گزارش روز بازار جهانی | 12 مهر 1400

گزارش روز بازار جهانی | 12 مهر 1400

کارگزاری بورس دنیای نوین

آلومینیوم

قیمت معیار آلومینیوم بورس فلزات لندن به نقطه عطف جدیدی از 3000 دلار(آمریکا)در تن رسید.
آشوب سیاسی در کشور گینه، که بزرگترین صادرکننده بوکسیت در جهان است و همچنین محدودیت های تولید در چین، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن را به بالاترین حد در 13 سال گذشته رساند.
قیمت بوکسیت از گینه به بالاترین میزان در 18 ماه گذشته در بازار فلزات مصرفی چین رسیده است.
واحد ارتش گینه ، قدرت را در دست گرفته و قانون اساسی را تعلیق کرد و باعث ایجاد بی ثباتی در غرب آفریقا شد که بزرگترین صادرکننده سنگ آلومینیوم در جهان است.
لازم به ذکر است که گینه با استرالیا به عنوان بزرگترین تامین کننده بوکسیت در چین رقابت می کند، که ماده اولیه مورد استفاده برای تولید آلومینا و در نهایت فلز آلومینیوم است.
Hindalco (هندالکو) قیمت شمش آلومینیوم و محصولات آلومینیومی خود را از پنجشنبه 2 سپتامبر پس از سه بار افزایش متوالی از 24 تا 28 آگوست کاهش داده است. از امروز ، هندالکو شمش آلومینیوم خود را با قیمت 225،750 روپیه به ازای هر تن فروخته است که از 229،750 روپیه به ازای هر تن 4000 روپیه به ازای هر تن در 28 آگوست کاهش یافته است.

کشور چین در حال حاضر با کمبود برق مقابله می کند. و کارخانه های ذوب آلومینیوم در چین تولید خود را محدود کرده اند و کارخانه های فولاد تعطیل شده اند. این در حالیست که برخی از شهرها چراغ های خیابان را خاموش میکنند، زیرا بخش های انرژی با کمبود زغال سنگ حرارتی روبرو هستند.

مس

قیمت مس در لندن روز جمعه افزایش یافت اما به دلیل کاهش سرمایه گذاری ها که به دلیل محدودیت های گسترده برق در چین و بحران بدهی غول املاک چین گروه اورگراند ، قیمت مس لندن با کاهش روبرو شده است.
مس سه ماهه در بورس فلزات لندن 0.5 درصد افزایش یافت و به 8،982،50 دلار در هر تن رسید ، اما قرار بود هفته ای 3.7 درصد افت داشته باشد.

کمبود برق چین باعث شده است که تحلیلگران چشم انداز رشد را به دلیل محدودیت های بزرگترین مصرف کننده فلزات در جهان کاهش دهند که فعالیت کارخانه های آن در ماه سپتامبر به طور غیر منتظره ای کاهش یافته است.

در سایر فلزات، نیکل با 0.5 درصد کاهش به 17.840 دلار در تن ، روی با 0.3 درصد افزایش به 29997 دلار در هر تن و قلع با افت 1.2 درصدی به 33.505 دلار در هر تن رسیده است.
تولید مس در شیلی به عنوان بزرگترین تولید کننده این فلز در جهان ، در ماه اوت به دلیل کاهش عیار سنگ معدن و اعتصابات کارگری در ذخایر کلیدی ، 4.6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که موجودی مس بورس فلزات شانگهای به 43،525 تن رسید که کمترین میزان از ژوئن 2009 است که باعث کاهش افت در قیمت مس شده است.

طلا

قیمت طلا روز دوشنبه کاهش یافت و ارزش دلار تقویت شد، زیرا سرمایه گذاران در اواخر این هفته به گزارش مشاغل ایالات متحده توجه میکنند که می تواند بر زمان بندی فدرال رزرو برای کاهش خرید دارایی ها تأثیر بگذارد.

هر اونس طلا پس از صعود به 1733.54 دلار ، 0.1 درصد کاهش یافت و به 1758.48 دلار در هر اونس رسید. این بالاترین رقم از 23 سپتامبر است. معاملات آتی طلا در آمریکا نیز 0.1 درصد افزایش یافت و به 1759.80 دلار رسید.

شاخص دلار نیز 0.1 درصد افزایش یافت و از پایین ترین سطح خود از 29 سپتامبر گذشته تا کنون افزایش یافت و طلا را برای خریداران دارای سایر ارزها گران تر کرد.
سرمایه گذاران در حال حاضر منتظر اطلاعات حقوق و دستمزد مشاغل بخش غیرکشاورزی ایالات متحده در روز جمعه هستند که انتظار می رود 460 هزار شغل در ماه سپتامبر نشان داده شود.

SPDR Gold Trust به عنوان بزرگترین صندوق قابل معامله طلا در جهان، اعلام کرد که دارایی های آن 0.4 درصد کاهش یافته و به 986.54 تن در روز جمعه رسیده است.
به گفته تحلیلگران طلا با پایین ترین حد در محدوده اخیر خود ، به عنوان یک پرچین کوتاه مدت در برابر اختلالات احتمالی سیاسی در واشنگتن و جاهای دیگر میتواند سرمایه گذاری خوبی باشد.

نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت با 24 سنت معادل 0.3 درصد کاهش به 79.04 دلار در هر بشکه رسید. هفته گذشته 1.5 درصد افزایش یافت که چهارمین افزایش هفتگی متوالی آن بود. نفت آمریکا نیز پس از افزایش در شش هفته گذشته با 27 سنت معادل 0.4 درصد کاهش به 75.61 دلار رسید.

قیمت نفت در پی اختلال در عرضه و احیای تقاضای جهانی افزایش یافته است و برنت هفته گذشته را به بالاترین رقم تقریباً در سه سال گذشته و بالاتر از 80 دلار رسانده است.
گروه اوپک تحت فشار برخی از کشورها برای تولید بیشتر برای کمک به کاهش قیمت ها قرار دارد زیرا تقاضا، سریعتر از حد انتظار در برخی نقاط جهان بهبود یافته است.

اوپک پلاس در ماه ژوئیه موافقت کرد تولید خود را تا حداقل آوریل 2022 400،000 بشکه در روز افزایش دهد تا 5.8 میلیون بشکه در روز از کاهش فعلی را حذف کند. اما اخیراً منابع اوپک پلاس اعلام کرده اند که تولیدکنندگان در حال بررسی افزودن بیش از توافق پیش بینی شده هستند. و اولین افزایش در ماه نوامبر صورت خواهد گرفت.

افزایش قیمت نفت نیز با افزایش بیشتر قیمت گاز همراه شده است که 300 درصد افزایش یافته و در حدود 200 دلار در هر بشکه معامله می شود و باعث شده است که برای تولید برق و سایر نیازهای صنعتی به سمت نفت کوره و دیگر محصولات خام روی آورده شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

قلع

قلع در نمودار سه ماهه بورس فلزات لندن جمعه گذشته به بالاترین حد خود با 36،830 دلار در هر تن رسید.
این فلز 61درصد در ابتدای سال افزایش یافته و از سایر فلزات پایه بورس فلزات لندن پیشی گرفته است.
این امر ناگزیر توجه سرمایه گذاران و سفته بازان را در هر دو بورس لندن و شانگهای به خود جلب کرده است، که باعث افزایش بی ثباتی در بازار جهانی شده است.

شرکت PT Timah در اندونزی در تلاش است تا میزان تولیدات قلع خود را از نیمه اول سال، زمانی که تولید به دلیل قرنطینه 57 درصد کاهش یافته بود، افزایش دهد.
صادرات اندونزی در ماه اوت به بالاترین میزان خود در سال گذشته یعنی 7500 تن رسید ، اما در مجموع از 46.550 تن ژانویه تا آگوست تنها 5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته؛ و فقط 2 درصد نسبت به قبل از همه گیری 2019 افزایش داشته است.
چین نیز صادرات خود را برای کمک به شکاف 110،000 تنی در ماه های ژانویه تا آگوست افزایش داده است.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
28 مهر 1400