بررسی شاخص‌های کریپتو

بررسی شاخص‌های کریپتو

امروز در سیگنال می‌خواهیم با داشتن یک دید کلی از شاخص های ‌مهم کریپتو به روند بیت کوین و آلت کوین ها در هفته‌های آینده پی ببریم؛ قرار است در این مقاله به صورت ساده این شاخص‌ها و ویژگی هرکدام آن‌ها را برای شما تعریف کنیم و در نهایت با یک نتیجه‌گیری خوب، دید بهتری از مارکت کریپتوکارنسی در چند هفته آینده داشته باشیم؛ پس اگر دوست دارید روند بازار ارزهای دیجیتال را در چند هفته آینده بدانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر جنگ بر بازار ارزهای دیجیتال

جنگ روسیه و اوکراین باعث ترس سرمایه‌گذران شده و اکنون آن‌ها دارایی‌های خود را به سمت بازار‌های امن هدایت می‌کنند. این موضوع باعث بهم ریختن تمام بازارهای جهانی شده و انگار در این بین هیچ استثنایی هم وجود ندارد، کامودیتی ها علی‌الخصوص طلا در بازار می‌تازند و هر روز سقف جدیدی ثبت می‌کنند.؛ در این بین اما بازار کریپتوکارنسی و علی‌الخصوص بیت کوین ( Bitcoin ) نیز با اولین بحران جهانی و جدی خود رو‌به‌رو هستند.

ضد تورمی بودن یکی از بزرگترین مزایای ارزدیجیتال بیت‌کوین است و انتظاری که فعالین این حوزه در خصوص این ارز دیجیتال دارند نیز همین است، اما امروز شاید در شرایط جنگ بیت کوین آن‌چنان که باید رشد نکرد؛ یکی از مهم‌ترین دلایل آن می‌تواند نوپا بودن بیت کوین ( BTC ) و عدم شناخت آن توسط بقیه دنیا باشد، اما نباید فراموش کنیم که در اوکراین و روسیه، مردم برای حفظ سرمایه‌های خود شروع به خرید بیت‌کوین می‌کنند و این یعنی کسانی که واقعا بحران را احساس می‌کنند، به خاصیت ضد تورمی بیت کوین پی‌‌برده‌اند و این موضوع خود گواهی بر این ادعاست که : ” بیت کوین ( BTC ) یک دارایی ضدتورمی است.”

از طرفی طبق گفته سایت گلسنود ( glassnode )  فشار جنگ نتوانسته باعث عقب نشینی گاو‌ها در بیت کوین ( BTC ) شود به صورتی که نهنگ‌ها هم‌چنان در حال انباشت بیت کوین هستند و این موضوع یعنی باید با ررسی شاخص‌های مختلف، از سمت و سوی مارکت کریپتوکارنسی در چند هفته آینده آگاه شویم.

بررسی شاخص توتال ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه

بررسی شاخص توتال ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

شاخص توتال ( TOOTAL ) در واقع ارزش کل 125ارز برتر بازار ارزهای‌دیجیتال شامل بیت کوین و دیگر آلت کوین ها را نشان می‌دهد. در واقع به بیان ساده، با تحلیل شاخص توتال ( TOTAL )، ما می‌توانیم یک دید کلی از سمت و سوی مارکت کریپتوکارنسی داشته باشیم. از دید تحلیل تکنیکال نیز در حال حاضر شاخص توتال ( TOTAL ) هنوز موفق نشده خط روند نزولی خود را بشکند و هم‌چنان گارد نزولی خود را حفظ کرده و احتمالا بتواند خود را به کف حمایتی مشخص شده برساند؛ باید دید در این منطقه شاخص توتال قادر به شکست خط روند نزولی خود است یا خیر؟! اصولا یکی از اولین شروط شروع روند گاوی و رشد بازار، شکسته شدن خط روند نزولی با یک مومنتوم قدرتمند است.

بررسی شاخص توتال2 ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه

بررسی شاخص توتال2 ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

شاخص توتال 2 ( TOTAL2 ) در واقع همان شاخص توتال ( TOTAL ) است با این تفاوت که ارزش بازار بیت کوین ( BTC ) از آن کم شده است؛ پس به بیان ساده شاخص توتال 2 ( TOTAL2  ) ارزش کلی بازار آلت کوین ها را نشان می‌دهد. درنتیجه اگر بخواهیم برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین و یا آلت‌کوین ها دید بهتری داشته باشیم، باید علاوه بر دامیننس بیت کوین، نگاهی به انواع شاخص‌های توتال نیز بکنیم. از دید تحلیل تکنیکال یکی از بزرگترین تفاوت‌های شاخص توتال2 ( TOTAL2 ) با شاخص توتال ( TOTAL )، احتمال ریزش بیشتر آن است و در روند نزولی، یعنی ریزش آلت کوین ها نسبت به بیت کوین بیشتر خواهد بود و باید برای سرمایه‌گذاری روی آن‌ها محتاط باشیم.

بررسی شاخص توتال3 ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه

بررسی شاخص توتال3 ( TOTAL ) در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

شاید اگر قصد خرید آلت کوین ها را داشته باشید، یکی از بهترین دید‌ها را شاخص توتال3 ( TOTAL3 ) به شما بدهد؛ در واقع شاخص توتال 3 ( TOTAL3 ) همان شاخص توتال ( TOTOAL ) است که حجم مارکت بیت کوین به همراه اتریوم از آن کم شده است، به بیان ساده شاخص توتال 3 ( TOTAL3 ) ارزش کلی بازار ارزهای دیجیتال بدون احتساب بیت کوین و اتریوم را بیان می‌کند. از دید تحلیل تکنیکال امکان شکست خط روند صعودی زیاد است ( سبز رنگ )  و احتمالا این شاخص بتواند خود را به سطح حمایتی مشخص شده برساند. این موضوع نشان‌دهنده ریزش بیشتر آلت‌کوین‌ها نسبت به بیت کوین ( BTC.D ) است.

بررسی شاخص  توتال دیفای (TOTAL DeFi) در تایم فریم روزانه

بررسی شاخص  توتال دیفای (TOTAL DeFi) در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

شاخص توتال دیفای ( TOTAL DeFi ) در واقع ارزش کلی پروژه‌های دیفای را نشان می‌دهد. چند ارز دیجیتال معروف این حوزه شامل لونا ( LUNA )، آوی ( AAVE )، چین لینک ( LINK ) و یونی سواپ ( UNI ) و… هستند. در زمان های ریزش بازار معمولا مردم توجه خاصی به این بخش می‌کنند، چراکه می‌توانند با قرض دادن بدون ریسک استیبل کوین ها، سود 5 تا 20 درصدی در سال کسب کنند و همین موضوع سبب رشد برخی از ارزهای این گروه می‌شود؛ از دید تحلیل تکنیکال نیز، به شرط حفظ خط روند صعودی( سبزرنگ )، می‌توانیم شاهد یک رشد مجدد در حوزه دیفای ( DeFi ) باشیم اما در صورت از دست رفتن این خط روند، شاخص توتال دیفای ( TOTAL DeFi ) می‌تواند به مناطق حمایتی آورده شده در تحلیل برسد؛ با این دید اکنون می‌توانیم ارزهای دیجیتال این گروه را در واچ لیست خود قرار داده و شرایط هر کدام را به تنهایی نیز بررسی کنیم.

بررسی شاخص OTHERS در تایم فریم روزانه

بررسی شاخص OTHERS در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

اگر به دنبال ریسک زیاد همراه با سود بیشتر در بازار‌ارزهای دیجیتال هستیم، باید به سراغ ارزهای دیجیتال با مارکت‌کپ‌های بسیار پایین برویم. چنین ارزهایی با حجم پول کمتر، دچار نوسانات شدیدتری می‌شوند و در صورت پیش‌بینی درست از روند آن‌ها می‌توانیم به یک سود خیلی عالی برسیم. برای داشتن چنین دیدی که آیا اکنون زمان ریسک بر روی چنین ارزهایی است یا خیر به سراغ شاخص OTHERS می‌رویم. درواقع با بررسی این شاخص ما به یک دید کلی از ارزهای دیجیتال کم‌ارزش از لحاظ مارکت‌کپ می‌رسیم و زمان سرمایه‌گذاری روی این ارزها را بهتر درک می‌کنیم؛ از دید تحلیل تکنیکال این شاخص می‌تواند ریزش شدیدی را تجربه کند و احتمالا بسیاری از ارزهای دیجیتال که در این شاخص جای می‌گیرند، دیگر قادر به ریکاوری قیمت خود نباشند؛ به همین دلیل برای سرمایه‌گذاری روی چنین ارزهایی باید فععلا بسیار محتاطانه رفتار کنیم.

بررسی دامیننس تتر ( USDT.D ) در تایم فریم روزانه

بررسی دامیننس تتر ( USDT.D ) در تایم فریم روزانه
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

دامیننس تتر( USDT.D ) به نسبت ارزش بازار (Market Cap) تتر ( USDT ) به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال (TOTAL  ) گفته می شود. به بیان ساده این شاخص سلطه تتر ( USDT ) به عنوان بزرگترین استیبل کوین به بازار را نشان می‌دهد. شاید همین ابتدای کار بهتر باشد بدانیم به علت وجود دیگر استیبل کوین ها و ورود تترهای ( USDT ) جدید به بازار، این شاخص چندان دقیق نیست، اما بازهم قطعا می‌تواند دید خوبی از بازار به ما بدهد.

ابتدا این مسئله را که “این شاخص چه دیدی به ما در بازار می‌دهد؟” را  به صورت ساده بیان می‌کنیم و بعد به سراغ تحلیل تکنیکال دامیننس تتر ( USDT.D ) می‌رویم.

زمانی که نهنگ‌های بازار شروع به خرید گسترده بیت‌کوین ( BTC ) یا دیگر ارزهای دیجیتال می‌کنند، در واقع در حال تبدیل تترهای ( USDT ) خود به کوین یا همان ارز دیجیتال هستند؛ در چنین شرایطی دامیننس تتر ( USDT.D ) شروع به افت می‌کند و بالعکس زمانی که نهنگ‌ها به صورت گسترده شروع به فروش بیتکوین ( BTC )  و اتریوم ( ETH ) و دیگر ارزهای دیجیتال می‌کنند، در واقع درحال تبدیل کوین‌های خود به تتر ( USDT ) هستند و در چنین مواقعی دامیننس تتر ( USDT.D ) شروع به رشد می‌کند. در نتیجه در زمان‌هایی که دامیننس تتر ( USDT.D ) صعودی است، ما انتظار یک بازار ریزشی و در زمان‌هایی که دامیننس تتر ( USDT.D ) نزولی است، ما انتظار یک بازار صعودی را داریم.

از بعد تحلیل تکنیکال دامیننس تتر ( USDT.D )  درون یک مثلث و زیر مقاومت خط کانال به سر می‌برد، برای  مشخص شدن تکلیف روند صعودی یا نزولی این شاخص باید منتظر خروج آن از این الگو باشیم؛ در صورتی که دامیننس تتر ( USDT.D ) از سمت پایین این مثلث خارج شود، انتظار یک صعود برای بیت کوین و کلیه آلت کوین ها را داریم، در غیر این صورت باید به سناریو مشخص شده دیگر فکر کنیم.

بررسی دامیننس بیت کوین (BTC.D) در تایم فریم هفتگی

بررسی دامیننس بیت کوین (BTC.D) در تایم فریم هفتگی
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید

یکبار قبلا در این پست به صورت کامل در خصوص دامیننس بیت کوین ( BTC.D ) توضیح داده‌ایم و اکنون از توضیحات اضافه پرهیز می‌کنیم. به صورت کلی از بعد تحلیل تکنیکال و در تایم فریم هفتگی دامیننس بیت‌کوین ( BTC.D )  می‌تواند مثلث خود را به سمت بالا بشکند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای آلت‌کوین ها در طی ماه‌های آینده باشد؛ باید به این نکته دقت کنیم که تایم فریم تحلیل دامیننس بیت کوین ( BTC.D ) به صورت هفتگی می‌باشد.

نتیجه‌گیری

سعی کردیم به صورت ساده و خلاصه، تمام شاخص‌های مهم که مانند دماسنج برای مارکت کریپتوکارنسی عمل می‌کنند را برای شما بیان کنیم. بد نیست در کنار داشتن این دید به افزایش نرخ بهره و توقف خرید اوراق قرضه، توسط فدرال رزو و تسویه حساب مالی روز 18 آپریل ( 29 فروردین) نیز نیم نگاهی داشته باشیم؛ احتمالا با توجه به شاخص‌ها تا آن تاریخ، بازار هم چنان بی رمق و خسته و خرسی باشد و هم‌چنان طبق داده‌ها، نزول بیت کوین ( BTC ) نسبت به آلت‌کوین‌ها کمتر باشد؛ اما بعد از آن و با توجه به جمع‌آوری بیشتر بیت کوین ( BTC ) در سطوح حمایتی، احتمالا شاهد رشد مجدد بیت کوین باشیم؛ رشدی که حتی در صورت داشتن قدرت لازم می‌تواند منجر به ثبت یک ATH ( سقف تاریخی ) شود.

پرسش و پاسخ

به نظر شما کف قیمتی بیت کوین روی چه عددی بسته خواهد شد؟!

با توجه به توضیحات ارائه شده، در روند بعدی بازار بر روی چه ارزهایی سرمایه‌گذاری می‌کنید؟!

منتظر کانت‌های زیبای شما زیر همین پست هستیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
پازل سرمایه گذاری ارز دیجیتال

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • در مورد بیت کوین نشون داد که کف ۳۸۰۰۰ حمایت خوبی داره
  من خودم به شخصه چند تا ارز به سبد خودم اضافه کردم بیشتر تو حوضه متاورس بوده .بنظرم اگر شاهده یه صعود قوی باشیم میم کوینها هم میتونن سود خوبی بدهند البته اگر بازار روند صعودی داشته باشه و همه رو دوباره غافلگیر نکنه .

 • سلام خسته نباشید لطفا در مورد ارز وینک و بیت تورنت تحلیل بفرمایید
  ممنون از آپلیکیشن خوبتون

   • تحلیل کریپتوریوم رو میخام خرید کردم متاسفانه خیلی توی ضررم نگهدارم یا بفروشم

   • سلام دوست عزیز
    ممنون از همراهی شما
    به تیم تحلیل منتقل شد و به زودی این تحلیل در سایت قرار خواهد گرفت

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه