گزارش روز بازار جهانی | یکم شهریور 1400

گزارش روز بازار جهانی | یکم شهریور 1400

کارگزاری دنیای نوین

نفت

هرچند کماکان نگرانی هایی برای تاثیر افزایش موارد جهانی کووید 19 بر تقاضای سوخت وجود دارد اما قیمت نفت روز دوشنبه با افزایش روبرو شد .
قیمت هر بشکه نفت برنت پس از رسیدن به پایین ترین سطح از 21 مه (64.60 دلار)، 60 سنت معادل 0.9 درصد افزایش یافت و به 65.78 دلار در هر بشکه رسید.
بهای معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز از 61 دلار و 74 سنت با 53 سنت معادل 0.9 درصد افزایش به 62 دلار و 67 سنت رسید. بنابراین قیمت نفت پس از افت شدید هفته گذشته کمی بهتر شده است.
چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، محدودیت های جدیدی را اعمال کرده است، که بر حمل و نقل و زنجیره های عرضه جهانی تأثیر می گذارد. ایالات متحده و چین نیز محدودیت های ظرفیت پرواز را وضع کرده اند.
همچنین تقویت دلار آمریکا نیز اشتیاق سرمایه گذاران را تحت کنترل نگه داشته است.
قیمت نفت با دلار آمریکا رابطه ی معکوس دارد و این باعث می شود که قیمت نفت برای خریداران خارجی در زمان افزایش قیمت دلار گران شود.

طلا

قیمت طلا روز دوشنبه با نزدیک شدن دلار به بالاترین سطح اخیر کاهش یافت.
هر اونس طلای خالص 0.1 درصد کاهش یافت و به 1779.12 دلار در هر اونس رسید، همچنین در معاملات آتی آمریکا طلا 0.2 درصد کاهش یافت و به 1780.40 دلار رسید.
تقاضای طلای فیزیکی در کشورهای مصرف کننده برتر آسیا نیز به دلیل افزایش قیمت داخلی و کند شدن فعالیت فصلی بازار، تعدیل شده است .
SPDR Gold Trust به عنوان بزرگترین صندوق قابل معامله طلا در جهان، اعلام کرد که دارایی های آن در روز جمعه 0.3 درصد کاهش یافت و به 1.011.61 تن رسید.
داده های کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده نشان داد که سفته بازان، خالص دارایی های خود را در طلا COMEX افزایش دادند و خالص دارایی های خود را در نقره کاهش داده اند.
همچنین لازم به ذکر است هر اونس نقره 0.2 درصد افزایش یافت و به 23.05 دلار رسید، پلاتین نیز با 0.3 درصد افزایش به 998.85 دلار رسید و پالادیوم با افزایش 1.5 درصدی از 2.267.65 دلار به 2.307.92 دلار افزایش یافته است.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

مس و سنگ آهن

قیمت مس و سنگ آهن در ماه جاری با نگرانی های ناشی از بحران کرونا روبرو شده است، و این درحالیست که سنگ آهن با فشار مواجه است چراکه چین محدودیت هایی مبنی بر تولید فولاد را اعمال کرده است.
قیمت سنگ آهن تقریباً 26 درصد کاهش یافت و به بیش از 156 دلار در هر تن رسید. مس نیز با افت بیش از 8 درصد به 4.111 دلار در هر پوند رسید که کمترین میزان در حدود چهار ماه گذشته است.
این شیب نزولی پس از افزایش قیمت فلزات از مارس 2020 صورت گرفته است.
سنگ آهن مانند مس یک فلز مهم صنعتی است زیرا از مواد اولیه مورد استفاده در ساخت فولاد است وحجم تولید حدود 2 میلیارد تن و حجم صادرات حدود 1.5 میلیارد تن آن نشان میدهد که سنگ آهن از نظر حجم تولید پس از نفت خام و زغال سنگ سومین کالای بزرگ مورد معامله است.
عرضه واکسن های کووید 19 همراه با سیاست های پولی در سراسر جهان به افزایش قیمت فلزات کمک کرده است.
اما به نظر می رسد که سرمایه گذاران در مورد ادامه بهبود وضعیت اقتصادی جهان محتاط تر هستند زیرا موارد ابتلا به نوع دلتا ویروس کرونا افزایش داشته است.

همچنین لازم به ذکر است تقاضا برای فلزات صنعتی مانند مس برای پروژه های ساختمانی مجدداً آغاز شده و یا در دست اجرا است و محدودیت های عرضه نیز به افزایش قیمت مس در سال جاری کمک کرده است.

لیتیوم

قیمت های داخلی لیتیوم برای باتری در چین، افزایش چشمگیری پیدا کرده است. قیمت حمل و نقل دریایی نیز برای هیدروکسید لیتیوم در ژاپن افزایش یافت.
قیمت لیتیوم در اروپا و ایالات متحده علیرغم تابستان افزایش داشته است. و قیمت کربنات لیتیوم در چین نیز با وجود معاملات اندک به سرعت افزایش یافت.
قیمت لیتیوم هیدروکسید در بازار دریایی آسیا پس از بازگشت برخی از مصرف کنندگان ژاپنی شروع به تغییرات قیمت در چین کرد.

قلع

سهام ثبت شده در بورس آتی شانگهای، زمانی که قرارداد قلع هنوز در ابتدای راه بود، سقوط کرد.
انبارهای چین در ماه مارس 8،853 تن قلع ثبت شده نگهداری می کردند. که تعداد فعلی آن فقط 1542 تن است.
چین در نیمه نخست سال 8454 تن قلع تصفیه شده صادر کرد، در حالی که این میزان در شش ماهه نخست سال 2020 به 2135 تن رسیده بود. این کشور از واردکننده خالص در سال گذشته به صادرکننده ی 5800 تن قلع در سال جاری تبدیل شده است.
یکی از کارخانه های ذوب چین به دلیل 45 روز تعمیر و نگهداری و محدودیت برق، تولید خود را کاهش داده است.
بنابراین تولید ملی قلع تصفیه شده چین در ماه ژوئیه به 12،000 تن کاهش یافته است.
یوننان، قلع این کارخانه ذوب را مجدداً راه اندازی کرده است، که باید در هفته های آینده وضعیت بهتری را رقم بزند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

روی

یکی از گروه های دولتی فلزات چین اعلام کرد که یکی از زیرمجموعه های روی آن پس از کشته شدن سه کارگر در نشت گاز، تولید خود را متوقف کرده است.
این شرکت قصد داشت 131،600 تن شمش روی در سال 2021 تولید کند و در نیمه اول 60،700 تن تولید کرد.
قیمت روی در بورس آتی شانگهای نیز به ازای هر تن 22675 یوان (3.497.77 دلار آمریکا) بسته شد.

ذرت و سویا

معاملات آتی سویا شیکاگو روز دوشنبه بیش از 1 درصد افزایش یافت و پس از سقوط پیاپی که به پایین ترین سطح خود رسیده بود بهبود پیدا کرد.
قیمت آتی ذرت و گندم نیز بالاتر رفته است.
به گفته یک معامله گر مستقر در سنگاپور، بسته به آب و هوای ایالات متحده قیمت ها بالا و پایین میشود اما در حال حاضر، به دلیل چشم انداز تولید، قیمت ها در سنگاپور بیشتر است.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
28 مهر 1400