زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
20 خرداد 1402

جدیدترین تحلیل آنچین On Chain Analysis؛ 6 بهمن 1401

از تحلیل‌ انچین On Chain برای داشتن درک بهتری از مارکت همراه با درصد خطای کمتر، درکنار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده می‌کنیم؛ داد‌ه‌هایی که در تحلیل آنچین On Chainمورد بررسی قرار می‌دهیم به متریک معروف هستند و هرکدام از این متریک‌ها یک جنبه خاص از بازار را به ما نشان می‌دهند.

کانال ارزدیجیتال سیگنال
لینک عضویت

تحلیل آنچین On Chain | متریک NUPL

 متریک NUPL
متریک NUPL

بعد از اینکه شاخص NUPL به محدوده اشباع (آبی) خود رسید، با کمی صرف زمان شروع به بالا رفتن کرد، در ادامه انتظار داریم این شاخص بتواند محدوده زرد و شاید حتی نارنجی برسد. طبق این شاخص نمی‌توان گفت روند صعودی فعلی، صرفا یک تله گاوی است، بلکه احتمالا بیت کوین در حال شروع یک روند صعودی برای میان مدت است.

شاخص NUPL یکی از بهترین متریک‌ها برای دانستن زمان شروع چرخه گاوی یا خرسی ارز دیجیتال بیت کوین می‌باشد. بر اساس این شاخص هرگاه به محدوده آبی رسیده‌ایم” محدوده‌ای که اکثر فعالین بازار در ضرر هستند”  بیت کوین روند صعودی خود را شروع می‌کند و در نهایت با رسیدن به محدوده زرد یا  نارنجی، روند نزولی و خرسی Bitcoin شروع خواهد شد.

تحلیل آنچین On Chain | متریک MVRV Ratio

MVRV Ratio
MVRV Ratio

متریک MVRM مدت زیادی در کف حمایتی (محدوده سبز) خود به سر برد و در تمام این مدت نهنگ‌ها در حال جمع‌آوری بیت کوین بودند و حالا این شاخص به سمت بالا حرکت کرده و در ادامه می‌‌توان انتظار داشت این شاخص حداقل خود را به نیمه‌های نمودار (نزدیک قله‌40000دلار)برساند.

MVRV Ratio  به نوعی ارزش واقعی قیمت بیت کوین  BTC  را نشان می‌دهد. طبق گفته سازنده این معیار، هر زمان این شاخص در محدوده سبز رنگ قرار بگیرد، قیمت بیت کوین Bitcoin ارزندگی بالایی دارد و احتمالا می‌تواند یک رالی صعودی را شروع کند و هر گاه این شاخص در محدوه قرمز قرار داشته باشد، قیمت ارزندگی خود را از دست داده و می‌تواند برای فروش مناسب باشد.

تحلیل آنچین On Chain | متریک NVT Golden Cross  

  NVT Golden Cross
NVT Golden Cross

متریک NVT در حال نزدیک شدن به محدوده قرمز و خطرناک می‌باشد، این موضوع نشان می‌دهد، در کوتاه مدت قیمت بیت کوین برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست و باید صبر کرد تا این متریک مجددا به منطقه سبز برسد.

 متریک NVT Golden Cross را بیشتر بتوان مناسب روندهای کوتاه مدتی دید و برای کوتاه مدت از آن بهره برد. این شاخص هرگاه به محدوده حمایتی سبز رسیده، یعنی بیت کوین در فاز انباشت قرار داشته و می‌توان انتظار یک صعود از آن را داشت، از طرفی هر وقت این شاخص به محدوده قرمز رسیده، یعنی وارد فاز فروش شده‌ایم.

تحلیل آنچین On Chain | متریک Puell Multiple

Puell Multiple
Puell Multiple

متریک Puell Multipl در محدوده حمایتی سبز رنگ کف سازی کرده و در ادامه انتظار داریم حداقل تا محدوده قله قبلی حوالی محدوده 3 واحد به حرکت خود ادامه دهد. این موضوع نشان می‌دهد باید در چند ماه آینده شاهد رشد بیت کوین باشیم.

می‌توان گفت متریک Puell Multipl  به نوعی همیشه یک قدم از قیمت بیت کوین جلوتر است و همیشه کف و سقف‌های خود را زودتر از قیمت ثبت کرده و مسیر احتمالی قیمت را در آینده شفاف می‌کند. طبق گفته سازنده این متریک، اعداد زیر 0.4 نشان از ارزنده بودن بیت کوین نسبت به قیمت و اعداد بالای 6 نشان از فروش نهنگ‌ها و بالاتر رفتن قیمت نسبت به ارزش ذاتی است.

مهم ترین سوالات تحلیل داده آنچین On Chain

چطور داده آنچین دست‌های پشت پرده بانک‌ها و موسسات بزرگ را رو می‌کند؟!

به علت خاصیت بلاک چین بیت کوین و دفتر کل آن، تمام تراکنش‌ها بر روی این دفترکل قابل دیدن هستند و عملا چیزی به نام دارک پول وجود ندارد. همین موضوع می‌تواند مقدار حجم وارد شده به مارکت را به صورت دقیق محاسبه کرد و در زمان خرید بانک‌ها و موسسات مالی با آن‌ها همراه شد.

معروف ترین سایت‌های داده آنچین کدام است؟

سایت glassnode و cryptoquant جز معروف ترین سایت‌های ارائه دهنده داده آنچین هستند، اما بسیاری از داده‌های مهم را به صورت غیر رایگان به کاربران ارائه می‌کنند.

چطور باید داده‌های آنچین را تفسیر کنیم؟!

برای تفسیر داده‌های آنچین شما باید در قسمت‌های مختلف این حوزه آموزش دیده و متخصص شده باشید؛ در دنیای آنچین هر داده‌ای به صورت خاص خود تحلیل می‌شود.

بیشتر بخوانید؛ کف قیمتی بیت کوین کجا بسته شده؟! برای دیدن جدیدترین تحلیل بیت کوین کلیک کنید