پیش بینی وضعیت بورس در نیمه دوم سال 1400

پیش بینی وضعیت بورس در نیمه دوم سال 1400

طاهره جهانی

کارشناس ارشد توسعه و برنامه ریزی اقتصادی، دکترای اقتصاد سنجی

مدرس، مشاور و فعال بازار سرمایه


تحلیل شرایط فعلی بورس

در مردادماه  1399 شاهد شروع  ریزش شارپ و عجیبی در شاخص کل بورس بودیم که در روند تاریخی بازار سرمایه ایران بی سابقه بود. در آن زمان بازار شرایط چندان خوبی نداشت و بسیاری از سهام قفل صف فروش شده بودند و ارزندگی بازار به شدت پایین بود. رشد بازار سرمایه در دوره قبل از ریزش مربوط به رفتار هیجانی سهامداران و بالا بودن حجم نقدینگی در بازار و تورم انتظاری موجود در آن زمان بود.

سهامداران در چرخه نزولی بازار متحمل ضرر وزیان بسیاری شدند و در حال حاضر دلیلی بر خروج از بازار وجود ندارد مگر این که به سود برسند و زیان آن ها جبران شود.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای بازار سرمایه را می‌توانید از کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال پی‌گیری نمائید.

میان مدتی ها و بلند مدتی ها میتوانند در سهام ارزنده به صورت پله ای ورود داشته باشند و از فرصت های خرید استفاده کنند.

طبق پیش بینی ها شاخص  افتی تا محدوده 1320 الی 1340 را  تجربه میکند  و مجددا بعد از کف سازی خوب حرکت بعدی شاخص به صورت صعودی آغاز می‌شود. سپس محدوده 1600 را لمس خواهد کرد و اگر افت محسوسی تا آن ناحیه اتفاق نیفتد، این بار پر قدرت محدوده 1600 را شکسته و محدوده های 1700 و 1800 در دسترس خواهند بود.

اثرات پارامتر های مثبت بنیادی بر بازار کدامند؟ کدام سهام و صنایع در بازار دارای ارزندگی هستند؟

تورم

در 6 ماهه اول سال 1400 طبق گزارش های مرکز آمار ایران شاهد تورمی در حدود 40 تا 45 درصد بودیم. این تورم و اثرات آن تاکنون وارد بازار سهام نشده است. با رجوع تورم به بازار سرمایه قطعا شاهد موجی صعودی در سال 1400 خواهیم بود .همچنین  صورت های مالی شرکت ها در 3 ماهه اول سال 1400 وضعیت شرکت ها را به نسبت 6 ماهه دوم سال 99 ارزنده تر نشان می‌دهد.

رادیو سیگنال در شنوتو و کست‌باکس با آخرین و مهمترین تحولات بازار سرمایه میزبان شماست.

کامودیتی ها

 از نگاه بین المللی در حوزه کامودیتی ها پس از بهتر شدن اوضاع کرونا، کارخانجات به روال قبل تولید خود برگشتند و شاهد پالس های خوبی در این حوزه بودیم. با توجه به کامودیتی محور بودن بازار ما در کوتاه مدت شاهد تأثیر کمتری از آن بودیم اما در بلند مدت قطعا شاهد اثرات بهتر کامودیتی ها بر بازار خواهیم بود.

دلار

نمی‌توان قیمت بسیار پایینی برای دلار متصور شد و کف قیمت دلار در محدوده 24 یا 25 هزار تومان است. بسیاری از صنایع در بورس صادرات محور است. اگر ارزش دلار افت شدیدی را تجربه نکند، قطعا شرایط متعادل تر خواهد بود.

حجم نقدینگی

دولت نیز به خروج نقدینگی از بازار علاقمند نبوده و تمام تلاش دولت تثبیت بازار سرمایه است.چراکه بعد از رریزش بورس در سال گذشته نقدینگی از بازار خارج شده  و وارد بخش های مسکن، طلا، دلار و … گردید. بازار های رقیب را به شدت از نگاه تورمی تحت تأثیر قرار داد.

اثرات کسری و کمبود احتمالی  گاز بر صنایع مختلف در نیمه دوم سال

در نیمه 6 ماهه اول سال 1400 شاهد کمبود برق بودیم که تولیدات در برخی کارخانجات به صورت نیمه تعطیل یا پاره وقت پیگیری شد و اجازه تولیدات شبانه روزی از آن ها گرفته شد. اما این آیتم ها به صورت کوتاه مدت در تولیدات تأثیرگذار بوده و در بلند مدت تأثیرگذار نخواهد بود. در این صورت با کمبود تقاضای حقیقی و تورمی کاذب در بازار روبرو خواهیم بود که قطعا از این گونه موارد جلوگیری خواهد شد.

در یک بازه زمانی اخبار قطعی برق بر گروه سیمانی مؤثر بود. به این صورت که گروه سیمانی پاره وقت تولیدات خود را انجام می‌دادند.  

اگر در حوزه گاز مجددا شاهد تکرار ماجرای برق باشیم، این دوران در 6 ماهه دوم به صورت بسیار کوتاه مدت خواهد بود. و به نظر شاهد تأثیرات محسوسی بر روی تولید و صورت های مالی شرکت ها در 6 ماهه دوم سال نخواهیم بود. بعد از گذر از این زمان کارخانجات تولیدات خود را چند برابر کرده و جبران زمان های از دست رفته در تولید را خواهند کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

گروه پرپتانسیل بازار

در اینجا می‌توانیم گروه اوره ای در بازار را هم مورد بررسی قرار دهیم که چشم انداز بسیار روشنی برای آن ها پیش بینی می‌شود. در چند وقت گذشته با وجود منفی های بازار، گروه اوره ای اوضاع خوبی را تجربه می‌کردند. بازار اصلی فروش اوره ما کشور هندوستان است. بیشترین کاربرد اوره در بخش کشاورزی بوده است. در سال هایی که  میزان بارندگی در کشور هندوستان بالا است مصرف کود اوره نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین با افزایش میزان صادرات اوره میزان سودآوری شرکت ها افزایش خواهد یافت.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
24 مهر 1400