10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر ماهانه | اسفند ماه 99

10 صندوق سرمایه‌گذاری برتر ماهانه | اسفند ماه 99

به گزارش سیگنال، در یک ماه گذشته (بهمن ماه 99) برترین صندوق های سرمایه گذاری در بازار بورس،  پاداش سهامداری توسعه یکم 2.52% ، پالایشی یکم 27.05% و ثروت آفرین پارسیان 5.29% به ترتیب در انواع درآمد ثابت، سهامی و مختلط بوده اند.

پایانی خوش یا اصلاحی موقت؟

در اسفند ماه 99 و در حالی که به دلایل بنیادین مختلف انتظار می رفت وضعیت شاخص کل بورس منفی تر شود، رشد حدود 6 درصدی در آخرین ماه سال را شاهد بودیم. سوال مهمی که پیش می آید این است که آیا رشد کم رمق شاخص کل بورس در این ماه نقطه پایانی بر نزول بازار بورس است یا فقط اصلاحی موقت در مسیر روند نزولی؟

کف حمایتی شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 200 هزار واحد در اسفندماه 99 به خوبی عمل کرد و تقاضا را از همین ناحیه دیدیم. نهایتا شاخص کل بورس کار خود را با یک میلیون و 300 هزار واحد در سال 99 به پایان رسانید.

در این میان برخی از تحلیلگران دلیل رشد آرام شاخص کل بورس را نامتقارن سازی محدوده نوسان سهام اعلام می کنند. به هر حال چیزی که برای سرمایه گذاران خرد مهم است مقدار بازدهی و امنیت سرمایه شان است.

با این توضیح به بررسی صندوق های سرمایه گذاری در بورس خواهیم پرداخت تا ببینیم حقوقی های حرفه ای بازار سرمایه در این یک ماه آخر سال 99 چه عملکردی را به ثبت رسانده اند.

جالب است که صندوق های سهامی برتر در این ماه توانسته اند حداقل به اندازه شاخص کل بورس رشد را تجربه کنند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را از پنجره بازدهی ماهانه در اسفند ماه 99 مورد تحلیل قرار می دهیم.

لازم به ذکر است، صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

تذکر: عملکرد گذشته صندوق ها تضمینی برای استمرار بازدهی آنها در ماه های آینده نیست.

مشاهده آخرین گزارش تحلیل صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت سیگنال

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در اسفند ماه 99 به شرح زیر است:

بازدهی صندوق های درآمد ثابت در مقایسه با ماه های قبل کمی بیشتر شد ولی اگر بخواهیم درصدی را به عنوان بازدهی ثابت این نوع صندوق ها در نظر بگیریم همان 2 درصد است.

بهترین صندوق درآمد ثابت “سپر سرمایه بیدار” بود که این صندوق ETF با نماد “سپر” شناخته می شود. بازدهی ماهانه آن نیز 3.07% بود.

صندوق سرمایه گذاری سهامی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در اسفند ماه 99 به شرح زیر است:

بهترین صندوق های سهامی در ماه گذشته کمی بهتر از شاخص کل بورس عمل کردند. شرکت سبدگردان انتخاب مفید با مدیریت سه صندوق برتر درلیست 10 صندوق برتر سهامی اسفندماه، بهترین مدیر صندوق لقب گرفت. صندوق های زرین کوروش و پالایشی یکم به دلیل شرایط ویژه ای که دارند بازدهی بالاتر اما کم اهمیت تری دارند. صندوق زرین کوروش یکی از صندوق های تازه تاسیس است و بازدهی ماهانه آن بعد از بازگشایی صندوق در بورس رقم خورده است. این مقدار بازدهی پس از مدت زمانی که صندوق بسته بوده است ثبت شده است و از آن جایی که زمان بسته بودن متغیر است نمی توان بازدهی ثبت شده را مشخصا برای یک ماه منتهی به اسفند 99 قلمداد کرد. صندوق پالایشی یکم نیز به دلیل ماهیت خاص صندوق و عدم وجود منابع برای بازارگردانی آن، بازدهی های عجیب و غریبی ثبت کرده است.

در بین 10 صندوق برتر این ماه 5 صندوق با نمادهای “زرین” ، “پالایش” ، “آگاس”، “اطلس” و “آتیمس” جزو صندوق های ETF هستند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه ( اسفند 99)
اولزرین کوروش11.02
دومپالایشی یکم10.09
سومهستی بخش آگاه9.44
چهارممشترک میعاد ایرانیان8.83
پنجممشترک پیشتاز7.89
ششمتوسعه اندوخته آینده6.47
هفتممشترک پیشرو6.35
هشتممشترک امید توسعه6.32
نهمسپهر کاریزما6.04
دهمآرمان آتیه درخشان مس5.95

صندوق سرمایه گذاری مختلط

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در اسفند ماه 99 به شرح زیر است:

اگر از صندوق های با درآمد ثابت و صندوق های سهامی میانگین بگیریم خواهیم دید که عدد به دست آمده نزدیک به عملکرد صندوق های مختلط خواهد بود. البته باید در نظر داشت که تعداد صندوق های مختلط از دو نوع دیگر کمتر است. برترین صندوق مختلط در اسفندماه 99 با بازدهی 5.07 درصدی به نام صندوق سپهر اندیشه نوین خورد. این صندوق از نوع صندوق های قابل معامله در بورس است و با نماد “صنوین” فعالیت می کند.

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا در اسفند ماه 99 به شرح زیر است:

برخلاف بهمن ماه 99 که صندوق های طلا برترین بازدهی را در بین همه صندوق های سرمایه گذاری کسب کرده بودند؛ اسفند ماه 99 برای صندوق های طلا خوش یمن نبود و ضعیف ترین بازدهی ها را برای آن ها رقم زد. افت حدود 10 درصدی در صندوق های طلا کاهش نسبتا زیادی به حساب می آید که ممکن است در آینده به زودی جبران شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
25 مهر 1400