بنر اندیشه صبا در مقالات

طرح روسیه برای حذف دلار و افزایش ارزش روبل و طلا

طرح روسیه برای حذف دلار و افزایش ارزش روبل و طلا

در روزهای گذشته رئیس جمهور روسیه دستور مبادله گاز طبیعی این کشور را بر اساس روبل صادر کرد. در این طرح قرار است گاز صادراتی این کشور به کشورهای غیردوست از جمله اتحادیه اروپا بر اساس روبل پرداخت شود. باید دید اتحادیه اروپا زیربار این امر خواهد رفت یا خیر زیرا این کار به افزایش تقاضا برای روبل منجر خواهد شد و افزایش ارزش این واحد پولی را در پی خواهد داشت.

زوبل

در سالهای گذشته بانک مرکزی روسیه به شدت ذخایر طلای خود را افزایش داده است و به همین میزان از ذخایر ارزی دلاری خود کاسته است.

نمودار
نمودار افزایش ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه طی سالهای گذشته بر حسب تن

روسیه نشان داده است که در حال دور زدن تحریم ها بوسیله طلا و ارزهای دیجیتال است و از این رو احتمال می رود بخواهد منابع نفتی و گازی خود را با طلا و ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین مبادله کند.

کشور روسیه با همراهی چین بدنبال رهایی از استعمار جهانی و سلطه دلار هستند و میتوان شروع دوره جدید سیستم های پولی غیر دلاری را دید زیرا به نظر میرسد سیطره دلار بر بازار جهان در حال کاهش است و بسیاری کشورها تمایل دارند از این اهرم فشاری دلار رهایی یابند. سیستم های جایگزین دلار میتواند پرداختی هایی براساس کریپتوها، طلا و چه بسا بر اساس یوآن چین ارائه دهند. چین یکی دیگر از کشورهایی است که تمایل شدیدی به پایان دادن سلطه دلار دارد و در همین راستا در حال تدوین و گسترش یوآن دیجیتال است که نگرانی هایی را در کنگره آمریکا ایجاد کرده است.

در چهل سال گذشته قیمت گذاری نفت بر اساس دلار آمریکا بیشترین کمک و حمایت را از این ارز انجام داده است و باعث شده اقتصاد آمریکا همواره سرپا و رو به جلو حرکت نماید. در نتیجه روسیه قصد دارد نفت و گاز خود را به روبل متصل نماید و باعث حفظ ارزش واحد پولی خود شود. از طرف دیگر به نظر میرسد توافق چهل ساله دلار نفتی  آمریکا با عربستان صعودی نیز در خطر باشد زیرا عربستان در گامی تازه اعلام داشته است قرار است نفت خود را با یوآن چین مبادله کرده و به چین صادر نماید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • دولتمردان جهان باید خیلی مراقب باشند، چین و روسیه با این کار استعمارگری بی معرفت خود دوباره از سر می گیرند و هم پیمان های خود را به نابودی خواهند کشید! مانند دوره بعداز جنگ جهانی دوم!

    • اخرین کسی که خواست با پول ملی خودش نفت رو به جهان بفروشه صدام بود که کمتر از ۵ ماه سرنگون شد. روسیه با جنگ اوکراین و این حرکت برگشت به ۳۰ سال گذشته خودش