دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛ روز جاری در مجموع حدود هشت هزار و 900 میلیارد تومان سهام خرید و فروش شد که پنج نماد «فملی»، «فولاد»، «وبملت»، «ومللح» و «شبندر» به ترتیب در رتبه اول تا پنجم لیست بیشترین ارزش معاملات سهام قرار گرفتند.

در اولین روز هفته معادل 600 میلیارد تومان سهام ملی صنایع مس ایران دست به دست شد، فولاد مبارکه اصفهان پس از معاملاتی به ارزش 510 میلیارد تومان دوم شد و سهام بانک ملت نیز به جایگاه سوم معاملات رسید.

بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه “فلزات اساسی” تعلق داشت به طوری که هزار و 800 میلیارد تومان فقط در این بخش جابجا شد، گروه “بانک‌ها و مؤسسات اعتباری” با معاملات هزار و 450 میلیارد تومانی دوم شد و “محصولات شیمیایی” در جایگاه سوم قرار گرفت.

امروز 1.6 درصد از کل سهام توسعه و عمران امید (ثامید) معامله شد، 10 نماد برتر سهم 38 درصدی از کل داد و ستدها داشتند، ارزش معاملات در 21 سهم به بیش از 100 میلیارد تومان رسید و نصف ارزش کل معاملات نیز به 18 نماد نخست اختصاص داشت.

ارزش معاملات سهام 99.07.05

رتبه_بندی-سهام-در-معاملات-بورس-و-فرابورس-99.07.05

طراحی اینفوگرافیک: شبنم نعیمی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 قیمت ارز چند هفته‌ای است که با نوسان شدید قیمتی همراه است و همین امر باعث شده تا هر چند روز یکبار رکورد جدیدی برای انواع ارز بخصوص دلار در بازار به ثبت برسد.

سیر صعودی قیمت ارز از روزهای قبل شدیدتر شده و به دنبال آن ابتدا دلار وارد کانال 28 هزار تومان شد و بعد از آن براحتی از 29 هزار تومان عبور کرد؛ افزایش قیمت ارز در بازار آزاد موجب شده تا در بازار رسمی نیز قیمت‌ها صعودی باشد برهمین اساس هم دلار در صرافی های بانکی امروز 28 هزار و 850 تومان قیمت خورد! ضمن اینکه در بازار نیما نیز قیمت دلار با جهش قابل ملاحظه‌ای 23 هزار و 870 تومان تعیین شده است.

استارت گرانی دلار از همان روزهای نخست ابتدای سال با نمایان شدن آثار اقتصادی شیوع کرونا و قطع صادرات و واردات زده شد و بعد از آن هر بار با بهانه‌ای اقتصادی یا سیاسی بازار با تنش قیمتی همراه و رکوردزنی ها ادامه دار شد.

البته بانک مرکزی معتقد است آنچه این روزها در بازار ارز درحال وقوع است دلیل اقتصادی ندارد و باید پشت پرده گرانی‌ها را مسایل سیاسی و امنیتی جست‌وجو کرد؛ مسئولان ارزی بارها تاکید کرده‌اند که دشمن در تلاش است با تنش در بازار ارز ایران به اهداف خود برسد.

فعالان بازار ارز نیز دلایل متعددی را برای گرانی های اخیر دلار نام می برند و معتقدند با توجه به نزدیک شدن انتخابات آمریکا، مهر امسال با نوسان بالا همراه خواهد بود و بازار اسیر فضای هیجانی خواهد شد. گروه دیگری هم بر این نظرند که بازار ارز به سطحی رسیده که کم کم تقاضا از آن دست می‌کشد و بازار در یک محدوده معین درجا خواهد زد.

خبر امروز رویترز مبنی بر فروش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز توسط ایران، در ساعات نخست معاملات یک شوک به برخی معامله‌گران وارد کرد و تا حدودی معاملات پشت‌خطی را به عقب راند. با اینحال،‌ اما در ساعات نخست قیمت ها در بازار هرات افزایشی بود و همین امر نیز باعث عبور دلار از کانال 29 هزار تومان شد.

برخی از فعالان بازار ارز می گویند در صورتی که خبر مثبت و بنیادی اعلام شود حتماً اتفاقات مهر 97 تکرار می شود و قیمت دلار سقوط می کند؛ یکبار در مهر سال 97 بانک مرکزی توانست دلار را از نزدیک 20 هزار تومان به 10 هزار تومان کاهش دهد و شاید این اتفاق با یک خبر بنیادی بازهم تکرار شود .

از جمله دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر افزایش چشم گیر قیمت درهم است چراکه قیمت درهم یکی از اهرم های اصلی تعیین قیمت ارز در بازار است؛ قیمت درهم امروز از کانال  7 هزار تومان وارد کانال 8 هزار تومان شد و همین امر نیز افزایش قیمت دلار و ورود به کانال 29 هزار تومان را به دنبال داشت. 

فعالان بازار ارز اما می گویند از ساعتی قبل تعداد خریداران درهم در بازار به شدت کاهش یافته و اکثراً فروشنده شده اند و همین امر نیز ریزش قیمت درهم را به همراه داشته است.

برهمین اساس قیمت درهم برای خرید 7800 تومان و برای فروش 7890 تومان است. البته خبرهای رسیده به خبرنگار تسنیم نیز بیانگر افزایش فروش و تزریق درهم امارات در بازار است؛ امروز 300 میلیون درهم توسط بازارساز در بازار ثانویه عرضه شده است.

به گفته صراف‌های خیابان فردوسی، کاهش قیمت خرید و فروش ارز در بازار رسمی و آزاد موجب شده تا آربیتراژ نرخ کم شود و رسماً خریدار و گیرنده اربیتراژ نرخ هم کمتر خواهد شد؛ در این شرایط تقاضا برای خرید ارز کاهش محسوسی پیدا میکند.

بازاری ها تاکید دارند که نزدیکی نرخ ارز رسمی به نرخ بازار تصمیم درستی برای برداشتن فاصله و جذابیت خرید ارز است که باعث کاهش سفته بازی در بازار می شود.

برخی از فعالان بازار نیز به مثبت شدن شاخص بورس بعنوان نقطه مثبت برای کاهش نوسانات ارزی اشاره کرده و می گویند: با صعودی شدن بورس امید می رود که سرمایه ها مجدد به سمت بورس بروند و تقاضای اضافی در بازار ارز تخلیه شود.

گفتنی است، دلار از قیمت 29 هزار و 200 تومان صبح امروز به 28 هزار و 500 تومان کاهش یافته است ضمن اینکه قیمت دلار در بازار متشکل و صرافی ها نیز هم اکنون در محدوده قیمتی 28 هزار و 300 تومان معامله می شود. با افزایش تعداد فروشنده و کم بودن خریدار در بازار قیمت ها کاهشی شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفته گذشته بدون انتشار هیچ خبر تاثیرگذاری برای بورس به پایان یافت و شروع معاملات هفته جاری دنباله‌رو روند افزایشی چهارشنبه با برتری تقاضا بر عرضه در مرحله پیش‌گشایش آغاز شد.

شاخص کل در بدو شروع معاملات به مدد شاخص‌سازانی چون «فارس» و «فولاد» و شرکت‌های معدنی هم‌چون «کگل» و «ومعادن» افزایش 23 هزار واحدی را پشت سر گذاشت؛ حتی نمادهای پرعرضه و دارای صف فروش خودروسازی‌ها هم به خوبی توانسته بودند حجم فروش را پوشش داده و نسبتا در دامنه مثبت قرار بگیرند. اما با گذشت زمان هیجانات بازار مجددا به سمت عرضه تمایل بیشتری نشان داد و شاخص کل مسیر مثبت رفته را بازگشت تا در پایان به افزایش حدود 4 هزار واحدی و توقف بر روی رقم 1 میلیون و 615 هزار واحد بسنده کند. «فارس»، «تاپیکو»، «کچاد» از نمادهای اصلی شاخص‌ساز مثبت بودند در مقابل «فملی»، «شتران» و «اخابر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

مجموع ارزش معاملات در بازار امروز به رقم 11 هزار میلیارد تومان رسید و گروه‌های فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها برترین صنایع امروز به شمار می‌رفتند.

پایان هفته بازارهای جهانی چگونه گذشت؟

هرچند معاملات بازار بورس داخلی ما بدون توجه به تمام مولفه‌های تاثیرگذار مسیر اصلاحی طی می‌کند اما پرداختن به وضعیت بازارهای بین‌المللی در پایان هفته گذشته خالی از لطف نیست. بازارهای جهانی این هفته با افت قابل توجه به کار خود پایان دادند. بعد از نوسانات سنگینی که در میانه‌های هفته رخ داد، معاملات پایانی نیز به دنبال آن با افت دیگری همراه شد. هر اونس طلا با کاهش 0.65 درصدی به میانه های کانال هزار و 800 دلار رسید، مس و روی نیز با افت قابل توجه به کار خود پایان دادند و هر بشکه نفت خام برنت نیز با افت اندک به کانال 41 دلار بازگشت.

دلار در بازار آزاد می‌تازد

نرخ دلار داخلی در کشور بدون هیچ کنترلی در حال افزایش یافت و در یک قدمی 30 هزار تومانی شدن قرار دارد. همزمان با رشد افسار گسیخته نرخ دلار در بازار، دلار سامانه نیما به 24 هزار تومان نزدیک می‌شود. علی رغم افزایش قیمت‌های قابل توجه دلار در سامانه نیما که برای شرکت‌های صادرات محور نوید کسب درآمد بیشتر دارد وضعیت سهام این شرکت‌ها با نوسان رو به رو است. در این میان پتروشیمی‌ها وضعیت بهتری در مقایسه با سایرین دارند و افزایش قیمت و روند متعادل‌تری را طی می‌کنند.

برخی از فعالان بازار ارز می گویند در صورتی که خبر مثبت و بنیادی اعلام شود حتماً اتفاقات مهر 97 تکرار می شود و قیمت دلار سقوط می کند؛ یکبار در مهر سال 97 بانک مرکزی توانست دلار را از نزدیک 20 هزار تومان به 10 هزار تومان کاهش دهد و شاید این اتفاق با یک خبر بنیادی بازهم تکرار شود.

برخی دیگر از فعالان بازار نیز به مثبت شدن شاخص بورس بعنوان نقطه مثبت برای کاهش نوسانات ارزی اشاره کرده و میگویند: با صعودی شدن بورس امید میرود که سرمایه ها مجدد به سمت بورس بروند و تقاضای اضافی در بازار ارز تخلیه شود.

اما شواهد حال حاضر نشان می‌دهد نه خبری از اتفاق بنیادی برای افت شدید نرخ دلار وجود دارد و نه تلاشی برای صعودی شدن بورس از سوی مسئولان دولتی به چشم می‌خورد! 

 

رویداد مهم بازار امروز

براساس اعلام ناظر بازار در روز جاری براساس قوانین جدید وضع شده از امروز (5مهرماه) تا اطلاع ثانوی زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغییر پیدا کرد و انجام معامله در همان روز با پول حاصل از فروش سهام دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود. با این قانون نوسان‌گیری در بازار محدود خواهد شد و نظارت بر روند معاملات سخت‌گیرانه‌تر خواهد بود.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

 این صندوق‌ها برای بالا بردن نقد شوندگی سهام و جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی به وجود آمده­اند و در عین حال برای به ارزش رساندن قیمت سهام به ارزش ذاتی آن بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله ویژگی های این صندوق مشارکت در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار موضوع بازارگردانی و امکان تامین حداکثر 70 درصد از سرمایه صندوق به ‌صورت سهام و حق‌تقدم و 30 درصد به صورت نقد است که این امکان را به صندوق می­دهد تا در هر شرایطی آمادگی لازم برای خرید یا عرضه سهام موضوع بازارگردانی را داشته باشد.

از جمله مزایای این صندوق برای اشخاص حقوقی میتوان به کاهش کارمزد و هزینه‌های معاملات صندوق به ‌واسطه معافیت‌های در نظر گرفته‌ شده، کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق با عنایت به اساسنامه آن، در اختیار قرار دادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات اشاره کرد.

بازارگردان با عرضه و تقاضای خود به نقدشوندگی سهم کمک شایانی میکند که همین امر، خصوصا در حالت های خاص بازار سرمایه که شاهد صفوف خرید و فروش هستیم، میتواند منفعت زیادی را نسیب سرمایه گذاران کند. بنابراین با رونق گرفتن این صندوق ها، اشخاص حقیقی نیز منتفع خواهند شد.

صندوق بازارگردانی تاک با مدیریت شرکت مشاورسرمایه گذاری مدبران هما، با بهره مندی از نیروی متخصص و حرفه ای، سابقه درخشان در مدیریت دارایی افراد در داخل و خارج از کشور و استفاده از خدمات نوین از جمله الگوریتم تریدینگ، تجربه ی خوبی را برای تمامی ذینفعان در مقوله بازارگردانی به ارمغان می آورد.

پیش تر این شرکت مدیریت حرفه ای خود را در صندوق سهامی سرو سودمند مدبران و صندوق با درآمد ثابت افران نشان داده است.

به نظر میرسد با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و به نوعی جدید بودن بازار سرمایه برای قشر زیادی از سرمایه گذاران فعلی، الزام شرکت ها به داشتن حداقل یک بازارگردان، از جمله تصمیمات مهم و تاثیرگذار سازمان بورس و اوراق بهادار در این برهه از زمان است که امید است با رونق این نوع از صندوق ها، شاهد افزایش نقدشوندگی بازار سهام حتی در شرایط خاص باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص صندوق بازارگردانی اختصاصی تاک با شماره های زیر تماس بگیرید:

02126231284

02126231278

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش بیان کرد: ظرفیت تولید زنجیره فولاد از 123 میلیون تن در سال 1392 و ابتدای دولت تدبیر و امید به 230 میلیون تن در حال حاضر رسید.

جعفر سرقینی در این مراسم با بیان این مطلب، افزود: امروز به همت متخصصان ایرانی و با وجود همه تحریمهای ظالمانه به ظرفیت 37 میلیون تن فولاد خام رسیدیم.

کسب رتبه 10 فولاد دنیا

وی با بیان اینکه رتبه 10 فولاد دنیا را به دست آورده ایم، گفت: در چند سال گذشته توانستیم فرانسه و ایتالیا را از لحاظ تولید فولاد پشت سر بگذاریم.

رشد 6.5 درصدی تولید فولاد خام کشور

سرپرست وزارت صمت با یادآوری اینکه رشد تولید فولاد دنیا در سال گذشته 3.5 درصد رشد داشته است، بیان کرد: اما علی‌رغم سنگین ترین تحریم ها با اتکا به روحیه جهادی رشد تولید فولاد خام کشور 6.5 درصد شده است.

سرقینی ادامه داد: در پنج ساله منتهی به سال 1392 هر ساله 22 تا 23 میلیون تن سنگ آهن خام صادر می شد که این رقم در سال گذشته به کمتر از 4 میلیون تن رسیده است.

صادرات 12 میلیون تنی انواع فولاد در سال گذشته

وی اضافه کرد: در سال 1391 حدود 6.5 میلیون تن واردات فولاد و 1.5 میلیون تن صادرات فولاد داشتیم اما در سال 98 در زمینه صادرات فولاد رکورد زده شد و به 12 میلیون تن صادرات انواع فولاد رسیدیم. همچنین در نتیجه تکمیل زنجیره ها فقط 200 تا 300 هزار تن واردات فولاد داشتیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با یادآوری چشم‌انداز تولید 55 میلیون تنی فولاد خام تا افق 1404 بیان کرد: اکنون 37 میلیون تن فولاد آماده به کار داریم و بیست میلیون تن نیز در دست اجرا می باشد که شروع شده است و با این ظرفیت حتماً چشم انداز تولید 55 میلیون تنی فولاد محقق خواهد شد.

سرقینی گفت: صنعت فولاد بومی شده است و حتی تکنولوژی پرد را به همت متخصصان ایرانی به دست آورده‌ایم.

وی با اشاره به برخی آمارهای تولید در پنج ماهه امسال بیان کرد: در پتروشیمی رشد تولید 6.3 درصدی، لوازم خانگی 42.5 درصدی، آلومینیوم 50 درصدی، فولاد 8 درصدی، سیمان 15 درصدی و خودرو 18.5 درصدی داشته ایم.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: در زمینه پروانه های بهره برداری رشد 70 درصدی به لحاظ سرمایه گذاری داشته ایم و صدور جواز تاسیس افزایش 31.5 درصدی داشته است.

رشد مثبت 2.5 درصدی صنعت در سه ماهه اول امسال

سرقینی گفت: با وجود همه تحریم‌ها رشد صنعت به گفته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سه ماهه اول امسال 2.5 درصد مثبت بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طبق آیین نامه حفظ و ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران در 20 شهریور ماه توسط شورای عالی بورس با تاکید بر لزوم معرفی و داشتن حداقل یک بازارگردان برای هر یک از شرکت های بورسی از این پس شاهد نقدشوندگی بالاتر درسهام و جلوگیری از نوسانات قیمت سهام خواهیم بود.

در همین راستا ­صندوق­ های بازارگردانی ابزاری مناسب جهت حصول به این امر هستند. این صندوق‌ها برای بالا بردن نقد شوندگی سهام و جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی بوجود آمده ­اند و در عین حال برای به ارزش رساندن  قیمت سهام به ارزش ذاتی آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

از جمله ویژگی های این صندوق مشارکت در تعهد پذیره‌نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار موضوع بازارگردانی و امکان تامین حداکثر 70 درصد از سرمایه صندوق بصورت سهام و حق‌تقدم و 30 درصد بصورت نقد است که این امکان را به صندوق می­ دهد در هر شرایطی آمادگی لازم برای خرید یا عرضه سهام موضوع بازارگردانی را داشته باشد.

همچنین از جمله مزایای این صندوق برای اشخاص حقوقی می توان به کاهش کارمزد و هزینه‌های معاملات صندوق به ‌واسطه معافیت‌های در نظر گرفته‌ شده، کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق با عنایت به اساسنامه و در اختیار قرار دادن ایستگاه معاملاتی برای انجام معاملات اشاره کرد.

بازارگردان با عرضه و تقاضا به نقدشوندگی سهم کمک شایانی می کند که همین امر خصوصاً در حالت های خاص بازار سرمایه که شاهد صفوف خرید و فروش هستیم، می تواند منفعت زیادی را نصیب سرمایه گذاران کند بنابراین با رونق گرفتن این صندوق ها، اشخاص حقیقی نیز منتفع خواهند شد.

صندوق بازارگردانی تاک با مدیریت شرکت مشاورسرمایه گذاری مدبران هما با بهره مندی از نیروی متخصص و حرفه ای، سابقه درخشان در مدیریت دارایی افراد در داخل و خارج و استفاده از خدمات نوین از جمله الگوریتم تریدینگ، تجربه خوبی را برای تمامی ذینفعان در مقوله بازارگردانی به ارمغان می آورد.

پیش تر این شرکت مدیریت حرفه ای را در صندوق سهامی سرو سودمند مدبران و صندوق با درآمد ثابت افران نشان داده است.

به نظر می رسد با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی و به نوعی جدید بودن بازار سرمایه برای قشر زیادی از سرمایه گذاران فعلی، الزام شرکت ها به داشتن حداقل یک بازارگردان از جمله تصمیمات مهم و تاثیرگذار سازمان بورس در این برهه از زمان است که امید است با رونق این نوع از صندوق ها، شاهد افزایش نقدشوندگی بازار سهام حتی در شرایط خاص باشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص صندوق بازاگردانی اختصاصی تاک می توانید با شماره های 02126231284 و 02126231278 تماس بگیرید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص بورس حدود دو ماهی است که روند اصلاحی خود را آغاز کرده و از رقم بیش از دو میلیون به کانال یک میلیون و 600 هزار واحد بازگشته است. این در حالیست که برخی تحلیلگران آغاز روند صعودی شاخص را پیش‌بینی می‌کنند. شکور علیشاهی، تحلیلگر بازار در این زمینه در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است: روند بلند‌مدت شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی و درحال اصلاح برآورد می‌شود. هفته گذشته شاخص با حدود 5 درصد کاهش از محدوده یک میلیون و 704 هزار و 108 واحد به محدوده یک میلیون و 611 هزار و 452 واحد رسید. در هر روند صعودی اصلاح قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

منظور از اصلاح قیمت‌ها تشکیل روند نزولی در میان‌مدت و بلند‌مدت نیست، بلکه کاهش قیمت‌ها است. فاز اصلاحی با شکست روند صعودی کوتاه‌مدت آغاز می‌شود. روند صعودی میان‌مدت گاه در این مرحله شکسته می‌شود و گاه شکسته نخواهد شد. روند صعودی بلند‌مدت به هیچ‌وجه در فاز اصلاحی شکسته نخواهد شد. حضور شاخص در بالای محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد در پایان این هفته امیدوار‌کننده است اما نشانه پایان اصلاح قیمتی نیست. در صورت عبور از محدوده یک میلیون و 750 هزار واحد می‌توان گفت به احتمال زیاد از فاز اصلاح قیمتی خارج شده‌ایم.

با وجود شکسته شدن روند نزولی کوتاه‌مدت، شاخص کل هنوز در فاز اصلاح قیمتی قرار دارد، در صورت ادامه اصلاح قیمت‌ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار در هفته‌های آینده می‌تواند تا محدوده یک میلیون و 365 هزار واحد نیز اصلاح داشته باشد. در صورت کاهش قیمت‌ها سه محدوده ممکن است از این رخداد جلوگیری کنند که به آنها حمایت می‌گوییم. محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد، یک میلیون و 500 هزار واحد و یک میلیون و 450 هزار واحد را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص در هفته‌های آتی در نظر داشت.

این محدوده‌های حمایتی هر کدام به نوبه خود، بسیار قدرتمندند و امید بسیار زیادی برای متوقف شدن اصلاح قیمت‌ها هستند. با توجه به حضور شاخص در منطقه مهم قیمتی و همچنین خروج از منطقه اشباع فروش که ناحیه‌ای است که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت به آن ناحیه می‌رسیم، احتمال پایان فاز اصلاحی نیز وجود دارد، هر چند از لحاظ تکنیکال هنوز اصلاح شاخص کل کامل نشده است اما بسیاری از نمادها اصلاح خود را تکمیل کرده‌اند و در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها از فاز اصلاحی خارج شده و به فاز روند نزولی وارد می‌شوند که این موضوع برای معامله‌گران و تحلیلگران باعث ایجاد ترس شده است.

در صورتی که شاخص کل مسیر افزایشی را در پیش بگیرد، بعد از عبور از محدوده‌های مهم یک میلیون و 900 هزار واحد و2 میلیون واحد، محدوده 2 میلیون و 120 هزار واحد می‌تواند هدف اول شاخص کل باشد. البته قبل از محدوده‌های مذکور مقاومت یک میلیون و 750 هزار واحد نیز می‌تواند مانع افزایش بیشتر قیمت‌ها شود. مسیر برای افزایش شاخص بسیار دشوار است و همین موضوع از امیدها نسبت به رسیدن شاخص به سقف قبلی خود، کاسته است و سرمایه‌گذاران تقریبا ناامید درحال خروج از بازار هستند. اما کماکان امید‌هایی نسبت به رسیدن شاخص به محدوده سقف قبلی و حتی بیشتر در بین فعالان بازار وجود دارد.

بعد از عبور از محدوده بسیار مهم 2 میلیون و 120 هزار واحد، این شاخص می‌تواند اهداف بالاتری همچون 2 میلیون و 500 هزار واحد یا حتی بالاتر را دنبال کند. دو منطقه قیمتی از جمله 2 میلیون و 250 هزار واحد و 2 میلیون و 375 هزار واحد می‌توانند از ادامه افزایش قیمت‌ها جلو‌گیری کنند، به این محدوده‌ها مقاومت می‌گوییم. توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل در تاریخ خود هیچ‌گاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده‌ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند اما شیوه‌های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده‌های مهم در این مواقع وجود دارد و اکثرا تحلیلگران جسور از آنها به‌عنوان محدوده‌های تحلیلی استفاده می‌کنند.

این اشخاص برای ترسیم خطوط تحلیلی خود به‌دنبال حداکثر یک یا دو تایید نشانه تکنیکی بدون در نظر گرفتن گذر زمان هستند، در مقابل تحلیلگران محافظه‌کار برای ترسیم خطوط تحلیلی حداقل دو نشانه تکنیکی یا گذر زمان را لحاظ می‌کنند. با توجه به افزایش شاخص در هفته گذشته احتمال سناریوی افزایشی بیشتر شده اما هنوز کمتر از احتمال رخداد سناریوی ادامه اصلاح است این موضوع را می‌توان در افزایش بی‌رمق شاخص کل هم‌وزن مشاهده کرد که با وجود افزایش 5/ 9 درصدی شاخص کل تنها حدود 8/ 0 درصد افزایش یافته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، جمشید تقی زاده در مراسم افتتاح ورزشگاه 5000 نفری شهید روحیان شهرستان ملایر به فراهم شدن مقدمات نظام باشگاهداری اشاره کرد و گفت: با واگذاری ورزش به بخش خصوصی شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر در این حوزه خواهیم بود.

وی افزود: مقدمات واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آماده شده و امید می رود در پاییز عرضه اولیه سهام این دو شرکت مهم از طریق فرابورس به مردم فراهم شود که تحول شگرفی در بخش ورزشی بوجود خواهد آورد. چرا که به مردم سپرده می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مصطفی امید قائمی در پاسخ به این پرسش که برخی از سهامداران عدالت که حدود 19 میلیون نفر هستند، روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند و این افراد در بورس حاضر می‌شوند، به نظر شما باید چه کار کنند، گفت: تا اینجا سهام عدالت پرتفوی (ترکیب سبد سهام) خوبی داشته است و سهامداران عدالت سود خوبی کسب کردند و واقعا سهام عدالت سرمایه‌گذاری مطمئنی است.

وی گفت: اکثر سهام حاضر در پرتفوی و سبد سهام عدالت، جنبه صادراتی دارند و بنابر این سرمایه‌گذاری در سهام عدالت جایگزینی برای سرمایه‌گذاری در ارز به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های سهام عدالت محصولات پایه تولید می‌کنند و ترکیب سهام عدالت پرتفوی بسیار خوبی است که توصیه می‌کنیم، مردم این سهام را نگه دارند، مگر اینکه نیاز بسیار ضروری پیدا کنند و مجبور باشند بفروشند.

وی این را هم گفت: در عین حال توصیه می‌کنیم، مردم سهام عدالت خود را در شرایط رکود نفروشند، حتی اگر کسانی بخواهند پرتفوی سهام عدالت خود را به ملک یا طلا تبدیل کنند، توصیه می‌کنیم، سهام عدالت را نگه دارند، چون در درازمدت کسانی که سهام عدالت دارند بازدهی بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در ملک و طلا کسب می‌کنند.

امید قائمی همچنین در پاسخ به این پرسش که امسال به هر دلیلی استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بورس زیاد شده، اما بعد از ریزش شاخص بورس از اواخر مرداد ماه برخی ترسیدند و سرمایه‌های خود را خارج کردند، اکنون چه توصیه‌ای به مردم وارد شده در بورس دارید، ‌گفت:‌بازار سرمایه همیشه همراه افت و خیز و نوسان است مردم باید دیدگاه بلندمدت در بازار سرمایه داشته باشند و حتماً قسمتی از دارایی‌های خود را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته اولین مدیر عامل فرابورس ایران، همان گونه که مردم بخشی از دارایی‌های خود را در خانه و مسکن، برخی در بانک سرمایه‌گذاری کرده و بخشی را به صورت طلا نگهداری می‌کنند، باید یک قسمت از دارایی‌های خود را هم در سهام سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌گذاری در بورس گزینه بسیار خوبی است و یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس است.

وی تاکید کرد:‌ مردم در دوره رکود بازار از بورس خارج نشوند، بلکه با رونق و رکود بازار حضور داشته باشند، به سرمایه‌گذاری در بورس به چشم یک پس‌انداز نگاه کنند، نه اینکه بخواهند از امور زندگی خود کم کنند و در بورس سرمایه‌گذاری کنند، در واقع سرمایه‌گذاری در بورس قسمتی از پس‌انداز است که باید از دارایی‌های کناری استفاده شود.

امید قائمی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران تازه‌وارد هیجان‌زده عمل نکنند و در شرایط رونق و رکود خونسردی خود را حفظ کنند و در دوره رکود سهام خود را نفروشند، زیرا بازار سرمایه یکی از بهترین بازارها و گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری است. اتفاقا در زمانی که بازار راکد می‌شود، باید سهام خریداری کنند و دیدگاه مردم برای هر سهم این است که حداقل یک تا دو ساله سهام خود را نگه دارند که واقعاً در مدت یک تا دو ساله حتماً سود می‌کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهداف همچنین در مورد گلایه سهامداران حقیقی از عملکرد شرکت‌های حقوقی در بورس گفت: ‌پول در اختیار شرکت‌های حقوقی مربوط به خودشان نیست، بلکه متعلق به تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران حقیقی است، مثلاً صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های بازنشستگی پول‌شان متعلق به مردم زیادی از سهامداران و بازنشستگان است و مدیران حقوقی در واقع نماینده افراد حقیقی هستند که بر اساس منافع شرکت‌شان باید تصمیم بگیرند. این شرکت‌ها مجمع عمومی دارند و باید پاسخ سرمایه‌گذاران را در مجمع عمومی بدهند.

قائمی گفت: ‌از یک طرف شرکت‌های حقوقی واقعاً رعایت حال بازار را کردند و از طرفی باید دیدگاه بلندمدت داشته باشند و با هدف نوسان‌گیری در بازار حرکت نکنند، در شرایطی که بازار خوب است، حقوقی‌ها می‌فروشند و در شرایطی که منفی است، باید سهام خریداری کنند.

وی همچنین در برابر این پرسش که گفته می‌شود سهامداران تازه‌وارد به روش غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند، گفت: سازمان بورس یکسری نهادهای مشاوره، سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مجوز داده و این شرکت‌ها ایجاد شده‌اند که در این شرکت‌ها و صندوق‌ها افراد حرفه‌ای هستند که منافع مردم را در نظر می‌گیرند و در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، اغلب این شرکت‌ها دیدگاه محافظه‌کارانه دارند و با علم و دقت اقدام به خرید و فروش می‌کنند، بنابر این مردمی که دانش کافی و یا وقت کافی ندارند به راحتی می‌توانند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز سرمایه‌گذاری کنند که هم ریسک‌شان کم می‌شود و هم با چشم بازتری وارد سرمایه‌گذاری در بورس می‌شوند.

امیدقائمی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان سوختن پول مردم در صندوق‌ها وجود ندارد، گفت:‌ اگر مردم به نهادهای مجوزدار و تحت نظارت سازمان بورس مراجعه کنند که در حال حاضر 210 صندوق سرمایه‌گذاری مجوزدار در سایت سازمان بورس وجود دارد، می‌توانند با خیال راحت سرمایه‌گذاری کنند و نگران پول‌شان نباشند، اما توصیه می‌کنیم به نهادهای غیررسمی و افراد غیرمجاز مراجعه نکنند.

این کارشناس بورسی توصیه کرد: مردم فقط وارد صندوق‌های سرمایه‌گذاری شوند که اسامی آنها در سایت سازمان بورس اعلام شده است. البته پول سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها اگر سرمایه‌گذاری در سهام باشد، ممکن است بالا و پایین شود، اما پول‌شان از دست نمی‌رود، چون این نهادهای مجوزدار مانند بانک مطمئن هستند و اگر مجوز سازمان بورس داشته و تحت نظارت سازمان باشند، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها همراه با اطمینان است.

وی همچنین درباره اینکه آیا با هر میزان سرمایه می‌توان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد شد، گفت:‌سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مجوزدار با سرمایه‌های خرد هم می‌شود و لازم نیست حتما پول‌های کلان داشته باشیم، بلکه با سرمایه‌های خرد هم می‌توان سرمایه‌گذاری کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

بر اساس طرحی تازه که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، دولت موظف است برای استخراج ارزهای دیجیتال در داخل کشور با شرایط خاصی برق و گاز با تعرفه صنعتی اختصاص دهد. تا به اینجا، این طرح به امضای ۲۳ نماینده مجلس رسیده است.

به گزارش ارزدیجیتال، کمیسیون رمز ارز و بلاکچین نظام صنفی رایانه‌ای کشور، این طرح را از طریق نماینده شیراز به مجلس شورای اسلامی برده است و طبق گفته یک منبع آگاه، تا به اینجا ۲۳ نماینده موافقت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

در این سند، از ارزهای دیجیتال به‌عنوان محصولی استراتژیک یاد شده است که «تحریم ناپذیر» است و می‌توان از استخراج آنها برای کاهش وابستگی به صادرات نفت و کاهش تاثیرات تحریم‌های «ظالمانه» استفاده کرد. ایجاد بیش از ۱۰,۰۰۰ فرصت شغلی، رفع محرومیت در مناطق محروم، توسعه زیرساخت‌های نیروگاهی و افزایش توان تولید برق و کمک به حل مشکل کمبود برق در ساعات پیک مصرف از جمله مزایایی است که در این سند به آنها اشاره شده است.

با تصویب نهایی این طرح متقاضیان می‌توانند در مناطق منتخب که توسط وزارت نیرو تعیین می‌شود، اقدام به احداث نیروگاه با تعرفه گاز یارانه‌ای کنند.

کلیات این طرح به شرح زیر است:

«ماده ۱- دولت مکلف است در طرح‌های موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در زمینه نفت، گاز و برق، برای جبران اصل و سود سرمایه‌گذاری، حسب درخواست سرمایه‌گذار، به ایشان پرداخت ارزی و یا ریالی داشته و یا در پایانه‌های صادراتی به آنها نفت خام تحویل داده و یا در نقاطی از کشور که شبکه‌های موجود اجازه انتقال را خواهد داد، به سرمایه‌گذار گاز و یا برق واگذار نماید. انتخاب نحوه مصرف گاز و برق از جمله استفاده در تولید رمزارز و یا فروش در بازار داخلی در اختیار سرمایه‌گذار می‌باشد. قیمت گاز، قیمت صنعتی (تحویلی به پتروشیمی‌ها به عنوان خوراک) و قیمت برق، قیمت تحویلی به بخش صنعت می‌باشد.

ماده ۲- کلیه صنعتگران دارای مجوز استخراج رمزارز جهت بهره مندی از حامل‌های انرژی (برق و گاز) با نرخ صنعتی مکلفند تمام درآمد ناشی از تولید محصول خود را مطابق دستورالعمل‌های بانک مرکزی در سامانه نیما و یا سایر سامانه‌های معرفی شده بانک مرکزی عرضه نموده و یا براساس دستورالعمل‌های موجود صرف واردات مواد اولیه، ماشین آلات، تجهیزات و یا کالا‌های اساسی نمایند. میزان برق و یا گاز یارانه ای تحویل شده متناسب با ارز وارد شده به سامانه و یا واردات خواهد بود. نظارت بر این فرآیند برابر دستورالعمل مصوب وزارت صمت و بانک مرکزی با مشورت اتاق بازرگانی ظرف یک ماه تنظیم و ابلاغ می‌شود.

ماده ۳- برای تامین بخشی از برق مورد نیاز در ساعات اوج مصرف برق در طول سال، وزارت نیرو مکلف است به متقاضیان رمز ارز در نقاط مورد نظر وزارتخانه، مجوز احداث نیروگاه صادر و با صدور تاییدیه برای تحویل گاز یارانه ای، برق این نیروگاه‌ها را در ساعات اوج مصرف به قیمت مصوب خریداری نماید. وزارت نیرو برای خرید برق این نیروگاه‌ها در ساعات غیر اوج مصرف تعهدی نخواهد داشت.

ماده ۴- الف- وزارت نفت مکلف است به ازاء رمزارز تولید و مبادله شده توسط برق تولیدی نیروگاه‌های متصل به شبکه در تولید رمزارز در سامانه نیما و یا سامانه‌های دیگر تحت نظارت بانک مرکزی، گاز مورد نیاز را به قیمت گاز تحویلی به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها تحویل نماید. قیمت گاز مصرفی مازاد بر ارز مبادله شده، معادل کمترین قیمت گاز صادراتی است.

ب- وزارت نیرو مکلف است به ازاء ارز تولید و مبادله شده، برق تحویلی را به قیمت صنعتی محاسبه و مازاد بر آن را معادل کمترین قیمت برق صادراتی محاسبه و وصول نماید.

ماده ۵- استفاده از ساز و کار انرژی و قرارداد‌های دو جانبه بین تولیدکنندگان برق و فعالین صنعت استخراج رمز ارز برای فروش و انتقال برق با استفاده از ترانزیت برق در شبکه سراسری با رعایت مقررات حاکم بر آن امکانپذیر است.

ماده ۶- تامین حامل‌های انرژی (برق و گاز) متقاضیان صنعت استخراج رمز ارز تابع رویه‌های موجود در کشور در ساعات غیر اوج مصرف برق و گاز، مشابه سایر صنایع با تعرفه صنعتی برق و گاز (قیمت گاز به عنوان خوراک پتروشیمی ها) محاسبه و وصول می‌شود. تامین برق و گاز از شبکه سراسری با رعایت ضوابط فنی و قراردادی موجود و با موافقت سازمان‌های مربوطه امکانپذیر است.

تبصره ۱- دولت مکلف است قیمت گاز تحویلی به نیروگاه‌هایی را که صرفا برای تامین برق رمزارز احداث شده و یا نیروگاه‌های موجودی که صرفا مبادرت به تولید رمز ارز میکنند را در ساعات اوج مصرف گاز و برق معادل کمترین قیمت گاز صادراتی و در بقیه ساعات معادل قیمت صنعتی گاز محاسبه و دریافت کند. دولت مکلف است قیمت گاز تحویلی به نیروگاه‌‌های موضوع این تبصره در شعاع ۲۵۰ کیلومتری پالایشگاه‌های گاز را با ده درصد و در شعاع دویست و پنجاه کیلومتری تا پانصد کیلومتری با پنج درصد تخفیف نسبت به کمترین قیمت گاز صادراتی، محاسبه و دریافت کند.

تبصره ۲- دولت مکلف است قیمت برق واحد‌های تولید رمز ارز را در ساعات اوج مصرف برق معادل حداقل قیمت صادراتی برق محاسبه و دریافت کند.

تبصره ۳- کلیه نیروگاه‌های کوچک مقیاس (تولید پراکنده) متصل به شبکه سراسری که متعهد به تامین برق در ساعات اوج مصرف هستند امکان اخذ مجوز و احداث مزارع استخراج رمز ارز را با تعرفه گاز صنعتی دارند. تعرفه گاز نیروگاه‌های غیرمتصل به شبکه سراسری معادل کمترین نرخ گاز صادراتی است. کلیه نیروگاه‌های موجود (با شرط افزایش ظرفیت تولید و یا راندمان) و نیروگاه‌های جدیدالتاسیس (با شرط اتصال به شبکه سراسری)، مشروط به تامین برق در ساعات اوج مصرف، می‌توانند برابر شرایط این قانون از تعرفه گاز صنعتی بهره مند گردند.

تبصره ۴- نیروگاه‌های فعال در صنعت استخراج رمز ارز و متقاضی استفاده از گاز با تعرفه صنعتی با رعایت ضوابط ابلاغی وزارت نیرو مکلف به اتصال به شبکه سراسری برق بوده و در صورت ابلاغ و درخواست وزارت نیرو مبنی بر تزریق و تحویل بخشی از ظرفیت برق تولید شده در دوره اوج مصرف به شبکه سراسری با قیمت خرید و رعایت بند ت ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه می‌باشند.

ماده ۷- به‌منظور صرفه جویی در انرژی، وزارت صمت مکلف است با تایید سازمان استاندارد، لیست دستگاه‌های تولید رمز ارز مجاز و دارای اصالت‌ و کیفیت کافی را مشخص و اعلام کند.

ماده ۸- الزام تولیدکنندگان رمز ارز به استقرار در شهرک‌های صنعتی و یا مناطق ویژه اقتصادی فاقد وجاهت قانونی است.»

سید امید علوی، فعال حوزه ارزهای دیجیتال و عضو کمیسیون رمز و بلاک چین نصر، به ارز دیجیتال گفت که هدف از ارائه این طرح، «نجات صنعت ماینینگ در ایران» است. او گفت:

کمیسیون رمز ارز و بلاکچین نظام صنفی رایانه ای کشور در جهت عادلانه کردن نرخ حامل های انرژی صنعت ماینینگ عزم خود را جزم کرده و در نظر دارد با ارائه راهکاری به نفع این صنعت و کشور فعالیت در این حوزه را از رکود و نابود نجات دهد.

او در ادامه افزود:

از طرفی دیگر، آقای دکتر قادری نماینده محترم مردم شیراز در مجلس یازدهم با مشورت کمیسیون در این بحران ارزی با ارائه «طرح تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز» آغاز کننده عملیاتی این تغییر بزرگ در مجلس هستند.

علوی در پایان ضمن اشاره به «۲.۵ میلیون واحد بیت کوین» باقی‌مانده، عنوان کرد که کمیسیون تمام تلاش خود را می‌کند تا ایران از این ثروت بی‌نصیب نماند. او همچنین از تمام فعالان این صنعت خواست تا به این نظام صنفی کمک کنند.

دریافت سند طرح

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.