گزارش روز بازار جهانی | 27 مهر 1400

گزارش روز بازار جهانی | 27 مهر 1400

سنگ آهن

معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان چین از چهار جلسه متوالی ضرر روز سه شنبه بهبود یافت و با کاهش محموله های عرضه کنندگان عمده بیش از 1 درصد افزایش یافت.
محموله های سنگ آهن که از استرالیا و برزیل خارج شده اند در هفته منتهی به 17 اکتبر 23.54 میلیون تن بوده است که 589.000 تن کمتر از هفته قبل میباشد.

BHP روز سه شنبه تقریباً 5 درصد کاهش تولید سنگ آهن در سه ماهه اول را ثبت کرد. هفته گذشته،Rio Tinto نیز محموله های سنگ آهن پیش بینی شده خود در سال 2021 را به دلیل تنگناهای بازار کار کاهش داد.
بیشترین معامله سنگ آهن در بورس دالیان، برای تحویل در ماه ژانویه با 1.1 درصد افزایش به 714 یوان (111.26 دلار) در تن رسید.
قیمت های سنگ آهن 62 درصد برای تحویل به چین، در روز دوشنبه در جلسه قبلی 123 دلار در هر تن تغییر نکرد.
سایر اجزای فولادسازی در بورس دالیان نیز افزایش یافتند.
زغال سنگ کک با افزایش 3 درصدی به 3807 یوان در تن رسید و معاملات آتی کک با 7.1 درصد افزایش به 4 هزار و 502 یوان در تن رسید.
میلگرد فولادی در بورس آتی شانگهای نیز، که در بخش های ساختمانی استفاده می شود، 0.5 درصد افزایش یافت و به 54449 یوان در تن رسید.
کویل های نورد گرم 0.5 درصد افزایش یافت و به 5700 یوان در تن رسید.
قیمت آتی فولاد ضد زنگ شانگهای 0.7 درصد کاهش یافت و به 20700 یوان در تن رسیده است.
گروه BHP روز سه شنبه کاهش 5 درصدی در تولید سنگ آهن سه ماهه اول را به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری در معدن جیمبلبار و کمبود نیروی کار ناشی از محدودیت های مرزی کرونا اعلام کرد.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

اما این کمپانی چشم انداز تولید سالانه خود را بدون تغییر اعلام کرد، برخلاف رقیب خود ریو تینتو که هفته گذشته پیش بینی محموله های خود را به دلیل محدودیت های بازار کار کاهش داد.
این بحران منجر به این شد که ریو و BHP از رانندگان ناوگان ریلی خود بخواهند ساعت های بیشتری کار کنند ، زیرا محدودیت های شدید مرزی بر جریان کارگرانی که تمایل به زندگی در شهرها و خروج از مناطق معدنی دور دارند ، تأثیر گذاشته است.
نگرانی های ناشی از بحران بدهی در بازار املاک چین نیز وجود دارد که همراه با کنترل شدید انتشار گازهای گلخانه ای پکن ، قیمت سنگ آهن را از اوج رکورد خود در ماه مه به نصف رسانده است.
سهام BHP از زمانی که این شرکت بهترین نتایج سالانه خود را در نزدیک به یک دهه در ماه آگوست ثبت کرد ، حدود یک چهارم سقوط کرده است.
تولید سنگ آهن از غرب استرالیا به صورت 100 درصدی در سه ماه منتهی به سپتامبر به 70.6 میلیون تن (74 میلیون تن) در مقایسه با 74 میلیون تن در سال قبل کاهش یافت.
تولید زغال سنگ متالورژی نیز با کاهش 9 درصدی به 8.9 میلیون تن رسید ، در حالی که تولید زغال سنگ حرارتی با رشد 17 درصدی به 4.2 تن رسید. کمبود شدید جهانی زغال سنگ ، از جمله در چین باعث افزایش قیمت این کالا و قطع برق شده است.

نفت

قیمت نفت روز سه شنبه کاهش یافت و برنت برای دومین روز متوالی افت کرد، پس از آنکه داده های چین نشان داد رشد اقتصادی کند شده و تولید کارخانه های ایالات متحده در ماه سپتامبر کاهش یافته و نگرانی های جدیدی را در مورد تقاضا در پی بهبود قطعی از همه گیری کرونا ایجاد کرده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت 43 سنت معادل 0.5 درصد کاهش یافت و به 83.90 دلار در هر بشکه رسید.
نفت آمریکا نیز با 33 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 82 دلار و 11 سنت در هر بشکه رسید.
ماه گذشته تولید کارخانه در ایالات متحده بیشترین افت را در هفت ماه گذشته تجربه کرد، زیرا کمبود جهانی باعث کند شدن تولید خودرو شد، و شواهدی دیگر مبنی بر اینکه محدودیت عرضه فشار بر رشد اقتصادی است.
در چین، تنگناها همچنین باعث کاهش نرخ رشد به کمترین میزان در یک سال اخیر شد، زیرا کمبود انرژی و شیوع پراکنده ویروس کرونا در این کشور رخ داد.
نرخ روزانه پردازش نفت خام چین ماه گذشته بار دیگر کاهش یافت و به پایین ترین سطح از ماه مه سال گذشته رسید.
با کاهش دما و نزدیک شدن به زمستان در نیمکره شمالی ، به احتمال زیاد قیمت نفت، زغال سنگ و گاز همچنان بالا خواهد ماند.

زغال سنگ

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که به دلیل افزایش قیمت گاز طبیعی و قیمت نسبتاً پایدار زغال سنگ، انتظار می رود تولید برق زغال سنگ در ایالات متحده امسال نسبت به سال 2020 بیشتر باشد.
این سازمان همچنین اعلام کرد که انتظار دارد آمریکا 22 درصد بیشتر از سال 2021 نسبت به سال 2020 زغال سنگ تولید کند که این اولین افزایش سالانه از سال 2014 است.

هزینه گاز طبیعی تحویل داده شده به ژنراتورهای الکتریکی بین سال های 2015 تا 2020 نسبتاً پایین و پایدار بود، اما قیمت ها امسال بسیار بیشتر بوده و تقاضای زغال سنگ را افزایش داده است.
اگرچه افزایش قیمت گاز طبیعی منجر به تولید بیشتر زغال سنگ در ایالات متحده نسبت به سال گذشته شده است، اما به احتمال زیاد افزایش تولید زغال سنگ ادامه نخواهد یافت.

پالادیوم

شرکت Nornickel روسیه (که بزرگترین تولید کننده پالادیوم در جهان است)، در روز دوشنبه اعلام کرد که مسابقه ای را برای دانشمندان برای یافتن راه های جدید برای استفاده از این فلز در صنعت خودرو ، و حل مشکل کمبود تراشه در صنعت خودروآغاز کرده است.

تقاضای جهانی برای پالادیوم اخیراً کاهش یافته است زیرا خودروسازانی که از این فلز در مبدل های کاتالیزوری کاهش آلودگی استفاده می کنن ، تولید خود را به دلیل کمبود تراشه کاهش داده اند.
پالادیوم دارای پتانسیل عظیمی فراتر از اتوکاتالیست ها است. سرپرست فروش Nornickel ، در بیانیه ای اعلام کرده که تقاضای بالایی از پالادیوم را در سایر صنایع جهانی ، از جمله اقتصاد سبز و کربن زدایی قابل مشاهده است.
این شرکت هفته گذشته اعلام کرد که 44 درصد از نیازهای جهانی پالادیوم را تأمین می کند، با کسری 0.2 تا 0.3 میلیون اونس در سال 2021 و 0.3 میلیون اونس در سال 2022 با کاهش تولیدات خودروسازان مواجه است.

آلومینیوم

وزارت اقتصاد روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که روسیه پس از درخواست تولیدکنندگان و کاهش قیمت داخلی، تصمیم گرفته است مالیات 15 درصدی صادرات خود را برای آلیاژهای آلومینیومی لغو کند.
مسکو قبلاً مالیات های صادراتی بالاتری برای آلومینیوم ، فولاد ، نیکل و مس وضع کرده بود که بین ماه های آگوست و دسامبر 2.3 میلیارد دلار برای تولیدکنندگان هزینه داشت؛ تا از بخش های دفاعی و ساختمانی خود در برابر افزایش بیشتر هزینه های مواد اولیه با افزایش قیمت جهانی فلزات محافظت کند.
به گفته این وزارتخانه ، قیمت آلومینیوم داخلی از ماه مه 0.5 درصد کاهش داشته ، در حالی که قیمت جهانی فلز مورد استفاده در ساخت و بسته بندی 18 درصد افزایش یافته است.
روسیه همچنین تصمیم گرفت مالیات صادرات فروسیلیس را از 15 درصد به 5 درصد کاهش دهد و افزود که تولیدکنندگان روسی از درآمد اضافی حاصل از صادرات برای سرمایه گذاری در توسعه ذخایر کروم استفاده خواهند کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

طلا

قیمت طلا روز سه شنبه افزایش یافت، زیرا ایندکس دلار ضعیف تر شده و بازده اوراق قرضه ایالات متحده نزولی گردید که این امر تا حدی منجر به افزایش قیمت طلا شد، حتی در حالی که بانک های مرکزی به سمت کاهش محرک های اقتصادی حرکت می کنند.
هر اونس طلای خالص 0.5درصد افزایش یافت و به 1773.77 دلار در هر اونس رسید. معاملات آتی طلا در آمریکا نیز 0.5 درصد افزایش یافت و به 1774.40 دلار رسید.
بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده نیز تضعیف شد و هزینه نگهداری شمش های طلا را کاهش داد.
رئیس بانک انگلستان ، یکشنبه سیگنال جدیدی ارسال کرد مبنی بر اینکه بانک مرکزی انگلیس در حال آماده شدن برای افزایش نرخ بهره با افزایش ریسک تورم است.
طلا اغلب به عنوان یک پرچین تورمی در نظر گرفته می شود ، اگرچه کاهش محرک ها و افزایش نرخ بهره باعث افزایش بازده اوراق قرضه دولتی می شود و به نوبه خود منجر به هزینه بالاتری برای نگهداری شمش تبدیل می شود که هیچ سودی ندارد.
در سایر فلزات هر اونس نقره خالص 1.1 درصد افزایش یافت و به 23.42 دلار رسید ، در حالی که پلاتین با 0.8 درصد افزایش به 1044.11 دلار و پالادیوم با 0.7 درصد افزایش به 2028.39 دلار رسید.

پذیره نویسی صندوق سهامی انار

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
15 آذر 1400