دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

«فرح‌ناز رافع» افزود: مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال 2019 افزون بر 800 میلیون دلار  بوده که سهم ایران 73 میلیون دلار از این رقم بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مجموع اقدامات در حوزه فرش دستباف و همراهی دستگاه‌ها به گونه‌ای باشد که رهبری این هنر – ‌صنعت همچنان در اختیار ایران باشد.رافع بیان ‌داشت: هر چند رفع تعهد ارزی فعالان این صنعت یک ساله در نظر گرفته شده، اما در فرآیندهای تسویه ارزی این مدت زمان دیده نشده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران از مسوولان درخواست کرد که نگاهی ویژه به صنایع خرد از جمله فعالان فرش دستباف داشته باشند، زیرا این روزها به دلیل فشار تحریم‌ها و ویروس کرونا، فرش دستباف به راحتی به فروش نمی‌رسد. ‌

تامین مواد اولیه از داخل

وی در ادامه با اشاره به کمیت و کیفیت مواد اولیه به عنوان یکی از مشکلات اساسی تولید فرش دستباف، گفت: فرش یک کالای ایرانی است، اما ابریشم، موارد رنگ‌زا و در برخی موارد پشم مورد نیاز آن از خارج تامین می‌شود.

رافع بیان ‌داشت: بیش از 40 سال بر تولید مواد اولیه این هنر- صنعت تلاشی نشده و نظارتی بر فروش مواد اولیه آن وجود نداشته است.وی، همچنین به برنامه‌ریزی برای ایجاد زنجیره کامل تولید مواد اولیه فرش اشاره کرد که برای نخستین بار پس از چهار دهه به صورت نمونه و پایلوت در استان گلستان کلید خورده و به زودی افتتاح می‌شود.

این مقام مسوول ادامه‌داد: به این ترتیب مباحث نوغان‌داری، نخ‌ریسی نخ ابریشم و پشم (از اصلاح نژاد دام گرفته تا تهیه پشم، پشم‌چینی، رنگرزی و تامین سایر مواد اولیه) در استان گلستان اجرا خواهد شد و در سایر استان‌ها نیز به فراخور زیست ‌بوم خاص همان استان می‌توان زنجیره ناقصی از تولید مواد اولیه را داشت.

فرش

لزوم اصلاح نژاد دام‌ها

رییس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد:‌ در این زمینه نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی در اصلاح نژاد دام‌ها هستیم، به‌ویژه در شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان دام‌هایی موجود است که پشم‌شان از نظر کیفی با پشم گوسفند مرینوس استرالیا برابری می‌کند.

 وی، همچنین بر حمایت از حقوق مشتریان فرش دستباف تاکید کرد و افزود: این روزها فرش‌های ماشینی ربات‌باف بدون گره و بدون تصویر تولید می‌شود که افراد ناآشنا آنها را با فرش‌های دستباف اشتباه می‌گیرند و در برخی موارد، کلاهبرداری‌هایی هم اتفاق افتاده است.این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد:‌ در این زمینه در حال برنامه‌ریزی با کانون کارشناسان دادگستری حوزه فرش برای ایجاد استارتاپی برای ارائه مشاوره به خریداران فرش دستباف هستیم تا مشتریان از خریدهای خود اطمینان داشته باشند.

وی، به برنامه‌های 12‌گانه طراحی شده در این عرصه تا سال 1400 اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه‌ها، تدوین الگوریتم کارآفرینی در این هنر- صنعت است که با هدف جلوگیری از جابجایی فعالان این عرصه از روستاها به سکونت‌گاه‌های غیررسمی حاشیه شهرهای بزرگ انجام می‌شود.

رافع تاکیدکرد: مجموعه حاکمیت باید برای بازاریابی و همچنین کاهش هزینه‌های تولید فرش دستباف برنامه‌ریزی کند تا رقابت‌پذیری آن در بازارهای جهانی افزایش یابد.

فرش دستباف باید از کف‌پوش بودن خارج شود

رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر اینکه فرش دستباف باید از حالت کف‌پوش بودن صرف خارج شود، افزود:‌ با طراحی سلسله برنامه‌هایی از جمله جشنواره‌های مد و لباس، به دنبال توسعه استفاده از فرش بر روی لباس‌ها، همچنین ترکیب گچ و فرش در دیوارهای ساختمان‌ها، بکارگیری آن در صنعت ساختمان و غیره هستیم.

وی، همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه مجازی فرش دستباف در شرایط کرونایی کنونی به منظور توسعه بازار این هنر- صنعت خبر داد.

برنامه‌ریزی برای 2 برابر کردن فعالان هنر- صنعت فرش

رافع خاطرنشان‌ کرد: مطابق آمارها تا پایان خردادماه امسال یک میلیون و  200 هزار و 652 نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه‌های وابسته به آن 191 هزار و 545 نفر و در مجموع بیش از 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره تولید و فروش هستند.

وی بیان‌ داشت: در حال بسترسازی برای افزایش این آمار به بیش از چهار میلیون نفر هستیم و افزایش مهارت‌آموزی در مقاطع تحصیلی دانش‌آموزی در همین راستا است، هرچند امسال در رشته فرش رشد 20 درصدی جذب دانشجو اتفاق افتاده، اما تمرکز برنامه‌های این مرکز بر دانش‌آموزان برای ورود سریعتر به بازار است.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین از تلاش برای اعطای کارت هنرمندی به قالیبافان از سوی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و طراحی برنامه‌هایی برای ارتقای جایگاه و منزلت بافندگان خبر داد و تاکید کرد:‌ این هنر- صنعت برای رسیدن به اشتغال گسترده، باید چند سال از سوی دولت حمایت شده و از یارانه استفاده کند.

سرانه اشتغال‌زایی صنعت فرش دستباف 15 میلیون تومان

وی، سرانه اشتغال‌زایی در صنعت فرش دستباف را 15 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این محصول طی سال‌های گذشته به عنوان کالای لوکس، از سبد مصرف خانوارهای متوسط و ضعیف خارج شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: در 18 استان کشور، هنرستان‌هایی با رشته فرش دستباف و گرایش‌های تخصصی بافت و طراحی فعالیت دارند که در سال‌های گذشته رها شده بودند.

به گفته این مقام مسوول، با برگزاری جلساتی با مدیرکل کار و دانش وزارت آموزش و پرورش و جلسه ویدئو کنفرانسی با مدیران کل استان‌های این وزارتخانه، به دنبال طراحی بسته تشویقی برای هنرآموزان این رشته هستیم.

وی بیان ‌داشت: در این بسته، کارورزی هنرآموزان در کارگاه‌ها حین تحصیل، ارائه دوره‌های تخصصی آموزشی، تغییر استانداردهای آموزشی، ارائه رشته اقتصاد فرش، فروش و بازرگانی از سال تحصیلی آینده، خریداری تولیدات دانش‌آموزان، بسترسازی برای فروش محصولات آنان در داخل و خارج کشور، ارائه تسهیلات به منظور راه‌اندازی کارگاه، کارخانه و صنایع وابسته به فرش دستباف به فارغ‌التحصیلان و حتی دوره‌های کارورزی با موضوع فروش و بازاریابی برای دانش‌آموزان ممتاز در خارج از کشور پیش‌بینی شده است.

رافع خاطرنشان‌ کرد: در صنعت فرش دستباف، فقط بافت مطرح نیست، بلکه صنایع وابسته زیادی دارد که جوانان می‌توانند در زمینه‌های استارتاپ و شرکت‌های دانش‌بنیان از مرحله الیاف و مواد اولیه گرفته تا بافت فرش و عجین کردن فناوری‌های روز با آن، به همکاری بپردازند.

وی با بیان اینکه متخصص استارتاپی در حوزه فروش فرش دستباف نداریم، ادامه ‌داد: شیوه فروش این محصول با فرش ماشینی و سایر کالاها تفاوت دارد، زیرا با کالایی مواجهیم که در اصل یک هنر بوده و خالق آن اثری بی‌بدیل آفریده است و مانند دیگر کالاها نیست که مشابه آن در کارخانه ساخته شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین بر لزوم تربیت کارشناس فروش فرش دستباف تاکید کرد و گفت: هر فرش به همراه نقش و نگار خود، داستانی خاص دارد که کارشناس فروش باید قادر به بیان آن باشد، همچنین منافع استفاده از آن از جمله حفاظت محیط‌زیست، تاثیر مثبت در سلامت جسم و روح افراد و غیره باید بازگو شود.

اکنون 103 مجتمع قالی‌بافی، پنج هزار و 21 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، 136 تعاونی روستایی، یک‌هزار و 923 تعاونی ثبت شده شهری و 40 هزار و 933 واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از صدا و سیما،  محمدعلی زرینه کفش گفت: سال گذشته به پایین‌ترین سطح صادرات فرش رسیدیم که حدود 70 میلیون دلار بوده و 50 میلیون دلار آن، از طریق گمرک بوده و حدود 20 میلیون دلار هم از طریق بار مسافری از کشور خارج شده؛ اما سال‌های قبل این عدد، نیم میلیارد دلار هم بوده است و نمی‌توانیم بیماری کرونا را، مقصر کاهش این عدد بزرگ بدانیم.

وی افزود: بخش مهم مشکلات پیش پای صادرکنندگان، به دولت، مصوبه‌ها و قانون‌های که تصویب شده مربوط می‌شود؛ به نحوی که برای تولید فرش دستباف، باید مواد اولیه وارد شود که به آن ارز دولتی اختصاص داده نمی‌شود، اما وقتی فرش بافته شد و صادرکننده می‌خواهد آن را صادر کند، 6 ماه وقت دارد تا ارز آن را از طریق سامانه نیما به کشور برگرداند.

به گفته این مقام مسئول، فرش کالایی نیست که بتوان آن را خیلی فوری در کشورهای خارجی به فروش رساند، اما دولت می‌گوید شش ماه فرصت دارید تا ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانید و این یکی از مشکلات اساسی صادرکنندگان است.

زرینه کفش اظهار داشت: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که کشورهایی مثل هند، چین و پاکستان در حال سوء استفاده از برند ایرانی هستند و فرش‌های خود را در اروپا و امریکا به جای فرش ایرانی می‌فروشند؛ پس دولت می‌تواند با برنامه ریزی، فرش ایرانی را بهتر در دنیا معرفی کند؛ ولی متاسفانه سازمان ملی فرش هم هر سال، ضعیف‌تر از سال گذشته عمل می‌کند و وضعیت فرش ایرانی بسیار بد است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف، در خصوص تامین مواد اولیه در داخل هم گفت: اکثر مواد اولیه ما از ابریشم گرفته تا نخ و پشم از خارج وارد می‌شود و این در حالی است که این ظرفیت در کشور وجود دارد تا حداقل از پشم گوسفندان بتوانیم استفاده کنیم و پشم گوسفندان در ذبح‌های سنتی و بخشی در کارخانه‌ای دباغی، نابود نشود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور یک میلیون و 300 هزار نفر بافنده فرش داریم که در پنج سال گذشته، حدود 500 هزار نفر از آن‌ها بیمه شده اند که این در زمان خودش خبر خوبی بود، اما حالا با رها شدن این پشتیبانی از سمت دولت، فقط 200 هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند و این باعث شده تا هنرمندان فرش ایرانی بی انگیزه و تقریبا نیمی از آن‌ها بیکار شوند و یا به سراغ کارهای دیگر غیر از فرشبافی رفته اند.

این مقام مسئول گفت: کسی که فرش می‌بافد هیچ هزینه‌ای برای دولت ندارد و در خانه خود تولید می‌کند بیمه تنها دلخوشی او برای آینده است که نبود آن می‌تواند کار را تعطیل کند؛ در حالیکه امروز در تهران حدود هزار فرش فروشی داریم که مشغول خدمت رسانی به مشتریان هستند؛ پس اگر کسی شکایتی از بافنده و یا فروشنده فرش دارد می‌تواند به اتحادیه مراجعه کند و در اتحادیه با تشکیل کمیسیون‌های بازرسی و حل اختلاف، حق را به حق دار خواهیم رساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

براساس مشاهدات میدانی قیمت انواع لوازم خانگی  شامل (یخچال و فریزر، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، فرش ماشینی، تلویزیون، جارو برقی) را در این گزارش گرد آوری کرده ایم. توجه کنید که  قیمت ها بر حسب تومان و  تقریبی است  و ارزان ترین لوازم خانگی موجود در بازار را لیست کرده ایم.

ارزان ترین لوازم خانگی موجود در بازار به شرح زیر است:

قیمت یخچال و فریزر 
نام کالا  قیمت (تومان)
یخچال الکترواستیل مدل ES7 2,890,000
یخچال ایستکول مدل TM-919 3,114,900
یخچال و فریزر الکترو استیل مدل ES11
4,470,000
یخچال و فریزر امرسان مدل TFH14T
4,730,000
یخچال فریزر سیلور مدل SRF-105

6,450,000

اجاق گاز 
نام کالا  قیمت (تومان)
اجاق گاز رومیزی نپتون شعله 
330,000
اجاق گاز طرح فر 1,750,000
اجاق گاز طرح فر ارج خزر  1,660,000
اجاق گاز طرح فر لایف 2,322,000
اجاق گاز طرح فر ارج خزر
1,630,000

ماشین لباسشویی 
نام کالا  قیمت (تومان)
ماشین لباسشویی لیدر مدل L1200D ظرفیت 7 کیلوگرم

6,995,000
ماشین لباسشویی اسنوا مدل SWD-260W ظرفیت 6 کیلوگرم

8,100,000
ماشین لباسشویی آبسال مدل REN7112 ظرفیت 7 کیلوگرم

8,120,000
ماشین لباسشویی پاکشوما مدل WFU-73422 ظرفیت 7 کیلوگرم

8,545,200
لباسشویی اینترنشنال آنیل مدل WM9 با ظرفیت 9 کیلوگرم

2,068,000

فرش  ماشینی 
نام کالا  قیمت (تومان)
فرش ماشینی سهند کد VF17.VD زمینه سرمه ای 546,000 
فرش ماشینی ساوین کد 4045 زمینه طوسی

95,000
فرش ابریشم ماشینی کرامتیان مدل خشتی زیبار زمینه لاکی 1,094,610 
فرش ماشینی سهند کد P630.0J زمینه سرمه ای 50,000
فرش ماشینی سهند طرح فانتزی کد SL24.NS زمینه نقره ای 76,000

تلویزیون 
نام کالا  قیمت (تومان)
تلویزیون ال ای دی شهاب مدل LED24SH201N1 سایز 24 اینچ 1,700,000 
تلویزیون ال ای دی آوکس مدل AT3219HB سایز 32 اینچ
2,620,000
تلویزیون ال ای دی مسترتک مدل MT2402HD سایز 24 اینچ
2,640,000
تلویزیون ال ای دی پانورامیک مدل PA-32BA177 سایز 32 اینچ 2,690,000
تلویزیون ال ای دی سی یرا مدل SR-LE32501 سایز 32 اینچ 2,710,000

جارو برقی 
نام کالا  قیمت (تومان)
جارو برقی پلار  810,000 
جاروبرقی والنوت 990,000 
جارو برقی سامسونگ
4,300,000
جارو برقی شروین  990,000
جارو برقی پلار مدل 3300-10G
1,050,000

انتهای پیام/

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

فعالان بازار سرمایه نیز مانند گروه‌های اجتماعی رویکرد‌های متفاوتی به سند همکاری راهبردی 25 ساله ایران و چین دارند. برخی معتقدند این سند به‌طور بالقوه می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازار سرمایه بگذارد و برخی دیگر مخالف این دیدگاه هستند. به هر حال باید تا زمان انتشار جزئیات قرارداد صبر کرد زیرا هنوز اطلاعات کافی درخصوص این توافق در دسترس نیست.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، مدتی است بحث درباره «سند همکاری‌های راهبردی 25 ساله ایران و چین» در رسانه‌ها و فضای مجازی بسیار داغ شده است.

در حالی که هنوز جزئیات قرارداد مذکور توسط طرفین افشا نشده، گروه‌های مختلف له یا علیه این قرارداد سنگر گرفته‌اند. با توجه به در دسترس نبودن اطلاعات کافی از متن توافقات،‌ نمی‌توان این توافق را خوب یا بد دانست. با این حال چه خوب یا چه بد، باید بپذیریم در حال حاضر کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی قراردارد و در این شرایط توسعه روابط با یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی دنیا، فارغ از جنبه‌های سیاسی آن، به‌صورت بالقوه می‌تواند ظرفیت‌های شگفت‌انگیزی در حوزه‌های مختلف برای کشور ایجاد کند. با توجه به گستره‌ ظرفیت تجاری و اقتصادی میان چین و ایران، بسیاری از صنایع در ایران می‌توانند از این توافق‌ متاثر شوند. تاثیراتی که می‌تواند در نهایت بر بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

برجام و قرارداد ایران-چین

با این حال به نظر می‌رسد تاکنون اخبار این توافق نتوانسته واکنش فعالان بازار را برانگیزاند. در حالی‌که در جریان توافق برجام حتی شایعه‌های منتشر شده درخصوص آن نیز می‌توانست جریان بازار را تغییر دهد. علی صادقین اقتصاددان و فعال بازار سرمایه درخصوص تفاوت‌های این سند همکاری با برجام می‌گوید: درمورد برجام باید گفت ما تحریم‌های بین‌المللی ذیل شورای امنیت سازمان ملل داشتیم و آن زمان هرچه به توافق نزدیک می‌شدیم مجموعه تحریم‌های بین‌المللی‌ای که بر ایران تحمیل شده بود حذف می‌شد، بنابراین می‌توانست اثر کاملی روی تمامی شرکت‌هایی که به واسطه تحریم‌ها دچار مشکل فروش شده بودند؛ بگذارد. بنابراین با هر خبر مثبتی از روند مذاکرات تقریبا اکثر سهم‌ها،‌ در صف خرید قرار می‌گرفتند.  او با تشریح این تفاوت‌ها می‌گوید: اما این توافق جدید که صحبت از آن است،‌ اثری بر روی تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا ندارد. مضاف بر اینکه جامعه ما نیز یک‌بار انتظارات برداشته شدن تحریم را تجربه کرده است. بنابراین تا رسیدن به توافق ملموس و افزایش احتمال ورود سرمایه خارجی به بخش کامودیتی،‌ پتروشیمی و زیرساخت که شامل فلزات نیز می‌شود؛ بازار آن را جدی نمی‌گیرد.

این فعال بازار سرمایه می‌گوید: در این صورت نیز تحریم‌های آمریکا و تبعیت کشور‌های دیگر دستخوش تغییر نخواهد شد. بنابر این بازار هنوز این توافق را به‌صورت ملموس درک نکرده است و برآورد اثرات آن را بر صنایع مختلف تخمین نزده است زیرا ابهاماتی دارد، به این معنی که مشخصا کدام صنایع و کدام بخش‌ها مورد توجه چینی‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر منفی بر بازار سرمایه

سید حمید میرمعینی دیگر کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیرات این قرارداد می‌گوید: این توافق به دلایل مختلف نمی‌تواند تاثیر خاصی بر بازار سرمایه بگذارد چه بسا که این تاثیر می‌تواند منفی باشد.

او با اشاره به حمایت دولت از بازار سرمایه می‌گوید: به هرحال عمدتا مولفه اصلی رشد بازار در چند ماه اخیر نگاه مثبت دولت به بازار سرمایه بوده است. دولت برای تامین کسری بودجه و همچنین تامین سرمایه نگاه خود را به بازار سرمایه تغییر داد درحالی که اگر این توافق حاصل شود این احتمال وجود دارد که دولت بتواند از طریق فروش نفت به چین و سرمایه‌گذاری چینی‌ها تامین سرمایه را انجام دهد و از محدودیت‌های مالی خارج شود. بنابراین دیگر نگاه ویژه‌ای که دولت به بازار سرمایه داشت بعد از قرارداد تضعیف می‌شود. میرمعینی اضافه می‌کند: دومین مولفه‌ای که روی بازار سرمایه اثرگذار است نرخ ارز است. درصورتی که ما بتوانیم به منابع درآمدی نفتی و منابع درآمدی صادراتی دست پیدا کنیم مطمئنا نرخ ارز روند نزولی به خود می‌گیرد. در شرایط فعلی نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها و همچنین ارزش جایگزینی دارایی شرکت‌ها و منابع ارزی شرکت‌ها موثر است و در صورت کاهش نرخ ارز تمامی موارد مذکور کاهش می‌یابد.  او با تشریح تاثیرات منفی احتمالی ادامه می‌دهد: دولت به واسطه واردات گسترده از چین جلوی تورمی را که در کشور حاکم است می‌گیرد و این احتمال وجود دارد که صنایع داخلی تضعیف شوند.  میرمعینی ادامه می‌دهد: افزایش قیمت‌ها در چند ماه گذشته و همچنین زمزمه‌های این قرارداد در چند روز گذشته باعث شده قدرت تقاضا از سوی بزرگان بازار سرمایه کم شود و دیگر مثل گذشته عطش خرید از سهامداران دیگر وجود نداشته باشد. اینها باعث شده است آن روند رو به رشد قبل از انتشار توافق چین مقداری کندتر شود. او با تاکید می‌گوید: در کل اگر این قرارداد اجرایی و بسته شود می‌تواند تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد.

این قرارداد بر روی کدام صنایع تاثیرگذار است؟

صادقین درخصوص تاثیر این قرارداد احتمالی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: بخش قابل توجهی از این قرارداد مربوط به زیرساخت‌ها است که می‌توانیم بگوییم بخش عمده آن مربوط به پروژه جاده ابریشم است. پروژه‌ای که ایران می‌تواند بخشی از آن باشد. این بخش می‌تواند صنایع کامودیتی‌محور مانند فلزات،‌ کانی‌های معدنی و حتی نهاده‌های انرژی را تحت تاثیر قرار دهد. او ادامه می‌دهد: حوزه سرمایه‌گذاری که ارتباط مستقیمی با حوزه‌های انرژی، نفت و گاز و همچنین صنایع پایین دستی از جمله پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و شرکت‌هایی که تابع این حوزه هستند، از جمله نیروگاه‌ها را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. اینها صنایعی هستند که درصورت توافق،‌ با ورود سرمایه، افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه و پروژه‌های جدید مواجه می‌شوند.  صادقین در ادامه می‌گوید: برخلاف دید جامعه مبنی بر اقتصاد چین که یک اقتصاد کارمحور با نیروی کار ارزان است. باید بگویم از سال 2016 چینی‌ها دیگر اقتصادی با نیروی کار ارزان ندارند، اتفاقا چینی‌ها هم درحوزه تکنولوژی در سطوح بالای اقتصاد جهان جلو می‌روند و چین را در 10 سال آینده یک اقتصاد دانش محور یا تکنولوژی‌محور خواهیم دید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در حالی که هنوز جزئیات قرارداد مذکور توسط طرفین افشا نشده، گروه‌های مختلف له یا علیه این قرارداد سنگر گرفته‌اند. با توجه به در دسترس نبودن اطلاعات کافی از متن توافقات،‌ نمی‌توان این توافق را خوب یا بد دانست. با این حال چه خوب یا چه بد، باید بپذیریم در حال حاضر کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی قراردارد و در این شرایط توسعه روابط با یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی دنیا، فارغ از جنبه‌های سیاسی آن، به‌صورت بالقوه می‌تواند ظرفیت‌های شگفت‌انگیزی در حوزه‌های مختلف برای کشور ایجاد کند. با توجه به گستره‌ ظرفیت تجاری و اقتصادی میان چین و ایران، بسیاری از صنایع در ایران می‌توانند از این توافق‌ متاثر شوند. تاثیراتی که می‌تواند در نهایت بر بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

برجام و قرارداد ایران-چین

با این حال به نظر می‌رسد تاکنون اخبار این توافق نتوانسته واکنش فعالان بازار را برانگیزاند. در حالی‌که در جریان توافق برجام حتی شایعه‌های منتشر شده درخصوص آن نیز می‌توانست جریان بازار را تغییر دهد. علی صادقین اقتصاددان و فعال بازار سرمایه درخصوص تفاوت‌های این سند همکاری با برجام می‌گوید: درمورد برجام باید گفت ما تحریم‌های بین‌المللی ذیل شورای امنیت سازمان ملل داشتیم و آن زمان هرچه به توافق نزدیک می‌شدیم مجموعه تحریم‌های بین‌المللی‌ای که بر ایران تحمیل شده بود حذف می‌شد، بنابراین می‌توانست اثر کاملی روی تمامی شرکت‌هایی که به واسطه تحریم‌ها دچار مشکل فروش شده بودند؛ بگذارد. بنابراین با هر خبر مثبتی از روند مذاکرات تقریبا اکثر سهم‌ها،‌ در صف خرید قرار می‌گرفتند.  او با تشریح این تفاوت‌ها می‌گوید: اما این توافق جدید که صحبت از آن است،‌ اثری بر روی تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا ندارد. مضاف بر اینکه جامعه ما نیز یک‌بار انتظارات برداشته شدن تحریم را تجربه کرده است. بنابراین تا رسیدن به توافق ملموس و افزایش احتمال ورود سرمایه خارجی به بخش کامودیتی،‌ پتروشیمی و زیرساخت که شامل فلزات نیز می‌شود؛ بازار آن را جدی نمی‌گیرد.

این فعال بازار سرمایه می‌گوید: در این صورت نیز تحریم‌های آمریکا و تبعیت کشور‌های دیگر دستخوش تغییر نخواهد شد. بنابر این بازار هنوز این توافق را به‌صورت ملموس درک نکرده است و برآورد اثرات آن را بر صنایع مختلف تخمین نزده است زیرا ابهاماتی دارد، به این معنی که مشخصا کدام صنایع و کدام بخش‌ها مورد توجه چینی‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر منفی بر بازار سرمایه

سید حمید میرمعینی دیگر کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیرات این قرارداد می‌گوید: این توافق به دلایل مختلف نمی‌تواند تاثیر خاصی بر بازار سرمایه بگذارد چه بسا که این تاثیر می‌تواند منفی باشد.

او با اشاره به حمایت دولت از بازار سرمایه می‌گوید: به هرحال عمدتا مولفه اصلی رشد بازار در چند ماه اخیر نگاه مثبت دولت به بازار سرمایه بوده است. دولت برای تامین کسری بودجه و همچنین تامین سرمایه نگاه خود را به بازار سرمایه تغییر داد درحالی که اگر این توافق حاصل شود این احتمال وجود دارد که دولت بتواند از طریق فروش نفت به چین و سرمایه‌گذاری چینی‌ها تامین سرمایه را انجام دهد و از محدودیت‌های مالی خارج شود. بنابراین دیگر نگاه ویژه‌ای که دولت به بازار سرمایه داشت بعد از قرارداد تضعیف می‌شود. میرمعینی اضافه می‌کند: دومین مولفه‌ای که روی بازار سرمایه اثرگذار است نرخ ارز است. درصورتی که ما بتوانیم به منابع درآمدی نفتی و منابع درآمدی صادراتی دست پیدا کنیم مطمئنا نرخ ارز روند نزولی به خود می‌گیرد. در شرایط فعلی نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها و همچنین ارزش جایگزینی دارایی شرکت‌ها و منابع ارزی شرکت‌ها موثر است و در صورت کاهش نرخ ارز تمامی موارد مذکور کاهش می‌یابد.  او با تشریح تاثیرات منفی احتمالی ادامه می‌دهد: دولت به واسطه واردات گسترده از چین جلوی تورمی را که در کشور حاکم است می‌گیرد و این احتمال وجود دارد که صنایع داخلی تضعیف شوند.  میرمعینی ادامه می‌دهد: افزایش قیمت‌ها در چند ماه گذشته و همچنین زمزمه‌های این قرارداد در چند روز گذشته باعث شده قدرت تقاضا از سوی بزرگان بازار سرمایه کم شود و دیگر مثل گذشته عطش خرید از سهامداران دیگر وجود نداشته باشد. اینها باعث شده است آن روند رو به رشد قبل از انتشار توافق چین مقداری کندتر شود. او با تاکید می‌گوید: در کل اگر این قرارداد اجرایی و بسته شود می‌تواند تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد.

این قرارداد بر روی کدام صنایع تاثیرگذار است؟

صادقین درخصوص تاثیر این قرارداد احتمالی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: بخش قابل توجهی از این قرارداد مربوط به زیرساخت‌ها است که می‌توانیم بگوییم بخش عمده آن مربوط به پروژه جاده ابریشم است. پروژه‌ای که ایران می‌تواند بخشی از آن باشد. این بخش می‌تواند صنایع کامودیتی‌محور مانند فلزات،‌ کانی‌های معدنی و حتی نهاده‌های انرژی را تحت تاثیر قرار دهد. او ادامه می‌دهد: حوزه سرمایه‌گذاری که ارتباط مستقیمی با حوزه‌های انرژی، نفت و گاز و همچنین صنایع پایین دستی از جمله پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و شرکت‌هایی که تابع این حوزه هستند، از جمله نیروگاه‌ها را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. اینها صنایعی هستند که درصورت توافق،‌ با ورود سرمایه، افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه و پروژه‌های جدید مواجه می‌شوند.  صادقین در ادامه می‌گوید: برخلاف دید جامعه مبنی بر اقتصاد چین که یک اقتصاد کارمحور با نیروی کار ارزان است. باید بگویم از سال 2016 چینی‌ها دیگر اقتصادی با نیروی کار ارزان ندارند، اتفاقا چینی‌ها هم درحوزه تکنولوژی در سطوح بالای اقتصاد جهان جلو می‌روند و چین را در 10 سال آینده یک اقتصاد دانش محور یا تکنولوژی‌محور خواهیم دید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در حالی که هنوز جزئیات قرارداد مذکور توسط طرفین افشا نشده، گروه‌های مختلف له یا علیه این قرارداد سنگر گرفته‌اند. با توجه به در دسترس نبودن اطلاعات کافی از متن توافقات، ‌ نمی‌توان این توافق را خوب یا بد دانست. با این حال چه خوب یا چه بد، باید بپذیریم در حال حاضر کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی قراردارد و در این شرایط توسعه روابط با یکی از ابرقدرت‌های اقتصادی دنیا، فارغ از جنبه‌های سیاسی آن، به‌صورت بالقوه می‌تواند ظرفیت‌های شگفت‌انگیزی در حوزه‌های مختلف برای کشور ایجاد کند. با توجه به گستره‌ ظرفیت تجاری و اقتصادی میان چین و ایران، بسیاری از صنایع در ایران می‌توانند از این توافق‌ متاثر شوند. تاثیراتی که می‌تواند در نهایت بر بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

برجام و قرارداد ایران-چین

با این حال به نظر می‌رسد تاکنون اخبار این توافق نتوانسته واکنش فعالان بازار را برانگیزاند. در حالی‌که در جریان توافق برجام حتی شایعه‌های منتشر شده درخصوص آن نیز می‌توانست جریان بازار را تغییر دهد. علی صادقین اقتصاددان و فعال بازار سرمایه درخصوص تفاوت‌های این سند همکاری با برجام می‌گوید: درمورد برجام باید گفت ما تحریم‌های بین‌المللی ذیل شورای امنیت سازمان ملل داشتیم و آن زمان هرچه به توافق نزدیک می‌شدیم مجموعه تحریم‌های بین‌المللی‌ای که بر ایران تحمیل شده بود حذف می‌شد، بنابراین می‌توانست اثر کاملی روی تمامی شرکت‌هایی که به واسطه تحریم‌ها دچار مشکل فروش شده بودند؛ بگذارد. بنابراین با هر خبر مثبتی از روند مذاکرات تقریبا اکثر سهم‌ها، ‌ در صف خرید قرار می‌گرفتند.   او با تشریح این تفاوت‌ها می‌گوید: اما این توافق جدید که صحبت از آن است، ‌ اثری بر روی تحریم‌های بین‌المللی و تحریم‌های آمریکا ندارد. مضاف بر اینکه جامعه ما نیز یک‌بار انتظارات برداشته شدن تحریم را تجربه کرده است. بنابراین تا رسیدن به توافق ملموس و افزایش احتمال ورود سرمایه خارجی به بخش کامودیتی، ‌ پتروشیمی و زیرساخت که شامل فلزات نیز می‌شود؛ بازار آن را جدی نمی‌گیرد.

این فعال بازار سرمایه می‌گوید: در این صورت نیز تحریم‌های آمریکا و تبعیت کشورهای دیگر دستخوش تغییر نخواهد شد. بنابر این بازار هنوز این توافق را به‌صورت ملموس درک نکرده است و برآورد اثرات آن را بر صنایع مختلف تخمین نزده است زیرا ابهاماتی دارد، به این معنی که مشخصا کدام صنایع و کدام بخش‌ها مورد توجه چینی‌ها قرار می‌گیرد.

تاثیر منفی بر بازار سرمایه

سید حمید میرمعینی دیگر کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیرات این قرارداد می‌گوید: این توافق به دلایل مختلف نمی‌تواند تاثیر خاصی بر بازار سرمایه بگذارد چه بسا که این تاثیر می‌تواند منفی باشد.

او با اشاره به حمایت دولت از بازار سرمایه می‌گوید: به هرحال عمدتا مولفه اصلی رشد بازار در چند ماه اخیر نگاه مثبت دولت به بازار سرمایه بوده است. دولت برای تامین کسری بودجه و همچنین تامین سرمایه نگاه خود را به بازار سرمایه تغییر داد درحالی که اگر این توافق حاصل شود این احتمال وجود دارد که دولت بتواند از طریق فروش نفت به چین و سرمایه‌گذاری چینی‌ها تامین سرمایه را انجام دهد و از محدودیت‌های مالی خارج شود. بنابراین دیگر نگاه ویژه‌ای که دولت به بازار سرمایه داشت بعد از قرارداد تضعیف می‌شود. میرمعینی اضافه می‌کند: دومین مولفه‌ای که روی بازار سرمایه اثرگذار است نرخ ارز است. درصورتی که ما بتوانیم به منابع درآمدی نفتی و منابع درآمدی صادراتی دست پیدا کنیم مطمئنا نرخ ارز روند نزولی به خود می‌گیرد. در شرایط فعلی نرخ ارز بر سودآوری شرکت‌ها و همچنین ارزش جایگزینی دارایی شرکت‌ها و منابع ارزی شرکت‌ها موثر است و در صورت کاهش نرخ ارز تمامی موارد مذکور کاهش می‌یابد.

او با تشریح تاثیرات منفی احتمالی ادامه می‌دهد: دولت به واسطه واردات گسترده از چین جلوی تورمی را که در کشور حاکم است می‌گیرد و این احتمال وجود دارد که صنایع داخلی تضعیف شوند.   میرمعینی ادامه می‌دهد: افزایش قیمت‌ها در چند ماه گذشته و همچنین زمزمه‌های این قرارداد در چند روز گذشته باعث شده قدرت تقاضا از سوی بزرگان بازار سرمایه کم شود و دیگر مثل گذشته عطش خرید از سهامداران دیگر وجود نداشته باشد. اینها باعث شده است آن روند رو به رشد قبل از انتشار توافق چین مقداری کندتر شود. او با تاکید می‌گوید: در کل اگر این قرارداد اجرایی و بسته شود می‌تواند تاثیر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد.

این قرارداد بر روی کدام صنایع تاثیرگذار است؟

صادقین درخصوص تاثیر این قرارداد احتمالی می‌گوید: بخش قابل توجهی از این قرارداد مربوط به زیرساخت‌ها است که می‌توانیم بگوییم بخش عمده آن مربوط به پروژه جاده ابریشم است. پروژه‌ای که ایران می‌تواند بخشی از آن باشد. این بخش می‌تواند صنایع کامودیتی‌محور مانند فلزات، ‌ کانی‌های معدنی و حتی نهاده‌های انرژی را تحت تاثیر قرار دهد. او ادامه می‌دهد: حوزه سرمایه‌گذاری که ارتباط مستقیمی با حوزه‌های انرژی، نفت و گاز و همچنین صنایع پایین دستی از جمله پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و شرکت‌هایی که تابع این حوزه هستند، از جمله نیروگاه‌ها را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. اینها صنایعی هستند که درصورت توافق، ‌ با ورود سرمایه، افزایش تولید و اجرای طرح‌های توسعه و پروژه‌های جدید مواجه می‌شوند.   صادقین در ادامه می‌گوید: برخلاف دید جامعه مبنی بر اقتصاد چین که یک اقتصاد کارمحور با نیروی کار ارزان است. باید بگویم از سال 2016 چینی‌ها دیگر اقتصادی با نیروی کار ارزان ندارند، اتفاقا چینی‌ها هم درحوزه تکنولوژی در سطوح بالای اقتصاد جهان جلو می‌روند و چین را در 10 سال آینده یک اقتصاد دانش محور یا تکنولوژی‌محور خواهیم دید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات درگیری رانندگان ایرانی و افغانستان در مرکز میلک گفت: افغانستان یکی از بازارهای اصلی صادراتی ما است و سه مرکز اصلی ما با این کشور شامل دوقارون در خراسان رضوی، ماهیرود در خراسان جنوبی و میلک در سیستان و بلوچستان پایانه‌های مرکزی اصلی ارتباط دو کشور هستند.

وی افزود: اخیراً مشکلاتی در مرکز میلک رخ داد ولی تا قبل از وقوع این اتفاق عمده خودروهایی که از مرکز میلک تردد می‌کردند به کامیون‌های افغانستانی اختصاص داشت و تا 85 درصد ترددها در اختیار کامیون‌های همسایه شرقی بود.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: با توجه به اختلاف قیمت سوخت کامیون (گازوئیل) میان ایران و کشورهای همسایه، ناوگان این کشورها انگیزه بالایی برای تردد به کشورمان دارند تا علاوه بر سهمیه سوختی که در ایران دریافت می‌کنند بتوانند با نرخ سوخت یارانه‌ای کشورمان گازوئیل خریداری کرده و به افغانستان قاچاق کنند.

به گفته هدایتی از دیگر انگیزه‌های تردد کامیون‌های افغانستان به داخل کشورمان علاوه بر حمل بار، حمل کالاهای اساسی داخل ایران مانند آرد است که با ارز دولتی 4200 تومانی خریداری می‌کنند تا بتوانند به صورت قاچاق به افغانستان حمل کنند.

وی تاکید کرد: در نتیجه تبدیل به رویه شدن جابجایی کالای قاچاق از ایران به خاک افغانستان توسط کامیون‌های افغانستانی، شورای تامین سیستان و بلوچستان مصوب کرد تا اگر کامیون‌های افغانستانی حامل کالای قاچاق در مرکز میلک شناسایی شوند علاوه بر اخذ کالا و جریمه، خودرو حامل این کالا سه ماه متوقف شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: اطلاع رسانی مصوبه مذکور در مرکز میلک انجام و به رانندگان کامیون‌های افغانستانی که وارد کشور می‌شدند این هشدار داده شد اما پس از آنکه کنترل نیروهای انتظامی در مرز میلک افزایش یافت در ابتدا تعداد خودروهای افغان که در پارکینگ توقیف شدند FI 50 تا 60 دستگاه رسید و در ادامه مجدداً این رویه تکرار شد که تعداد خودروهای توقیفی افغان در ایران به حدود 100 دستگاه کامیون افزایش یافت.

هدایتی تصریح کرد: رانندگان کامیون‌های افغانستانی به حمایت از همکاران و هم صنفان خود برخاستند و مرز دو کشور را از سمت افغانستان مسدود کردند. اعتراضات آنها سازمان یافته تر شد و سبب شد تا پل ابریشم بر روی هیرمند که مرز ایران و افغانستان است با پارک یک کامیون به صورت عرضی مسدود شود و کامیون‌های ایرانی که در خاک افغانستان بودند نمی‌توانند به داخل کشور برگردند.

این مقام مسئول افزود: بعد از یکی دو روز که مرز باز نشد رانندگان ایرانی نیز از سمت خاک کشورمان در جهت حمایت از همکاران ایرانی خود که در آن سوی مرزها متوقف شده بودند دست به اعتراض زدند و مرکز افغانستان را مسدود کردند تا رانندگان افغانستانی نتوانند از ایران خارج شوند.

وی یادآور شد: این کار افغان‌ها اشتباه بود و نباید مرکز عبوری رانندگان ایرانی را مسدود می‌کردند چون کار افغان‌ها غیرقانونی و حمل کالاهای قاچاق بوده است که از نظر قوانین داخلی تخلف محسوب شده و هر تخلفی باید جریمه شود.

وی تصریح کرد: این اتفاق همزمان با تعطیلات عید قربان بود که عملاً مرز چند روزی بسته ماند اما ملاقات مرزی مقامات استانی دو کشور از سیستان و بلوچستان ایران و ولایت نیمروز افغانستان انجام شده و امیدواریم با حفظ حقوق طرفین، جریان حمل و نقلی مجدداً برقرار شود.

هدایتی خاطرنشان کرد: با این حال طرف ایرانی تاکید دارد که باید قوانین اجرا شود. امروز صبح نیز ملاقات مجددی میان مقامات استان‌های مرکزی کشور انجام شد که امیدواریم نتیجه آن توافق و بازگشایی پایانه مرزی میلک باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز تیر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

5 تیر 1300، تجار آمریکایی طی تماس هایی که با سفارت ایران در واشنگتن برقرار کردند آمادگی و تمایل خود را برای خرید مواد خام صنعتی و کشاورزی به ویژه پنبه، ابریشم و توتون از ایران اعلام کردند.

5 تیر 1306، در مجلس شورای ملی به تصویب رسید که 3 نفر متخصص خارجی تلگراف و بی ‌سیم می ‌توانند توسط وزارت پست و تلگراف استخدام شوند.

5 تیر 1309، مدیر کمپانی نفت انگلیس در نامه ای به تیمورتاش وزیر دربار رضاشاه از حمله 150 نفر از عشایر بویراحمدی به مؤسسات انگلیس در بوشهر و غارت آنها خبر داد.

5 تیر 1322، شهربانی بوشهر اعلام کرد افسران ارتش آمریکا یک هزار نفر کارگر را از اطراف شیراز استخدام و آنها را بدون پروانه از طریق بندر شاهپور از مرز خارج کردند.

5 تیر 1330، کارگران و مهندسین و کارکنان خارجی شرکت نفت که 4500 نفر بودند، امروز استعفا کردند.

5 تیر 1334، خبرنگاران به نقل از رئیس سازمان صنایع کشور گزارش دادند که به ‌زودی وزارتخانه جدید صنایع و معادن تشکیل خواهد شد.

5 تیر 1350، وزیر خارجه ایران در یک مصاحبه مطبوعاتی طی سفری به بحرین اعلام کرد، اکنون که بریتانیا در حال ترک منطقه است جزایری را که حدود 78 سال قبل اشغال کرده باید به صاحبان اصلی آن بازگرداند.

5 تیر 1390، علی نیکزاد اولین وزیر «راه و شهرسازی» ایران شد.

5 تیر 1391، در شهر تهران با شروع به کار یک سامانه اینترنتی دولتی در بازار آپارتمان ‌های مسکونی، لیست کاملی از قیمت ‌های راهنما برای خرید و فروش مسکن در اختیار عوامل بازار قرار گرفت. این سامانه به نشانی  www.hmi.mrud.ir  توسط وزارت راه‌ و شهرسازی راه ‌اندازی شد و در آن قیمت آپارتمان‌ هایی که در فاصله آبان ‌ماه سال90 تا پایان اردیبهشت ‌ماه سال91 در مناطق 22 گانه شهر تهران فروخته شده بود، درج شد.

5 تیر 1393، با تصویب هیات‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید و موافقت وزیر راه‌وشهرسازی، امکان فروش زمین‌های 99ساله به 400 هزار مالک مسکن ‌مهر در 18 شهرجدید‌ کشور فراهم شد.

5 تیر 1394، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2014، 2 میلیارد و 105 میلیون دلار اعلام شد. با این میزان، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2014 نسبت به سال 2013، 31 درصد کاهش یافت.

5 تیر 1397، در پی تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و دیگر کشورها، وزیر اقتصاد فرانسه گفت: برای ما هیچ راهی به‌جز اقدامات تلافی‌جویانه در برابر آمریکا نمانده است. برونولمایر، وزیر اقتصاد فرانسه گفت: براساس این گزارش، ترامپ طی روزهای گذشته به آتش جنگ تجاری با دیگر کشورها همچنان می‌دمد و به تازگی تهدید کرده است که به تمام خودروهای وارداتی ساخت و موتاژ اتحادیه اروپا تعرفه 20 درصدی خواهد بست. لمایر به رسانه‌ها گفت: در صورتی که آمریکا بخواهد با تعرفه 20 درصدی روی خودروهای وارداتی ضربه دیگر به ما بزند ناگزیر از پاسخ خواهیم بود، ما دنبال تشدید جنگ تجاری نیستیم اما وقتی مورد حمله قرار می‌گیریم، مجبور به دفاع هستیم.

5 تیر 1398، در هزار و دویست و هفتاد و سومین جلسه شورای پول و اعتبار که به ریاست عبدالناصر همتی – رئیس کل بانک مرکزی – تشکیل شد، به پیشنهاد بانک مرکزی و با هدف تسهیل واردات شمش و طلای ذوب شده، صادرات مصنوعات فلزات گران‌بها و رفع موانع تسویه تعهدات صادراتی صادرکنندگان مصنوعات فلزات گران‌بها، «آیین نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین» بازنگری شد. طبق اعلام بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار ضمن تغییر نام این آئین‌نامه به «آئین نامه ورود و صدور فلزات گران‌بها» آئین‌نامه مزبور را تصویب کرد.

 

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین بهار سال گذشته علی لاریجانی، وزیر پیشین مجلس به پکن سفر کرد. این سفر از گردشی در نگاه سیاسی- اقتصادی جمهوری اسلامی خبر داد چرا که پس از حدود یک سال از خروج امریکا از برجام عملا اروپایی‌ها انتظارات دولت را برآورده نکردند. این در حالی بود که روابط اقتصادی ایران و اروپا به موازات لغو تحریم‌ها گسترش چشمگیری داشتند. اولین سفر پسابرجامی روحانی به ایتالیا و فرانسه بود. در این سفرها از قراردادبرای خرید هواپیمای مسافربری تا شراکت تولید در خودروسازی مورد بحث قرار گرفت و نهایتا با قراردادهایی کلان به پایان می‌رسید. برای توسعه پارس جنوبی دولت ایران سریعا با ابرشرکت فرانسوی توتال تماس گرفت و یک قرارداد بیش از پنج میلیارد دلاری بسته شد. گرچه برجام سرنوشتی دیگر یافت ولی ایران باز هم یک سال صبر کرد تا ببیند اروپایی‌ها بیش از «گفتار درمانی» در عمل هم کاری می‌کنند یا خیر؟ البته که کاری هم نکردند.

در مقابل چین که حالا طی 15 سال اخیر حضور بیشتری در اقتصاد ایران داشت از تمایل ایران به همکاری با اروپایی‌ها خشنود نبود و گاهی نیز آن را به زبان می‌آوردند. البته صبر پکن زمان چندانی به درازا نکشید و آمدن ترامپ به کاخ سفید زلزله‌ای به راه انداخت که در کنار توافقنامه محیط زیستی پاریس و چندین توافق و اتحاد بین‌المللی، برجام را هم به لرزه درآورد.

حالا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اخباری عجیب در خصوص مفاد قراردادی موسوم به قرارداد 25 ساله ایران و چین مطرح می شود که نگرانی هایی را در پی آورده است . هر چند هنوز مفاد این قرارداد اعلام نشده است اما نگرانی ها در خصوص این قرارداد بالاست .

در همین رابطه سراغ مجید رضا حریری، فعال اقتصادی و نایب رییس اول اتاق ایران و چین، پس از انتشار یک سند 18 صفحه‌ای که گفته می‌شود توافق جامع ایران و چین است، به خبرآنلاین گفت: تا زمانی که این سند منتشر نشده بود خیلی سخت بود بحث کردن سر این توافق جامع عملی نبود و بیشتر به هیاهو کردن شباهت داشت. خوشبختانه با انتشار آن در یک شبکه ماهواره‌ای و سپس اقدام یک سایت داخلی به انتشار آن اکنون بهتر می‌شود در این باره اظهار نظر کرد.

ایران و جین

او افزود: با انتشار این سند معلوم شد این مهم یک جهت‌گیری استراتژیک است که جنبه‌هایی از آن سیاسی و جهانی است که طبیعتا در تخصص من نیست. با این حال انتشار این سند نشان داده کل هیاهوی به راه افتاده حول آن هنوز پایه مادی ندارد و صرفا از یک فضای احساسی و کشمکشهایی که آنها هم اغلب سیاسی هستند معنا می‌دهد.

این عضو مطرح اتاق بازرگانی ایران و چین در رابطه با جایگاه این توافق گفت: البته این توافق جنبه‌های متعددی دارد اما در حوزه اقتصادی من آن را رو به جلو می‌بینم. درواقع ایران نیاز به توسعه زیر ساختهایش دارد و مزیت و پتانسیل اصلی اقتصاد ما هم حوزه انرژی است. طبیعتا شریک ایران نیز با این چشم داشت به سمت کشور ما می‌آید. اما گفتن اینکه چیزی در حد ترکمانچای هیچ ربطی به ماهیت این سند ندارد.

او تاکید کرد: آیا ما جزو آن دسته از افرادی هستیم که اجازه دهیم کسی کشور ما را بخرد؟‌موانعی که سرمایه‌گذاری خارجی در جمهوری اسلامی دارد نشان می‌دهد که چنین امکانی وجود ندارد. ضمنا چین تاریخ مدونی سه هزار ساله دارد و جز یک بازه زمانی 170 ساله همواره یک امپراتوری قدرتمند و بزرگ بود. کسی سابقه استعماری از آنها دارد؟‌ بالاخره هر گفته‌ای باید پایه‌های خود را در واقعیت پیدا کند. چین هرگز استعمارگر نبوده ولی اروپایی‌ها و امریکا بوده و هستند. حتی کشوری چون پرتغال قرنها استعمارگر بود.

این فعال اقتصادی درباره اینکه تصور می‌کند چینی‌ها برای توسعه ایران نگران بودند، گفت: نه اصلا این نگرش کودکانه است. هر کشوری می‌خواهد منافع خودش را تامین کند و چینی‌ها هم این‌گونه فکر می‌کنند. با این حال استعمار جزو کارهای آنها نیست و جمهوری اسلامی هم مستعمره بشو نیست. چین تمام تمرکزش بر اقتصاد است و تمام همت خود را چهار دهه اخیر بر این بخش متمرکز کرده است.

عضو اتاق تهران در مورد منافع چین و ایران در این توافق تصریح کرد:‌چین بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان است و ایران هم بزرگترین منابع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. چین به دنبال تامین پایدار انرژی است و ایران و روسیه تنها کشورهای نفتی هستند که می‌توانند از طریق زمین انرژی به این کشور برسانند. از سوی دیگر ایران نیازمند توسعه زیرساختها و توسعه تکنولوژی در برخی حوزه‌هاست و اکنون چین از مهم‌ترین و قدرتمندترین تولیدکنندگان تکنولوژی جهان امروز است. درنتیجه طرفین منافع مشترکی در این موضوعات دارند و می‌توانند مکمل هم شوند.

او با بیان اینکه چینی‌ها مدتهاست به افزایش همکاری با ایران تمایل دارند افزود: در دهه 70 میلادی دولت مائوتسه تونگ رابطه با رژیم شاه را آغاز کرد. در سال 57 تنها رهبر خارجی که حاضر شد به ایران بیاید هوافنگ بود. به همین دلیل نگرش چین در مورد ایران استراتژیک است و از دهه‌ها قبل نظر آنها را جلب کرده است. ایران نیز متوجه شده باید برای منابع انرژی مشتریان پایدار و بلند مدت بیابد وگرنه مانند تحریم‌ها هر لحظه با تصمیمات کاخ سفید منابع انٰرژی کشور بی مشتری می‌ماند و اقتصاد را ضربه پذیر می‌کند.

این عضو اتاق بازرگانی با مکمل خواندن اقتصاد دو کشور گفت: چین در روابط اقتصادی خود جهت‌گیری سیاسی را چندان لحاظ نمی‌کند به همین خاطر مهمترین شرکای اقتصادی آن در خاورمیانه عربستان و امارات هستند. به همین دلیل علی‌رغم اتحاد استراتژیک و نظامی میان ایران و روسیه هیچگاه روابط اقتصادی دو کشور بیش از دو سه میلیارد دلار نشد زیرا اقتصادمان مشابه است. روسیه و ایران فروشنده انرژی و مواد معدنی هستند و وارد کننده کالا و خدمات. حتی می‌شود گفت علی‌رغم اتحادهای سیاسی و نظامی ایران و همسایه شمالی از نظر اقتصادی رقیب یکدیگرند. اما ایران و چین مکمل هم می‌توانند باشند البته در ابعاد اقتصاد ایران.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: با این حال ما در کشوری زندگی می‌کنیم که هرچیزی در داخل می‌تواند به یک منازعه جدی تبدیل شود. به باور من این توافق اصولی و به سود دو کشور است. ببینید خود اسراییل روابط بسیار زیادی با چین دارد و حتی چینی‌ها در آنجا بندری از آن خود دارند، این امتیاز حتی به امریکا هم داده نشده و روابط اسراییل و چین گاهی اعتراض ترامپ را هم به همراه داشته است. اسراییل می‌داند چین ابرقدرت آینده است ولی در ماجرای اخیر رسانه‌های اسراییلی آتش بیار معرکه شدند. چرا که این توافق 25 ساله به سود اسراییل نیست ولی به نفع ایران هست.

حریری در پاسخ به اینکه آنچه باعث شکل گرفتن این فضای روانی علیه این توافق شد، گفت: به نظر من این به ضعف دولت و حاکمیت برمی‌گردد. متاسفانه هنوز حاکمان ما بلد نیستند از رسانه‌ها استفاده کنند و این به ایجاد ابهام می‌انجامد. البته تسویه حساب های سیاسی و استفاده نابه جا از رسانه ها برای ابهام آفرینی را نیز نباید نادیده گرفت. وقتی هم ابهام هست موج سوارانی چون رییس‌جمهور سابق هم بر آن سوار می‌شوند و عملا چیزی که به سود کشور است به زیان کشور به نظر می‌رسد.

او افزود: در بودجه سالانه کشور رسانه‌ها و بخش‌های رسانه‌ای سهم خاص خود را دارند. حتی در نهاد ریاست جمهوری یک تشکیلات گسترده تحت عنوان اداره کل رسانه دارد اما ساده‌ترین قواعد آن را انجام نمی‌دهند. در طرف مقابل اما دولتهای مخالف حکومت این کار را به بهترین شکل انجام می‌دهند. با این همه اگر این ابهامات را دولت نمی‌آفرید موج‌سواری ممکن نمی‌شد. گرچه همانطور که پیشتر گفتم گرای این موضوع به باور من در تل‌آویوی است که خود التماس چینی‌ها را برای افزایش سرمایه‌گذاری می‌کنند و می‌دانند تبدیل ایران به هاب سرمایه‌گذاری منطقه‌ای چین چه زیانی برای خودشان دارد.

حریری درباره چرایی حضور پنج هزار نیروی نظامی چین در ایران تاکید کرد: به نظر من این حرف بی مبناست زیرا در توافق چنین چیزی نیست و در قانون اساسی هم استقرار نیروهای نظامی خارجی در خاک ایران ممنوع است. علاوه بر این چین باوجود سرمایه‌گذاری در کشورهای متعدد تنها در سودان و حین جنگ داخلی انتظامات منطقه پروژه خود را به همراه آورد و در دیگر کشورها هیچگاه نیروهای نظامی و امنیتی خود را وارد نکرده است. چین برایش اقتصاد در اولویت است و از این روشها استفاده نمی‌کند تا از هدف دور نماند. دقیقا برعکس امریکا مسیری معکوسی رفت و علی‌رغم اشغال کشورهای دیگر خود نهایتا با کاهش قدرت اقتصادی خود مواجه است.

او که مدتها نایب رییس اول اتاق ایران و چین بوده تصریح کرد: آنچه در این سند دیده می‌شود این است که چین نیاز به انرژی خود را از ایران تامین می‌کند که درواقع آورده اقتصادی ماست و در مقابل نیاز ایران به زیرساخت را هم چینی‌ها تامین می‌کنند. با هر کشور دیگری اگر بخواهیم توافق پایدار ببندیم نیز جز این نخواهد بود. ضمنا برخی نیز این را چون توافق دولت روحانی می‌دانند مخالفت می‌کنند حال آنکه این توافق به این دولت نخواهد رسید و درواقع توافق نظام با چین است.

او افزود: در سال 96 و در حین سفر رییس جمهوری چین به ایران آیت الله خامنه‌ای بر تحکیم روابط استراتژیک دو طرف تاکید کردند. برخی نیز این را ناشی از طرح «یک جاده یک راه» یا همان جاده ابریشم نو چینی‌ها می‌دانند. اما فراتر از اینهاست و گفتگوهای اولیه حول این مساله در سفر سال گذشته علی لاریجانی به پکن مطرح شد و بعدتر پیش نویس آن در سفر وزیر امور خارجه به چین از سوی ایران به پکن داده شد.

حریری با اشاره به ابعاد این توافق گفت: البته یک توافق جامع صرفا توافقی در یک حوزه نیست و ابعاد سیاسی، امنیتی، فرهنگی و نظامی هم می‌تواند داشته باشد که طبعا متخصصان این حوزه‌ها باید در رابطه با آن صحبت کنند. مثلا تبادل دانشجو میان دو کشور یا افزایش روابط میان موزه‌های این دو کشور قدیمی هم مطرح شده است.

حریری در پاسخ به اهمیت این توافق در شرایط تحریم‌ها و محدود شدن امکان مبادله بانکی با بانکهای ایران با خنده گفت: ما قصد نداریم 25 سال در تحریم بمانیم. با این حال توجه کنید هدف امریکا انزوای ایران است و ایران هم باید دیوار تحریم را بشکند. البته وقتی چین هم این توافق را امضا می‌کند حتما فکر جنبه‌های دیگر آن را هم کرده وگرنه چون اروپا ایران را نادیده می‌گرفت. البته ممکن است بعدا اتفاقات دیگری بیافتد. به اصطلاح حتی یک خواستگاری موفق هم بیانگر یک زندگی موفق نیست و ممکن است طرفین بعدا به مشکلی بخورند یا دچار مشکلاتی شوند.

عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سوال که نقاط مثبت این توافق چیست گفت: اولین نقطه مثبت آن افزایش شهامت و اعتماد به نفس در مسئولان دولتی است که برای توافقات استراتژیک و بلند مدت، آن هم با کشورهای قدرتمند و اثرگذار برسند. از سوی دیگر به واقع زیرساختهای کشور ما دچار مشکلات فراوان است و باید هرچه سریعتر توسعه یابند. همچنین ایران به هر حال باید شرکای بلند مدت اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد. حالا اروپایی‌ها ترجیح دادند به تعهدات خود کامل عمل نکنند، چین کشور کوچکی نیست و ابرقدرت آتی جهان است.

او تصریح کرد: در هیاهوهای اخیر البته نشانه دیگری از سیاسی کاری افراطی را دیدیم. کشور خوبی خواهیم داشت اگر افرادش به خواندن این اسناد رو آورند و نظرات خود را نسبت به هرچیز مستدل بیان کنند اما به این درجه نمی‌رسیم مادامی‌که افراد فکر کنند چون مدافعان نظام هستند باید مانند سرباز همه چیز را کامل بپذیرند یا برخی مخالفان که فکر می‌کنند باید با هر اتفاقی در ایران به دلیل مخالفت با جمهوری اسلامی اعتراض کنند. در گذشته هم چنین قراردادهایی بسته می‌شد. گرچه سهم داخلی‌ها در توسعه راهها بعد از انقلاب گسترش یافت.

حریری با انتقاد از آنچه ملی گرایی غیرعقلانی خواند، توضیح داد: این توافق را با ترکمانچای مقایسه می‌کنند. باید دید صنایع کشور به چه شکلی رشد می‌کنند نه اینکه فکر کنیم هرجایی خارجی آمده حتما خطری پشتش است و این خارجی اگر از اتباع کشورهای قدرتمندتر باشد درصد بدبینی بیشتر شود. با این نگرش عملا دچار شعارزدگی و وقت تلف کردن خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: چرا همکاری راهبردی‌25‌ساله با چین مهم است و چه منفعتی برای ما دارد؟

 بیشتر بخوانید: چرا چنین قراردادی با چین منعقد می‌شود؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در حدود سال 128 قبل از میلاد، یکی از سیاحان معروف چینی به نام «جانگ چیان» به همراه هیئتی صدنفره به حدود باختر سفر کرد که به عنوان نخستین سفیر چین شناخته می‌شود. اگرچه خود او به ایران نیامد، اما معاونش را به این سرزمین اعزام کرد و از وی استقبال باشکوهی شد.

«ووتی» پس از دریافت گزارش این سفیر، تصمیم گرفت برای برقراری روابط با ممالک غربی سیاست فعالی در پیش گیرد و راهی را که امروزه جاده ابریشم نامیده می‌شود،سامان بخشد.

سفیر چین در گزارش خود می‌نویسد: «اکثر مردم دهقان هستند و به کشاورزی و کاشت برنج و جو مشغول‌اند». این هیئت چینی پس از بازگشت به چین، با خود تخم‌مرغ بزرگی را پیشکش بردند که احتمالاً تخم شترمرغ بوده است.

طبق اسناد چینی، در سال 101 میلادی، پادشاه‌ اشکانی نیز برای ابراز موّدت و دوستی سفیرانی را به چین فرستاد که هدیه‌هایی مانند شیر، شترمرغ و دیگر حیوانات کمیاب را همراه داشتند. این اسناد از جهانگردی چینی به نام «چژان تسیان» هم نام می‌برند که برای نخستین‌بار بذر انگور و یونجه را با خود از ایران به چین برد. مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که راهی تجاری از سمرقند تا دیوار چین وجود داشت که از آن‌جا کالاهای کشاورزی ایران مثل انار، انگور، انجیر، یونجه و گشنیز به چین برده می‌شد. انار، شترمرغ و ادویه، از جمله کالاهای محبوبی بود که از ایران به چین می‌رفت و در مقابل، واردات هلو و زردآلو اهمیت ویژه‌ای برای ایرانیان داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.