما صندوق‌ها مدل تقسیم سود متفاوتی دارند که به نوع صندوق بستگی دارد. چنانچه صندوقی پرداخت دوره‌ای داشته باشد، باید قوانین تقسیم سود مربوطه را در امیدنامه خود قید کند. این قانون تحت عنوان «پرداخت‌های دوره‌ای به سرمایه‌گذاران» و معمولا در سومین فهرست امیدنامه آمده است. مدیر صندوق هم موظف است ظرف دو روز کاری بعد از پایان هر دورۀ پیش‌بینی شده برای پرداخت نقدی سود، مبلغ قابل پرداخت به سرمایه‌گذاران را مطابق امیدنامه محاسبه و به حساب سرمایه‌گذارانی که تا پایان آن دوره مالک واحدهای سرمایه‌گذاری بوده‌اند، واریز کند.

بیشتر بخوانید
بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری و نحوه محاسبه آن

سود دهی انواع صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری چگونه است؟

پرداخت دوره‌ای در سه نوع صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و با درآمد ثابت عموما به شکل زیر است:


پرداخت سود در صندوق های سهامی


صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا یکی از معتبرترین صندوق های سهامی است که پرداخت دوره‌ای هم دارد (اغلب صندوق های سهامی پرداخت دوره‌ای ندارند.) دوره زمانی تقسیم سود در این صندوق سالانه است و در پایان اسفندماه انجام می‌شود. سود پرداختی هر دوره نیز از مجموع دو بخش زیر حاصل می‌شود:

  1. 24 درصد از ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری در پایان دوره تقسیم سود (ارزش مبنای واحدها معمولا حدود 100 هزار تومان است)
  2. سودهای سهام تحت تملک صندوق که طی دوره تقسیم سود، نقدا دریافت شده‌اند.

پرداخت سود در صندوق های مختلط


اکثر صندوق های مختلط پرداخت دوره‌ای ندارند، اما صندوق سرمایه گذاری کوثر یکی از صندوق های سرمایه گذاری مختلط است که پرداخت سود دوره‌‌ای دارد و مقطع زمانی آن هر 6 ماه یک بار و در روز پایانی ماه است. سود قابل تقسیم در پایان هر دورۀ تقسیم سود، برابر مجموع مبالغ بند الف و ب است که در امیدنامه آن نوشته شده است:

  1. 12 درصد از ارزش مبنای واحدهای سرمایه گذاری در پایان دوره تقسیم سود
  2. سودهای سهام تحت تملک صندوق که طی دوره تقسیم سود نقدا دریافت شده‌اند.

پرداخت سود در صندوق های با درآمد ثابت


یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها علاقه دارند، همین پرداخت سودهای دوره‌ای است که بازه زمانی آن در صندوق‌های مختلف متفاوت است. مثلا برخی از صندوق های با درآمد ثابت پرداخت سود ماهانه دارند، برخی 3 ماهه، برخی 6 ماهه و …

به عنوان مثال صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است که پرداخت سود دوره‌ای آن ماهانه و روز 25ام هر ماه انجام می‌شود. این سود همان تفاوت ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری با قیمت مبنای واحدهاست که متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار، به حساب او واریز می‌شود.

نکته: در همه صندوق های سرمایه گذاری، بعد از این که سود دوره‌ای پرداخت می‌شود، ارزش خالص هر واحد به قیمت مبنا تغییر می‌کند و این موضوع باعث تعدیل قیمت واحدها و سرازیر شدن سرمایه‌گذاری‌های جدید به صندوق می‌شود.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در ایران

نتیجه‌گیری

در این مطلب شما را با انواع روش‌های سود دهی صندوق های سرمایه گذاری آشنا کردیم. در هنگام انتخاب صندوق سرمایه گذاری حتما با توجه به روحیه خود عمل کنید. اگر بدنبال دریافت سودهای دوره‌ای مانند بانک‌ها هستید صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط برای شما مناسب هستند. اما اگر دیدی بلند مدت برای سرمایه‌گذاری‌های خود در صندوق‌ها دارید و بدنبال دیافت سود ماهانه نیستید صندوق‌های سهامی با توجه به بازدهی خوبی که دارند برای شما مناسب هستند.

البته ذکر این نکته مهم است که ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های در سهام نسبت به دو نوع دیگر بیشتر است. شما کدام نوع سود دهی صندوق های سرمایه گذاری را ترجیح می‌دهید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

بازار بورس دومین ماه پاییز را با نوسانات خنثی سپری کرد. افت و خیزهای شاخص کل بورس در آبان ماه 98 نهایتا با افت یک درصدی به کار خود پایان داد تا عملکرد بورس در آبان ماه تحت عنوان ضعیف ترین ماه سال تاکنون قرار بگیرد.

در همین اوضاع گزینه های کم ریسک و مطمئن تر بازار سرمایه رخ نمودند و در میان فعالان بازار بیشتر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند. در این میان صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از مواردی بود که همواره علاوه بر فعالان حرفه ای بازار سرمایه، عموم مردم را نیز به سرمایه گذاری ترغیب و تشویق می نماید.

در حالی که محدودیت های بانک مرکزی برای سود سپرده های بانکی جذابیت سرمایه گذاری در بانک ها را کمرنگ تر نموده است، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابتی که تقسیم سود منظم دارند می‌توانند جایگزین مناسبی برای سرمایه گذاران ریسک گریز باشند.

پرداخت سود دوره ای در صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از نظر پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. برخی به صورت یک ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان شان واریز می کنند. برخی دیگر در بازه های زمانی سه یا شش ماهه تقسیم سود می کنند. صندوق های دیگری نیز هستند که بدون تقسیم سود فعالیت می کنند و سرمایه گذاران صرفا از محل افزایش خالص ارزش دارایی ها و افزایش قیمت واحدهای صندوق(NAV) کسب سود می کنند.

در این گزارش به بررسی بالاترین سود صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابتی می پردازیم که به صورت ماهانه پرداخت سود دارند.

گفتنی است عملیات تقسیم سود در صندوق های با درآمد ثابت در تاریخ های از قبل اعلام شده توسط صندوق، انجام می شود.

در ضمن، این گزارش شامل تمامی صندوق های درآمد ثابت دارای تقسیم سود ماهیانه نمی شود و صرفا بهترین صندوق های درآمد ثابت از این نوع را بررسی کرده است.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در آبان ماه سال 98 چگونه بوده است؟

در سیگنال به صورت ماهانه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار می دهیم. بررسی های کارشناسان ما در آبان ماه 98 نشان می دهد که صندوق های با درآمد ثابتی که ماهانه تقسیم سود دارند، بازدهی بالاتر از 4 درصد را هم ثبت کرده اند.

بر این اساس بهترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت صندوق مشترک صبای هدف بوده است، که در ابان ماه 98 4.67 درصد بازدهی داشته.

صندوق مشترک اندیشه فردا با 4.67 درصد بازدهی یک ماهه موفق شد بهترین سوددهی را در میان صندوق های با تقسیم سود ماهانه داشته باشد و عملکرد مطلوبی نسبت به شاخص نشان دهد. خالص ارزش دارایی این صندوق بالغ بر 83 میلیارد تومان است. . در این صندوق بیش از 74 درصد حجم دارایی به اوراق با درآمد ثابت، 1.9 درصد به سپرده‌های بانکی، 22.7 درصد به خرید سهام و 1.3 درصد نیز به سایر دارایی ها اختصاص دارد.

صندوق مشترک صنعت و معدن با کسب بازدهی 3.97 در رتبه دوم بهترین صندوق های درآمد ثابت با پرداخت سود در آبان ماه قرار گرفت.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه در آبان 98

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه در آبان ماه 98 به شرح جدول زیر است:

رتبه نام صندوق بازده آبان ماه 98 (درصد) معادل سالیانه(درصد)
اولمشترک اندیشه فردا 4.67 56.04
دوم مشترک صنعت و معدن ۳.۹۷ 47.64
سوم پاداش سهامداری توسعه یکم ۲.۲۰ 26.40
چهارم ارزش آفرین گلرنگ 2.04 24.48
پنجم مشترک گنجینه الماس پایدار ۱.۹۹ 23.88
ششم امین آشنا ایرانیان 1.93 23.16
هفتم پاداش سرمایه بهگزین 1.88 22.56
هشتم مشترک سپهر تدبیرگران 1.87 22.44
نهم گنجینه یکم آوید ۱.۸۴ 22.08
دهم درآمد ثابت سرآمد 1.84 22.08
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان ماه سال 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران دریافت سود قطعی و منظم در انتخاب محل سرمایه‌گذاری خیلی تاثیرگذار است. به همین دلیل است که بیشترین نقدینگی کشور در بانک‌ها و حساب‌هایی قرار دارد که سود تضمین‌شده‌ای را به مشتریان می‌دهند. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز صندوق‌های با درآمد ثابت با جذب 97 درصد از کل نقدینگی موجود در صندوق‌های سرمایه گذاری، بیشترین جذابیت را دارند. در این گزارش به بررسی بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابتی می‌پردازیم که به صورت ماهانه سود پرداخت می‌کنند و در شش ماه نخست سال 98 بیشترین بازدهی را داشته‌اند.

بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از نظر پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی به صورت یک ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان واریز می‌کنند. برخی دیگر در بازه‌های زمانی سه یا شش ماهه تقسیم سود می‌کنند.

صندوق‌های دیگری نیز هستند که بدون تقسیم سود فعالیت می‌کنند و سرمایه‌گذاران صرفا از محل افزایش خالص ارزش دارایی‌ها و افزایش قیمت واحدهای صندوق(NAV) کسب سود می‌کنند.

لازم به ذکر است، این گزارش شامل تمامی صندوق‌های درآمد ثابت دارای تقسیم سود ماهانه نمی‌شود و صرفا بهترین صندوق‌های درآمد ثابت از این نوع را بررسی کرده است. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر درباره صندوق های درآمد ثابت می‌توانید به صفحه صندوق‌های سرمایه گذاری مراجعه کنید.

لیست بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت ماهانه به شرح زیر است:

نام صندوق بازده نیم سال اول 98 (درصد) معادل سالیانه(درصد)
مشترک صبای هدف 27.25 54.50
مشترک صنعت و معدن 22.66 45.32
گنجینه یکم آوید 17.62 35.24
گنجینه آینده روشن 12.85 25.70
گسترش فردای ایرانیان  12.42 24.84
امین آشنا ایرانیان 12.35 24.70
دوم اکسیر فارابی 11.82 23.64
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه‌گذاری ” توسعه سرمایه نیکی” در هفته گذشته با ثبت بازده 1.72 درصد بیشترین بازده را در بین این صندوق‌ها ثبت کرد. این صندوق با در اختیار داشتن 66 میلیارد ریال دارایی، توانسته است به چنین بازدهی دست پیدا کند. این مبلغ در مقایسه با خالص ارزش دارایی سایر صندوق‌های با درآمد ثابت بسیار ناچیز است. بازدهی یک سال اخیر این صندوق نیز حدود 24.9 درصد بوده است. صندوق‌ سرمایه‌گذاری “ارزش آفرین گلرنگ” با کسب 0.62 درصد بازدهی در رتبه دوم بهترین عملکرد در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارند. رتبه سوم پربازده‌ترین صندوق بادرآمد ثابت هفته گذشته را نیز صندوق “امین آشنا ایرانیان” با 0.61 درصد بازدهی کسب کرده است. لازم به ذکر است میانگین بازدهی هفته گذشته صندوق‌های با درآمد ثابت فعال در بازار سرمایه 0.4 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق پربازده با درآمد ثابت بادرآمد‌ثابت هفته منتهی‌به 1398/02/27 آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 توسعه سرمایه نیکی 1.72% 24.9% 66 مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر
2 ارزش آفرین گلرنگ 0.62% 24.3% 508 مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
3 امین آشنا ایرانیان 0.61% 23.4% 15,137 سبدگردان سهم آشنا
4 با درآمد ثابت اعتماد ملل 0.51% 21.9% 1,104 سبدگردان نوین نگر آسیا
5 گسترش فردای ایرانیان  0.50% 23.1% 59,839 کارگزاری بانک آینده

در نمودار زیر بازده پربازده ‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد‌ثابت هفته منتهی‌به 1398/02/27 با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت (هفته منتهی به بیست و هفتم اردیبهشت 1398)

صندوق‌های با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

سیگنال پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397 که در بازار سرمایه فعال می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد.  پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397، “ارمغان ایرانیان” با 24.1 درصد بازدهی بوده است. کسب چنین بازدهی برای صندوق با درآمد ثابت بازده خوبی به حساب می‌آید؛ زیرا صندوق‌های با درآمد ثابت کمترین ریسک را از بین سایر انواع صندوق‌ها دارند. صندوق  “ارزش آفرین گلرنگ ” با 23.9 درصد بازدهی، دومین صندوق پربازده از بین پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397 بوده است. سومین صندوق پربازده نیز “مشترک فراز اندیش نوین” می‌باشد که توانسته است 23.3 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت فعال در بازار سرمایه در سال گذشته 20.6 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق از پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 ارمغان ایرانیان 24.1% 170 تامین سرمایه نوین
2 ارزش آفرین گلرنگ 23.9% 529 مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
3 مشترک فراز اندیش نوین 23.3% 1,427 تامین سرمایه نوین
4 گسترش فردای ایرانیان  23.0% 58,238 کارگزاری بانک آینده
5 امین آشنا ایرانیان 22.9% 17,869 سبدگردان سهم آشنا


در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، شهریار شهمیری، مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا در این خصوص به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: تا کنون هیچ نهاد رسمی برای بررسی عملکرد صندوق‌ها وجود نداشت که بخواهیم از آن استفاده کنیم و دوره عملکرد و ثبات چندین ساله‌مان را به عموم نشان دهیم اما اکنون خودمان را در بوته آزمایش قراردادیم.

وی ادامه داد: صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان به عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال ۹۱ راه‌اندازی شد که در آن زمان فقط ۱۴ صندوق از این نوع وجود داشت که اکثر آنها متعلق به بانک‌ها بودند. در آن زمان اعتقاد داشتیم که از پتانسیل بازار سرمایه به خصوص از اوراق با درآمد ثابت می‌توانیم استفاده کنیم و شرایطی را به‌وجود آوریم که بازدهی به مراتب بالاتر از سود بانکی نصیب سرمایه ‌گذاران کنیم. اما تحقق ساختاری این امر بیش از چهار سال طول کشید.

مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا افزود: با توجه به فضایی که این چند سال اخیر در کشور داشته‌ایم و اعتماد مردم به بانک ها و موسسات مالی نیز کم شده، جلب اعتماد عمومی به ابزار مالی جدید بسیار مشکل است، با این حال ارزش بازار صندوق‌های در آمد ثابت از حدود سه هزار میلیارد تومان سال ۹۲، به عددی بیش از ۱۴۳ هزار میلیارد تومان سال ۹۷ رسیده‌ است.

شهمیری افزود: طبق آمار سازمان بورس ضریب نفوذ سرمایه‌گذاران در صندوق‌های با درآمد ثابت، نزدیک دو میلیون نفر اعلام شده که نشان می‌دهد بسیاری از مردم عادی با این ابزار مالی آشنا شده‌اند. تمرکز ، هدف و رویای ما در این صندوق عموم مردم جامعه و به عبارتی فضای بسیار بزرگ‌تر از بازار سرمایه و افراد فعال در آن را هدف قرار داده‌ایم.

وی افزود: ما توانسته‌ایم در بحث درجه بندی توسط موسسه رتبه بندی برهان با هر دو معیار لحاظ ریسک تمرکز و بدون لحاظ ریسک تمرکز، درجه پنج ستاره (خیلی خوب) که بالاترین درجه قابل دریافت است را داشته باشیم ؛ البته در گزارش جدید که انتهای اسفند ماه بروز رسانی خواهد شد، با توجه به معیارهای درجه بندی کنونی، شرایط بهتری را صندوق پیدا کرده و مسلما درجه بالا را حفظ خواهیم کرد.

شهمیری با تاکید بر اینکه تا به امروز هیچ رتبه بندی رسمی وجود نداشته گفت: افراد تنها ملاک عملکرد صندوق‌ها را نرخ پرداخت سود ماهیانه می دانند؛ اما باید نشان دهیم که تنها ملاک بازدهی بالا، ملاک اصلی موفقیت یک صندوق نیست و ما در سایر مولفه‌ها و شاخص‌ها هم توانسته‌ایم بالاترین درجه ممکن را کسب کنیم. این مهم ما را در نزدیک شدن به هدفمان که جمع آوری نقدینگی خرد از سطح عمومی جامعه و جلب اعتماد عمومی است، کمک می‌کند. ضمن آنکه با انجام درجه بندی و رتبه بندی، مسیر ما و اکثر صندوق‌ها نیز تا حد زیادی مشخص شده و می‌دانیم چگونه رتبه خود را حفظ کنیم؛ می دانیم که دیده می شویم بنابراین باید در عملکردمان بیشتر از گذشته دقت کنیم وحاضر نیستیم به هیچ وجهی این رتبه را از دست بدهیم.

مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا ادامه داد: ما از پارامترهای درجه بندی قبل از ارائه درخواست و حتی در حین درجه‌بندی اطلاع نداشتیم، ولی بسیار خوشحال هستیم که درجه صندوق حتی با توجه به بازه درجه بندی پنج ساله و سه ساله در همه زمین‌ها همواره پنج ستاره بوده است و این نشان‌دهنده این است که مدیریت صندوق همواره منافع سرمایه‌ ‌گذاران خود را در اولویت اول قرار داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.