زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
5 تیر 1403

شبکه «zkEVM» پالیگان، یک راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم مبتنی بر اثبات‌ دانش صفر است که تراکنش‌های اتریوم را با سرعت و کارایی بی‌نظیری پردازش می‌کند. ادواردو آنتونیا (Eduardo Antuña)،توسعه‌دهنده اصلی zkEVM، نیز نتایج مربوط به آزمایش این فناوری را توییتر  به اشتراک گذاشته است.

طبق توضیحات او، zkEVM باعث می‌شود اعتبارسنجی دسته‌های ۲۵۰-۵۰۰تایی تراکنش‌های توکن‌های مبتنی بر اتریوم تنها در ۲.۵ دقیقه انجام گردد. آنتونیا توضیح داده است که با این فناوری، سازوکار اثبات موجود در اتریوم (که اعتبار تراکنش‌ها را بررسی و تأیید می‌کند)، دیگر مانعی در برابر توسعه و مقیاس‌پذیری آن نخواهد بود.

علاوه بر این، هزینه‌ها و کارمزدهای تراکنش‌های اتریومی را هم به‌شدت کاهش می‌دهد. برای مثال، اگر تراکنشی در یک رایانه ابری با ۱۲۸ پردازنده مجازی (vCPU)، ۵۱۲ گیگابایت رم، حافظه SSD دارای NVMe با قدرت  و پهنای باند ۵۰ گیگابایتی انجام شود، کارمزد آن فقط ۰.۰۰۰۱ دلار خواهد بود.

آنتونیا تأکید کرده که این طراحی سریع‌ترین فناوری دانش صفر در جهان محسوب می‌شود و اولین پلتفرم zkEVM است که تاکنون راه‌اندازی شده و قابل‌اجرا است. فناوری zkEVM مقیاس‌پذیری اتریوم را به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد و نقش مهمی در توسعه  سازوکار اثبات دانش صفر دارد.

به همین خاطر است که برخی از محققان باور دارند تمام پلتفرم‌های مرتبط با این سازوکار به‌‌شدت رشد می‌کنند. مطمئناً پالیگان بارزترین پروتکلی است که تحت‌تأثیر فناوری zkEVM قرار می‌گیرد؛ اما علاوه بر آن، پلتفرم‌های لوپرینگ (Loopring)، داسک نتورک (Dusk Network)، ایمیوتبل ایکس (ImmutableX) و مینا پروتکل (Mina Protocol) هم احتمالاً آینده درخشانی خواهند داشت.

اخبار روز دنیای ارزهای دیجیتال در کانال تلگرام
لینک عضویت

منبع : یوتودی