دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سرمایه طی 4 ماه نخست سال به واسطه ورود منابع نقدی افرادی که تا به حال بورس را تجربه نکرده بودند شاهد رشد فزاینده بود. این حجم جریان نقدی ورودی که به طور میانگین در ماه های تیر و مرداد به روزی هزار میلیارد تومان رسید، باعث شد طرف تقاضا نسبت به طرف عرضه در بازار سرمایه متورم شود. بنابراین رشدی که در ماه‌های گذشته تجربه شد، آفت بازار سرمایه محسوب می‌شود و اتفاقا شرایط بازار در حال حاضر غیرمنطقی و نگران کننده نیست.

علی اسلامی بیدگلی، عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی، ضمن تحلیل حرکت روزهای گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و گفت: آنچه که این روزها و چند روز گذشته از بازار سرمایه می‌‌‌بینیم نشان دهنده رفتار واقعی بازار سرمایه است و آنچه که چند ماه گذشته اتفاق افتاد، ناشی از یک رفتار هیجانی، متعلق به سرمایه‌گذارانی بود که به دلیل فقدان فرهنگ سازی به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شدند.

وی با بیان اینکه هرگونه نوسان غیر متعارف ناشی از هیجان، از جمله نوسان‌های صعودی به عنوان آفت بازار سرمایه محسوب می‌شود، افزود: باید توجه کنیم که داد و ستد در بازار سرمایه فرآیند پیچیده و تخصصی است که به دانش، آگاهی و تجربه نیاز دارد و افراد بدون کسب تخصص و تجربه لازم در روزهای اصلاح بازار هیجانی عمل می کنند و باعث تشدید نوسان شاخص می‌شوند.

اسلامی بیدگلی در پاسخ به این سوال که برای مدیریت فضای هیجانی بازار باید چه رویکردی داشت، افزود: ما باید سرمایه گذاران خرد و عمده را که زمان معامله گری آنها در بازار سرمایه حداقل کمتر از یک سال است به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم، شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها هدایت کنیم.

وی افزود: البته باید نهادهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هم بسترها و زیرساخت‌های لازم را برای پاسخ به نیازهای سرمایه گذاران داشته باشند. اگر شرایط لازم مهیا نباشد سرمایه گذارها به ناچار به سمت سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه هدایت می‌شوند.

علی اسلامی افزود: از این پس باید در سرمایه گذاری دقت کنیم. به صورت تاریخی ارزش بازار سرمایه ما نسبت به تولید ناخالص داخلی حدود 0.4 تا 0.5 بوده، اما در مقطعی ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی از یک هم فراتر رفت و حتی به 2 نزدیک شد. بنابراین بازار سرمایه ما با یک ریسک جدید مواجه شد و افت شاخص طی ماه گذشته اثر بخشی این ریسک جدید را کاهش داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار با ریسک نقد شوندگی هم مواجه شد، گفت: بسیاری از سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای که به صورت مستقیم به بازار سرمایه وارد شدند در مواجهه با صف فروش با هیجان و ترس رفتار کردند و این امر عامل افزایش فرآیند اصلاح بازار شد. البته خوشبختانه تدابیری که سازمان بورس و مسئولین سازمان بورس طی سه هفته گذشته اتخاذ کردند، کمک بسیاری به کاهش ریسک نقدشوندگی کرد. به ویژه بحث اوراق اختیار خرید و فروش و سهام خزانه شرکت‌ها که از سوی سازمان پیگیری می‌شود به میزان قابل توجهی به نقدشوندگی بازار کمک می کند.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی ادامه داد: با همه اقدامات اثرگذار نهاد ناظر و مدیریت شرایط اما توصیه ما به سرمایه گذاران این است که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بورس وارد شوند. در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با ریسکی به عنوان ریسک نقدشوندگی هم مواجه نیستیم. در آنجا مدیر صندوق موظف است، وجوه سرمایه گذاران را در صورت ابطال یا فروش واحدهای سرمایه گذاری در موعد مقرر به آن ها پرداخت کند.

بازار سرمایه رکن مهم اقتصاد است

اسلامی بیدگلی افزود: بازار سرمایه در گذشته از ارکان از اقتصاد کشور نبود، خوشبختانه در 2 سال گذشته رکنی از اقتصاد کشور شده است. اتفاق دیگری هم افتاده و ما با 50 میلیون نفر سرمایه‌گذار مواجه هستیم. بنابراین اهمیت بازار سرمایه برای دولت و دولتمردان خیلی بیشتر از گذشته شده و در موقع بروز بحران دولت و دولتمردان از منابع و منافع مردم حمایت می‌کنند و تدابیری را خواهند اندیشید که برخی از ریسک‌ها برای سرمایه‌گذار کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذار بورسی باید به این موضوع توجه کند که سرمایه‌گذاری بازار سرمایه بلندمدت است. تجربه نشان داده با در نظر گرفتن این متغیر، در بورس بازده ای بالاتر از سایر بازار ها ایجاد می‌شود.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی تاکید کرد: بازار سرمایه دارای پیچیدگی است، این پیچیدگی نیاز به افزایش سواد مالی دارد. ما باید تلاش کنیم سواد مالی مردم و مدیران افزایش پیدا کند. چیزی که این روز ها خیلی مهم است، سواد مالی مدیران غیرمتخصص و خارج از خانواده بازار سرمایه است که در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های بازار سرمایه کشور نقش دارند. بدون سواد مالی بعضا با تصمیم‌گیری‌ها و سیاست گذاری هایی مواجه می‌شویم که متناسب با شرایط بازار سرمایه و نیاز های مردم نیست. همواره بازار به روند رو به رشد و منطقی خود باز می گردد اما ما شاهد افت و خیز ذاتی شاخص هم خواهیم بود.

اسلامی بیدگلی افزود: به آن دسته از سرمایه‌گذاران تازه وارد که با مفاهیم بورسی و رفتار مالی آشنایی ندارند توصیه می‌کنم حتما به شکل غیرمستقیم و از طریق مشاورین دارای مجوز، سبدگردان‌ها و صندوق‌ها به بازار سرمایه ورود کنند و امیدوارم تصمیم‌گیران اقتصادی کشور که با بازار سرمایه آشنا نیستند، هیجانی اظهار نظر نکنند و به هیجان بازار دامن نزنند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

علی اسلامی بیدگلی، عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ضمن تحلیل حرکت روزهای گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و گفت: آنچه که این روز ها و چند روز گذشته از بازار سرمایه می بینیم نشان دهنده رفتار واقعی بازار سرمایه است و آنچه که چند ماه گذشته اتفاق افتاد، ناشی از یک رفتار هیجانی، متعلق به سرمایه گذارانی بود که به دلیل فقدان فرهنگ سازی به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شدند.

وی با بیان اینکه هرگونه نوسان غیر متعارف ناشی از هیجان، از جمله نوسان های صعودی به عنوان آفت بازار سرمایه محسوب می شود، افزود: باید توجه کنیم که داد و ستد در بازار سرمایه فرآیند پیچیده و تخصصی است که به دانش، آگاهی و تجربه نیاز دارد و افراد بدون کسب تخصص و تجربه لازم در روزهای اصلاح بازار هیجانی عمل می کنند و باعث تشدید نوسان شاخص می شوند.

علی اسلامی در پاسخ به این سوال که برای مدیریت فضای هیجانی بازار باید چه رویکردی داشت، افزود: ما باید سرمایه گذاران خرد و عمده را که زمان معامله گری آنها در بازار سرمایه  حداقل کمتر از یک سال است به سمت سرمایه گذاری غیر مستقیم، شامل صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و سبد گردان ها هدایت کنیم.

وی افزود: البته باید نهادهای سرمایه گذاری غیر مستقیم هم بسترها و زیر ساخت های لازم را برای پاسخ به نیازهای سرمایه گذاران داشته باشند. اگر شرایط لازم مهیا نباشد سرمایه گذارها به ناچار به سمت سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه هدایت می شوند.

علی اسلامی افزود: از این پس باید در سرمایه گذاری دقت کنیم. به صورت تاریخی ارزش بازار سرمایه ما نسبت به تولید ناخالص داخلی حدود 0.4 تا 0.5 بوده، اما در مقطعی ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی از یک هم فراتر رفت و حتی به 2 نزدیک شد. بنابراین بازار سرمایه ما با یک ریسک جدید مواجه شد و افت شاخص طی ماه گذشته اثر بخشی این ریسک جدید را کاهش داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار با ریسک نقد شوندگی هم مواجه شد، گفت: بسیاری از سرمایه گذاران غیرحرفه ای که به صورت مستقیم به بازار سرمایه وارد شدند در مواجهه با صف فروش با هیجان و ترس رفتار کردند و این امر عامل افزایش فرآیند اصلاح بازار شد. البته خوشبختانه تدابیری که سازمان بورس و مسئولین سازمان بورس طی سه هفته گذشته اتخاذ کردند، کمک بسیاری به  کاهش ریسک نقد شوندگی کرد. به ویژه بحث اوراق اختیار خرید و فروش و سهام خزانه شرکت ها که از سوی سازمان پیگیری می شود به میزان قابل توجهی به نقد شوندگی بازار کمک می کند.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی ادامه داد: با همه اقدامات اثر گذار نهاد ناظر و مدیریت شرایط اما توصیه ما به سرمایه گذاران این است که از طریق صندوق های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند. در سرمایه گذاری غیر مستقیم با ریسکی به عنوان ریسک نقدشوندگی هم مواجه نیستیم. در آنجا مدیر صندوق موظف است، وجوه سرمایه گذاران را در صورت ابطال یا فروش واحد های سرمایه گذاری در موعد مقرر به آن ها پرداخت کند.

بازار سرمایه رکن مهم اقتصاد است

علی اسلامی افزود: بازار سرمایه در گذشته از ارکان از اقتصاد کشور نبود، خوشبختانه در 2 سال گذشته رکنی از اقتصاد کشور شده است. اتفاق دیگری هم افتاده و ما با 50 میلیون نفر سرمایه گذار مواجه هستیم. بنابراین اهمیت بازار سرمایه برای دولت و دولتمردان خیلی بیشتر از گذشته شده و در موقع بروز بحران دولت و دولتمردان از منابع و منافع مردم حمایت می کنند و تدابیری را خواهند اندیشید که برخی از ریسک ها برای سرمایه گذار کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: سرمایه گذار بورسی باید به این موضوع توجه کند که سرمایه گذاری بازار سرمایه بلند مدت است. تجربه نشان داده با در نظر گرفتن این متغیر، در بورس بازده ای بالاتر از سایر بازار ها ایجاد می شود.

عضو هیات مدیره شرکت مشاوره سرمایه گذاری آرمان آتی تاکید کرد: بازار سرمایه دارای پیچیدگی است، این پیچیدگی نیاز به افزایش سواد مالی دارد. ما باید تلاش کنیم سواد مالی مردم و مدیران افزایش پیدا کند. چیزی که این روز ها خیلی مهم است، سواد مالی مدیران غیر متخصص و خارج از خانواده بازار سرمایه است که در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های بازار سرمایه کشور نقش دارند. بدون سواد مالی بعضا با تصمیم گیری ها و سیاست گذاری هایی مواجه می شویم که متناسب با شرایط بازار سرمایه و نیاز های مردم نیست. همواره بازار به روند رو به رشد و منطقی خود باز می گردد اما ما شاهد افت و خیز ذاتی شاخص هم خواهیم بود.

علی اسلامی افزود: به آن دسته از سرمایه گذاران تازه وارد که با مفاهیم بورسی و رفتار مالی آشنایی ندارند توصیه می کنم حتما به شکل غیر مستقیم و از طریق مشاورین دارای مجوز، سبد گردان ها و صندوق ها به بازار سرمایه ورود کنند و امیدوارم تصمیم گیران اقتصادی کشور که با بازار سرمایه آشنا نیستند، هیجانی اظهار نظر نکنند و به هیجان بازار دامن نزنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

درحالی بورس این هفته را آغاز می کند که بسیاری مصوبات شورای عالی بورس در روز پنج شنبه را مهمترین وجه از ابزار حمایتی در روند معاملات سهام می‌دانند.

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، گرچه آخرین مصوبه شورای‌عالی بورس در روز پنج‌شنبه هنوز اجرایی نشده اما کارشناسان و تحلیلگران نگاه مثبتی به آن دارند و پیش‌بینی می‌کنند این مصوبات اثرات مثبت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را بر بورس خواهد گذاشت و در آینده نزدیک شاهد بازگشت آرامش به بازار خواهیم بود.

بر اساس گزارشی که حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مفاد آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران بعد از جلسه شورای‌عالی بورس ارائه داد، این آیین‌نامه بر ضرورت مشارکت سهامداران عمده در معاملات سهام تاکید می‌کند.

به موجب مفاد این آیین‌نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد، همچنین منع مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثنا شد و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند بود.

در عین حال، نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت می‌شود. همچنین با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی‌شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. علاوه بر این صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از ورودی سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک‌عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌صورت بلندمدت سپرده‌گذاری کند.

بازگشت سریع‌تر بازار با مصوبات اخیر

همان‌طور که بازار قبلا هیجانی بالا رفت و رشد کرد در این مدت نیز هیجانی پایین آمده است. در هر صورت بازار رفته‌رفته و با کم‌شدن هیجان‌ها، رشد خود را دوباره از سر می‌‌گرفت و بالا می‌رفت اما مصوبات شورای‌عالی بورس باعث می‌شود این روند سریع‌تر اتفاق بیفتد. همچنین این مصوبات در بلندمدت باعث می‌شود شناوری سهم‌ها کمتر شود و بازار بیشتر در کنترل افراد حقوقی قرار گیرد.

البته به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه هیچ‌گاه دنبال این مساله که بازار بیشتر در اختیار حقوقی‌ها باشد، نبوده است اما به‌نظر می‌رسد با این مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس دولت و نهادهای بزرگ‌تر روی بازار کنترل بیشتری داشته باشند. در هر حال این سه مصوبه قطعا بازار را مثبت می‌کند و رو به بالا می‌برد.

البته من مخالف دخالت‌‌های این‌چنینی هستم که هر وقت بازار می‌‌ریزد، دو مصوبه اضافه کنند و معتقدم اگر این مصوبات هم نبود بازار قطعا به سمت بالا حرکت می‌کرد و شکی نیز در این مساله نبود. اما این مصوبات در کوتاه‌مدت تاثیرات مثبت خوبی در بالا رفتن بازار دارند.

مصوبات شورای‌عالی بورس؛ نوید‌بخش بازار متعادل

مصوبه‌هایی که شورای‌عالی بورس داشت و در رسانه‌ها هم منتشر شد، در راستای حمایت از شاخص کل است. این مصوبات می‌تواند نوید‌بخش بازار خوب و متعادلی برای این هفته باشد چراکه بیشتر صف‌های فروش شرکت‌های بزرگ در هفته گذشته یعنی چهارشنبه جمع شد و حتی به صف خرید هم رسید، بنابراین در آخر هفته گذشته تا حدی بازار متعادل شد. پیش‌بینی می‌کنم این هفته بازار متعادلی داشته باشیم. البته شنبه و یکشنبه احتمالا بازار گارد دفاعی داشته باشد تا به تعادل برسد.

اگر شنبه و یکشنبه بازار حالت تعادلی به‌خود گیرد و سهامداران هیجانی عمل نکنند از آن به بعد اوضاع آرام می‌شود. البته معتقدم سهامداران هیجانی رفتار نمی‌کنند و این رفتار هیجانی برای حقوقی‌‌هاست که هیچ قوانینی برای عرضه و تقاضای آنان وجود ندارد. یکی از خواسته‌های سهامداران از سازمان بورس هم همیشه این بوده که برای حقوقی‌ها قوانینی در این‌باره تعیین شود.

هیجان بازار زودتر تخلیه می‌شود

بازار به شرایطی رسیده که آنقدر سهم‌ها ارزنده شده‌اند که این ارزندگی باعث می‌شود هیجانات کاهش پیدا کند. همانطور که دیدیم روز چهارشنبه هم این اتفاق تا حدی به‌وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود در این هفته حتما بهتر هم بشود. مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس نیز باعث می‌شود هیجانات زودتر تخلیه شوند و بازار به تعادل برسد اما نباید تنها این مصوبات را دلیل تعادل بازار دانست.

دخالت ارکان بازار سرمایه همیشه مشکلات زیادی برای بازار ایجاد کرده اما این مصوبات در این موقعیت می‌تواند به بازار کمک کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وغدیر و بانک صادرات اوراق تبعی منتشر کردند (امید است این اتفاق برای سایر بانک‌ها نیز بیفتد) که این اتفاق شاید بتواند اثر خوبی در کاهش قیمت آنان بگذارد و قیمت سهم‌ها را در حالت فعلی گارانتی کند. البته من نسبت به هزینه از منابع صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه مشکل دارم و معتقدم این کار مصرف بیت‌المال برای بازاری است که خودش در آینده میان‌مدت به تعادل می‌رسد، بنابراین این هزینه‌کرد غلط است.

اثرات کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت

مصوبات آخر هفته گذشته شورای‌عالی بورس حتما می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبت داشته باشد. در میان‌مدت و بلندمدت نیز اگر تمام اجزای این مصوبات به درستی کار کند، اثر مثبت آن را شاهد خواهیم بود. ورود سهامداران عمده به واسطه اختیاری که از طریق سهام خزانه به آنان داده شده یا از طریق زیرمجموعه‌هایشان، روندها را متعادل‌تر می‌‌کند.

قبلا تاکید می‌شد که بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند یعنی در نگاه کلان اقتصادی نگاه به سمت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری بود ولی در شرایط حاضر با توجه به منابع موجود در بانک‌ها می‌توان از این منابع در جهت حمایت از بازار یا سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت استفاده کرد. البته نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که هر نهاد حقوقی که در بازار سرمایه حاضر است، قصد انتفاع از بازار را دارد و بنگاه عام‌المنفعه نیستند؛ یعنی وقتی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که برایشان توجیه اقتصادی داشته باشد و نمی‌توان حقوقی‌ها را ملزم کرد که در هر قیمتی به‌صورت دستوری سهام بخرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بررسی تورم در ماه‌های اخیر حاکی از آن است که روند آن در 6ماهه اخیر صعودی شده و انتظار می‌رود تورم 12 ماهه رفته رفته روند معکوسی به خود گیرد؛ به طوری که متوسط تورم ماهانه در سال 1398 معادل 0.7 درصد بوده که در چهار ماهه اول سال 1399 به 4.3 درصد رسیده است. همچنین طی 20 ماه گذشته تورم تیرماه 1399 رکورد شکسته و به 6.5 درصد رسید.

کارشناسان معتقدند روند صعودی نرخ ارز، وضعیت کسب‌وکارها در دوران بیماری کرونا، افزایش کسری بودجه دولت، رشد فزاینده نقدینگی و روند شاخص بورس، از جمله عواملی هستند که در اوج گرفتن تورم نقش دارند.

مجید سلیمی‌بروجنی، تحلیلگر اقتصادی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره این‌که تورم در سال 99 به کجا می‌رود؟ اظهار داشت: اقتصاد ایران با تورم بیگانه نیست و چندین دهه است که سیاست‌های تورم‌زا به وفور در اقتصاد ایران مصوب و اجرا شده است.

وی با بیان این‌که بدون تردید آرمان اصلی هر اقتصاد سالمی با هدف رشد اقتصادی شکل می‌گیرد، افزود: ثبات اقتصاد در سطح کلان و رقابت در سطح خرد است. البته چنانچه این دو ویژگی برقرار باشند، بقیه مسیر را عاملان اقتصادی در بازارها خواهند یافت. در مجموع می‌توان گفت که ثبات و رقابت دو ستور اصلی یک اقتصاد مطلوب و به عبارتی شروط لازم هستند.

مسیر بانک مرکزی برای کاهش تورم

این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: در بهار امسال شاهد بیانیه بانک مرکزی بودیم با این محتوا که رویکردی جدید در مدیریت تورم و ثبات قیمت‌ها و همچنین سیاست‌های کنترل نقدینگی اتخاذ کرده است. بانک مرکزی در این بیانیه با بیان ابزارها و بسترهایی که برای هدف‌گذاری تورم نظیر عملیات بازار بازار، هدف‌گذاری نرخ سود بازار بین بانکی، خرید و فروش اوراق بهادار دولت با بانک‌های، اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه و سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی در اختیار دارد، گفته است سعی دارد با تقویت نظارت و اقدامات احتیاطی اقتصاد کلان، حداکثر توان خود را برای اجرای اقدامات ثبات‌ساز و دستیابی به تورم هدف به کار ببندد.

سلیمی‌بروجنی ادامه داد: طبق مفاد این بیانیه، تورم هدف‌گذاری شده بانک مرکزی برای سال 99 در محدوده 22 درصد با دامنه نوسان مثبت و منفی دو درصد تنظیم شده و اعتقاد باتک مرکزی در چارچوب سناریوهایی که بررسی کرده، این است که تورم روند کاهشی داشته و دستیابی به این عدد دور از انتظار نیست.

وی متذکر شد: با این حساب اگر تورم سال 99 در نهایت براساس برآوردهای خود بانک مرکزی بین 20 تا 24 درصد باشد، تیر سیاست‌گذار پولی به هدف نشسته و مقصود برآورده شده است. دستیابی به این هدف می‌تواند برای بانک مرکزی که این روزها بسیار بیشتر از قبل در معرض اتهام عدم استقلال و حرف شنوی محض از دولت قرار دارد، منجر به احیای اعتبار کند. اما اگر بانک مرکزی موفق به رسیدن به این هدف نشود و نرخ تورم در ارقامی بالاتر از آنچه وعده داده شده است، قرار گیرد، اعتبار بانک مرکزی بیش از قبل مورد خدشه قرار خواهد کرد.

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: بانک‌های مرکزی در همه جای دنیا برای دستیابی به هدف تورمی خود از یک‌سری ابزار متعارف استفاده می‌کنند؛ ابزاری مانند اوراق بدهی، نرخ سود و…، اما در اقتصاد باید سیاست‌های ارزی هم ذیل سیاست کنترل تورم تعریف شود. باید ببینیم در سیاست هدف‌گذاری نرخ تورم، بانک مرکزی چگونه سیاست ارزی را تعریف و تحت کنترل خود در می‌آورد.

کنترل تورم بدون نفت شدنی است؟

سلیمی‌بروجنی افزود: اقتصاد ایران برای سال‌های زیاد از درآمدهای سرشار نفتی برخوردار و بهره‌مند بوده و با ابزار سیاست ارزی و تامین نیازهای کالایی از محل واردات، توانسته است تورم را کنترل کند یا به تعویق بیاندازد، اما مساله اصلی این‌جاست که آیا با توجه به محدودیت‌های شدیدی که ایجاد شده، می‌توان نرخ ارز و تورم را همچنان کنترل کرد؟

وی عنوان کرد: بانک مرکزی در محدودیت‌های تحریمی اخیر یک ابزار قدرتمند خود را از دست داده و این هم چالشی در راه رسیدن به هدف است. لازم به تورم است که هر کشوری که سیاست هدف‌گذاری تورمی را اعمال می‌کند، با چالش‌های متعدد و متفاوتی روبه‌رو می‌شود. هر کشوری بنا به خصوصیات و ویژگی‌های اقتصادی خود موانع مختلفی را سر راه خود می‌بیند و اقتصاد نفتی ایران هم که هنوز وابستگی قابل توجهی به درآمدهای نفتی داشته و دارد، باید از این ورطه عبور کند تا بتواند تورم را با ابزارهای متعارف کنترل کند.

پیش‌بینی روند آتی شاخص قیمت‌ها

او تصریح کرد: یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند روند آتی شاخص قیمت‌ها را توضیح دهد، رشد اقتصادی و رشد نقدینگی است. اگر حجم تولید در یک اقتصاد نتواند پا به پای رشد نقدینگی حرکت کند، اتفاقی که می‌افتد، این است که انباشت نقدینگی در اقتصاد رخ می‌دهد. معادله به این شکل است که حجم پول فزاینده برای یک مقدار کالا یا خدمات ثابت، افزایش قیمت کالا یا خدمات را به همراه خواهد آورد.

این تحلیلگر اقتصادی متذکر شد: در صورتی قیمت کالا یا خدمات ثابت خواهند ماند که تعهدشان افزایش یابد، در غیر این صورت معادله حل نخواهد شد. در نتیجه هنگامی که رشد نقدینگی از سطح تولید ناخالص داخلی سبقت می‌گیرد، باید منتظر تخلیه آن در شاخص قیمت‌ها بود.

سلیمی‌بروجنی یادآور شد: در فصل اول امسال نرخ رشد اقتصادی معادل منفی 3.5 درصد گزارش شده است. در حالی که رشد نقدینگی در بهار امسال معادل 7.5 درصد بوده است. در نتیجه یک پتانسیل قوی برای افزایش قیمت‌ها به وجود آمده است که نمی‌توان از آن گریخت.

پیامد نرخ بهره منفی در اقتصاد ایران

وی ادامه داد: نکته دیگری که می‌تواند بستر افزایش قیمت‌ها را مهیا کند، افزایش حجم پول است. داده‌های اقتصاد ایران نشان می‌دهد که تورم بیشتر منطبق با حجم پول حرکت می‌کند. در شرایطی که آحاد اقتصادی انتظار نرخ تورم بالا را داشته باشند، طبعا به سود سپرده‌های بانکی قناعت نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند با تبدیل شبه‌پول به پول، سرمایه خود را در بازارهای دارایی به جریان در آورند. جدای از این، نرخ بهره منفی در اقتصاد نیز تبدیل شبه‌پول به پول را تسریع و تشدید خواهد کرد.

سلیمی‌بروجنی گفت: هنگامی که نرخ سود سپرده‌های بانکی پایین‌تر از تورم فصلی باشد و فعالان اقتصادی نیز انتظار کاهش نرخ تورم در یک‌سال آینده را نداشته باشند، ترجیح می‌دهند حداقل بخشی از حجم سپرده را تبدیل به پول کنند تا در بازاری غیراز بازار پول سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: به دلیل این‌که بخش عمده‌ای از سبد کالاها و خدمات در شاخص قیمت مرکز آمار و بانک مرکزی، کالاهای قابل تجارت هستند، نوسان قیمت دلار بدون تاخیر زمانی در قیمت این کالاها و خدمات اثرگذار است و به طور طبیعی باعث افزایش یا کاهش تورم می‌شود. حتی کالاهایی که مانند مسکن قابل تجارت نیستند هم در زمانی که نرخ ارز با نوسان شدید و جهش همراه می‌شود، از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند و تغییر می‌کنند.

این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که بازار بورس قابلیت نقدشوندگی زیادی ندارد. با توجه به اوضاع نامساعد و ریزش‌های چند روز اخیر بورس، حجم معاملات بسیار کمتر از چند ماه گذشته شده و معنای آن این است که امکان نقدشوندگی هم کاهش پیدا کرده است.

سلیمی‌بروجنی عنوان کرد: به نظر می‌رسد اگر این روند نزولی ادامه یابد، به احتمال زیاد بسیاری از مردم نمی‌توانند سهامشان را به طور کامل نقد کنند و به همین علت، احتمال این‌که بتوانند آن را وارد بازارهای دیگر کنند، کم می‌شود.

وی متذکر شد: نماد اعتماد و اطمینان مردم به بانک مرکزی و کارایی آن نرخ تورم است. مردم نزخ تورم و روند آن را دنبال می‌کنند. اگر بانک مرکزی توانسته باشد نرخ تورم را کنترل کند و آن را در حد معقول و پایینی حفظ کرده باشد، مردم به او اطمینان و اعتماد دارند.

کاهش انتظارات تورمی مردم

این تحلیلگر اقتصادی عنوان کرد: در ماه‌های اخیر نوسانات شدیدی در بازار ارز و سایر بازارها داشتیم. باید توجه کنیم عاملی که باعث این نوسانات شدید شده، نگرانی‌های تورمی مردم و نگرانی از افزایش تورم در آینده است؛ چیزی که به‌عنوان انتظارات تورمی از آن یاد می‌شود و راه مبارزه با این مساله هم کاهش توقعات مردم و کاهش انتظارات تورمی است.

سلیمی‌بروجنی گفت: با توجه به نوسان نرخ دلار و رشد قیمت سهام و قیمت املاک و مستغلات، به نظر نمی‌آید که روند تورم قابل توقف باشد یا به سرعت تغییر جهت دهد. از همه بدتر این‌که قیمت این دارایی‌ها در سطوح بالا در حال تثبیت شدن است.

وی تاکید کرد: در این میان چیزی که می‌تواند حداقل تورم ماهانه را در حد یک و دو درصد نگه دارد، کنترل انتظارات تورمی است.

بیشتر بخوانید: همتی: منتقدان اندکی انصاف و مسئولیت پذیری در تحلیل و سخن گفتن داشته باشند

نرخ تورم سالانه تولیدکننده کاهش یافت

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

به موجب مفاد این آیین‌نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد، همچنین منع مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثنا شد و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند بود. در عین حال، نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت می‌شود. همچنین با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی‌شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. علاوه بر این صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از ورودی سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک‌عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌صورت بلندمدت سپرده‌گذاری کند.


بازگشت سریع‌تر بازار با مصوبات اخیر

 

احمد اتحاد

مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردان آرمان اقتصاد

همان‌طور که بازار قبلا هیجانی بالا رفت و رشد کرد در این مدت نیز هیجانی پایین آمده است. در هر صورت بازار رفته‌رفته و با کم‌شدن هیجان‌ها، رشد خود را دوباره از سر می‌‌گرفت و بالا می‌رفت اما مصوبات شورای‌عالی بورس باعث می‌شود این روند سریع‌تر اتفاق بیفتد. همچنین این مصوبات در بلندمدت باعث می‌شود شناوری سهم‌ها کمتر شود و بازار بیشتر در کنترل افراد حقوقی قرار گیرد. البته به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه هیچ‌گاه دنبال این مساله که بازار بیشتر در اختیار حقوقی‌ها باشد، نبوده است اما به‌نظر می‌رسد با این مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس دولت و نهادهای بزرگ‌تر روی بازار کنترل بیشتری داشته باشند. در هر حال این سه مصوبه قطعا بازار را مثبت می‌کند و رو به بالا می‌برد. البته من مخالف دخالت‌‌های این‌چنینی هستم که هر وقت بازار می‌‌ریزد، دو مصوبه اضافه کنند و معتقدم اگر این مصوبات هم نبود بازار قطعا به سمت بالا حرکت می‌کرد و شکی نیز در این مساله نبود. اما این مصوبات در کوتاه‌مدت تاثیرات مثبت خوبی در بالا رفتن بازار دارند.


مصوبات شورای‌عالی بورس؛ نوید‌بخش بازار متعادل

 

حسین زمانی

کارشناس بازار سرمایه

مصوبه‌هایی که شورای‌عالی بورس داشت و در رسانه‌ها هم منتشر شد، در راستای حمایت از شاخص کل است. این مصوبات می‌تواند نوید‌بخش بازار خوب و متعادلی برای این هفته باشد چراکه بیشتر صف‌های فروش شرکت‌های بزرگ در هفته گذشته یعنی چهارشنبه جمع شد و حتی به صف خرید هم رسید، بنابراین در آخر هفته گذشته تا حدی بازار متعادل شد. پیش‌بینی می‌کنم این هفته بازار متعادلی داشته باشیم. البته شنبه و یکشنبه احتمالا بازار گارد دفاعی داشته باشد تا به تعادل برسد. اگر شنبه و یکشنبه بازار حالت تعادلی به‌خود گیرد و سهامداران هیجانی عمل نکنند از آن به بعد اوضاع آرام می‌شود. البته معتقدم سهامداران هیجانی رفتار نمی‌کنند و این رفتار هیجانی برای حقوقی‌‌هاست که هیچ قوانینی برای عرضه و تقاضای آنان وجود ندارد. یکی از خواسته‌های سهامداران از سازمان بورس هم همیشه این بوده که برای حقوقی‌ها قوانینی در این‌باره تعیین شود.


هیجان بازار زودتر تخلیه می‌شود

 

سیدامیر اعتمادی

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان داریک پارس

بازار به شرایطی رسیده که آنقدر سهم‌ها ارزنده شده‌اند که این ارزندگی باعث می‌شود هیجانات کاهش پیدا کند. همانطور که دیدیم روز چهارشنبه هم این اتفاق تا حدی به‌وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود در این هفته حتما بهتر هم بشود. مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس نیز باعث می‌شود هیجانات زودتر تخلیه شوند و بازار به تعادل برسد اما نباید تنها این مصوبات را دلیل تعادل بازار دانست. دخالت ارکان بازار سرمایه همیشه مشکلات زیادی برای بازار ایجاد کرده اما این مصوبات در این موقعیت می‌تواند به بازار کمک کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وغدیر و بانک صادرات اوراق تبعی منتشر کردند (امید است این اتفاق برای سایر بانک‌ها نیز بیفتد) که این اتفاق شاید بتواند اثر خوبی در کاهش قیمت آنان بگذارد و قیمت سهم‌ها را در حالت فعلی گارانتی کند. البته من نسبت به هزینه از منابع صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه مشکل دارم و معتقدم این کار مصرف بیت‌المال برای بازاری است که خودش در آینده میان‌مدت به تعادل می‌رسد، بنابراین این هزینه‌کرد غلط است.


اثرات کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت

 

امیرعلی امیرباقری

تحلیلگر بازار سرمایه

مصوبات آخر هفته گذشته شورای‌عالی بورس حتما می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبت داشته باشد. در میان‌مدت و بلندمدت نیز اگر تمام اجزای این مصوبات به درستی کار کند، اثر مثبت آن را شاهد خواهیم بود. ورود سهامداران عمده به واسطه اختیاری که از طریق سهام خزانه به آنان داده شده یا از طریق زیرمجموعه‌هایشان، روندها را متعادل‌تر می‌‌کند. قبلا تاکید می‌شد که بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند یعنی در نگاه کلان اقتصادی نگاه به سمت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری بود ولی در شرایط حاضر با توجه به منابع موجود در بانک‌ها می‌توان از این منابع در جهت حمایت از بازار یا سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت استفاده کرد. البته نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که هر نهاد حقوقی که در بازار سرمایه حاضر است، قصد انتفاع از بازار را دارد و بنگاه عام‌المنفعه نیستند؛ یعنی وقتی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که برایشان توجیه اقتصادی داشته باشد و نمی‌توان حقوقی‌ها را ملزم کرد که در هر قیمتی به‌صورت دستوری سهام بخرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

سرمایه‌گذاران محافظه‌کار در این شرایط تصمیم می‌گیرند منابع مالی خود را در صندوق‌های کم ریسک و ابزار‌های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط دارایی‌های خود را با نسبت 40 تا 60 درصد در بازار سهام و 40 تا 60 درصد در اوراق با درآمد ثابت مانند سپرده‌های بانکی – اوراق مشارکت و … سرمایه‌گذاری می‌کنند. هرچه مقدار سرمایه‌گذاری در بازار سهام بیشتر باشد انتظار سودآوری بیشتر می‌شود و به دلیل طبیعت نوسانی بازار سهام میزان ریسک‌ افزایش می‌یابد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نسبت به دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ترکیب دارایی بهینه‌تری دارد.

برترین‌ها و بدترین‌های صندوق‌های مختلط

به‌رغم اینکه بازده شاخص کل بازار سرمایه در مرداد 3/ 8- درصد بود، اما صندوق‌های مختلط عملکرد نسبتا خوبی در مقایسه با کل بازار داشتند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پست‌بانک با بازدهی 07/ 7 درصدی در رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قرار گرفته است. بعد از این صندوق،‌ صندوق ارمغان یکم ملل با بازدهی 48/ 6، مختلط گوهر 15/ 1و سپهر اندیشه‌نوین 93/ 0 در جایگاه بعدی قرار گرفته است. این صندوق‌ها در مرداد 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مرداد خونین بازار سرمایه کسب کرده‌اند.

از بین صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق‌های ETF می‌باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق‌های برتر مختلط قرار گرفته بود.

صندوق سرمایه‌گذاری آرمان سپهر آشنا، مشترک نواندیشان، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک پارس از صندوق‌هایی هستند که در این ماه عملکرد مناسبی نداشتند و نتوانستند در برابر افت بازار کل مقاومت کنند و بازدهی آنها منفی شد.

با توجه به اینکه شاخص کل، به نوعی شاخصه اصلی بازار سرمایه شناخته می‌شود؛ می‌توان با معیار قرار دادن آن، صندوق‌های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان دهنده این است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می‌تواند جایگزین سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک شود.

افرادی که تمایل دارند برای سرمایه‌گذاری ریسک کمتری انجام دهند، می‌توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بهره ببرند.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت تامین سرمایه تمدن از 5 شهریور در پلاک 551 با نماد “تمدن” در بخش فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط در بازار دوم معاملات بورس تهران درج شد تا آماده عرضه اولیه 15 درصدی سهام ( 12 درصد به عموم و 3 درصد به صندوق‌ها) باشد.

طبق بررسی های بورس پرس، تامین سرمایه تمدن به عنوان فعال‌ترین تامین سرمایه برای سه سال متوالی به انتخاب سازمان بورس با هدف ارائه سبد کاملی از خدمات مالی به مشتریان 21 اسفند سال 90 در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده و فعالیت رسمی را از 27 اسفند همان سال با اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس آغاز کرده است.

موضوع فعالیت اصلی شرکت شامل پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی و تعهد خرید اوراق بهادار در عرضه های ثانویه در حد امکانات مالی یا از طریق تشکیل سندیکا با سایر نهادهای مشابه و فعالیت فرعی شامل ارائه مشاوره مالی در خصوص انواع موضوعات مرتبط با تامین مالی و سرمایه گذاری است.

سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس 100 میلیارد تومان بوده که طی هشت مرحله افزایش سرمایه به 550 میلیارد تومان رسیده است. شرکت در نظر دارد در سال جاری سرمایه را از محل سود انباشته به 800 میلیارد تومان برساند.

بانک شهر با 30 درصد سهم، بانک توسعه صادرات با 25 درصد، گروه راهبران اقتصادی آرمان با 23 درصد، سرمایه گذاری شهر آتیه با 10 درصد، سرمایه گذاری آتیه اندیشان مس 9 درصد، موسسه تامین آتیه رفاه کارکنان بانک توسعه صادرات 2 درصد و شرکت راهبران هدف آرمان با یک درصد در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

پیش از عرضه اولیه سهام، ساختار سهامداری با خروج گروه راهبران اقتصادی آرمان از جمع سهامداران و واگذاری 12.75 درصد از سهام تحت تملک این شرکت به بانک توسعه صادرات، 8.25 درصد به شرکت راهبران هدف آرمان و 2 درصد به شرکت مدیریت و توسعه فناوری اطلاعات آرمان تغییر خواهد کرد درصد سهامداری شرکت های فوق ترتیب 37.75 ، 9.25 و 2 درصد افزایش خواهد یافت.

سیاست تقسیم سود شرکت با 80 نیروی انسانی برای سال های آتی به میزان حداکثر 90 درصد تعیین شده است.

اقلام مهم مالی سال منتهی به آذر 98

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

آرمان راد از قدیمی‌های بازار سرمایه است که درباره این موضوع در توییتر خود نوشت: « 15 ساله که در بورس فعالم و الان خیلی خوشحالم که این بازار اینقدر بزرگ و مهم شده که یک روز منفی شدنش تمام مسوولان رو به تکاپو میندازه.» مهدی رباطی از دیگر فعالان بازار سرمایه در تایید این مطلب نوشت: «سال 92 تصمیم همین وزارت نفت آتش به بورس زد و کسی دم نزد؛ اما اکنون بازی عوض‌ شده است. سال92 ارزش معاملات 60 میلیون دلار بود و اکنون یک میلیارد، آن زمان تعداد سهامدار فعال 500 هزار بود؛ اما اکنون 6 میلیون. درست است که برخی به بورس اعتقادی ندارند ولی دیگر سیاست‌گذار نمی‌تواند به این بازار بی‌اعتنا باشد.» کاربرانی هم بودند که شروع به تحلیل رفتار سهامداران کردند و در مواردی به این رفتار کنایه هم زدند. مثلا کاربری با نام «عماد» نوشت: «شیطونا از صف فروش‌ها خارج می‌شید، سریع نپرید تو صف‌های خرید.» «آل‌طه» هم پیش‌بینی کرد که باید از چهارشنبه منتظر صف‌های سنگین خرید در کلیت بازار بود.  

تحلیل آقای کارگردان از حباب بورس

برعکس دوشنبه که اخبار مربوط به بورس در فضای مجازی کاملا حول محور دارا دوم گذشت، کاربران دیروز فراغت بیشتری داشتند و درباره مسائل دیگر سخن گفتند. یکی از این سوژه‌ها، صحبت‌های محمدحسین لطیفی از کارگردانان سینما بود که درباره حبابی بودن بازار سرمایه صحبت کرده و مدعی شده «بورس یک بازی کثیف است که معلوم نیست چه کسانی در آن ببازند.» پیام الیاس‌کردی با انتشار ویدئوی صحبت‌های این کارگردان پرسید که «بهتر نیست همه ما در مورد کار تخصصی خودمون نظر بدیم؟» «نصرت» یکی از کاربرانی بود که با انتقاد از لطیفی نوشت: « اگر ما از حوزه سینما انتقاد کنیم، خیلی ملایم‌تر از الفاظ ایشون. جواب ایشون این خواهد بود که در حوزه تخصص خودتون وارد شوید.» یکی دیگر از کاربران نوشت: «حالا همه برای ما شدن کارشناس بورس، کم مونده کله پاچه‌ای سر کوچه بیاد بورس تحلیل کنه، عادت نکردیم تو کار هم دخالت نکنیم. اینا همش تقصیر راننده تاکسی زرد است.» کاربر دیگری از محمدحسین لطیفی پرسید: «بگو آخه… خونت الان چند شده؟ می‌فروشی به قیمت سال 96؟ اون حباب کثیف نداره؟»

 

اسحاق جهانگیری

معاون اول ریاست جمهوری

اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت بایدبه قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند؛ چون مردم فعالیت‌هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می‌کنند. نباید برخی اختلاف نظرهای جزئی درون دولت برای زندگی مردم و روندجاری اقتصاد کشور ایجاد مشکل کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی یازدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

11 مرداد 1344، ایران برای ترویج کشاورزی جدید با فرانسه قرارداد امضا کرد.

11 مرداد 1345، شرکت هواپیمایی ملی ایران اولین خط هوایی بین تهران – پاریس را دایر کرد.

11 مرداد 1349، قرارداد فروش گاز به شوروی امضا شد.

11 مرداد 1365، امام خمینی (ره) در پیام مهمی به حجاج بیت الله الحرام، خرید کالاها و اجناس آمریکایی را مخالف با آرمان های اسلامی، ترویج باطل و کمک به جنایتکاران جنگی اعلام کردند.

11 مرداد 1371، معاون سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران هشدار داد تهران در صورت عدم تکمیل نیروگاه بوشهر، خرید کالاهای آلمانی را تحریم خواهد کرد.

11 مرداد 1389، خبرگزاری رسمی دولت خبر داد که محمود احمدی نژاد رییس‌جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد آماده است در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل، رو در رو با باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا گفت‌و‌گو کند.

11 مرداد 1391، سه روز پس از آنکه رییس‌جمهور در نشست افطاری خود با نمایندگان مجلس خواستار تمرکز مدیریت کشور در دولت شد و گفت «امور اجرایی را نمی‌توان از مصادر مختلف و از بیش از یک جایگاه اداره کرد»، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس طرح تاسیس شورای‌عالی اقتصاد با حضور مقاماتی از سه قوه را مطرح کرد. براساس این پیشنهاد که در قالب طرحی 9 ماده‌ای برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی ارائه شد، تصمیمات مهم اقتصادی کشور در سطحی فراقوه‌ای اتخاذ خواهد شد. بر اساس پیشنهاد ارسلان فتحی پور، این شورای‌عالی در نخستین گام برای «ساماندهی تخصیص ارز به واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه و همچنین افزایش توان تولید و ترخیص کالا از گمرکات» وارد عمل خواهد شد.

11 مرداد 1394، مسعود باقرزاده کریمی، معاون امور تالاب ‌ها و پارک ‌های ملی دفتر زیستگاه ‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه 90 درصد دریاچه ارومیه خشک شده است، گفت: گرچه در سال‌ های اخیر با خشکسالی ‌های بسیاری مواجهیم، اما دخالت ‌های انسانی علت اصلی خشک شدن تالاب‌ های کشور است.

11 مرداد 1396، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مصوبه کنگره این کشور را برای وضع تحریم ‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی تایید کرد.

11 مرداد 1397، به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بنا به دستور رئیس‌جمهوری، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مسعود کرباسیان، وزیر اموراقتصادی و دارایی فهرست کامل واردکنندگانی را که از 22 فروردین تا کنون ارز به نرخ رسمی دریافت کرده‌اند، برای بهره‌برداری و اقدام لازم از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

11 مرداد 1398، وزارت خارجه آلمان اعلام کرد «برند اربل» سفیر سابق این کشور در ایران، کار خود را به عنوان رئیس جدید ساز و کار «اینستکس» آغاز کرده است.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

وقتی اسم سرمایه گذاری به میان می آید ریسک پذیری و ترس از دست دادن سرمایه بزرگترین دغدغه سرمایه گذاران است. برای از بین بردن و یا کم کردن از میزان این ریسک راهکارهای مختلفی وجود دارد. مثلا یکی از این راه‌ها استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است. استفاده از افراد متخصص و حرفه و تقسیم سرمایه در بازارهای مختلف و با ریسک پایین راهکاری است که تقریبا همه صندوق‌ها از آن استفاده می‌کنند. یکی از انواع صندوق های سرمایه‌ گذاری، صندوق قابل معامله در بورس یا ETF است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علاقه‌مند به معامله آنلاین در بورس باشید اما بدلیل نداشتن وقت و دانش کافی نتوانسته‌اید این کار را بکنید، صندوق قابل معامله در بورس دقیقا برای همین طراحی شده است.

صندوق بورسی یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله صندوقی متشکل از دارایی‌های مختلف است که با ساختاری شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک mutual fund مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.‌‌ یعنی برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید کد معاملاتی فعال در بورس داشته باشیم.

واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها از طریق کارگزاری ها قابل خرید و فروش هستند و قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری ETF معمولا زیر 10 هزار تومان است.

ETF  مخفف چیست؟

ETF  مخفف چیست؟

ETF  مخفف عبارت  Exchange Traded Fund به معنی صندوق قابل معامله در بورس است. دیگر صندوق های سرمایه گذاری امکان معامله را ندارند و سرمایه گذاران برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری باید اغلب از طریق مراجعه به صندوقی که در آن سرمایه گذاری کرده اند اقدام کنند. ولی واحد سرمایه گذاری این نوع صندوق ها مشابه سهام عادی به راحتی قابل خرید و فروش است. یعنی هر میزان درصد از واحدهای کل یک صندوق را تهیه کنیم به همان نسبت از کل سرمایه گذاری صندوق بهره‌مند می شویم و چون قیمت این واحدها ارزان است گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

تاریخچه پیدایش صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

از جمله ویژگی‌های صندوق‌های قابل معامله که آن را از سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند، مولرد زیر را می‌توان نام برد:

ترکیب دارایی های صندوق های بورسی چگونه است؟

همان‌گونه که گفته شد صندوق‌های بورسی تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد. دارایی هر یک از صندوق های ETF  با توجه به نوع آن صندوق متفاوت است. یعنی هر نوع از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مبتنی بر طلا، شاخصی و مختلط می توانند بصورت قابل معامله در بازار بورس ارائه شوند. این صندوق‌ها با توجه به نوع فعالیت شان ترکیب دارایی متفاوتی دارند.

 مثلا ترکیب دارایی صندوق سهامی قابل معامله در بازار بورس مشابه صندوق های سهامی است و یا صندوق های شاخصی قابل معامله در بورس پیرو ترکیب دارایی استاندارد صندوق های شاخصی هستند و تنها تفاوت این صندوق‌ها با نوع معمولی آن در نوع ارائه و خرید و فروش آن‌هاست.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در ایران

سرمایه گذاری در صندوق های  ETF  برای چه افرادی مناسب است؟

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)  می تواند برای همه مناسب باشد چون هم امکان بهره مندی از تنوع سبد خرید و هم کاهش میزان ریسک پذیری در این صندوق‌ها وجود دارد علاوه بر این به این دلیل که واحدهای سرمایه گذاری ای تی اف به صورت آنلاین قابل خرید و فروش است سرمایه گذاری در آن برای افرادی که بیشتر دوست دارند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند جذاب است. اما در سرمایه گذاری این صندوق ها باید توجه کرد که صبر داشتن بسیار مهم است و حداقل باید مدت 6 ماه روی صندوق موردنظر زمان گذاشت تا به بازده مناسبی برسد.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

این نوع صندوق ها علاوه بر داشتن تمام مزیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مزایای دیگری دارند که استفاده از این صندوق ها را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است. در ادامه به این مزایا اشاره می کنیم.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

خرید و فروش آسان و نقدشوندگی خوب


واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله به آسانی و بصورت آنلاین قابل معامله هستند این قابلیت از بزرگترین مزیت این نوع از صندوق هاست که آن ها را قابل رقابت با سرمایه گذاری در بازار سهام است. همچنین زمان بازپرداخت مبلغ فروش این واحدها حداکثر ظرف مدت 3 روز به حساب مشتری انتقال می یابد. بنابراین این صندوق‌ها نقدشوندگی بهتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله دارند.


محاسبه NAV آنی


میزان   NAV یا ارزش خالص دارایی های صندوق ها معمولا برای روزکاری بعد محاسبه می‌شود یعنی برای خرید یک واحد سرمایه گذاری هر صندوق باید قیمت فردا آن واحد محاسبه شود ولی در صندوق های EFT  میزان NAV هر دو دقیقه محاسبه می شود و برای خرید آنلاین و محاسبه قیمت هر واحد مشکلی وجود ندارد.


معافیت مالیاتی


طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق های ETF معاف از مالیات است. و همان‌گونه که قبلا ذکر شد برای خرید و فروش این واحدها هیچ گونه مبلغی جز کارمزد خرید و فروش دریافت نمی‌شود.


بدون نیاز به صف خرید و فروش


درست است که ساز و کار سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه بازار سهام است اما سرمایه گذاران برای معامله واحدهای این صندوق‌ها نیازی به منتظر بودن در صف خرید و یا فروش ندارند و به صورت آنی قابل معامله هستند.


شفافیت


صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول روز و هنگامی که بازارها باز هستند، خرید و فورش می‌شوند. قیمت‌گذاری سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول ساعت کاری بورس بصورت پیوسته است. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در لحظه می‌دانند چه مبلغی برای خرید سهام پرداخت کرده یا چه مبلغی برای فروش سهام دریافت می‌کنند.

شفافیت احتمال تقلب یا سوء استفاده از طرف مدیران صندوق را کاهش می‌دهد. ساختار صندوق های قابل معامله به گونه‌ای است که شفافیت مالی قابل توجهی دارد.


هزینه‌های پایین‌تر


هزینه‌های عملیاتی صندوق بورسی نسبت به صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله کمتر است. دلیل آن انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری است، برای مثال صندوق قابل معامله نیازی به ارائه خدمات خرید و فروش، ارتباط با مشتریان و … ندارند، چون این کارها توسط کارگزاری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

معایب صندوق های سرمایه گذاری ETF  چیست؟

امکان خرید و فروش لحظه ای در بورس همانطور که می تواند به عنوان مزیت این نوع صندوق ها مطرح شود اما در شرایطی می تواند برای سرمایه گذاران نوپا که کمتر توانایی کنترل هیجانات خود را دارند زیان آور باشد چون برای دستیابی به بازدهی مطلوب نیاز به صرف زمان مناسب است. اما افراد تازه کار شاید کند بودن و یا ضرر کوتاه مدت احتمالی صندوق را نتوانند تحمل کنند و با ضرر سرمایه خود را خارج کنند. در صورتیکه ذات سرمایه گذاری در صندوق های غیر قابل معامله در بورس بر اساس سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت است.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

در حال حاضر 29 صندوق سرمایه گذاری ETF در کشور فعالیت می‌کنند که 12 صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، 8 صندوق سهامی، 4 صندوق ETF طلا ، 3 صندوق مختلط و 2 صندوق شاخصی هستند.

برای اطلاع از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید لیست آخرین صندوق‌های ETF فعال را مشاهده کنید.

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

برای شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باید کارنامه صندوق های ETF  را در بازه حداقل 6 ماهه بررسی کنیم و بر اساس وضعیت فعالیت صندوق و میزان بازدهی آن صندوق مورد نظر را انتخاب کنیم. برای بررسی اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری و مشاهده 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بورسی به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید اطلاعات و تحلیل‌های دوره‌ای از بازده سالانه، قیمت صدور خالص دارایی های هر صندوق و … را مشاهده کنید.

بعد از یافتن صندوق مورد نظر باید از طریق یک کارگزاری معتبر برای خرید واحدهای سرمایه گذاری اقدام کنید.

مراحل شروع سرمایه گذاری در صندوق ETF

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نکته: در انتخاب صندوق مناسب باید حواسمان با بازار ارائه صندوق باشد چون در حال حاضر تعدادی صندوق سرمایه گذاری ETF  فعال در فرابورس و دیگر بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و ممکن است از لحاظ اعتبار و یا نقد شوندگی شرایط متفاوتی با صندوق های فعال در بورس داشته باشند چون معمولا صندوق‌هایی که استاندارهای ورود به بازار بورس را ندارند در فرابورس فعالیت می‌کنند.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های ETF با ساختاری شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و با استفاده از پتانسیل معاملات آنلاین بورس به یکی از گزینه‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری افراد در دنیا تبدیل شده‌اند.

اگر شما نیز علاقه‌مند به انجام معاملات آنلاین در بورس هستید اما وقت و دانش کافی برای اینکار را ندارید صندوق‌های قابل معامله گزینه‌ای مناسب برای شما هستند، این صندوق‌ها با ساختاری مدیریت شده میزان ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

آیا شما نیز قصد شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.