زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
13 آذر 1402

بدون شک یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در معامله‌گری برای سرمایه‌گذاران بحث زمان است. بورس اوراق بهادار از آن بازارهایی است که می‌توان سهام شرکت‌های مختلف را برای ساعات معینی در طول روز خرید و فروش کرد. در بیشتر کشورها،‌ معاملات معمولاً از دوشنبه تا جمعه انجام می‌شوند. ولی برخی کشورها از این قاعده مستثنی هستند، به‌عنوان مثال می‌توان به کشور خودمان، ایران اشاره کرد که معاملات بازار اوراق بهادار در آن از شنبه تا ۴ شنبه در جریان است.
یکی از مشکلات معامله‌گران در ایران، محدودیت زمانی بازارها است. فعالیت بورس روزانه تا ساعت 12:30 ظهر انجام می‌شود و این معضل، یکی از چالش‌های معاملاتی در بازارهای مالی ایران است. برای هم‌سو شدن با بازارهای مالی جهان ما به رویکردهای پرسرعت، بدون محدودیت زمانی و مکانی و همچنین بسترهای معاملاتی پیشرفته برای برآورده شدن خواسته‌های کاربران به صورت 24 ساعته نیازمندیم.
ساعات کاری برخی بازارها به این نحو است که برای مدت کوتاهی در ظهر به عنوان استراحت برای ناهار بسته می‌شوند. این رویکرد بیشتر در بازارهای آسیا دیده می‌شود. بورس لندن و بورس فرانکفورت نیز هر روز ظهر ۲ دقیقه استراحت دارند.
به‌صورت کلی می‌توان بیان کرد که بازار مالی هیچ‌کدام از کشورها به‌صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته فعال نبودند. فعالیت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته اگرچه جالب به نظر می‌رسد، ولی مستلزم استفاده از نیروی کار بیشتر، ابزارهای نظارتی دقیق‌تر، سازوکارهای جدید و پلتفرم‌های فعال بدون محدود زمانی است. بااین‌حال، پیشرفت تکنولوژی و ظهور ابزارهای جدید باعث شده تا ایده‌ی بازارهای مالی شبانه‌روزی که در تمام روزهای هفته فعال باشند نیز به واقعیت بپیوندد. به‌عنوان مثال، ظهور تکنولوژی بلاکچین و ماهیت تمرکززدایی آن باعث تحقق بخشیدن به ایده این بازارهای مالی شده است. ظهور این ایده را می‌توان در بازار رمزارزها شاهد بود. تمام فعالیت‌های این بازارها بر پایه بلاکچین بوده و بنابراین بدون هیچ مشکلی در تمام ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته به‌صورت هوشمند در جریان هستند.

برای اطلاع از آخرین اخبار بازارهای مالی
سیگنال را نصب کنید

تاریخچه ساعات معاملاتی در بازارهای مالی

اصطلاح معامله مداوم و یا معامله آنی که در آن سفارش‌ها به محض دریافت اجرا می‌شوند، تا پیش از سال ۱۸۷۱ مطرح نبود. تا پیش از این تاریخ،‌ معاملات در دو بخش «call trading» جداگانه در صبح‌ها و بعد از ظهرها انجام می‌شدند. در یک call trading، یک مقام رسمی فهرستی از سهام‌ها را می‌خواند، سپس کارگزاران به نوبه خود آن‌ها را معامله می‌کردند.

 سال ۱۸۷۱

در این سال‌ها، ساعات معاملاتی در روزهای ابتدایی شروع سیستم معامله مداوم (Continuous Trading) در نوسان بود و از ساعت ۱۰ صبح به وقت شرقی شروع شد و بین ۲ تا ۴ بعد از ظهر به پایان می‌رسید. روزهای معاملاتی هم از دوشنبه تا چهارشنبه بود.

سال ۱۸۸۷

در ماه می این سال، ساعات معاملاتی جدید به ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر تغییر پیدا کرد. روزهای معاملاتی هم از دوشنبه تا جمعه بود. شنبه‌ها نیز از ۱۰ صبح تا ۱۲ بازار فعال بود.

سال ۱۹۵۲

چرا تعطیلات آخر هفته کاملاً تعطیل نباشد؟‌ در ازای آن، نیم ساعت به زمان معاملات در طول هفته اضافه شد. بنابراین، بر اساس تصمیمی که در سپتامبر سال ۱۹۵۲ گرفته شد، معاملات بازار سهام تنها از دوشنبه تا جمعه و بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳:۳۰ بعد از ظهر در جریان بود.

سال ۱۹۷۴

 با گسترش نفوذ بازار سهام، نیم ساعت دیگر هم به زمان معاملات اضافه شد. بنابراین، اکنون دیگر بازار از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر ادامه داشت.

سال ۱۹۸۵

شاید آخرین تغییر در این سال انجام گرفت و هنوز هم روال معاملات به همین شکل است. در سال ۱۹۸۵ نیز نیم ساعت دیگر به زمان معاملات اضافه شد. ولی این بار تصمیم بر آن شد که بازار بورس نیویورک فعالیت خود را نیم ساعت زودتر آغاز کند؛ بنابراین، ساعات معاملات ۹:۳۰ تا ۴ بعد از ظهر در نظر گرفته شد.

ساعات معاملات در روزهای تعطیل

تعطیلات رسمی در هر کشور به تقویم آن‌ها بستگی دارد؛ بنابراین، تعطیلات بازارهای مالی کشورها با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، بورس نیویورک در روز ۴ جولای به‌مناسبت روز استقلال این کشور بسته می‌شود و یا اینکه مثلاً بورس سنگاپور در اوایل فوریه برای سال نو چینی بسته می‌شود. بورس اوراق بهادار ایران نیز در طی روزهای مختلفی از سال به‌خاطر تعطیلات مناسبتی بسته می‌شود. با این حال، تعطیلات بازارهای مالی و صرافی‌ها ازپیش مشخص شده و تقویم فعالیت آن‌ها مشخص است.

ساعات معاملاتی در صرافی‌های آمریکا شمالی

فارغ از اینکه صرافی در کجا قرار داشته باشد،‌ معاملات بازارهای مالی در آمریکا شمالی عموماً بر اساس منطقه زمانی شرقی است. تنها استثنا، بورس اوراق بهادار کشور مکزیک است که ساعات کاری خود را به وقت مرکزی تنظیم می‌کند.

ناممحل بورسرتبهساعات معاملاتی
بازار بورس نیویورکنیویورک، آمریکا1۹:۳۰ صبح تا ۴ عصر
بازار بورس نزدکنیویورک، آمریکا2۹:۳۰ صبح تا ۴ عصر
بازار بورس تورنتوتورنتو، کانادا10۹:۳۰ صبح تا ۴ عصر

ساعات معاملاتی در آسیا

۱۱ منطقه زمانی در سراسرآسیا و همسایگان نزدیک آن وجود دارد. بنابراین، معامله بر اساس ساعات محلی در این قاره کار بسیار دشواری خواهد بود. خوشبختانه، این کشورها ساعات معاملاتی و مبادلات خود را به خاطر سهولت فرآیند تجارت و تسهیل جریان نقدینگی، با یکدیگر هماهنگ کرده‌اند.
برخی از بازارهای آسیایی از جمله بازار بورس شانگهای (SSE) و بورس اوراق بهادار توکیو (TYO) زمان نسبتاً کوتاهی را برای ناهار در نظر گرفته و به معامله‌گران فرصت استراحت می‌دهند.

نام محل بورس رتبه ساعات معاملاتی
بورس شانگهایشانگهای، چین3۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح. ۱۳:۰۰ ظهر تا ۱۵:۰۰
بورس توکیوتوکیو، ژاپن4۹ صبح تا ۱۱:۳۰ و ۱۲:۳۰ تا ۱۵
بورس شنژنشنژن، چین5۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ و ۱۳ تا ۱۴:۵۷
بورس هنگ کنگهنگ کنگ6۹:۳۰ تا ۱۲ و ۱۳ تا ۱۶
بورس ملی هندبمبئی،‌ هند8۹:۱۵ تا ۱۵:۳۰
بورس عربستانریاض، عربستان سعودی11۱۰ تا ۱۵
بورس کره جنوبیسئول، کره جنوبی12۹ صبح تا ۱۵:۳۰
بورس تایوانتایپه، تایوان15۹:۱۵ صبح تا ۱۳:۳۰

ساعات معاملاتی در اروپا

اروپا نیز مانند آسیا ساعات معاملاتی متنوعی دارد. بزرگ‌ترین سازمان بورس اروپا Euronext نام دارد که در واقع یک صرافی و مرکز بورس فرا اروپایی است که در ۷ کشور فعالیت می‌کند و دفتر مرکزی آن در شهر آمستردام هلند است.

نام محل بورس رتبه ساعات معاملاتی
بورس لندنلندن، انگلستان7۸ تا ۱۲ و ۱۲:۲ تا ۱۶:۳۰
بورس فرانکفورتفرانکفورت، آلمان9۹ تا ۱۷:۳۰
بورس سوییسزوریخ، سوئیس13۹ تا ۱۵:۲۰
بورس یورونکست (Euronext)آمستردام، هلند19۹ تا ۱۷:۳۰
بورس نزدک اسکتهلماستکهلم، سوئد20۹ تا ۱۷:۲۵

بازار دارایی‌های دیجیتال، فرصتی 24 ساعته برای سرمایه‌گذاری

با گسترش تکنولوژی بلاکچین، بازار دارایی‌های دیجیتال را باید به عنوان یک بازار نوظهور در نظر گرفت. این بازار ویژگی‌های بازارهای مالی را تغییر داده و ایده‌ی بازارهای تمام وقت را عملی کرده است.
تکنولوژی بلاکچین ماهیت غیرمتمرکز دارد. بنابراین، بازار دارایی‌های دیجیتال هیچ دفتر حضوری و یا مرکزی ندارد و براساس منطقه زمانی خاصی هم فعال نیست. همین موضوع باعث شده این بازار محدود به هیچ ساعت و مکان خاصی نباشد و در تمام روزهای هفته و در تمام ساعات شبانه‌روز بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. در واقع، برای انجام و ثبت معاملات در این بازارهای مدرن به هیچ نیروی انسانی احتیاجی نیست و همه چیز به‌صورت خودکار در شبکه بلاکچین و به‌صورت غیرمتمرکز انجام می شود. بنابراین، هیچ مشکلی بابت تمام وقت بودن آن وجود ندارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

اگر یک حساب بانکی در ماه بیش از 100 تراکنش واریز به حساب به ارزش 35 میلیون تومان داشته باشد، آن حساب به عنوان یک حساب تجاری شناخته شده و مشمول مالیات تراکنش های تجاری خواهد شد. این خبری است که امروز صبح 22 شهریور 1401 منتشر شد و حکایت از دومین همکاری بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان داشت. بعد از اتصال دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت کشور به پرونده مالیاتی، قانون جدید مالیاتی تراکنش های بانکی که بر تفکیک حساب های شخصی از حساب های تجاری و اخذ مالیات از تراکنش های تجاری تاکید دارد، دومین همکاری بین دو نهاد فوق الذکر است. در ادامه مقاله جزئیات این مصوبه جدید را با هم بررسی می‌کنیم.

مالیات تراکنش های تجاری


بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، اگر یک حساب بانکی در یک ماه بیش از ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب به ارزش ۳۵ میلیون تومان داشته باشد، آن حساب یک حساب تجاری محسوب شده، تراکنش های آن زیرمجموعه تراکنش های تجاری قرار می‌گیرند و باید مالیات تراکنش های تجاری پرداخت کنند.

مطابق گفته‌های اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی، در مرحله اول برای افراد پیامکی ارسال می‌شود و به صاحب حساب اعلام می‌کند حساب وی دارای تراکنش‌های بالایی است که این تراکنش‌ها حساب او را از یک حساب شخصی به حسابی تجاری تبدیل کرده و حساب‌های تجاری مشمول اخذ مالیات تراکنش تجاری خواهند بود.

اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی
اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی

بعد از ساماندهی ۱۹ میلیون درگاه پرداخت و کارتخوان با هدف جلوگیری از پول‌شویی و فرار مالیاتی توسط دولت که به لطف اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان حاصل شد، تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های شخصی، به عنوان تکمیل‌کننده این قانون مطرح شده است. در پی این مصوبه جدید، حدود ۸ میلیون حساب تجاری مشمول خدمات ویژه بانکی تجاری خواهند شد و حساب‌هایی که به صورت غیررسمی و بدون اعلام قبلی مشغول فعالیت تجاری باشند، مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. هفته گذشته بانک مرکزی دستورالعمل ناظر بر حساب سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با قانون جدید مالیاتی تراکنش های بانکی را در بخشنامه‌ای، برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

پرداخت کردن مالیات کارتخوان در سال جاری، دچار تحولات جدیدی شده است. برای خواندن بحث‌برانگیزترین خبرهای جدید مالیات کارتخوان 1401، لینک زیر را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید
پرداخت مالیات کارتخوان 1401

از زمانی که این خبر اعلام شده است، برخی واکنش‌های مثبت و منفی را به همراه داشته است. برخی افراد می‌گویند اخذ مالیات از تراکنش های تجاری روشی جدید از طرف دولت برای دریافت مالیات‌های اضافی است. در سوی دیگر ماجرا کارشناسانی هستند که می‌گویند اجرای چنین قانون‌هایی می‌تواند از فرارهای مالیاتی مانند فرار مالیاتی پزشکان و وکلا جلوگیری کند.

تفکیک حساب های تجاری از حساب های شخصی


فرایند تفکیک حساب های تجاری از حساب های شخصی از خرداد ماه امسال توسط سازمان امور مالیاتی آغاز شد. طی این فرایند، حدود هشت میلیون حساب تجاری از سوی مؤدیان در جریان ارائه اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی اعلام شده که این حساب‌ها به عنوان حساب تجاری شناسایی شده به ثبت رسیده است.

مالیات تراکنش های تجاری
مالیات تراکنش های تجاری

با گذشت چند ماه از آغاز تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری در سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی هفته گذشته دستورالعمل ناظر بر حساب‌ سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با آن را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد. مطابق این ابلاغیه، تمام حساب‌های سپرده بانکی اشخاص حقوقی، حساب تجاری محسوب می‌شوند. همچنین مطابق این دستور العمل، ارائه برخی از خدمات بانکی تجاری مشروط به داشتن حساب تجاری می‌شود. به عنوان مثال ارائه هرگونه خدمات بانکی برای تأمین ارز مربوط به واردات کالا و خدمات منوط به وجود حساب تجاری به نام متقاضی واردات است.

اعتراض به تجاری شدن حساب


مطابق گفته‌های اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی، صاحبان حساب‌های شخصی که به علت تراکنش‌های بالا به عنوان یک حساب تجاری شناخته می‌شوند، اگر به این مسئله اعتراضی داشته باشند، می‌توانند با ارائه مدارک مربوطه به سازمان امور مالیاتی، مراتب اعتراض خود را اعلام کنند تا مسئله مورد بررسی قرار گرفته و مشکل افراد حل شود.

اصغر ابوالحسنی اعلام کرد:

ارسال پیامک به صاحبان حساب‌های شخصی که مطابق قانون جدید به عنوان حساب تجاری شناخته می‌شوند از ابتدای مهرماه آغاز خواهد شد. همچنین شناسایی حساب‌های تجاری نه‌تنها خللی در فعالیت افراد ایجاد نمی‌کند بلکه بانک مرکزی برای حساب‌های تجاری موارد مشوقی هم در نظر گرفته است.

مالیات تراکنش های تجاری
مالیات تراکنش های تجاری

افزایش سقف نقل و انتقالات غیرحضوری


ابوذر سروش، معاون نظارت بانک مرکزی پیرامون دستاوردهای طرح اخیر که با همکاری بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به تصویب رسیده و بر دریافت مالیات از حساب های تجاری تاکید دارد، گفته است:

مصوبه اخیر بانک مرکزی برای صاحبان حساب‌های تجاری، آستانه روزانه نقل و انتقالات غیرحضوری را به پنج میلیارد ریال و ماهانه ۳۰ میلیارد ریال افزایش داده است. همچنین از آنجا که ابزار چک در کسب‌وکارهای اشخاص کاربرد زیادی دارد، حد نصاب بازگشت چک‌های قبلی یا ثبت صدور و تأیید چک‌ها در سامانه صیاد برای صدور و اعطای دسته چک جدید که برای عموم مردم ۸۰ درصد در نظر گرفته شده بود برای صاحبان حساب‌های تجاری به ۶۰ درصد کاهش یافته است. مشوق‌های دیگری نیز برای صاحبان حساب‌های تجاری در نظر گرفته شده که امید است با اعمال آن‌ها، گام مثبتی در تسهیل مبادلات تجاری برداشته شود.

در ادامه مقاله این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

مشوق های بانک مرکزی برای حساب‌های تجاری


بعد از اعلام خبر مالیات تراکنش های تجاری، بانک مرکزی همچنین اعلام کرد برای حساب‌های تجاری مشوق‌هایی را در نظر گرفته است. این مشوق‌های شش‌گانه به شرح زیر هستند:

مشوق های بانک مرکزی برای حساب‌های تجاری
مشوق های بانک مرکزی برای حساب‌های تجاری

همچنین از سایر مشوق‌های بانکی که برای صاحبان حساب‌های تجاری توسط بانک مرکزی در نظر گرفته شده است، آن است که دیگر برای نقل و انتقالات بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نیاز به ارائه مستندات به بانک نیست. مطابق گفته‎های ابوذر سروش، معاون نظارت بانک مرکزی، هدف بانک مرکزی از تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری، ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی کشور است. ابوذر سروش همچنین گفته است که بعد از این لازم نیست صاحبان حساب‌های تجاری مستندات خود را برای نقل و انتقالات بیش از دو میلیارد ریال به بانک ارائه کنند و از این به بعد بانک‌ها فقط برای نقل و انتقالات بالاتر از مبلغ یک میلیارد تومان باید از اشخاص مستندات لازم را مطالبه خواهند کرد. وی افزود این مصوبه، بخش‌های دیگری هم دارد که در این بندها تلاش شده فعالیت‌های تجاری برای بازرگان‌ها تسهیل شود.

روش های شناسایی حساب‌های تجاری از شخصی


شبکه بانکی با صاحبان حساب‌هایی که تجاری بودن خود را اعلام نکرده‌اند چگونه برخورد خواهد کرد؟ همان‌طور که پیش از این بررسی کردیم، طبق مصوبه شورای پول و اعتبار اگر حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، حساب تجاری تلقی شده و مشمول دریافت مالیات تراکنش های تجاری می‌شود.

بانک مرکزی در این زمینه توضیح داده است که تنها ملاک شناسایی حساب های تجاری از حساب های شخصی ، داشتن 100 تراکنش واریز به حساب در ماه نیست بلکه باید مجموع این تراکنش‌ها از 35 میلیون تومان عبور کند تا بتوان یک حساب شخصی را حسابی تجاری تلقی کرد. لازم به یادآوری است که از ابتدای ماه، فرایند تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های شخصی وارد فاز بعدی خود شده و بعد از این که هر حساب، مطابق ملاک های اعلام شده به عنوان یک حساب تجاری شناخته شود، پیامکی برای صاحب آن حساب ارسال خواهد شد. در این پیامک به صاحب حساب اعلام می‌شود که حساب او یک حساب تجاری است و حساب های تجاری مشمول اخذ مالیات تراکنش های تجاری هستند. گفتنی است صاحبان این حساب ها در صورت داشتن اعتراض می‌توانند با ارائه مستندات مربوطه به سازمان امور مالیاتی، شکایت خود را پیگیری کنند.

کدام تراکنش ها تجاری نیستند؟


آن طور که از شواهد و قرائن پیداست، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی حساب های تجاری که مشمول اخذ مالیات تراکنش های تجاری می‌شوند، از ملاک‌های متعددی استفاده می‌کند. مطابق این ملاک‌ها، تراکنش‌های زیر جزء تراکنش های تجاری محسوب نمی‌شوند:

مالیات تراکنش های تجاری
مالیات تراکنش های تجاری

زمانی که حسابی توسط سازمان امور مالیاتی به‌عنوان حساب تجاری شناسایی می‌شود، دو حالت مختلف متصور است:

نحوه اخذ مالیات از حساب‌های تجاری


اگر حسابی به عنوان یک حساب تجاری شناسایی شود، از تراکنش های آن مالیات اخذ خواهد شد. اگر صاحب حساب، قبلا مالیات تراکنش های تجاری را پرداخت کرده باشد، از او مالیات اضافه‌ای دریافت نخواهد شد. نرخ مالیات تراکنش های تجاری متناسب با فعالیت تجاری صاحب حساب محاسبه و دریافت می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نماد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) که از نمادهای شاخص ساز بورس تهران به شمار میرود از اواسط مهرماه رشد قیمتی را تجربه نموده است.

تحلیل ارائه شده از نماد شستا در 3 آبان 1401

شستا قبل از اینکه جهت مجمع بسته شود با واکنش به حمایتِ کف کانال قرمز رنگ خود چند روزی نوسانات مثبت را تجربه نمود. حمایت مهم سهم بعد از بازگشایی (با توجه به تقسیم سود 135 ریالی) حدود قیمتی 71/5  – 64/5 تومان میباشد که با حفظ این ناحیه‌ی حمایتی میتوان امیدوار به صعود میان‌مدتی قیمت سهم تا اهداف حدود 106 و 127 تومان بود.

نمودار روزانه شستا (3آبان 1401)

بروزرسانی تحلیل شستا | 11 دی 1401

شستا با حفظ حمایت اعلامی در آخرین تحلیل صعود تا حدود هدف 106 تومان را تجربه نموده است.
در ادامه سهم جهت صعودهای بیشتر وقوی تر نیاز به نفوذ و تثبیت ورای حدود مقاومتی 106-100 تومان دارد. وقوع این مهم میتواند هدف قیمتی 120 تومان را برای سهم فعال نماید.
همچنین شایان ذکر است حمایت کوتاه مدتی سهم در حدود قیمتی 93-87 تومان و حمایت میان مدتی سهم کماکان در حدود کف کانال قرمزرنگ واقع شده است.

نمودار روزانه شستا-11دی 1401

بروزرسانی تحلیل شستا | 31 تیر 1402

در ادامه‌ی تحلیل های سریالی نماد شستا، در شرایط فعلی بازار حمایت مهم این نماد شاخص ساز در حدود قیمتی 114-107 تومان واقع شده است. از این رو مادامی که ناحیه‌ی یادشده(باکس سبزرنگ) حفظ گردد ، میتوان به صعودی شدن مجدد قیمت سهم امیدوار بود.
شایان ذکر است در این سناریوی صعودی مفروض میتوان اهداف حدود 140 و 158 تومان را برای شستا متصور بود.

نمودار روزانه شستا
نمودار روزانه شستا-31 تیر 1402

بروزرسانی تحلیل شستا | 14 شهریور 1402

دقیقاٌ از حمایت اعلامی رشد قیمتی را تجربه نمود و حال به هدف اول قیمتی خود(حدود 140 تومان) رسیده است.

نمودار روزانه شستا
نمودار روزانه شستا- 14 شهریور 1402
اطلاعات تکمیلی نماد شستا
مشاهده

قیمت پوند (پوند به تومان) که هفته‌ی گذشته سقف تاریخی 71860 تومان را (بر اساس داده‌های چارت) به ثبت رسانده است، در حدود قیمتی 83000-72000 تومان (باکس قرمزرنگ) با مقاومت های مهمی روبروست.
مقاومت هایی که میتوانند مانع تداوم روند صعودی فعلیِ شوند.

نمودار روزانه پوند

همچنین شایان ذکر است خط روند صعودی سفید رنگ، حمایت مهم پوند در کوتاه مدت به شمار میرود. از این رو افزایش عرضه ها منوط به تثبیت قیمت ذیل این خط حمایتی میباشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

آخرین تحلیل ارائه شده از شاخص کل(4 آبان 1401)

شدت ریزش شاخص کل بورس که بیانگر وضعیت کلیت بورس تهران میباشد ، طی روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است. از این رو در  این نوشتار تحلیلی به بررسی آخرین وضعیت این شاخص مهم بورسی با استفاده از نوسان نمای RSI پرداخته ایم.

تحلیل تکنیکال شاخص کل

نوسان نمای RSI (طبق داده های هفتگی شاخص کل بورس تهران) به حمایت بسیار مهمی نزدیک شده است.
شاید بتوان گفت در شرایط فعلی بازار این نوسان نما در نقطه ی مقابل مردادماه سال 99 قرار گرفته است.

نوسان نمای RSI شاخص کل(4 آبان 1401)

بروزرسانی تحلیل شاخص کل

همانطور که در تصویر ذیل ملاحظه مینمایید نوسان نمای rsi شاخص کل بورس تهران(طبق داده‌های هفتگی) از حمایت اعلامی در آخرین تحلیل با صعود همراه شد.
در شرایطی فعلی بازار با توجه به رشد صورت گرفته در اکثریت نمادهای بورسی طی 2 ماه اخیر ، بایستی برای خرید جدید بیش از پیش احتیاط نمود و اصول مدیریت سرمایه را مدنظر قرار داد.

نوسان نمای RSI شاخص کل(7دی 1401)
تحلیل‌های لحظه‌ای بورس تهران در کانال تحلیل با سیگنال
لینک عضویت رایگان

شرکت سیمان آبیک یکی از عرضه اولیه‌هایی بود که اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری به بازار عرضه شد. اخیرا نیز صورت‌های مالی 12 ماهه سال 1400 توسط حسابرس منتشر گردید و صورت سود و زیان آن نشان از سودسازی خوب این شرکت دارد.

سآبیک چقدرسود ساخته است؟

سیمان آبیک در 12 ماهه سال مالی 1400 معادل 1658 ریال سود ساخته و این نشان از رشد 77 درصدی سودسازی این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دارد و طبق آنچه در مجمع عادی سالیانه تصویب شد، تقریبا 90 درصد سود شرکت تقسیم شده است. نمودار1 سود 12 ماهه دو سال اخیر سآبیک را به نمایش می‌گذارد.

روند صعودی سودسازی فصلی سآبیک

سوال اساسی این است که آیا سآبیک در شرایط تورمی توانسته روند صعودی سودسازی خود را حفظ نماید؟

نمودار2 این موضوع را به خوبی به تصویر می‌کشد.

مطابق نمودار فوق، کاملا مشهود است که روند سودسازی سیمان آبیک در فصول مختلف به شکل صعودی تداوم داشته. آیا این روند صعودی ادامه‌دار خواهد بود؟ برای پاسخ به این سوال باید به روند فروش سآبیک مراجعه کرد.

سیگنال‌های متناقض از فروش سآبیک

طبیعتا سود آتی سآبیک بر اساس میزان فروش و هزینه‌های آن تعیین می‌گردد و بسته به تغییرات فروش، روند سودسازی آن نیز متفاوت خواهد بود. گزارش‌های سآبیک نشان از این دارد که مبلغ فروش سآبیک در هردو ماه ابتدایی سال جاری به نسبت دوره‌های مشابه سال گذشته افزایشی بوده است. نمودار3 نیز مؤید این موضوع است.

اما روند ارزش فروش ممکن است بیشتر از هرچیزی تحت تاثیر شرایط تورمی افزایش یافته باشد و نه متاثر از افزایش مقدار تولید شرکت. بنابراین اطلاع از روند مقدار فروش شرکت می‌تواند تصویر روشنی از بهبود یا عدم بهبود فعالیت شرکت را به ما بدهد.

از دو نمودار3 و 4 مشخص است که اگرچه وضعیت ارزش فروش سآبیک صعودی است، اما مقدار فروش(نمودار4) نشانگر این است که شرکت در دو ماه ابتدایی سال جاری به نسبت دوره‌های مشابه سال گذشته «مقدار فروش» کمتری داشته است. اگر در گزارش‌های شرکت دقیق‌تر شویم، این امر نه به واسطه کاهش تقاضا در بازار بلکه به دلیل کاهش «مقدار تولید» شرکت بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با وجود فراز و نشیب‌های فراوان اما هنوز هم بورس ایران پر از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب درآمد است. نمودار پیشرفته بورس یکی از مهمترین ابزارها برای تحلیل بازار و پیش‌بینی قیمت‌ها است. نمودارها انواع مختلفی دارند اما نمودار پیشرفته می‌تواند قابلیت‌های متنوعی را در اختیار معامله‌گران بگذارد. نمودار پیشرفته رایگان سیگنال یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل بازار بورس است.

برای دسترسی به نمودار پیشرفته سیگنال
اینجا کلیک کن

نمودار پیشرفته بورس چیست؟

نمودار پیشرفته بورس نموداری شامل کندل‌های قیمتی و یک سری ابزارها برای تحلیل روندها و قیمت‌های بازار است.

برای دسترسی به نمودار پیشرفته رایگان در اپلیکیشن سیگنال ابتدا وارد کاشی سهام شوید.

کاشی سهام را انتخاب کنید
کاشی سهام را انتخاب کنید

سپس یکی از نمادهای بورسی را انتخاب کنید.

بازار در یک نگاه
یکی از نمادهای بورسی را انتخاب کنید

حال با انتخاب گزینه «نمودار پیشرفته» می‌توانید نمودار پیشرفته بورس سیگنال را مشاهده کنید و تحلیل‌های دقیق‌تری نسبت به قیمت نماد انتخاب شده داشته باشید.

نمودار پیشرفته بورس سیگنال
روی گزینه نمودار پیشرفته کلیک کنید

در نمودار پیشرفته می‌توانید از بهترین ابزارها را در تایم فریم‌های متفاوت استفاده کنید.

نمودار پیشرفته
نمودار پیشرفته

شما می‌توانید از طریق وب‌سایت سیگنال نیز به این نمودارها دسترسی داشته باشید. بدین منظور از منوی بالای صفحه روی «سهام» کلیک و سپس نماد مورد نظر را انتخاب کنید. ابتدا نمودار خطی و ساده قیمت نمایش داده می‌شود اما با کلیک روی گزینه «نمودار پیشرفته» می‌توانید به نمودار پیشرفته رایگان از طریق وب‌سایت سیگنال دسترسی داشته باشید.

چرا باید از نمودار پیشرفته سیگنال استفاده کنیم؟

نمودار پیشرفته ابزارها و امکانات مختلفی دارد که به تحلیل دقیق‌تر کمک می‌کند. تمام ابزارهای ارائه شده در نمودار پیشرفته بورس سیگنال رایگان است. این در حالی است که بسیاری از وب‌سایت‌های داخلی و خارجی این ابزار را فقط با خرید اشتراک در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

انواع نمودار

نمودارهای تحلیل تکنیکال دارای انواع متنوعی هستند.

خطی: نمودار خطی ساده‌ترین نوع نمودار تکنیکال است که نقطه قیمت پایانی را در هر تایم فریم مشخص می‌کند. از این نمودار برای گزارش‌های ساده بازار استفاده می‌شود.

نمودار خطی تحلیل تکنیکال
نمودار خطی تحلیل تکنیکال

میله‌ای: نمودار میله‌ای علاوه بر قیمت پایانی، قیمت آغازین، بالاترین و پایین‌ترین قیمت را نیز نمایش می‌دهد. قیمت ابتدایی با یک خط کوتاه در سمت چپ و قیمت پایانی با خطی در سمت راست مشخص می‌شود. رنگ سبز نشان‌دهنده افزایش قیمت و رنگ قرمز نیز نشان از کاهش قیمت در بازه زمانی مورد نظر است.

نمودار میله‌ای تحلیل تکنیکال
نمودار میله‌ای تحلیل تکنیکال

شمعی: شمعی محبوب‌ترین نمودار تحلیل تکنیکال است. این نمودار اطلاعات بیشتری نسبت به نمودار میله‌ای نمایش نمی‌دهد اما ساختار نمایشی بهتری دارد. با استفاده از این نمودار می‌توان به راحتی قیمت‌ها و روند حرکت دارایی در بازه‌های زمانی مشخص را تشخیص داد.

 نمودار شمعی تحلیل تکنیکال
نمودار شمعی تحلیل تکنیکال

هالو چارت: این نمودار با توجه به قیمت باز و بسته شدن و مقایسه اعداد پایانی دو کندل نمایش داده می‌شود. کندل‌های توخالی هالوچارت نشان‌دهنده بازار صعودی است و کندل‌های توپر نشان از سقوط قیمت در بازه زمانی مورد نظر است.

نمودار بر اساس تایم فریم

نمودارها ممکن است بر اساس تایم فریم دسته‌بندی شوند. تایم فریم به بازه زمانی مورد نظر برای اعلان قیمت اشاره دارد. ساعتی، روزانه، ماهانه، سالانه و حتی بازه تمام عمر دارایی از جلمه تایم فریم‌های معروف نمودارهای تحلیل تکنیکال است.

نمودار بر اساس حسابی و لگاریتمی

نمودارهای خطی یا حسابی قیمت را در محور عمودی (yها)  با فاصله مساوی بین قیمت‌های مشخص شده نمایش می‌دهند. این نمودارها مقادیر مطلقی را نشان خواهند داد و تغییرات به صورت عددی اندازه‌گیری می‌شوند. نمودارهای لگاریتمی فاصله قیمت را روی محور عمودی با وابستگی به درصد تغییرات نمایش می‌دهند. این نمودارها با نماد log‌ نیز شناخته می‌شوند.

نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده

اگر در ترسیم نمودار علاوه بر پارامترهای تکنیکال از شاخص‌های بنیادی هم استفاده شود نمودار به روش «تعدیل شده» رسم شده است. اگر هم فقط شاخص‌های تکنیکال مبنای ترسیم نمودار باشند، روش رسم «تعدیل نشده» یا «بدون تعدیل» خواهد بود.

اندیکاتور چیست

اندیکاتور شاخص یا پارامتری است که با استفاده از داده‌های بازار و فرمول‌های ریاضی اندازه‌گیری می‌شود و به پیش‌بینی اتفاقات آینده کمک می‌کند. در ادامه به بررسی انواع اندیکارتورها پرداخته‌ایم.

اندیکاتورهای روندی (trend)

اندیکاتورهای روندی، شاخص‌هایی هستند که با میانگین‌گیری از قیمت در بازه‌های زمانی، روند قیمت دارایی در روزهای آتی را پیش‌بینی می‌کنند.

اندیکاتورهای مومنتوم یا نوسانگرها (Oscillator)

اندیکاتورها نوسانی با توجه به هیجان‌ها و احساسات بازار تعیین می‌شوند. با استفاده از این اندیکاتورها می‌توان زمان تغییر روند و واکنش کاربران را حدس زد.

اندیکاتورهای پیشرو (Leading Or Oscillator)

اندیکاتورهای پیشرو قبل از شروع تغییرات اطلاعاتی در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. به کمک این شاخص‌ها می‌توان حجم خرید و فروش‌های هیجانی را پیش‌بینی و برای معاملات کوتاه‌مدت سیگنال‌های مناسبی پیدا کرد.

اندیکاتورهای پیرو (Lagging Or Trend)

اندیکاتورهای پیرو شاخص‌هایی برای معاملات بلندمدت هستند. این شاخص‌ها نوسان مقطعی را مبنای محاسبه قرار نمی‌دهند و بدین ترتیب ریسک برنامه‌های بلندمدت را کاهش خواهند داد. اندیکاتور MACD یکی از بهترین شاخص‌های تاخیری یا پیرو است.

برای درک بهتر موضوع چند اندیکاتور را بررسی خواهیم کرد.

اندیکاتور میانگین متحرک
اندیکاتور میانگین متحرک
اندیکاتور RSI
اندیکاتور RSI

اندیکاتور استوکاستیک: استوکاستیک به معامله‌گران اطلاعاتی در مورد سرعت حرکت قیمت را در روندهای صعودی یا نزولی ارائه می‌دهد.

انواع روش‌ها تعدیل قیمت

تعدیل قیمت ابزاری است که به کمک آن فاصله قیمتی (پرایس گپ) پوشش داده می‌شود. این فاصله به علت افزایش سرمایه و توزیع سود نقدی ایجاد می‌شود. انواع روش‌های تعدیل قیمت عبارتند از:
روش افزایش سرمایه: طبق روش افزایش سرمایه، سرمایه قبلی شرکت بر سرمایه فعلی تقسیم شده و نتیجه در تمامی قیمت‌های پیش از تاریخ افزایش سرمایه ضرب خواهند شد. نتیجه این اتفاق تعدیل قیمت‌ها به اندازه افزایش سرمایه است.
روش افزایش سرمایه و سود نقدی: در این روش محل تامین سرمایه ملاک محاسبات نخواهد بود و مقدار توزیع نقدی شرکت و درصدی که شرکت افزایش داشته است، ملاک محاسبات است. طبق روش افزایش سرمایه و سود نقدی برای محاسبه اثر توزیع سود، میزان تعییر قیمت بعد از توزیع سود بر قیمت پیشین قبل از مجمع تقسیم می‌شود. عدد به دست آمده از این محاسبات در تمامی قیمت‌ها ضراب خواهد شد.
افزایش سرمایه با حساب کردن آورده و سود نقدی: تفاوت روش افزایش سرمایه با حساب کردن آورده و سود نقدی با روش قبل در حق تقدم سهامداران است. منظور از حق تقدم، شانس بیشتر و اولویت داشتن سهامداران برای خرید سهام است.
افزایش سرمایه با احتساب آورده: در این روش میزان کاهش قیمت بعد از افزایش سرمایه مورد سنجش قرار می‌گیرد و البته حق تقدم سهامداران نیز رعایت می‌شود.
روش عملکردی: مطابق با روش عملکردی اثرات سود نقدی سهم و میزان افزایش سرمایه مبنای محاسبه قیمت پس از افزایش سرمایه خواهد بود. اگر قسمتی از فزایش سرمایه از آورده سهامداران باشد، میزان آورده در محاسبه قیمت تعدیلی ملاک محاسبه خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.