کدام ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

کدام ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

قاسم کریمی

کارشناس بازارهای مالی

کدام ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟
قاسم کریمی
سیگنال

مقدمه

سرمایه بازار یک ارز دیجیتال نشان‌دهنده ارزش کل آن است. در این بازار مارکت کپ یا مارکت کپیتالیزیشن (Market Capitalization)  2300 میلیارد دلار است. در ریزشی که اخیرا اتفاق افتاد، بازار حدود 15 تا 200 درصد از ارزش خود را از دست داد. در حال حاضر مارکت کپ حدود 2100 میلیارد دلار است که روزانه بین 5 تا 10 درصد این مارکت یعنی 100 تا 200 میلیارد دلار در حال ترید و جابجایی می‌باشد. در بازار بزرگ ارز دیجیتال تقریبا 12 هزار کوین و 410 اکسچنج (exchange)یا صرافی ارز دیجیتال فعال هستند.

اما این روز ها اخبار و شایعات مختلفی منتشر می‌شوند که تأثیر مخربی بر روی بازار و ترید افراد خواهند داشت. به عنوان مثال فروشگاه وال مارت ارز لایت کوین را به عنوان پرداختی هایش قبول کرده بود و به رشد 35 درصدی رسیده بود اما بعد از اخبار و شایعاتی شاهد افت 35 درصدی این ارز بودیم. بنابراین این بازار بسیار حساس بوده و قابل دستکاری خواهد بود.

بیت کوین

با نگاهی به ارز بیت کوین متوجه خواهیم شد که مقاومت هفتگی آن در محدوده 52 هزار تا 53 هزار بوده و واکنش شدیدی به آن داشت. طبق چارت هفتگی بیت کوین،  به صورت خیلی بدبینانه محدوده 32500 هزار حمایت اصلی آن است. طبق چارت روزانه بیت کوین تا زمانی که بالای 52 یا 53 هزار دلار نباشد، مقاومتی شکسته نخواهد شد. بنابراین بیت کوین می‌تواند دوباره به سمت پایین بیاید و حتی تا 32 هزار دلار برسد.

اخبار و تحلیل‌های بیشتر در کانال سیگنال ارز دیجیتال

در صورت تحلیل کوتاه مدت تری طبق چارت روزانه بیت کوین، 43500 به عنوان یک کف مهم شناخته شده که قیمت به آن واکنش نشان داده است. به علت نزولی بودن شیب خط این حمایت به تدریج عدد پایین تری را نشان خواهد داد. اگر بیت کوین در محدوده بالای 47 هزار دلار قادر به تثبیت خود نباشد به تدریج شاهد محدوده 42، 41 و 40  هزار دلار خواهد بود. در واقع تا زمانی که قیمت بالای 47 هزار دلار نرود به علت روند نزولی فعلی، کاهش قیمت و ریسک وجود دارد.

اتریوم

در مورد اتریوم می‌توان گفت بهترین نقطه خرید برای اشخاص ریسک پذیر این است که تثبیت قیمت بالای 4 هزار دلار اتفاق بیفتد اما  با توجه به ریسک افزایشی کنونی بازار بهتر است در محدوده 2400 تا 2500 دلار در صورت کاهش قیمت اقدام به خرید های پله ای صورت بگیرد. وضعیت کلی اتریوم نسبت به بیت کوین تا حدودی بهتر است و دارای چارت جذاب تری است. اتریوم به این علت که دو سقف ثابت در محدوده 4 هزار دلار دارد ، اگر آن محدوده را بشکند نسبت به بیت کوین خیلی راحت تر قابلیت رشد دارد.

دامیننس بیت کوین

منظور از دامیننس بیت کوین این است که تسلط ارز دیجیتال بیت کوین در بازار ارز های دیجیتال چقدر است ؟ شاخص دامیننس در حال حاضر 41 درصد است. به نظر می‌رسد تا 37 درصد حتی امکان ریزش داشته باشد. با توجه به تشریح متغیر های کلان در این فضا ممکن است یک نزول دیگر تا 36 یا 37 درصد در شاخص دامیننس داشته باشیم و دوباره به سمت اهداف 47، 48 و نزدیک 50 درصد بازمی‌گردیم.

شاخص سود باز

اگر شاخص سود باز (Open Interest) یعنی تعداد قرارداد های باز منهای قرارداد های بسته شده افزایشی باشد، پس روند نزولی بازار را تأیید می‌کند.

هیت مپ 200 هفته ای بازار

با نگاهی به هیت مپ Heat map (نقشه بازار)دویست هفته ای،  منطقه ریسکی برای خرید را نشان نمی‌دهد. پس قیمت هنوز هم جذاب نیست ولی ترسناک هم نیست و خریدار ریسک کمتری نسبت به فروشنده دارد. در مورد پوزیشن های بازار نیز نمی‌توان تحلیل دقیقی انجام داد چون ممکن است کلک باشند. پوزیشن های لانگ در این شرایط ریزشی بازار به نسبت خوبی گرفته شده که البته می‌تواند لیکوئیدیتی یا نقدینگی بازار ارز دیجیتال را به همراه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نتیجه گیری

به طور کلی در بازار بخاطر شرایط خود بیت کوین نوسانات آن نسبت به ارز های دیگر کمی معقول تر به نظر می‌رسد. بنابراین در مدت کنونی به علت پوشش ریسک بیشتر بهتر است سرمایه گذاری ها به سمت بیت کوین باشد البته اگر ریسک گریز باشیم.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
5 مهر 1400