گزارش روز بازار جهانی | 27 شهریور 1400

گزارش روز بازار جهانی | 27 شهریور 1400

کارگزاری دنیای نوین

گزارش روز بازار جهانی | 27 شهریور 1400

نفت

پس از توقف طوفان های متوالی، شرکت نفت در خلیج مکزیک تولید نفت را از سر گرفت و قیمت نفت روز جمعه کاهش یافت.
قیمت هر بشکه نفت برنت با 33 سنت کاهش به 75.34 دلار در هر بشکه رسید. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا(WTI) نیز64 سنت کاهش یافت و در 71.97 دلار در هر بشکه معامله شد. در این هفته، برنت 3.3 درصد و نفت خام ایالات متحده 3.2 درصد افزایش داشته است.

دلیل افزایش قیمت نفت در چند روز گذشته، اختلالات عرضه و کاهش موجودی ها بوده است، بنابراین اکنون که نفت آمریکا در حال بازگشت است، طبق انتظار معاملات نفت، کاهش خواهد یافت.

در همین راستا صادرات نفت خام سواحل خلیج مکزیک پس از خروج 26 میلیون بشکه در زمان وقوع طوفان نیکلاس و آیدا دوباره در حال افزایش است.
همچنین دلار نیز روز جمعه به بالاترین سطح خود در چند هفته گذشته رسید و قیمت دلار نفت خام را برای کسانی که از ارزهای دیگر استفاده می کنند گران تر کرد.

گاز

به گفته منابع صنعتی، قیمت گاز طبیعی مایع در اوایل این هفته به بالاترین سطح خود رسید، اما قیمت گاز در روز جمعه اندکی کاهش یافت.
متوسط قیمت گاز طبیعی مایع برای تحویل در ماه نوامبر به شمال شرقی آسیا حدود 24 تا 25 دلار برای هر میلیون واحد حرارتی رسیده است که حداقل 3 دلار نسبت به هفته قبل افزایش داشته است.
قیمت محموله هایی که در ماه اکتبر تحویل داده می شوند بین 22 تا 23 دلار تخمین زده می شود که نسبت به هفته قبل 1.90 تا 2.90 دلار افزایش یافته است.
طلا
عقب نشینی قیمت های داخلی باعث نشد تقاضای فیزیکی طلا این هفته در هند احیا شود.
تقاضای خرده فروشی کمتر از حد معمول است زیرا بسیاری از مصرف کنندگان پول نقد خود را حفظ کرده اند.
معاملات آتی طلای محلی به 45،812 روپیه در هر 10 گرم رسید که از 10 آگوست افزایش داشته است.
به نظر قیمت طلا در روزهای آینده با تعدیل قیمت ها و نزدیک شدن به اوج فصل تقاضا، افزایش خواهد داشت.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

سنگ آهن

در حال حاضر روند نزولی سنگ آهن، مشابه قیمت چوب است؛ و روند نزولی آن همچنان ادامه دارد.
اقدامات چین برای پاکسازی بخش صنعتی آلوده کننده، سبب کاهش تقاضا برای فولاد شده است.

قیمت معاملات آتی در بورس سنگاپور تا 99.50 دلار آمریکا سقوط کرد و در طول معاملات یک شبه در حدود 100 دلار آمریکا متزلزل شد.
این رکود در بخش تولید فولاد نشان می دهد که چگونه چین می تواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد.

پالادیوم

پالادیوم، رادیوم و پلاتین در اگزوز خودروها برای کاهش آلاینده های مضر تعبیه شده اند.
و به گفته تحلیلگران، پالادیوم بیشترین شانس را دارد تا از فروش سریع فلزات گرانبها که در صنعت خودرو استفاده می شود،بهبود پیدا کند، اما هر چه مدت زمان کمبود تراشه در تولید خودروها بیشتر شود، بازیابی آن ضعیف تر خواهد بود.
قیمت ها کاهش یافته است زیرا تولیدکنندگان قادر به تهیه تراشه های کافی نیستند.
قیمت پالادیوم از رکورد بالای 3000 دلار در اونس در ماه مه به حدود 2000 دلار رسید، و رادیوم از رکورد بالای 30 هزار دلار در هر اونس در مارس به 12000 دلار و پلاتین از بالاترین سطح هفت سال گذشته یعنی 1333.50 دلار در هر اونس به 950 دلار رسیده است.
با اینحال در کوتاه مدت احتمال زیان بیشتر وجود دارد ، اما ممکن است در سال های 2022 و 2023 ، به ویژه در مورد پالادیوم، که برخلاف پلاتین و رادیوم سال ها با کسری عرضه مواجه بوده است، یک جهش دوباره داشته باشد.
با این حال، خودروسازان در تلاشند تا با جایگزینی پالادیوم با پلاتین ارزان تر و حرکت به سمت خودروهای برقی که هیچ دود خروجی برای تمیز کردن ندارند، صرفه جویی کنند.

آمونیاک

شرکت یارا در نروژ تولید آمونیاک اروپایی خود را به دلیل افزایش قیمت گاز طبیعی کاهش خواهد داد، که این نشان دهنده افزایش هزینه ورودی برای تولید مواد غذایی است.
یارا تا هفته آینده حدود 40 درصد از ظرفیت تولید آمونیاک اروپایی خود را کاهش خواهد داد.
دومین تولید کننده بزرگ آمونیاک در جهان دارای ظرفیت خروجی 4.9 میلیون تن در سال است که حدود 2 میلیون از آن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

اروپا هنوز می تواند از جایی که ممکن است قیمت گاز هنوز پایین باشد آمونیاک را برای کارخانه های کود نیترات خود از سایر مناطق جهان وارد کند، با اینحال همچنان انتظار می رود که کاهش تولید تاثیرات زیادی داشته باشد.
لازم به ذکر است که قیمت بالای گاز به معنای افزایش قیمت مواد غذایی نیز است.
قیمت گاز ،امسال بیش از سه برابر افزایش داشته و به بالاترین سطح خود رسیده است و با نزدیک شدن به فصل زمستان، قیمت برق نیز افزایش خواهد یافت.
قیمت سهام یارا نیز 4.4 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح در هفت ماه گذشته رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400