دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

در اولین ماه از فصل پاییز سال 98 بازدهی مثبت بازار سرمایه متوقف شد و در بازار بورس بیشتر سهام با نزول قیمت همراه شدند. مهر ماه 98 برای صندوق های سرمایه گذاری با افول بازدهی ها همراه بود. در سیگنال با ارائه گزارشات و تحلیل های راهبردی منظم، در تلاشیم تا مفیدترین معیارهایی که در انتخاب صندوق های سرمایه گذاری موثر است را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. در این گزارش به ترین های صندوق های سرمایه گذاری پرداخته ایم. لازم به ذکر است؛ صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته اصلی، سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم بندی شده است.

ترین‌های صندوق‌های سهامی

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


بهترین صندوق سهامی مشترک بانک اقتصاد نوین 10.11%
بدترین صندوق سهامی گنجینه رفاه -11.89%

پر ریسک‌ترین و کم ریسک‌ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


پر ریسک ترین صندوق سهامی آوای سهام کیان 1.17
کم ریسک ترین صندوق سهامی نواندیشان 0.46

ارزان‌ترین و گران‌ترین قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق سهامی (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق سهامی سرو سودمند مدبران 12,120 ریال
گران ترین صندوق سهامی مشترک آگاه 83,893,875ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق سهامی


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 4,262,895 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک البرز 22,797 میلیون ریال

ترین‌های صندوق‌های با درآمد ثابت

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پر بازده ترین و کم‌بازده ترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت


بهترین صندوق درآمد ثابت دارا الگوریتم 3.28%
بدترین صندوق درآمد ثابت نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) %-1.63

پر ریسک‌ترین و کم ریسک‌ترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت (بتای صندوق)


پر ریسک ترین صندوق با درآمد ثابت مشترک بانک مسکن 0.69
کم ریسک ترین صندوق با درآمد ثابت ارمغان ایرانیان 0.00

ارزان‌ترین و گران‌ترین قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق با درآمد ثابت (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق با درآمد ثابت نامی مفید 10,005ریال
گران ترین صندوق با درآمد ثابت حامی 2,901,865 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق با درآمد ثابت


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق با درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 270,935,609میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق با درآمد ثابت نیکوکاری دانشگاه تهران 29,693 میلیون ریال

ترین‌های صندوق‌های مختلط

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پر بازده ترین و کم‌بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


بهترین صندوق مختلط آرمان سپهر آشنا 7.23%
بدترین صندوق مختلط مشترک امین آوید %-5.07

پر ریسک‌ترین و کم ریسک‌ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (بتای صندوق)


پر ریسک ترین صندوق مختلط مشترک پارس 0.74
کم ریسک ترین صندوق مختلط مشترک کوثر 0.29

ارزان‌ترین و گران‌ترین قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق مختلط (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق مختلط سپهر انديشه نوين 33,602 ریال
گران ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 23,887,312ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق مختلط


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط تجربه ايرانيان 5,539,507 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط یکم نیکوکاری آگاه 34,679 میلیون ریال
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس با اشاره به تبدیل نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق قابل معامله (ETF) و پذیرش و بازگشایی نماد آن در بورس اوراق بهادار تهران، اظهار داشت: صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ارمغان ایرانیان به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری، پس از اخذ مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، از نوع مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) تبدیل و بازگشایی نماد آن در بورس اوراق بهادار تهران در نماد “ارمغان” انجام شد. در حال حاضر دو صندوق “با درآمد ثابت تصمیم” و “سهامی بذر امید آفرین” نیز با تبدیل نوع صندوق، در حال طی مراحل درج و بازگشایی نماد در بورس تهران هستند.

وی به مزیت های قابل معامله شدن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس اشاره و تصریح کرد: قابل معامله شدن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس مزیت زیادی برای این صندوق‌ها ایجاد می‌کند. از جمله اینکه در صندوق‌های ETF به علت وجود رکن بازارگردان، نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق بیشتر بوده و وجوه حاصل از فروش واحدها سریعتر در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

معاون بازار بورس تهران افزود: بازارگردان هر صندوق متعهد است که جریان عرضه و تقاضا را در تابلوی معاملات حفظ کند تا سرمایه‌گذاران به سهولت نسبت به خرید و فروش اقدام کرده و نگران نقد شدن سرمایه خود نباشند. همچنین واحدهای صندوق‌های قابل معامله در طول ساعات کاری بازار سرمایه به شکل غیرحضوری و از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس قابل خرید و فروش هستند در حالی که فرآیند خرید و فروش برای بسیاری از صندوق های مشترک زمانبر بوده و تسویه وجوه ناشی از فروش یا ابطال واحدها نیز در مدت زمان بیشتری انجام می‌شود. تسویه معاملات صندوق‌های قابل معامله در بورس برای صندوق‌های با درآمد ثابت (T+۱) و برای صندوق‌های سهامی و مختلط (T+۲) می‌باشد.

گودرزی در پایان تاکید کرد: با افزایش تعداد و تنوع نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران، سرمایه‌گذاران تازه‌وارد که امکان بررسی تحلیلی سهام و دارایی‌های بورسی را ندارند، می‌توانند با خرید واحدهای صندوق‌های سهامی، مختلط یا با درآمد ثابت، مدیریت وجوه خود را در اختیار مدیران سرمایه‌گذاری صندوق‌ها که دانش و تجربه لازم را برای فعالیت در بازار دارا هستند، قرار داده و در واقع به شکل غیرمستقیم در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، براساس مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران، از این تاریخ (دهم مهرماه ۱۳۹۸) صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ارمغان ایرانیان جهت سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «ارمغان (ARMAGHAN)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج ‌شد.

مجوز تاسیس صندوق در تاریخ ۲۷ مهر ۱۳۹۰ صادر شد و صندوق به روش صدور و ابطال فعالیت می کرد . لیکن بر اساس مجوز شماره ۵۴۲۶۷ / ۱۲۲ مورخ ۳۰ / ۰۶ / ۱۳۹۸ سازمان سازمان بورس و اوراق بهادار نوع صندوق از صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله (ETF) تغییر یافت.

مدیر این صندوق، شرکت تامین سرمایه نوین، موسسان آن بانک اقتصاد نوین و شرکت تامین سرمایه نوین اند. همچنین متولی صندوق موسسه حسابرسی بهراد مشار و بازارگردان آن نیز شرکت تامین سرمایه نوین است.

این صندوق حداکثر ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ واحد سرمایه گذاری خواهد داشت که تعداد ۹۰۰۰۰۰۰۰ واحد آن به عنوان واحدهای عادی در نظر گرفته شده است. بر اساس امیدنامه صندوق، در پایان هر مقطع زمانی که ماهانه و در پایان روز پانزدهم هر ماه است، در صورتی که ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری بیش از قیمت مبنای واحدهای سرمایه گذاری باشد، تفاوت بین ارزش خالص روز واحدهای سرمایه گذاری صندوق و قیمت مبنای آنها محاسبه شده و متناسب با تعداد واحدهای سرمایه گذاری به حساب دارندگان واریز می شود. پس از این پرداخت، ارزش خالص روز هر واحد سرمایه گذاری معادل قیمت مبنای آن می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397 که در بازار سرمایه فعال می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد.  پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397، “ارمغان ایرانیان” با 24.1 درصد بازدهی بوده است. کسب چنین بازدهی برای صندوق با درآمد ثابت بازده خوبی به حساب می‌آید؛ زیرا صندوق‌های با درآمد ثابت کمترین ریسک را از بین سایر انواع صندوق‌ها دارند. صندوق  “ارزش آفرین گلرنگ ” با 23.9 درصد بازدهی، دومین صندوق پربازده از بین پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397 بوده است. سومین صندوق پربازده نیز “مشترک فراز اندیش نوین” می‌باشد که توانسته است 23.3 درصد بازدهی را کسب کند. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت فعال در بازار سرمایه در سال گذشته 20.6 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق از پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 ارمغان ایرانیان 24.1% 170 تامین سرمایه نوین
2 ارزش آفرین گلرنگ 23.9% 529 مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
3 مشترک فراز اندیش نوین 23.3% 1,427 تامین سرمایه نوین
4 گسترش فردای ایرانیان  23.0% 58,238 کارگزاری بانک آینده
5 امین آشنا ایرانیان 22.9% 17,869 سبدگردان سهم آشنا


در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سال 1397با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رسام (رصد سیستمی اطلاعات مالی)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف دارای بازده و ریسک متفاوتی می‌باشند. صندوق‌های با درآمد ثابت که بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی دارد جزء کم‌ریسک‌ترین صندوق‌ها بوده و همچنین بازده مورد انتظار آن‌ها کم‌تر از بقیه صندوق‌هاست. در مقابل صندوق‌های سهامی بیشترین ریسک و بازده مورد انتظار را دارند. این صندوق‌ها بیشترین درصد سرمایه‌گذاری را در سهام و حق تقدم سهام انجام می‌دهند. بنابراین ریسک این صندوق‌ها بیشتر از سایر انواع صندوق‌هاست. در مقابل این دو گروه، صندوق‌های مختلط قرار دارد که با ایجاد توازن در ترکیب دارایی‌های خود رویه متعادل‌تری را در ریسک و بازده اتخاذ کرده‌اند. این صندوق‌ها تقریباً به طور یکسان هم در سهام و حق تقدم سهام و هم در در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

پربازده ترین صندوق‌های سرمایه گذاری سال ۱۳۹۷، از نوع با درآمد ثابت، در نمودار زیر نشان داده شده است (درصد):

پربازده‌ ترین صندوق های سرمایه‌ گذاری سال ۱۳۹۷

هم‌چنین اطلاعات تکمیلی در مورد پربازده‌ترین صندوق‌های با درآمد ثابت در جدول زیر ارائه شده است:

ردیف نام صندوق بازده سال ۱۳۹۷ (درصد) مدیر صندوق
۱ با درآمد ثابت فیروزه آسیا ۲۹٫۷% کارگزاری فیروزه آسیا
۲ گنجینه آینده روشن ۲۹٫۱% کارگزاری بانک آینده
۳ سپهر خبرگان نفت ۲۸٫۴% مشاور سرمایه گذاری امین نیکان آفاق
۴ ارمغان ایرانیان ۲۴٫۱% تامین سرمایه نوین
۵ ارزش آفرین گلرنگ ۲۳٫۹% مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

پربازده ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۷، از نوع مختلط، در نمودار زیر نشان داده شده است:

پربازده‌ ترین صندوق های سرمایه‌ گذاری سال ۱۳۹۷

همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد پربازده‌ترین صندوق‌های مختلط در جدول زیر ارائه شده است:

ردیف نام صندوق بازده سال ۱۳۹۷ (درصد) مدیر صندوق
۱ مختلط گوهر نفیس تمدن ۹۸٫۴% تامین سرمایه تمدن
۲ توسعه ممتاز ۷۷٫۷% سبدگردان انتخاب مفید
۳ کارگزاری بانک تجارت ۷۶٫۱% کارگزاری بانک تجارت
۴ آرمان سپهر آشنا ۷۵٫۳% مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
۵ مشترک آسمان خاورمیانه ۷۴٫۱% سبدگردان آسمان

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی

پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۷، از نوع سهامی، در نمودار زیر نشان داده شده است:

پربازده‌ ترین صندوق های سرمایه‌ گذاری سال ۱۳۹۷

همچنین اطلاعات تکمیلی در مورد پربازده‌ترین صندوق‌های سهامی در جدول زیر ارائه شده است:

ردیف نام صندوق بازده سال ۱۳۹۷ (درصد) مدیر صندوق خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
۱ مشترک دماسنج ۱۶۹٫۷% کارگزاری بورسیران ۱۸۱
۲ سهم آشنا ۱۴۲٫۳% سبدگردان سهم آشنا ۳۰۸
۳ مشترک نوید انصار ۱۲۶٫۱% کارگزاری بانک انصار ۱۵۶
۴ مشترک کاریزما ۱۲۲٫۵% سبدگردان کاریزما ۱۷۸
۵ مشترک یکم اکسیر فارابی ۱۲۲٫۲% کارگزاری فارابی ۳۰۷

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه‌گذاری “مشترک صبای هدف” در در هفته منتهی به 10 اسفندماه 1397 با ثبت بازده 1.03 درصد رتبه برتر را در بین پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت کسب کرد. صندوق­ سرمایه‌ گذاری “با درآمد ثابت کوثر یکم” با کسب 0.92 درصد بازدهی در رتبه­ دوم بهترین عملکرد در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارند. رتبه سوم پربازده‌ ترین صندوق بادرآمد ثابت هفته گذشته را نیز صندوق “حکمت آشنا ایرانیان” با 0.66 درصد بازدهی کسب کرده است. لازم به ذکر است میانگین بازده کل صندوق‌های بادرآمد ثابت فعال در بازار سرمایه در هفته گذشه 0.43 درصد بوده است.  

در جدول زیر پنج صندوق پربازده با درآمد ثابت در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک صبای هدف 1.03% 16.52% 47 سبدگردان هدف
2 با درآمد ثابت کوثر یکم 0.92% 21.53% 58,566 کارگزاری آبان
3 حکمت آشنا ایرانیان 0.66% 21.88% 5,045 کارگزاری سهم آشنا
4 ارزش آفرین گلرنگ 0.60% 24.86% 423 مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
5 ارمغان ایرانیان 0.59% 22.92% 294 تامین سرمایه نوین

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری با درآمد ثابت با هم مقایسه شده‌اند:

صندوق‌های با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.