دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، آیفکس که در آخرین روز کاری دی‌ماه جاری در سطح 5301 واحدی ایستاده بود با 906 واحد صعود در پایان بهمن‌ماه تا سطح 6207 واحد افزایش یافت و با ایستادن در ارتفاع تاریخی، رکود جدیدی را به ثبت رساند؛ در نهایت شاخص کل فرابورس در پایان این ماه بازدهی 17 درصدی نسبت به ماه قبل و رشد 175 درصدی از ابتدای سال را تجربه کرد.

به موازات صعود این متغیر، شاهد رشد 17 درصدی ارزش بازار با عبور از رقم 6 میلیون و 507 هزار میلیارد ریال نیز بودیم که موجب شد از آغاز سال، 153 درصد بر ارزش بازار فرابورس ایران افزوده شود.

همچنین در 20 روز کاری این ماه در بازارهای 9گانه فرابورسی روزانه به طور متوسط 2681 میلیون ورقه بهادار به ارزش 24 هزار و 949 میلیارد ریال خریدوفروش شد که در این میان دادوستد روزانه 2475 میلیون ورقه به ارزش 1706 میلیارد ریال مربوط به معاملات سهام در بازارهای فرابورس ایران است.

3 شرکت جدید به تابلو معاملات فرابورس پیوستند

فرابورس ایران در ماهی که گذشت از عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت ذوب روی اصفهان، 15 درصد از سهام شرکت کلر پارس و 5 درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان در بازار دوم میزبانی کرد. بر این اساس معاملات نمادهای فروی، کلر و ومهان به ترتیب از هشتم، شانزدهم و بیست‌ویکم بهمن‌ماه در فرابورس ایران کلید خورد.

در این ماه همچنین عرضه اسناد خزانه اسلامی در دو نماد جدید «اخزا 817» و «اخزا 818» به ارزش مجموعا 40 هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام شد و بدین ترتیب برای نخستین بار، معاملات ثانویه این اوراق در بازار سرمایه آغاز شد.

عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه 10 درصد تادیه در نماد ونچر نیز از مهم‌ترین رویدادهای یازدهمین ماه سال 98 به شمار می‌آید که در جریان آن 150 هزار واحد این صندوق به ارزش هر واحد یک میلیون ریال به فروش رفت.

علاوه بر این، پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم از سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه دماوند در بازار سوم و پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت واجد شرایط خاص در نمادهای افاد 811 تا افاد 841 در بازار ابزارهای نوین مالی در نخستین روزهای کاری بهمن‌ماه با موفقیت انجام شد.

رصدمعاملات بازارهای فرابورسی

در یازدهمین ماه سال در مجموع بازارهای فرابورس شاهد دادوستد 53 هزار و 613 میلیون ورقه به ارزش معاملاتی 498 هزار و 986 میلیارد ریال طی 12 هزار و 280 نوبت معاملاتی بودیم که به ترتیب نشان از رشد 248، 425 و 337 درصدی حجم، ارزش و تعداد کل معاملات در مقایسه با بهمن‌ماه سال 98 دارد.

بازارهای فرابورس ایران عملکرد روبه رشدی را در مقایسه با بهمن 1397 به ثبت رساندند به طوری که تمامی بازارها افزایش حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات را تجربه کردند.

نگاهی به معاملات سهام در بهمن‌ماه امسال نشان‌دهنده دست‌به‌دست شدن 5351 میلیون سهم به ارزش 46 هزار و 905 میلیارد ریال در بازار اول و معامله 22 هزار و 584 میلیون سهم به ارزش 187 هزار و 520 میلیارد ریال در بازار دوم است که حجم معاملات در این دو بازار بیش از 260 درصد و ارزش دادوستدها نیز نزدیک به 900 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته‌اند.

در ادامه معاملات سهام، سه تابلو زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه در ماهی که گذشت میزبان دادوستد 23 هزار و 419 میلیون سهم به ارزش 123 هزار و 14 میلیارد ریال بودند که این ارقام نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته به ترتیب افزایش 225 و 600 درصدی را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی نیز مجموع دادوستدهای انجام‌شده در اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن به تغییر مالکیت یک هزار و 629 میلیون ورقه به ارزش 140 هزار و 688 میلیارد ریال رسید که حاکی از افزایش 297 درصدی در حجم و رشد 166 درصدی در ارزش معاملات این بازار است.

ابزارهای مورد معامله در این بازار نیز یعنی اوراق بدهی، ETFها و اوراق تسه به ترتیب با رشد 145، 320 و 197درصدی در حجم معاملات روبه‌رو شدند.

این ابزارها در زمینه ارزش دادوستدها نیز به ترتیب افزایش 1254، 265 و 138 درصدی را نسبت به بهمن‌ماه سال قبل تجربه کردند.

سهم 12 درصدی فلزات اساسی از ارزش معاملات صنایع فرابورسی

ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع صنایع فرابورسی به رقم 348 هزار 159 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با سهم 12 درصدی در جایگاه نخست ایستاد.

گروه‌های محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی، املاک و مستغلات نیز بعد از فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل معاملات را به ترتیب به میزان 9 و 8 درصد در اختیار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

10-01

در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که در بهمن ماه شاهد بیشترین رشد ماهانه فرابورس از ابتدای سال‌جاری بودیم. با رشد چشمگیر آیفکس در بهمن ماه، بازدهی فرابورس ایران از ابتدای سال‌جاری به رقم چشمگیر 175 درصد رسید. در همین حال، ارزش بازار فرابورس هم در بهمن ماه پابه‌پای شاخص کل رشد کرد و بازدهی 17 درصدی را رقم زد. به این ترتیب ارزش بازار فرابورس ایران با عبور از رقم 650 هزار و 700 میلیارد تومان با رشد 153 درصدی از ابتدای سال همراه شد.

بهمن، ماه پر رونقی برای فرابورس ایران بود. پیش از این ماه آخرین عرضه اولیه فرابورس در اوایل آبان ماه بود و در آذر و دی سهام هیچ شرکت جدیدی به بازار عرضه نشد. اما در ماه گذشته شاهد عرضه اولیه سه نماد جدید در فرابورس ایران بودیم. در همین راستا از دیگر رخدادهای مهم این بازار طی ماه گذشته می‌توان به عرضه دو سررسید جدید از اسناد خزانه اسلامی، عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق وی‌سی و انجام دو پذیره‌نویسی اشاره کرد.

ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات

طی ماه گذشته ارزش معاملات به رقم بی‌سابقه 49 هزار و 900 میلیارد تومان رسید. به عبارتی دیگر به‌طور متوسط در هر روز کاری شاهد 2 هزار و 495 میلیارد تومان معامله در فرابورس ایران بودیم. این رقم حدود 38 درصد بیشتر از متوسط ارزش معاملات روزانه در دی ماه است. از این رقم 2 هزار و 495 میلیارد تومانی، 1710 میلیارد تومان سهم معاملات سهام است. متوسط روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در ماه گذشته 553 میلیارد تومان است.

سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز از میانگین روزانه ارزش معاملات روزانه سهام در یازدهمین ماه سال نیز حدود 106 میلیارد تومان است. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که ارزش معاملات فرابورس ایران طی بهمن ماه در قیاس با ماه مشابه سال گذشته با رشد چشمگیر 425 درصدی همراه شده است. بخش عمده‌ای از این رشد کم‌نظیر به‌واسطه رشد ارزش معاملات سهام است. به‌طوری‌که ارزش معاملات سهم‌های بازار اول و بازار دوم فرابورس طی این مدت 857 درصد و ارزش معاملات بازار پایه نیز 600 درصد رشد کرده است.

از 1710 میلیارد تومان متوسط روزانه ارزش معاملات سهام فرابورسی، حدود 938 میلیارد تومان سهم بازار دوم بود. بعد از بازار دوم، بازار پایه با متوسط 615 میلیارد تومانی معامله در هر روز در جایگاه دوم گروه‌های سهامی از نظر متوسط روزانه ارزش معاملات قرار گرفت. جایگاه سوم این فهرست هم به اشغال بازار اول با میانگین 235 میلیارد تومانی معاملات روزانه درآمد.

در ادامه معاملات سهام، سه تابلوی زرد، نارنجی و قرمز بازار پایه طی ماه گذشته شاهد داد‌و‌ستد 23 هزار و 419 میلیون سهم به ارزش 12 هزار و 314 میلیارد تومان بودند. این ارقام نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته به ترتیب افزایش 225 و 600 درصدی را نشان می‌دهد. در این بین تابلوی زرد بازار پایه با 10 هزار و 440 میلیارد تومان معامله، بخش عمده‌ای از معاملات بازار پایه را به خود اختصاص داد. سهم تابلوی نارنجی از ارزش معاملات بازار پایه 1847 و سهم تابلوی قرمز نیز تنها 14 میلیارد تومان بود.

کالایی‌ها روی مدار رونق

طی ماه گذشته از 34 هزار و 816 میلیارد تومان معاملات سهام، گروه فلزات اساسی بار دیگر با سهم بیش از 5/ 11 درصدی در صدر فهرست گروه‌ها با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. این صنعت حدود 12 درصد از ارزش بازار کل فرابورس ایران را دارد. این حجم از اقبال به نمادهای فلزی بازار منجر به رشد 19 درصدی ارزش بازار این صنعت (بدون احتساب ارزش بازار «فروی» به‌عنوان یک نماد تازه‌وارد) شد. این رشد در کنار عرضه اولیه «فروی» به‌عنوان یک شرکت فلزی موجب شد تا ارزش بازار این صنعت فرابورسی به رقم 75 هزار و 53 میلیارد تومان برسد. به این ترتیب فلزات اساسی بعد از دو گروه محصولات شیمیایی و اوراق تامین مالی همچنان در جایگاه سوم صنایع فرابورسی با بیشترین ارزش بازار قرار دارد.

دومین صنعت سهامی با بیشترین ارزش معاملات هم گروه محصولات شیمیایی بود. این گروه طی ماه گذشته با 3 هزار و 254 میلیارد تومان معامله، حدود 3/ 9 درصد از ارزش معاملات سهم‌های فرابورسی را به خود اختصاص داد. این حجم از معاملات درحالی بود که محصولات شیمیایی به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه فرابورس ایران 18 درصد از ارزش بازار کل فرابورس ایران را در اختیار دارد. این حجم از اقبال بورس‌بازان به این صنعت منجر به رشد 10 درصدی ارزش بازار این صنعت شد. ارزش بازار گروه محصولات شیمیایی با این رشد به 114 هزار و 251 میلیارد تومان رسید.

سومین صنعت با بیشترین معاملات ماهانه هم دوباره گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات بود. این گروه با 2 هزار و 803 میلیارد تومان معامله حدود 1/ 8 درصد از ارزش معاملات سهم‌های فرابورسی را به خود اختصاص داد. این درحالی است که سهم این صنعت از ارزش بازار کل فرابورس ایران کمتر از 6/ 2 درصد است. در همین راستا این حجم از اقبال به نمادهای املاک و انبوه‌سازی موجب شد تا شاهد رشد 39 درصدی ارزش بازار این صنعت باشیم.

3 شرکت جدید در فرابورس

طی ماه گذشته شاهد عرضه اولیه سه نماد جدید در بازار دوم فرابورس ایران بودیم. اولین عرضه اولیه فرابورسی بهمن ماه، مربوط به عرضه 10 درصد از سهام شرکت ذوب روی اصفهان با نماد «فروی» بود. این نماد که در روز 8 بهمن‌ماه عرضه شد با حضور نزدیک به یک میلیون و 200 هزار کد معاملاتی رکورد مشارکت در یک عرضه اولیه را به نام خود ثبت کرد. در این روز به هر متقاضی 50 سهم معادل 70 هزار تومان نقدینگی تخصیص یافت. این نماد از هنگام عرضه اولیه رشد 98 درصدی ارزش بازار را تجربه کرده است.

دومین عرضه اولیه فرابورسی بهمن ماه نیز در شانزدهمین روز این ماه بود. در این روز 15درصد از سهام شرکت کلر پارس با نماد «کلر» در بازار دوم فرابورس عرضه شد. در این عرضه اولیه بار دیگر با مشارکت یک میلیون و 293 هزار کد بورسی شاهد جابه‌جا شدن رکورد تعداد مشارکت بودیم. این نماد نیز طی 9 جلسه معاملاتی بازدهی 55 درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

آخرین عرضه اولیه فرابورسی ماه گذشته هم مربوط به عرضه 5 درصد از سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان با نماد «ومهان» در بازار دوم فرابورس ایران می‌شود. این نماد که در 21 بهمن وارد بازار سهام شد. طی 6 جلسه معاملاتی با بازدهی 34درصدی همراه شده است. بازدهی‌های بالای این سه نماد درحالی است که همچنان تقاضای پرقدرتی در صف‌های خرید آنها باقی‌مانده است.

به‌طوری که در آخرین روز بهمن ماه مجموع ارزش صف‌های خرید این سه نماد به رقم چشمگیر 355 میلیارد تومان رسید.

در این ماه همچنین عرضه اسناد خزانه اسلامی در دو نماد جدید «اخزا 817» و «اخزا 818» به ارزش مجموعا 40 هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس انجام شد و به این ترتیب برای نخستین بار، معاملات ثانویه این اوراق در بازار سرمایه آغاز شد. عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه 10 درصد تادیه در نماد «ونچر» نیز از مهم‌ترین رویدادهای یازدهمین ماه سال‌جاری بود. در جریان عرضه «ونچر» 150 هزار واحد این صندوق به ارزش هر واحد 100 هزار تومان به فروش رفت.

علاوه بر این، پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم از سهام در دست انتشار شرکت تامین سرمایه دماوند در بازار سوم و پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت واجد شرایط خاص در نمادهای «افاد 811» تا «افاد 841» در بازار ابزارهای نوین مالی در نخستین روزهای کاری بهمن‌ماه با موفقیت انجام شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، وزارت امور اقتصادی و دارایی از فردا(17 آذر) از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران صکوک منفعت به ارزش 40 هزار میلیارد ریال را در نمادهای افاد 61 و افاد 62 منتشر می‌کند.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس ماده 27 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است.

همچنین در این اوراق، درآمدهای مالیاتی آتی دولت به عنوان منافع مبنای انتشار صکوک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نرخ سود علی الحساب این اوراق نیز 17.90 درصد است که هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان این اوراق واریز می‌شود و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده است.

گفتنی است، این اوراق، 3 ساله بوده و از طریق شرکت فرابورس ایران در نمادهای افاد 61 و افاد 62 در روز یکشنبه مورخ 98/09/17 منتشر می‌شود.

همچنین این اوراق فاقد بازارگردان بوده و متعهدین پذیره نویس آن توسط مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی به سازمان بورس و اوراق بهادار معرفی شده اند که پذیرش آن‌ها در صورت احراز کفایت سرمایه و تایید رعایت مقررات توسط سازمان بورس و اوراق بهادار امکان پذیر خواهد بود.

بر پایه این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی با پشتوانه درآمدهای مالیاتی آتی دولت در ماه‌های مهر و آبان 98 در مجموع 100 هزار میلیارد ریال صکوک منفعت در بازار سرمایه منتشر کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، در اطلاعیه معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور آمده است در راستای ارتقای اعتماد عمومی نسبت به اوراق بهادار اسلامی و ایفای تعهدات دولت در این حوزه، به اطلاع می رساند با عنایت به سر رسید اصل و سود اوراق بهادار با تضمین دولت، وجوه مورد نیاز برای تسویه اوراق مذکور توسط خزانه داری کل کشور تامین و اقدامات لازم برای تسویه به موقع اوراق یاد شده معمول شده است.

بر اساس این اطلاعیه، تاریخ تسویه اوراق مشارکت (سود) “اشاد 5” و “اشاد 10” به ترتیب، تاریخ 22 و 26 اسفند و تاریخ تسویه اوراق مشارکت “اشاد 2” و “اشاد 7” تاریخ 27 اسفند ماه است.

در این اطلاعیه تاریخ تسویه اوراق منفعت (سود) “افاد 1” و “افاد 2” به ترتیب 15 و 26 اسفند ماه اعلام شده است.

بر این اساس، دارندگان اوراق اجاره (سود) “اجاد 41” و “اجاد 42” در تاریخ 24 اسفند ماه و دارندگان اوراق “اجاد 1” در تاریخ 26 اسفند ماه می توانند وجوه مربوط به سود اوراق مذکور را دریافت کنند.

معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور، همچنین، تاریخ تسویه اصل و سود اوراق مرابحه “سلامت 7” را نیز 17 اسفند ماه اعلام کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.