دومینوی بحران اورگراند به بیت کوین رسید

دومینوی بحران اورگراند به بیت کوین رسید

بیتکوین در یک هفته گذشته در یک بازار رنج قرار داشت و حول محدوده 48000 دلار در حال نوسان بود. اتریوم اما وضعیت جالبی نداشت و حمایت 4000 دلار را از دست داد. در طی یک ماه گذشته و بعد از تشکیل سقف تاریخی در محدوده 69000 دلار، بیتکوین یک روند نزولی به خود گرفته و تا امروز بیش از 32% از اوج تاریخی خود فاصله گرفته است. هرچند مایک نووگراتز، مدیرعامل گلکسی دیجیتال به تازگی عنوان کرد که بعید است بیت کوین به زیر سطح 40,000 دلاری برسد.

یک از عواملی که باعث ایجاد شوک نه تنها در بیتکوین بلکه در تمام بازارهای مالی شده، خبر ورشکستگی شرکت املاک چینی اورگراند بود. اورگراند بزرگترین شرکت سازنده املاک در چین و حتی دنیاست و در حال حاضر دو تریلیون یوان یا بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار بدهی دارد. شرکت اورگرند به ۱۲۸ بانک مختلف بدهکار است و کاشناسان معتقدند که وضعیت اورگرند می‌تواند منجر به افزایش ریسک بازارها در سراسر دنیا شود. چین، کارخانه دنیا است و عدم رشد اقتصادی چین می‌تواند به کل دنیا سرایت کند و هرگونه کاهش روند رشد، در این کشور می‌تواند منجر به آن شود که کل اقتصاد جهانی با مشکلات ریشه‌داری مواجه شوند، آن هم در زمانی که اقتصاد جهانی هنوز از بحران کرونا به طور کامل خارج نشده است.

با این و جود نهنگ های بازار و شرکت های سرمایه گذاری برداشت دیگری از این بحران دارند. درست است که در صورت تایید ورشکستگی اورگراند تمام اقتصادهای دنیا دچار بحران میشوند و بازارهای سهام، ارز دیجیتال، کامودیتی ها و حتی انرژی ریزش های شدیدی را تجربه میکنند. اما در نهایت اقدام دولت چین و دیگر کشورها برای مقابله با رکود حاصل از این بحران، باعث ایجاد تورم و افزایش چاپ پول خواهد شد و این دقیقا همان نقطه ای است که دارایی های ضد تورمی مثل طلا و بیتکوین دوباره ارزشمند میشوند.

شرکت سرمایه گذاری مایکرواستراتژی در یک هفته گذشته 1434 واحد بیت کوین خریداری کرده است.

داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می دهد که دو روز پیش یک نهنگ ناشناس تعداد 405,985 توکن LINK به ارزش بیش از  هشت میلیون دلار خریداری کرده است.

همچنین بازار کریپتو شاهد ظهور یک نهنگ جدید شیبا هم بوده. این خریدار ناشناس، نزدیک به 3/2 تریلیون توکن SHIB را در اختیار دارد.

ثروتمندترین مرد جهان، ایلان ماسک هم در توییتر گفته “به این فکر می کنم شغل خود را ترک کنم و به یک تأثیرگذار تبدیل شوم.” او توضیح دقیقی نداده که هدفش چیست ولی این برداشت را میتوان کرد که ماسک میخواهد به صورت تمام وقت در ارزها دیجیتال فعالیت کند.

یکی از خبرهای جالب این هفته که تقریبا سر و صدای زیادی هم به پا کرد جریان پیدا شدن ساتوشی ناکوموتو خالق بیتکوین بود. این اخبار به دادگاه گریگ رایت مربوط به شکایت وارث شریک سابقش از رایت مربوط بود. اما موضوع این دادگاه اصلا اثبات ادعای رایت مبنی بر خلق بیتکوین نبوده و بعضی از خبرگزاری‌ها در بازتاب وقایع دادگاه دچای خطای ژورنالیستی شدند و گفته بودند که گریگ رایت اثبات کرده ساتوشی ناکاموتوست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *