گزارش روز بازار جهانی | 23 شهریور 1400

گزارش روز بازار جهانی | 23 شهریور 1400

کارگزاری دنیای نوین

نفت

قیمت نفت روز سه شنبه افزایش یافت و به بالاترین حد خود در 6 هفته گذشته رسید، نشانه هایی از طوفان دیگری که می تواند بر تولید این هفته در تگزاس تأثیر بگذارد وجود دارد، حتی در شرایطی که صنعت ایالات متحده پس از طوفان ایدا در سواحل خلیج مکزیک مختل شده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت با افزایش 0.8 درصدی در روز گذشته 15 سنت معادل 0.2 درصد افزایش یافت و به 73.66 دلار در هر بشکه رسید.
نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) هم پس از افزایش 1.1 درصدی در روز دوشنبه، 23 سنت معادل 0.3 درصد افزایش یافت و به 70.68 دلار در هر بشکه رسید.
در همین راستا تخلیه سکوهای نفتی دریای خلیج مکزیک آمریکا در حالی آغاز شد که پالایشگاه های نفتی در حال آماده شدن برای طوفان گرمسیری نیکلاس بودند که به سمت ساحل تگزاس حرکت می کرد که سواحل تگزاس و لوئیزیانا را تهدید میکند.
بیش از 40 درصد از تولید نفت و گاز خلیج مکزیک آمریکا روز دوشنبه آفلاین بوده است.
همچنین لازم به ذکر است سازمان اوپک پیش بینی تقاضای جهانی نفت خود را برای سه ماهه آخر سال 2021 به دلیل شیوع نوع دلتا ویروس کرونا کاهش داده است.

طلا

قیمت طلا روز سه شنبه کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران از داده های تورم ایالات متحده که می تواند نشانه هایی در جدول زمانی فدرال رزرو برای شروع تدابیر تشدیدکننده به منظور کمک به بهبود اقتصادی از همه گیری کرونا ارائه دهد، استفاده کردند.
هر اونس طلای خالص 0.2 درصد کاهش یافت و به 1790.66 دلار در هر اونس رسید.
شاخص دلار نیز پس از رسیدن به بالاترین سطح دو هفته در روز دوشنبه ثابت ماند.
دارایی SPDR Gold Trust به عنوان بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان ، از 998.17 تن در روز جمعه با 0.2 درصد افزایش روز دوشنبه به 1.000 هزار و 21 تن رسید.
در سایر فلزات نقره با 0.3 درصد کاهش به 23.65 دلار در هر اونس رسید ، پلاتین نیز با 0.2 درصد کاهش به 958.73 دلار رسید و پالادیوم با 0.3 درصد افزایش به 2094.16 دلار رسیده است.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

لیتیوم

قیمت لیتیوم به دلیل افزایش فروش خودروهای برقی به بالاترین سطح خود در بیش از سه سال گذشته رسیده است و ذخایر مواد باتری چین که مصرف کننده اصلی است کاهش یافته است.
اهداف کاهش انتشار کربن در چین و ایالات متحده بدون باتری های لیتیوم یونی که خودروهای برقی از آن ها تغذیه می کنند، محقق نخواهد شد.
سرمایه گذاری بیشتر در تولید لیتیوم برای رفع نیازهای آینده در تامین خودروهای برقی ضروری است.
و اگر لیتیوم وارد بازار نشود، ممکن است شاهد کاهش تولید خودروهای برقی به دلیل کمبود مواد اولیه باشیم.

باتری های خودروهای برقی می توانند از کربنات لیتیوم یا هیدروکسید لیتیوم استفاده کنند، اما این صنعت معمولاً از حجم کربنات لیتیوم صحبت می کند.
قیمت های کربنات لیتیوم در چین امسال 170 درصد افزایش یافته و به 142،000 یوان (22،000 دلار) در تن رسیده است که بالاترین قیمت از آوریل 2018 است. لیتیوم که عمدتاً در استرالیا استخراج می شود، امسال 144 درصد افزایش یافته است.
چین، بزرگترین بازار خودروهای برقی است، و تولید کربنات لیتیوم در ماه اوت سالانه 19 درصد افزایش یافته و به تقریبا 20 هزار تن رسیده است.
بر اساس گزارش Benchmark ، انتظار می رود تقاضا برای لیتیوم 26.1 درصد معادل 100.000 تن افزایش یابد و به مجموع 450.000 تن برسد و بازار را به کسری 10.000 تن برساند.
فروش جهانی خودروهای برقی در مقایسه با مدت مشابه در سال 2020 در هفت ماه منتهی به جولای 150 درصد افزایش یافته و به بیش از 3 میلیون دستگاه رسیده است، و حدود 1.3 میلیون دستگاه در چین فروخته شده است.

آلومینیوم

در جنوب غربی چین به کارخانه های آلومینیوم سبز گفته شده است که متوسط تولید ماهانه خود را برای ماه های سپتامبر تا دسامبر کاهش دهند.
از ماه آگوست، کارخانه های ذوب آلومینیوم یوننان نزدیک به 1 میلیون تن ظرفیت سالانه را به دلیل محدودیت برق تعطیل کرده بودند، این محدودیت ها در ماه مه آغاز شد زیرا این استان با خشکسالی مواجه شده است که باعث کاهش تولید برق آبی آن شده.
لازم به ذکر است که یوننان حدود 10 درصد از ظرفیت آلومینیوم چین را در خود جای داده است.
قیمت آلومینیوم لندن برای اولین بار از سال 2008 به 3000 دلار در تن رسید. آلومینیوم شانگهای نیز تا 5.1 درصد افزایش یافت و به بالاترین حد در 13 سال گذشته رسید.
این استان همچنین از شرکت های تولید کننده کود، مواد شیمیایی اساسی، فرآوری زغال سنگ و آهن آلومینیوم خواسته است میانگین تولید صنعتی را محدود کنند.
شرکت هایی که مصرف انرژی آنها یک تا دو برابر بیشتر از میانگین تولید صنعتی است، مجبورند تولید خود را به نصف کاهش دهند، و شرکت هایی که بیش از دو برابر متوسط مصرف می کنند، باید 90 درصد از فعالیت خود را تعطیل کنند.
ساعات کار نیروگاه های زغال سنگ نیز کاهش داده شده است.
یوننان 75 درصد از نیروی برق خود را از نیروی آبی تامین میکند، اما خروجی نیروگاه های آبی معمولاً در فصل زمستان ضعیف است.

سنگ آهن

به گزارش Fastmarkets ، قیمت سنگ آهن روز دوشنبه 4.5 درصد کاهش یافت و به 123.84 دلار در تن رسیده است.
انتظار می رود تقاضای سنگ آهن چین در نیمه دوم سال پس از آنکه سیاست گذاران وعده داده اند تولید فولاد خام را برای مهار آلودگی صنعتی محدود کنند، کاهش یابد.
از استان یوننان خواسته شده است تولید خود را محدود کند، این درحالیست که حدود 2.3 درصد از کل تولید فولاد خام چین را در اختیار دارد.
دولت محلی از کارخانه های فولاد یوننان خواسته است تا برنامه تولید را تنظیم کرده و در عین حال اطمینان
حاصل کنند که تولید فولاد خام 2021 کاهش یابد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

روی

قیمت های روی در معاملات آتی بر اساس تقاضای ثابت 0.51 درصد افزایش یافت و به 246.40 روپیه در هر کیلوگرم رسید.
در بورس کالاهای چندگانه نیز، قراردادهای روی برای تحویل در ماه سپتامبر 1.25 روپیه معادل 0.51 درصد افزایش یافت و به 246.40 روپیه به ازای هر کیلوگرم در 999 قطعه رسید.
به گفته تحلیلگران موقعیت های جدید ایجاد شده توسط معامله گران پس از تقاضای مثبت صنایع مصرف کننده از قیمت ها حمایت می کنند.

فولاد

فولادسازان اصلی هند به دلیل کندی فعالیت های ساختمانی و کاهش تولید در صنعت خودرو به دلیل کمبود شدید تراشه ، شاهد تقاضای ضعیف در بازار داخلی هستند به همین دلیل فولادسازان برتر مجبور به افزایش صادرات شده اند.
تولید JSW Steel در ماه اوت سالانه 5 درصد رشد کرد و به 1.377 میلیون تن رسید اما نسبت به تولید ژوئیه که 1.382 میلیون تن کمی کاهش یافته است.
لازم به ذکر است که تقاضای فولاد معمولاً در سه ماهه ژوئیه تا سپتامبر زمانی که فعالیت های ساختمانی در میان باران های موسمی کند میشود، ضعیف است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
5 مهر 1400