گزارش روز بازار جهانی | 24 شهریور 400

گزارش روز بازار جهانی | 24 شهریور 400

کارگزاری دنیای نوین

نفت


قیمت نفت روز چهارشنبه پس داده هایی که نشان داد میزان ذخایر نفت خام آمریکا در ایالات متحده ، بیش از حد انتظار بوده است افزایش یافت؛ و این درحالیست که ایالات متحده بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است، و انتظار می رود با افزایش تولید واکسن ، تقاضا نیز بهبود یابد.

نفت خام برنت 39 سنت معادل 0.5 درصد افزایش یافت و به 73.99 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 44 سنت معادل 0.5 درصد افزایش به 70.90 دلار در هر بشکه رسید.

ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 10 سپتامبر 5.4 میلیون بشکه کاهش یافت. درحالی که تحلیلگران به طور متوسط انتظار کاهش 3.5 میلیون بشکه را داشتند.

تأثیر طوفان ایدا بسیار بیشتر از آن چیزی بود که پیش بینی می شد و تولید در منطقه خلیج مکزیک ممکن است تا بازگشت طوفان گرمسیری نیکلاس این منطقه که با باران سیل آسا همراه است محدود بماند.
طوفان گرمسیری نیکلاس روز سه شنبه به آرامی در سواحل خلیج مکزیک حرکت کرد و ایالت های تگزاس و لوئیزیانا را با باران سیل آسا غرق کرد، خیابان ها زیر آب رفتند و صدها هزار خانه و مشاغل را بدون برق رها کرد.
اما با وجود سیل و قطع برق ، پالایشگاه های تگزاس به کار عادی خود ادامه دادند.

خسارت ناشی از نیکلاس تنها دو هفته پس از آن رخ داد که طوفان ایدا در ماه جاری مقدار قابل توجهی از ظرفیت پالایشگاه را در سواحل خلیج مکزیک از کار انداخته است.
برنامه های چین برای فروش نفت خام از ذخایر استراتژیک قیمت ها را تحت فشار قرار داده است، با این وجود ، ذخایر دولتی چین اعلام کرد که در 24 سپتامبر 7.4 میلیون بشکه نفت را به حراج خواهد گذاشت.

فولاد

داده های رسمی روز چهارشنبه نشان داد تولید فولاد خام چین در ماه اوت برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است زیرا پکن محدودیت تولید را برای کاهش انتشار کربن حفظ کرده است

چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان ماه گذشته 83.24 میلیون تن فلز تولید کرد که 4.1 درصد نسبت به ماه ژوئیه کاهش یافته و نسبت به تولید 94.85 میلیون تن در آگوست 2020 کاهش زیادی داشته است.

چین در هشت ماهه اول سال 733.02 میلیون تن فولاد خام تولید کرد که 5.3 درصد بیشتر از دوره ژانویه تا آگوست سال 2020 بوده است.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

تصمیمات چین برای کاهش انتشار کربن و آلاینده های مربوط به بخش آهنی از اواخر ماه ژوئن تولید فولاد را محدود کرده است، اما لازم به ذکر است که ماه های سپتامبر و اکتبر اوج مصرف فولاد در فعالیت های ساختمانی است.
میزان استفاده از ظرفیت کوره های بلند در 163 آسیاب در سراسر کشور در ماه آگوست به زیر 76 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل از 86.7 درصد به شدت کاهش یافته است.

قیمت های آتی میلگرد فولادی ساختمانی و کویل های نورد گرم مورد استفاده در بخش تولید نیز، به ترتیب 22 تا 30 درصد در سال جاری تا پایان آگوست افزایش یافته است.

طلا

قیمت طلا در روز سه شنبه تغییر چندانی نداشت، زیرا سرمایه گذاران منتظر اطلاعات تورم در ایالات متحده بودند که می تواند نشانه هایی از تصمیم فدرال رزرو برای کاهش اقدامات محرکی به منظور کمک به بهبود اقتصادی از همه گیری ویروس کرونا باشد.
هر اونس طلای خالص 0.1 درصد کاهش یافت و به 1792.31 دلار در هر اونس رسید.
دارایی SPDR Gold Trust به عنوان بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان، از 998.17 تن در روز جمعه، با 0.2 درصد افزایش به2 /1000 تن در روز دوشنبه رسید.
در سایر فلزات نقره با 0.1 درصد کاهش به 23.69 دلار در هر اونس رسید ، پلاتین نیز 0.4 درصد کاهش یافت و به 957.33 دلار رسید، در حالی که پالادیوم با 0.7 درصد کاهش به 2072.78 دلار رسیده است.

گاز

قیمت گازهای اروپایی در حال افزایش است.
معاملات آتی اروپا برای تحویل در ژانویه 2022، به رکورد 66 یورو (78 دلار) در هر مگاوات ساعت رسیده است، در حالی که 16 یورو در سال قبل افزایش یافته بود.

قیمت ها از ابتدای آوریل، زمانی که ذخیره گاز برای اولین بار از میانگین پنج ساله قبل از همه گیری ویروس کرونا در سال 2015-2019 شروع به کاهش کرد، افزایش یافت. که نشان دهنده کمبود ذخایر در آینده نزدیک است.
از آن زمان، با وجود افزایش قیمت ها، ذخایر کندتر از حالت عادی پر شده اند.

با توجه به این که گاز 19 تا 20 درصد از مصرف انرژی اولیه اروپا را به خود اختصاص داده است، این کمبود، خطر کاهش شدید انرژی را افزایش می دهد.
قیمت های بسیار بالا گاز، تولید کنندگان برق را تشویق می کند تا استفاده از گاز را به حداقل برسانند و سایر تولیدات (بیشتر از زغال سنگ) را افزایش دهند تا ذخایر گاز را تا حد ممکن افزایش دهند.

لیتیوم

دولت آرژانتین که در حال حاضر چهارمین تولید کننده لیتیوم در سراسر جهان است، اکنون به دنبال سرعت بخشیدن به توسعه میباشد، که سال ها به دلیل نرخ مالیات بالا ، تورم بی رویه و کنترل ارز متوقف شده است.

این امر موجی از فعالیت های جدید، معاملات و برنامه هایی برای افزایش تولید را به دنبال داشته است، که می تواند آرژانتین را در سال های آینده به یکی از بازیگران اصلی زنجیره تامین خودروهای برقی تبدیل کند و انتظار می رود تقاضای خودروسازان و خریداران مانند چین نیز افزایش پیدا کند.

با تلاش کشورهای جهان برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش قیمت ها ، افزایش تقاضای جهانی برای لیتیوم باعث افزایش علاقه به اصطلاح “مثلث لیتیوم” شده است که بخش هایی از آرژانتین ، بولیوی و شیلی را در بر می گیرد.

این کشور می تواند سالانه 200 هزار تن کربنات لیتیوم تولید کند. که معادل حدود یک پنجم تولید جهانی پیش بینی شده است.
هدف شرکت های Ganfeng و Lithium Americas تولید حدود 40،000 تن لیتیوم کربنات است، که تولید آن در سال 2022 آغاز خواهد شد.

آلومینیوم

Hindalco قیمت فلز آلومینیوم و محصولات آلومینیوم خود را همزمان با جهش قیمت آلومینیوم بورس فلزات لندن با 3000 دلار آمریکا در تن به بالاترین حد در 13 سال گذشته رساند.
این شرکت همچنین تولید آلومینیوم خود را افزایش داده است.
قیمت میله آلومینیومی هندالکو در 14 سپتامبر 10،500 روپیه به ازای هر تن افزایش یافته است و قیمت آن 261،350 روپیه به ازای هر تن شده است.

سنگ آهن

قیمت سنگ آهن روز دوشنبه کاهش یافت.
در همین راستا بخشی از برنامه ریزی های تولید فولاد خام نیز در ماه سپتامبر به دو ماه آخر سال موکول خواهد شد.
اما چین وعده داده است که برای کاهش آلودگی صنعتی، تولید فولاد خام امسال را بیشتر از تولید 2020 محدود نخواهد کرد.
معاملات آتی سنگ آهن در سنگاپور در ماه مه حدود 45 درصد کاهش یافته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
5 مهر 1400