دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

وقتی اسم سرمایه گذاری به میان می آید ریسک پذیری و ترس از دست دادن سرمایه بزرگترین دغدغه سرمایه گذاران است. برای از بین بردن و یا کم کردن از میزان این ریسک راهکارهای مختلفی وجود دارد. مثلا یکی از این راه‌ها استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک است. استفاده از افراد متخصص و حرفه و تقسیم سرمایه در بازارهای مختلف و با ریسک پایین راهکاری است که تقریبا همه صندوق‌ها از آن استفاده می‌کنند. یکی از انواع صندوق های سرمایه‌ گذاری، صندوق قابل معامله در بورس یا ETF است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علاقه‌مند به معامله آنلاین در بورس باشید اما بدلیل نداشتن وقت و دانش کافی نتوانسته‌اید این کار را بکنید، صندوق قابل معامله در بورس دقیقا برای همین طراحی شده است.

صندوق بورسی یا ETF چیست؟

صندوق قابل معامله صندوقی متشکل از دارایی‌های مختلف است که با ساختاری شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک mutual fund مانند سهام عادی شرکت‌های مختلف در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود.‌‌ یعنی برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید کد معاملاتی فعال در بورس داشته باشیم.

واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها از طریق کارگزاری ها قابل خرید و فروش هستند و قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری ETF معمولا زیر 10 هزار تومان است.

ETF  مخفف چیست؟

ETF مخفف چیست؟

ETF  مخفف عبارت  Exchange Traded Fund به معنی صندوق قابل معامله در بورس است. دیگر صندوق های سرمایه گذاری امکان معامله را ندارند و سرمایه گذاران برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری باید اغلب از طریق مراجعه به صندوقی که در آن سرمایه گذاری کرده اند اقدام کنند. ولی واحد سرمایه گذاری این نوع صندوق ها مشابه سهام عادی به راحتی قابل خرید و فروش است. یعنی هر میزان درصد از واحدهای کل یک صندوق را تهیه کنیم به همان نسبت از کل سرمایه گذاری صندوق بهره‌مند می شویم و چون قیمت این واحدها ارزان است گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است.

تاریخچه پیدایش صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

ویژگی‌‌های صندوق‌های قابل معامله

از جمله ویژگی‌های صندوق‌های قابل معامله که آن را از سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند، مولرد زیر را می‌توان نام برد:

ترکیب دارایی های صندوق های بورسی چگونه است؟

همان‌گونه که گفته شد صندوق‌های بورسی تمامی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در بر می‌گیرد. دارایی هر یک از صندوق های ETF  با توجه به نوع آن صندوق متفاوت است. یعنی هر نوع از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مبتنی بر طلا، شاخصی و مختلط می توانند بصورت قابل معامله در بازار بورس ارائه شوند. این صندوق‌ها با توجه به نوع فعالیت شان ترکیب دارایی متفاوتی دارند.

 مثلا ترکیب دارایی صندوق سهامی قابل معامله در بازار بورس مشابه صندوق های سهامی است و یا صندوق های شاخصی قابل معامله در بورس پیرو ترکیب دارایی استاندارد صندوق های شاخصی هستند و تنها تفاوت این صندوق‌ها با نوع معمولی آن در نوع ارائه و خرید و فروش آن‌هاست.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در ایران

سرمایه گذاری در صندوق های  ETF  برای چه افرادی مناسب است؟

سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)  می تواند برای همه مناسب باشد چون هم امکان بهره مندی از تنوع سبد خرید و هم کاهش میزان ریسک پذیری در این صندوق‌ها وجود دارد علاوه بر این به این دلیل که واحدهای سرمایه گذاری ای تی اف به صورت آنلاین قابل خرید و فروش است سرمایه گذاری در آن برای افرادی که بیشتر دوست دارند در بازار سهام سرمایه گذاری کنند جذاب است. اما در سرمایه گذاری این صندوق ها باید توجه کرد که صبر داشتن بسیار مهم است و حداقل باید مدت 6 ماه روی صندوق موردنظر زمان گذاشت تا به بازده مناسبی برسد.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

این نوع صندوق ها علاوه بر داشتن تمام مزیت های صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مزایای دیگری دارند که استفاده از این صندوق ها را برای سرمایه گذاران جذاب کرده است. در ادامه به این مزایا اشاره می کنیم.

مزایای صندوق های قابل معامله (ETF) چیست؟

خرید و فروش آسان و نقدشوندگی خوب


واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله به آسانی و بصورت آنلاین قابل معامله هستند این قابلیت از بزرگترین مزیت این نوع از صندوق هاست که آن ها را قابل رقابت با سرمایه گذاری در بازار سهام است. همچنین زمان بازپرداخت مبلغ فروش این واحدها حداکثر ظرف مدت 3 روز به حساب مشتری انتقال می یابد. بنابراین این صندوق‌ها نقدشوندگی بهتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرقابل معامله دارند.


محاسبه NAV آنی


میزان   NAV یا ارزش خالص دارایی های صندوق ها معمولا برای روزکاری بعد محاسبه می‌شود یعنی برای خرید یک واحد سرمایه گذاری هر صندوق باید قیمت فردا آن واحد محاسبه شود ولی در صندوق های EFT  میزان NAV هر دو دقیقه محاسبه می شود و برای خرید آنلاین و محاسبه قیمت هر واحد مشکلی وجود ندارد.


معافیت مالیاتی


طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق های ETF معاف از مالیات است. و همان‌گونه که قبلا ذکر شد برای خرید و فروش این واحدها هیچ گونه مبلغی جز کارمزد خرید و فروش دریافت نمی‌شود.


بدون نیاز به صف خرید و فروش


درست است که ساز و کار سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه بازار سهام است اما سرمایه گذاران برای معامله واحدهای این صندوق‌ها نیازی به منتظر بودن در صف خرید و یا فروش ندارند و به صورت آنی قابل معامله هستند.


شفافیت


صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول روز و هنگامی که بازارها باز هستند، خرید و فورش می‌شوند. قیمت‌گذاری سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در طول ساعت کاری بورس بصورت پیوسته است. بنابراین سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در لحظه می‌دانند چه مبلغی برای خرید سهام پرداخت کرده یا چه مبلغی برای فروش سهام دریافت می‌کنند.

شفافیت احتمال تقلب یا سوء استفاده از طرف مدیران صندوق را کاهش می‌دهد. ساختار صندوق های قابل معامله به گونه‌ای است که شفافیت مالی قابل توجهی دارد.


هزینه‌های پایین‌تر


هزینه‌های عملیاتی صندوق بورسی نسبت به صندوق سرمایه گذاری غیرقابل معامله کمتر است. دلیل آن انتقال هزینه‌های ارائه خدمات مشتری از صندوق به کارگزاری است، برای مثال صندوق قابل معامله نیازی به ارائه خدمات خرید و فروش، ارتباط با مشتریان و … ندارند، چون این کارها توسط کارگزاری انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

معایب صندوق های سرمایه گذاری ETF  چیست؟

امکان خرید و فروش لحظه ای در بورس همانطور که می تواند به عنوان مزیت این نوع صندوق ها مطرح شود اما در شرایطی می تواند برای سرمایه گذاران نوپا که کمتر توانایی کنترل هیجانات خود را دارند زیان آور باشد چون برای دستیابی به بازدهی مطلوب نیاز به صرف زمان مناسب است. اما افراد تازه کار شاید کند بودن و یا ضرر کوتاه مدت احتمالی صندوق را نتوانند تحمل کنند و با ضرر سرمایه خود را خارج کنند. در صورتیکه ذات سرمایه گذاری در صندوق های غیر قابل معامله در بورس بر اساس سرمایه گذاری میان مدت و یا بلند مدت است.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس

در حال حاضر 29 صندوق سرمایه گذاری ETF در کشور فعالیت می‌کنند که 12 صندوق قابل معامله با درآمد ثابت، 8 صندوق سهامی، 4 صندوق ETF طلا ، 3 صندوق مختلط و 2 صندوق شاخصی هستند.

برای اطلاع از لیست صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس با مراجعه به سایت سیگنال و صفحه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید لیست آخرین صندوق‌های ETF فعال را مشاهده کنید.

بهترین صندوق سرمایه گذاری بورسی کدام است؟

برای شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها باید کارنامه صندوق های ETF  را در بازه حداقل 6 ماهه بررسی کنیم و بر اساس وضعیت فعالیت صندوق و میزان بازدهی آن صندوق مورد نظر را انتخاب کنیم. برای بررسی اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری و مشاهده 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بورسی به صفحه گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید اطلاعات و تحلیل‌های دوره‌ای از بازده سالانه، قیمت صدور خالص دارایی های هر صندوق و … را مشاهده کنید.

بعد از یافتن صندوق مورد نظر باید از طریق یک کارگزاری معتبر برای خرید واحدهای سرمایه گذاری اقدام کنید.

مراحل شروع سرمایه گذاری در صندوق ETF

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

نکته: در انتخاب صندوق مناسب باید حواسمان با بازار ارائه صندوق باشد چون در حال حاضر تعدادی صندوق سرمایه گذاری ETF  فعال در فرابورس و دیگر بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و ممکن است از لحاظ اعتبار و یا نقد شوندگی شرایط متفاوتی با صندوق های فعال در بورس داشته باشند چون معمولا صندوق‌هایی که استاندارهای ورود به بازار بورس را ندارند در فرابورس فعالیت می‌کنند.

نتیجه‌گیری

صندوق‌های ETF با ساختاری شبیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و با استفاده از پتانسیل معاملات آنلاین بورس به یکی از گزینه‌های محبوب برای سرمایه‌گذاری افراد در دنیا تبدیل شده‌اند.

اگر شما نیز علاقه‌مند به انجام معاملات آنلاین در بورس هستید اما وقت و دانش کافی برای اینکار را ندارید صندوق‌های قابل معامله گزینه‌ای مناسب برای شما هستند، این صندوق‌ها با ساختاری مدیریت شده میزان ریسک سرمایه‌گذاری را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

آیا شما نیز قصد شروع سرمایه گذاری در این صندوق‌ها را دارید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در خردادماه 99 معرفی شدند.

صندوق های سرمایه گذاری “پارند پایدار سپهر“، “افق ملت” و “آرمان سپهر آشنا” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (خردادماه 99) را کسب کردند.

خرداد 99 ، تداوم پرقدرت بازار سرمایه

از ابتدای سال جاری برای ۱.۲ میلیون نفر کد بورسی جدید صادر شده و مجموع کدهای بورسی سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه به بیش از ۱۱ میلیون رسید. این موضوع در حالی ست که بسیاری از تازه واردان شناخت صحیحی از ماهیت بازار سرمایه ندارند و انبوهی از سهام شرکت های مختلف باعث سردرگمی آنها شده است. شبکه های اجتماعی نیز با موج تقاضای سرمایه گذاری در بورس همراه شدند و بسیاری از فعالان فضای مجازی به مباحث مرتبط با بورس می پردازند. معامله کردن در بازاری که مثبت است و هر روز رکورد جدیدی به ثبت می رسد هیجان بالایی دارد اما چیزی که شاید افراد مبتدی از آن غافل باشند این است که معاملات بیشتر برابر با سود بیشتر نیست بلکه برعکس با افزایش کارمزد معاملات، پتانسیل سود نهایی کمتر خواهد شد. صنایع مختلف و شرکت های متنوع با خبرهای مثبتی از راه می رسند و تبلیغات مختلف، معامله گران تازه وارد را بیش از پیش سردرگم می کند.

در همین زمان صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های ETF (قابل معامله در بورس) می توانند انتخاب بهینه ای برای سرمایه گذاران باشند. در روزهایی که بهار بورس را گذراندیم و وارد تابستان داغ بازدهی های شگفت انگیز بورس شدیم، صندوق های سهامی بیش از همه از جو مثبت ایجاد شده بهره می برند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد.

پربازده ترین صندوق های قابل معامله (ETF) در خرداد ماه 99

صندوق های سرمایه گذاری بورسی ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی خردادماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (خردادماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس درخردادماه 99 حدودا 40 بود.

صندوق پارند پایدار سپهر که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه سپهر در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در خردادماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 8.83% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( خردادماه 99 )
اولپارند پایدار سپهرپارند8.83
دومبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم6.42
سومآرمان آتی کوثرآکورد5.50
چهارمگنجینه آینده روشنصایند4.55
پنجمبا درآمد ثابت کیانکیان4.40
ششمامین یکم فرداامین یکم3.81
هفتمسپهر خبرگان نفتسخند3.71
هشتمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس3.34
نهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا3.26
دهمافرا نماد پایدارافران3.09
یازدهمدارا الگوریتمدارا2.84
دوازدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار2.76
سیزدهمارمغان ایرانیانارمغان2.01
چهاردهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.99
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.75
شانزدهمیاقوت آگاهیاقوت1.61
هفدهممشترک آسمان امیدآسامید1.53
هجدهمفیروزه آسیافیروزا1.39
نوزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند0.03

صندوق با درآمد ثابت کمند که با ارزش ترین صندوق ETF است و در ماه گذشته نیز عملکرد ضعیفی داشت در خردادماه 99 نیز در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.03% را به ثبت رساند.

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

طبق جدول بالا بهترین صندوق سهامی ETF در خردادماه 99 بازده 33.96 درصدی به دست آورد. پنج صندوق برتر سهامی بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس کسب کردند. بازدهی شاخص کل در ماه گذشته حدودا 28 درصد بود و صندوق های سهامی به طور میانگین همین مقدار بازدهی را به نمایش گذاشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق برتر در خرداد 99 کدام بودند؟

صندوق امین تدبیرگران فردا با نماد “الماس” از سایر صندوق های سهامی ضعیف تر عمل کرد و در رده آخر جای گرفت.

در خردادماه 99 صندوق ارزش آفرین بیدار به بازار سرمایه معرفی شد و سیزدهمین صندوق سهامی بود که جمع ETFهای سهامی پیوست. ورود این صندوق به بازار سرمایه با ثبت یک رکورد برای صندوق های سرمایه گذاری همراه شد. برای نخستین بار در بورس اوراق بهادار تهران با استقبال سرمایه‌گذاران، یک صندوق قابل معامله در سهام با ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان، طی دو روز کاری تمامی واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به فروش رساند.

صندوق دارا یکم نیز که ساختار جدیدی از صندوق های سهامی دارد و با پذیره نویسی از طرف دولت وارد بازار سرمایه شده است از زمان انتشار تا کنون بیش از 100 درصد بازدهی داشته است و از 4 تیرماه 99 قابل معامله خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (خردادماه 99)
اولافق ملتافق ملت33.96
دومسپهر کاریزماکاریس33.20
سومتجارت شاخصی کاردانکاردان32.97
چهارمهستی بخش آگاهآگاس32.75
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس32.31
ششمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه27.57
هفتمبذر امید آفرینبذر27.06
هشتمتوسعه اندوخته آیندهاطلس26.94
نهمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس26.70
دهمسرو سودمند مدبرانسرو25.34
یازدهمامین تدبیرگران فرداالماس18.89
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی و قیمت NAV

NAV  به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشد NAV هم دچار نوسان می شود. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشد تا معامله منطقی تر باشد. بهفرض کنید که شما صندوقی را به ارزش معین در امروز خریداری می کنید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر شود  و بتوانید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حال در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه درصدهای بسیار خوبی بود. صندوق آرمان سپهر آشنا با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 30.89 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (خردادماه 99)
اولآرمان سپهر آشناآسام30.89
دومسپهر اندیشه نوینصنوین20.06
سومثروت آفرین پارسیانثروتم19.38

صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان که در ماه گذشته نیز عملکرد ضعیفی در مقایسه با سایر صندوق های مختلط داشت در خردادماه 99 نیز بازدهی 19.38 درصدی را به دست آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری در ماه خرداد لیست شده‌اند و 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از هر نوع را معرفی می‌کنیم.

خردادماه 99 بر مدار صعودی

در بازار سرمایه اصلاحی که از اواخر اردیبهشت شروع شده بود، تا هفته اول خرداد هم ادامه داشت. شاخص کل بورس حدود 7.5 درصد دیگر هم افت کرد و پس از آن به مدار صعودی خود برگشت. بازدهی شاخص کل در خردادماه 99 بیش از 28 درصد بود. افزایش قیمت طلا و ارز در کنار انتظارات تورمی باعث شد تا سرمایه های جدیدتری به بازار سرمایه تزریق شود. شرکت های بورسی نیز با دو بال افزایش نرخ ارز و تجدید ارزیابی دارایی ها، جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران پیدا کردند.

در این بین صندوق های سرمایه گذاری نیز متاثر از فضای مثبت حاکم بر بازار سرمایه، با رشد خالص ارزش دارایی ها و افزایش بازدهی همراه شدند. در صندوق های سهامی، 10 صندوق برتر از شاخص کل بورس، عملکرد بهتری کسب کردند و بازدهی های بیشتر از 30 درصدی را رقم زدند.

بی تردید عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند.

برای مشاهده سایر گزارشات تحلیلی صندوق ها می توانید به این لینک مراجعه کنید.

در این گزارش، 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در خردادماه 99 براساس بالاترین بازدهی، مورد تحلیل قرار گرفته است. لازم به ذکر است، به دلیل تفاوت ماهیت بازدهی در صندوق های نیکوکاری، از این پس صندوق های نیکوکاری را در بررسی های برترین صندوق ها قرار نخواهیم داد.


برترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در خرداد 99

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در خردادماه 99 به شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در خرداد 99

برترین صندوق های درآمد ثابت به طور میانگین حدود 8% بازدهی ماهانه در خردادماه 99 داشتند. این مقدار نسبت به ماه گذشته 2 درصد کمتر است.

صندوق مشترک گنجینه الماس پایدار با ثبت بازدهی 9.93 درصدی در خرداد ماه 99 توانست بهتر از سایر صندوق های با درآمد ثابت عمل کند. صندوق اندوخته پایدار سپهر نیز که بالاترین ارزش خالص دارایی ها را در این بین دارد با بازدهی 9.11 درصدی در رده سوم برترین های این ماه ایستاد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه ( خرداد 99)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولمشترک گنجینه الماس پایدار9.93995,155M
دومگنجینه الماس بیمه دی9.501,752,626M
سوماندوخته پایدار سپهر9.1184,171,254M
چهارمپاداش سرمایه بهگزین8.874,574,652M
پنجمپارند پایدار سپهر8.8345,807,181M
ششمتوسعه سرمایه نیکی8.08187,137M
هفتممشترک صنعت و معدن7.024,055,000M
هشتممشترک صبای هدف6.661,902,357M
نهمبا درآمد ثابت تصمیم6.425,317,198M
دهمگسترش فردای ایرانیان 6.0587,581,815M

برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در خرداد 99

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در خردادماه 99 به شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در خرداد 99

بازدهی صندوق های سهامی در خردادماه 99 حاکی از عملکرد مناسب آنهاست.

صندوق مشترک یکم آبان که جزو صندوق هایی ست که به تازگی در لیست برترین صندوق ها جای خود را باز کرده است در خردادماه 99 توانست بازدهی 36.27 درصدی کسب کند و بهتر از سایر صندوق های سهامی در جایگاه اول قرار بگیرد.

نکته جالب توجه در لیست 10 صندوق برتر، قرار گرفتن چهار صندوق ETF در این لیست است. صندوق های قابل معامله در بورس که تا پیش از این معمولا از نظر بازدهی در مقایسه با صندوق های مشترک ضعیف تر عمل می کردند، توانستند به صندوق های پرطرفدار سهامی تبدیل شوند. صندوق افق ملت بازدهی ماهانه 33.96 درصد به دست آورد. این صندوق در بورس با نماد “افق ملت” معامله می شود. همچنین صندوق های تجارت شاخصی کاردان، سپهر کاریزما و هستی بخش آگاه نیز سه صندوق قابل معامله در بورس دیگر هستند که به ترتیب با نمادهای “کاردان”، “کاریس” و “آگاس” در گروه صندوق های ETF قرار دارند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (خرداد 99)خالص ارزش دارایی(ریال)
اولمشترک یکم آبان36.271,161,226M  
دوممشترک سبحان34.642,305,940M
سومافق ملت33.962,749,903M
چهارممشترک کاریزما33.622,542,120M
پنجمسهام بزرگ کاردان33.385,653,141M
ششمسپهر کاریزما33.207,976,398M
هفتمتجارت شاخصی کاردان32.973,270,702M
هشتمهستی بخش آگاه32.7511,896,646M
نهممشترک تدبیرگران فردا32.461,271,427M
دهممشترک نقش جهان32.414,389,041M

صندوق مشترک سبحان در این ماه نسبت به ماه گذشته، با افزایش 100 درصدی در خالص ارزش دارایی ها مواجه شد.  این مسئله نشان می دهد که صندوق های کوچکتر با استقبال عمومی همراه شده اند و تقاضای سپردن سرمایه به صندوق های سهامی افزایش قابل توجهی داشته است.


برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خرداد 99

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99 به شرح زیر است:

برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خرداد 99

در صندوق های مختلط نیز ETF ها خوش درخشیدند. هر سه صندوق ETF مختلط در لیست 10 صندوق برتر خردادماه 99 قرار گرفتند. جایگاه اول صندوق های مختلط به صندوق ETF آرمان سپهر آشنا رسید. این صندوق که با نماد “آسام” در بورس قابل معامله می باشد در این ماه بازدهی بسیار خوبی به دست آورد و حتی از شاخص کل بورس نیز عملکرد بهتری داشت. بازدهی ماهانه آرمان سپهر آشنا 30.89 درصد به ثبت رسید.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (خرداد 99)خالص ارزش دارایی(ریال)
اولآرمان سپهر آشنا30.891,529,339M
دومارمغان یکم ملل28.061,060,728M
سوممشترک پارس۲۶.۶۷386,187M
چهارممشترک نواندیشان20.93167,324M
پنجمسپهر اندیشه نوین20.061,234,517M
ششمثروت آفرین پارسیان19.383,511,648M
هفتممشترک سپهر آتی18.79548,508M
هشتممشترک نیکی گستران18.70247,999M
نهمتجربه ایرانیان17.47,974,947M
دهممشترک گنجینه مهر16.18505,588M

برترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در خرداد 99

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در خردادماه 99 به شرح زیر است:

بازار طلا در خردادماه 99 با افت و خیز زیادی همراه بود و نهایتا بازدهی صندوق های طلا نسبت به ماه گذشته به شدت کاهش پیدا کرد.

صندوق طلای کیان با ثبت بازدهی ماهانه 4.06 درصدی در صدر جدول صندوق های طلا در این ماه قرار گرفت.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که معمولا در بررسی های کارشناسان سیگنال رده اول را تصاحب می کرد در خرداد ماه 99 نتوانست بازدهی خوبی داشته باشد و در مقایسه با سه صندوق دیگر ضعیف تر عمل کرد.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (خرداد 99)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر4.064,068,295M
دوم در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار4.032,057,354M
سومپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر3.633,376,272M
چهارمپشتوانه طلای لوتوسطلا2.175,735,737M
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (خردادماه 99) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “آرمان سپهر آشنا“، “ارمغان یکم ملل“، “مشترک پارس“، “ثروت آفرین پارسیان” و “مشترک نواندیشان” در خردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

صندوق های مختلط، حد وسط صندوق های درآمد ثابت و سهامی

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه رشد بازار بورس و کاهش درصدهای سپرده های بانکی انتظار می رود که عملکرد صندوق های مختلط تحت تاثیر رشد قیمت سهام بالاتر روند و همچنین با توجه به افت جذابیت در سیستم بانکی، بازدهی ها با سرعت کمتری به رشد خود ادامه دهد.

در این بین صندوق های مختلط که حد وسطی از سرمایه گذاری به حساب می آیند می توانند با کم و زیاد کردن هر کدام از کفه های ترازو به نفع طرف دیگر، میزان بازدهی خود را مدیریت کنند. به عقیده کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری انتظار می رود صندوق های مختلطی که ریسک بیشتری را حاضرند تحمل کنند، از وزن حساب های بانکی و اوراق بدهی در سبد سرمایه گذاری خود کم کنند و به وزن سهام بیافزایند.

صندوق های مختلطی که مدیریت محافظه کارانه تری دارند در شرایطی که بازار سهام همچنان صعودی باشد از بازدهی سایر رقبا عقب خواهند افتاد. برقراری توازن بین دارایی ها به کارشناسان مالی، میزان سرمایه تحت مدیریت و سیاست سرمایه گذاری مدیران صندوق های مختلط بر می گردد.

بدون شک در صورتی که بازدهی های بازار سهام همچنان ادامه داشته باشد، صندوق های مختلطی که ریسک بالاتری داشته باشند و سهام بیشتری نسبت به سپرده های بانکی در سبد سهام خود نگهداری کنند، از نظر بازدهی عملکرد بهتری خواهند داشت.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

صندوق های سرمایه گذاری ” آرمان سپهر آشنا ” و ” ارمغان یکم ملل ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 31 خردادماه 99 برترین صندوق های مختلط توانستند بازدهی قابل توجهی کسب کنند و همگام با رشد بازار بورس ارزش خود را بالا ببرند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در خردادماه 99 دو صندوق آرمان سپهر آشنا و  ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF هستند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در خردادماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
آرمان سپهر آشنامشاور سرمایه گذاری آرمان آتی30.18
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه24.54
مشترک پارسسبدگردان آبان23.87
ثروت آفرین پارسیانتامین سرمایه لوتوس پارسیان19.50
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه17.83

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

صندوق آرمان سپهر آشنا برترین صندوق مختلط در خردادماه 99 لقب گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “آسام” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق سامانه های کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 67.7 درصد از دارایی های صندوق آرمان سپهر آشنا در سهام و 14 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز حدود 18 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده، صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 10 درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 6 درصد افزایش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد 9.5 درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق آوای معیار (آوا) با ثبت 27 درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق هشت درصد افزایش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق تجارت شاخصی کاردان بود به طوری که NAV آن 10.1 درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق آرمان سپهر آشنا اختصاص داشت؛ صندوق «آسام» با افت 1.3 درصدی قیمت مواجه شد و ارزش ذاتی آن نیز 1.6 درصد افت کرد.

صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی 11.8 درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق آوای معیار (آوا) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف 11.4 درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 0.5درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 5.1 درصد رشد قیمت داشت و پنج درصد کمتر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) بیشترین بازدهی (6.1 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد و حباب 32.6 درصدی داشت که همچنان بیشترین انحراف قیمت را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

صندوقهای قابل معامله 99.6.27

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با ثبت رکورد بی سابقه در شاخص کل در تاریخ 17 آذر ماه 98 صندوق های سرمایه گذاری بورسی هم عملکرد بسیار خوبی داشتند.

بازار به صندوق های بورسی روی خوش نشان داد و همه صندوق ها مثبت شدند.

رصد عملکرد بورس و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بورسی (ETF)

به گزارش سیگنال، 17 آذر 98  روز سراسر مثبت و سودآوری برای صندوق های بورسی بود. در هفدهم آذر ماه 98 شاخص کل بورس رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

صندوق های بورسی (سهامی و مختلط) که عمده ی سرمایه گذاری شان در سهام پذیرفته شده در بورس انجام شده است متاثر از رشد حدود چهار هزار واحدی شاخص کل همگی سبزپوش شدند.


بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی سهامی


در میان صندوق های بورسی سهامی:

 1. صندوق توسعه اندوخته آینده (نماد: اطلس) با 3.58 درصد بهترین رشد را داشت.
 2. صندوق سرو سودمند مدبران (نماد: سرو) که آخرین صندوق سهامی پذیرفته شده در بورس است، با 3.07 درصد در رده دوم بالاترین بازدهی امروز قرار گرفت.
 3. امین تدبیرگران فردا با 2.57%
 4. هستی بخش آگاه با 2.5%
 5. سپهر کاریزما با 2.35%
 6. آرمان آتیه درخشان مس با 1.79%
 7. آسمان آرمانی سهام با 1.24%
 8. افق ملت با 0.71% در رتبه های بعدی صندوق های بورسی سهامی قرار گرفتند.

رشد همگانی صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس نشان می دهد که اولا این صندوق ها کاملا مطابق با رشد بازار سرمایه بازدهی یا کاهش ارزش خواهند داشت ثانیا به دلیل مدیریت های مختلف در این صندوق ها میزان بازدهی ها متفاوت خواهد بود. خوانندگان گرامی با مراجعه به بخش گزارش های تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری می توانند از بررسی کارشناسان سیگنال در رابطه با تحلیل عملکرد صندوق ها بهره ببرند.


بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی مختلط


در صندوق های مختلط قابل معامله در بورس نیز وضعیت مثبت بود. صندوق های مختلط که حدودا نیمی از دارایی ها را در سهام سرمایه گذاری می کنند از افزایش 4 هزار واحدی شاخص کل تاثیر پذیرفتند.

در بورس سه صندوق سرمایه گذاری از نوع مختلط فعالیت می کنند و سایر صندوق های مختلط به شکل های دیگر در دسترس سرمایه گذاران می باشند.

 1. صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 1.41 % در رتبه اول
 2. سپهر اندیشه نوین با 0.74% در رتبه دوم
 3. آرمان سپهر آشنا با 0.64% در رتبه سوم صندوق های بورسی مختلط قرار گرفتند.
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان ماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 31 مهر ماه سال 1398 مشخص شده اند.

رصد صندوق‌های بورسی (ETF)

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF  با ۳۲ هزار و۴۸۲ میلیارد ریال در رتبه دوم بزرگترین صنایع بورسی از نظر ارزش معاملات قرار گرفته اند. صندوق های بورسی موسوم به ETF، صندوق‌هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین خرید و فروش می شوند.

در این گزارش ، بالاترین سود صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در مهرماه سال 98، مورد بررسی قرار می گیرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های شاخصی تقسیم بندی شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران

بهترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت – قابل معامله (بورسی)

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی ریسک صندوق
اول دارا الگوریتم   3.28  197,338M 0.00
دوم سپهر خبرگان نفت 2.97 643,100M 0.06
سوم اندیشه ورزان صبا تامین 2.17 2,420,460M 0.02
چهارم با درآمد ثابت کیان 1.97 5,514,212M 0.03
پنجم اعتماد آفرین پارسیان 1.96 13,436,292M 0.03
ششم با درآمد ثابت فیروزه آسیا
1.90
1,612,825M 0.05
هفتم گنجینه آینده روشن 1.77 157,848M 0.05
هشتم امین یکم فردا 1.73 10,449,163M   0.00
نهم با درآمد ثابت کمند 1.73 15,130,606M 0.00
دهم مشترک آسمان امید 1.66 2,436,851M 0.02
یازدهم آرمان آتی کوثر 1.60 7,515,606M 0.02
دوازدهم پاداش سهامداری توسعه یکم 1.50 5,023,456M 0.02
سیزدهم پارند پایدار سپهر 1.33 20,110,991M 0.00
چهاردهم معیار (تازه تاسیس شده است)

در مهر ماه 98 که روند بازدهی بازار سرمایه چندان مثبت نبود، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت توانستند مشابه ماه های گذشته بازدهی معقولی برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورند. قابل ذکر است که بعضی از این صندوق ها به صورت منظم سود تقسیم می کنند.

بهترین صندوق سرمایه گذاری در سهام – قابل معامله (بورسی)

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی ریسک صندوق
اول افق ملت 3.06 223,412M 0.69
دوم توسعه اندوخته آینده 2.87 548,302M 0.69
سوم آسمان آرمانی سهام 0.79- 230,919M 0.81
چهارم هستی بخش آگاه 1.42- 415,236M 0.80
پنجم سپهر کاریزما 3.75- 1,545,762M 0.89
ششم سرو سودمند مدبران 4.42- 255,414M 0.97
هفتم امین تدبیرگران فردا 5.32- 346,060M 0.65
هشتم آرمان آتیه درخشان مس 5.80- 443,934M 0.72

در مهر ماه98 حدود نیمی از تمامی صندوق های سرمایه گذاری سهامی، بازدهی منفی داشته اند اما در این میان عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس نسبتا ضعیف تر بوده است. اکثر صندوق های سهامی بورسی، بازدهی منفی داشته اند. این مسئله نشان می دهد که این صندوق ها چه میزان از تکانه های بازار سرمایه کشور تاثیر می پذیرند.

بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط – قابل معامله (بورسی)

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی ریسک صندوق
اول آرمان سپهر آشنا 9.88 219,417M 0.33
دوم سپهر اندیشه نوین 1.34- 485,723M 0.46
سوم ثروت آفرین پارسیان 3.19- 1,028,473M 0.37

در میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط سه صندوق به صورت قابل معامله در بورس هستند. در مهر ماه 98 صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا با اختلاف معنی داری در بازدهی نسبت به تمام صندوق های مختلط در صدر ایستاد. دو صندوق مختلط بورسی دیگر نیز با ثبت بازدهی منفی مهر ماه 98 را پشت سر گذاشتند.

بهترین صندوق سرمایه گذاری شاخصی – قابل معامله (بورسی)

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی ریسک صندوق
اول شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه 3.62 396,279M 0.75
دوم تجارت شاخصی کاردان 2.14 451,454M 0.76

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی که قرار است نماینده ی شاخص کل باشند با ثبت بازدهی مثبت توانستند نسبت به سایر صندوق ها عملکرد با ثبات و مطلوب تری کسب کنند. گفتنی ست در کشور ما سه صندوق شاخصی وجود دارد که دو صندوق از آن ها به صورت قابل معامله در بورس هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صندوق های سرمایه گذاری و مطالعه گزارشات تحلیلی بیشتر به صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در آبان ماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

رصد صندوق مختلط

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

بخش اندکی از پرتفوی صندوق ها نیز به سپرده بانکی و وجوه نقد اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

بیشتر بخوانید
صندوق مختلط چیست و چگونه کار می‌کند؟

مقایسه عملکرد بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

مقایسه عملکرد بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با شاخص کل بورس و فرابورس

صندوق های سرمایه گذاری “آرمان سپهر آشنا” و “نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاد” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 مهر 98 و در هفته هایی که از رشد بازار سهام کاسته شده و بازار سرمایه روند نزولی به خود گرفته است، شاخص کل بورس بازدهی 1.5% و شاخص کل فرابورس بازدهی 6.63- % را به ثبت رسانده است.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها بازدهی بهتری نسبت به شاخص های بازار سرمایه داشته اند.

 صندوق های سرمایه گذاری مختلط با تخصیص حدود نیمی از دارایی های تحت مدیریت خود، به اوراق کم ریسک نظیر اوراق مشارکت با درآمد ثابت، در مقابل روند نزولی بازار سهام پایداری نشان داده اند.

با توجه به اینکه صندوق های مختلط با سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت نیمی از سرمایه گذاری های خود را به صورت مطمئن و کم ریسک انجام می دهند از این نظر مشابه بانک ها هستند. با نگاه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط و مقایسه آن با سود سپرده های بانکی(حدود 20%سالانه) می توان در مورد سرمایه گذاری هایی که ریسکی بیشتر از بانک ها دارند، تصمیم گیری نمود. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

بیشتر بخوانید
نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا با درآمد مخلتلط در تاریخ 92/06/13 با ثبت نزد اداره ثبت شرکت ها فعالیت خود را آغاز کرد. مدیر این صندوق سرمایه گذاری شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی بوده و شرکت حسابرسی بیات رایان وظیفه کنترل و بررسی حساب های صندوق را بر عهده دارد.

وظیفه مدیریت پورتفوی این صندوق به اردشیر ظهرابی علی آبادی ,علی اسلامی بیدگلی ,محمدرضا مایلی سپرده شده است. ضامن سودآوری و نقد شوندگی این صندوق، تامین سرمایه سپهر است. از عمر این صندوق سرمایه گذاری نزدیک به 4 سال می گذرد که در این مدت توانسته بازدهی 174 درصدی را برای دارندگان واحد های سرمایه گذاری خود فراهم کند.

اطلاعات تماس و وب سایت صندوق سرمایه‌ گذاری مشترک آتیه نوین به شرح زیر میباشد:

شماره تماس: 021-86083279
وبسایت صندوق: https://asaetf.com

اطلاعات بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا

معرفی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا

مقایسه بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا با شاخص کل

معرفی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا

معرفی صندوق سرمایه گذاری آرمان سپهر آشنا

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.