زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
14 تیر 1401

اخیرا وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی بر چند شرکت و افراد ایرانی مرتبط با موضوع تحریم وضع کرده است. در این لیست سه شرکت نام آشنا نیز به چشم می‌خورند. پتروشیمی خارک(شخارک)، پتروشیمی فن‌آوران(شفن) و پتروشیمی مارون از این‌جمله‌اند. این سه شرکت چگونه و چقدر از تحریم‌های جدید تاثیر می‌پذیرند؟

تحلیل و پیش‌بینی بازارهای مالی را از سیگنال دنبال کنید

به طور کلی، صنعت پتروشیمی ایران طی چند ساله اخیر تحریم بوده، بنابراین اگرچه وضع تحریم جدید در کوتاه‌مدت اثر متفاوتی به نسبت تحریم‌های گذشته ندارد. اما با سخت‌گیری زیاد از جانب آمریکا، احتمالا شرکت‌های مزبور برای فروش محصولات خود باید تخفیف قیمتی بیشتری برای مشتریان داشته باشند تا بتوانند همچنان مشتریان خود را حفظ کنند.

دلار متغیر تعیین‌کننده درآمد شرکت‌ها

آنچه طی چند ساله اخیر، باعث تغییر اساسی و افزایش ارزش فروش و سودآوری این سه شرکت شده، افزایش قیمت دلار به حوالی قیمت‌های تعادلی آن است. این امر باعث شده تا شرکت‌های پتروشیمی بتوانند از طریق افزایش قیمت فروش، درآمد بالایی را ایجاد کنند. سه نمودار پایین روند ارزش فروش ماهانه‌ی این سه شرکت را برای چهارساله‌ی اخیر به نمایش می‌گذارد.

نمودار1: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی خارک
نمودار1: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی خارک

از نمودار فوق کاملا مشهود است که ارزش فروش پتروشیمی خارک به طور کلی روند صعودی را طی کرده و این موضوع نتیجه‌ جهش ارزی بعد از اعمال تحریم‌ها از سال 97 بوده است.

روند نزولی چهارماه‌ی اخیر پتروشیمی فن‌آوران(شفن)

ارزش فروش پتروشیمی فن‌آوران اگرچه روند صعودی داشته؛ اما طی چهار‌ماهه‌ی اخیر روند معکوس شده و کاهش داشته است.

نمودار2: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی فن‌آوران
نمودار2: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی فن‌آوران
جهت سبدگردانی و انتخاب نمادهای بنیادی کلیک کنید

همچنین پتروشیمی مارون توانسته روند صعودی ارزش فروش خود را حفظ کند؛ ضمن اینکه‌، این روند با شیب بیشتری به نسبت دو نماد شفن و شخارک تداوم داشته است.

نمودار3: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی مارون
نمودار3: روند ارزش فروش ماهانه پتروشیمی مارون

جمع‌بندی

در یک جمع‌بندی کلی، می‌توان گفت روند «ارزش فروش» و ارزش‌افزوده‌ای که سه پتروشیمی خارک، فن‌آوران و مارون داشته‌اند، بیشتر از هرچیزی متاثر از قیمت‌گذاری دلار در برابر ریال بوده و از آنجائیکه قیمت دلار تا قبل از سال97 به شدت سرکوب شده بود، بعد از اعمال تحریم‌ها و با جهش قیمت دلار، ارزش فروش پتروشیمی‌ها نیز رو به افزایش گذاشت.

اما اگر روند بلندمدت صنایع و شرکت‌ها را بررسی کنیم، طبیعتا وجود تحریم‌ها در بلندمدت به زیان شرکت‌ها خواهد بود، چراکه «مقدار فروش» آن‌ها را با کاهش مواجه خواهد کرد، همچنین صنعت ایران در سطح جهانی جایگاه خود را از دست خواهد داد. اگر روند «مقدار تولید» و «مقدار فروش» سه شرکت مزبور را نیز نگاه کنیم، بعد از اعمال تحریم هیچ‌گونه افزایشی نداشته و در عمل درآمد شرکت‌ها از ناحیه افزایش قیمت بوده است.

قیمت نفت با حفظ حمایت اعلامی در تحلیل قبلی ، طی روزهای اخیر صعود تا حدود 123 دلار را تجربه کرد و پس از آن  وارد فاز اصلاحی شد.

اخبار متناقض نفتی

قیمت نفت طی هفته های  اخیر میان خیل کثیر اخبار متناقض سرگردان بوده است.
اخبار پیرامون توافق برجام ، افت تولید لیبی ، لغو تحریم ونزوئلا ، اعمال عوارض صادراتی بر فرآورده های نفتی و مالیات بر سود نامتعارف توسط بایدن ، گسترش مجدد کرونا در چین ، کاهش تولید نفت روسیه و… هرکدام بیانگر سیگنال های متفاوتی به بازار نفت بوده اند.
این اخبار متناقض موجب جنگ عرضه و تقاضا بدون پیروزی طرفی خاص در قیمت نفت شده است.

جدیدترین اخبار و تحلیل ها از بازار جهانی در اپلیکیشن سیگنال

تحلیل تکنیکال قیمت نفت

نفت بر اساس داده های روزانه بین حمایت میان مدتی حدود 93-85 دلار (باکس سبز رنگ) و ناحیه ی مقاومتی  حدود 130-123 دلار (باکس قرمز رنگ) در حال نوسان میباشد.
شکست حمایت یا مقاومت یاد شده میتواند تعیین کننده ی روند آتی طلای سیاه باشد.
همچنین لازم به ذکر است در کوتاه مدت همانطور که در تصویر ملاحظه میفرمایید قیمت درون کانال صعودی آبی رنگ در حال نوسان میباشد.

تحلیل تکنیکال قیمت نفت
جهت مشاهده‌ی نمودار روزانه با کیفیت بهتر کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.