گزارش روز بازار جهانی | 29 شهریور 1400

گزارش روز بازار جهانی | 29 شهریور 1400

کارگزاری دنیای نوین

طلا

اتحادیه بازار شمش لندن (LBMA) روز جمعه اعلام کرد که اعتبار یک پالایشگاه طلا در قرقیزستان را به دلیل عدم رعایت استانداردهای تامین مسئولانه آن متوقف کرده است.
از دست دادن اعتبار، دسترسی این شرکت به بازار اصلی را محدود می کند، زیرا بانک های اصلی که بر تجارت فلزات گرانبها تسلط دارند، فقط فلز پالایشگاه های موجود در لیست LBMA را اداره می کنند.

به دنبال افزایش غیرمنتظره خرده فروشی در ایالات متحده ، انتظار می رود که فدرال رزرو محرک های خود را زودتر کاهش دهد، که باعث افزایش قیمت دلار نیز شود.
در همین راستا دلار نزدیک به اوج سه هفته ای خود باقی ماند و هزینه طلا را برای خریداران دارای ارزهای دیگر افزایش داد و این هفته طلا را با 1.6 درصد کاهش همراه کرد.
در سایر فلزات، نقره پس از رسیدن به پایین ترین سطح خود در یک ماه گذشته ، با 22.94 دلار در هر اونس کمی تغییر کرد.
پلاتین نیز با رشد 1.5 درصدی به 947.15 دلار رسید ، و پالادیوم با 0.1 درصد افزایش به 2052.49 دلار رسیده است.

سویا

محموله های غلات ایالات متحده از زمانی که به دلیل طوفان ایدا برق قطع شد، بسیار کم بوده است چراکه پایانه های اصلی صادرات غلات در لوئیزیانا را در اواخر ماه گذشته قطع کرده است، برخی از این پایانه ها فعالیت خود را از سر گرفته اند، هرچند خلیج مکزیک هنوز با قدرت کامل کار نمی کند.
چین و خریداران ناشناخته بیش از یک ماه است که مقادیر کمی از سویای آمریکا را تأمین می کنند. اما روز چهارشنبه ، وزارت کشاورزی ایالات متحده تأیید کرد که در مجموع 328،000 تن سویای آمریکایی که برای صادرات فروخته شده بود ، هم از سوی خریداران چینی و هم از سوی خریداران نامعلوم لغو شده؛ که در این زمان از سال غیر معمول است.
پیش بینی می شود واردات سویا در سال های 2021-2022 در مقایسه با ماه گذشته 102 میلیون تن باشد که 3.4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت.
تدارکات برزیل در چند سال گذشته با مشکلات زیادی رو به رو بوده است، زیرا گاهی اوقات کشتی ها به دلیل ناکارآمدی های متعدد بیش از یک ماه در انتظار بارگیری در خارج از بنادر اصلی بودند. اما ظرفیت بارگیری اضافی ، بهبود جاده ها و افزایش استفاده از بنادر شمالی ، همگی دوام برزیل را به عنوان تأمین کننده برتر سویا افزایش داده است.
با این حال داده ها نشان می دهد صادرات سویا برزیل در ماه های ژانویه تا آگوست به 72.7 میلیون تن رسیده است که 2.5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته اما با این حال در این دوره دومین محصول برتر بوده است.
در حال حاضر کاشت سویا در برزیل آغاز شده است، اما اگر کشاورزان به دلیل آب و هوای خشک مانند سال گذشته کاشت را به تاخیر بیاندازند، می تواند بر زمان بندی تأثیر بگذارد؛ اما لزوماً بر میزان موجودی عرضه برزیل در اوایل سال آینده تأثیر نمی گذارد.

برداشت محصول برزیل در سال های 2021-2022 ،144 میلیون تن تخمین زده شده است که 5.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

سنگ آهن

شرکت معدنی استرالیایی Venture Minerals پس از یک بار حمل و نقل ، معدن سنگ آهن رایلی خود را در شمال غربی تاسمانی به طور موقت متوقف کرد.

به گزارش بورس استرالیا، این شرکت در واکنش به شرایط بازار و هزینه های حمل و نقل که بیش از حد انتظار بود، انتقال محموله خود را متوقف کرده است.
درحالی که تخمین زده می شد که این پروژه به مدت دو سال اجرا شود و ضمن ایجاد بیش از 100 شغل و تزریق حدود 100 میلیون دلار استرالیا به اقتصاد این ایالت، سالانه 800،000 تن سنگ معدن را حمل کند.
این شرکت قصد دارد تا زمانی که شرایط بازار بهبود نیافته، کارکنان خود را نگه دارد تا اطمینان حاصل شود که این شرکت بتواند بلافاصله عملیات خود را از سر بگیرد.
استرالیا بزرگترین تأمین کننده سنگ آهن در جهان است ، زیرا حدود نیمی از عرضه جهانی مواد اولیه فولادی از این کشور تامین میشود..

قیمت سنگ آهن هنگامی که این شرکت معدن رایلی را وارد بازار کرد ، در حال سقوط بود و در نهایت در اواسط ماه مه به بیش از 220 دلار در هر تن رسید ، که به دلیل محدودیت های عرضه برزیل و مشکلات ناشی از همه گیری کووید -19 افزایش یافته بود.

اما قیمت ها از آن زمان به نصف کاهش یافته، که نشان دهنده کاهش تقاضای فولادسازان در چین و کنترل شدیدتر محیط زیست به دستور پکن است.
انتظار می رود سنگ آهن سال آینده به طور متوسط 89 دلار در هر تن باشد.
همچنین لازم به ذکر است شلوغی در بنادر چین و محدودیت های ناشی از کرونا ویروس، نرخ حمل و نقل را از 18 دلار پیش بینی شده در مطالعات اولیه، به 54 دلار در هر تن افزایش داده است.

فولاد

قیمت های آتی مواد اولیه فولادسازی چین روز جمعه دچار افت شد و قرارداد سنگ آهن منجر به ضرر شد، زیرا پکن تصمیم دارد شهرهای بیشتری را تحت کنترل زیست محیطی خود قرار دهد.
وزارت محیط زیست اعلام کرده است که برنامه دارد 64 منطقه را تحت نظارت اصلی کمپین آلودگی هوا در زمستان قرار دهد.
بیشترین معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان، برای تحویل در ماه ژانویه، با 7 درصد کاهش به 629 یوان (97.50 دلار) رسید. این هفته این قرارداد 14 درصد سقوط کرده است.
قیمت سنگ آهن با 62 درصد آهن نیز برای تحویل به چین روز پنجشنبه با 4 دلار کاهش به 115.5 دلار در هر تن رسید.
قیمت معاملات آتی زغال سنگ کوره در بورس دالیان 3.3 درصد کاهش یافت و به 2693 یوان در تن رسید و قیمت کک با 3.5 درصد کاهش به 3211 یوان در تن رسید. که به ترتیب 4.7 و 8.3 درصد در هفته کاهش داشته اند.
میلگرد فولاد مصالح ساختمانی نیز در بورس آتی شانگهای با 2.3 درصد کاهش به 5478 یوان در تن رسید.
کویل های نورد گرم، مورد استفاده در خودروها و لوازم خانگی ، 1.8 درصد کاهش یافت و به 5677 یوان در هر تن رسید.
مصرف ظاهری محصولات عمده فولادی شامل میلگرد و کویل های نورد گرم تا 16 سپتامبر 5 درصد کاهش یافته و به 10.17 میلیون تن نسبت به هفته گذشته رسیده است.
با این حال، معاملات آتی فولاد ضد زنگ تغییر کرد و با 6.6 درصد افزایش به 21825 یوان در تن رسید.

بازارهای مالی چین نیز طی 18 تا 21 سپتامبر به دلیل تعطیلات جشنواره در اواسط پاییز بسته خواهند شد. تجارت از 22 سپتامبر از سر گرفته میشود.

نیکل

اندونزی مشتاق توسعه زنجیره تأمین کامل نیکل، استخراج سنگ معدن از ذخایر غنی نیکل ، تولید باتری و مونتاژ وسایل نقلیه برقی خانه میباشد.
وزیر سرمایه گذاری اندونزی اعلام کرد که اکثر محصولات نیکل صادر شده از اندونزی دارای 30 تا 40 درصد نیکل هستند که می توانند در داخل کشور به حداقل 70 درصد تصفیه شوند. و اگر تولیدکنندگان بخواهند محصولات حاوی 70٪ نیکل را صادر کنند، ممکن است مالیات صادرات اعمال شود.
صنعت فرآوری اندونزی تحت سلطه محصولات کم نیکل مانند آهن خام نیکل یا فرونیکل است. این کشور سال گذشته صادرات سنگ نیکل فرآوری نشده را متوقف کرد تا از بلندپروازی های زنجیره تامین خود در پایین دست حمایت کند.
این کشور قدرت زیادی برای جذب سرمایه گذاری های پایین دستی دارد، اما تغییرات سیاسی می تواند برخی سرمایه گذاران را مردد کند.
لازم به ذکر است که LG و گروه موتور هیوندا کره جنوبی سرمایه گذاری 1.1 میلیارد دلاری برای ساخت باتری خودروهای برقی را آغاز کرده اند.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیگنال ارز دیجیتال کارگزاری گنجینه سپهر