ویژه نامه تحلیلی سیگنال | شهریورماه 1400

ویژه نامه تحلیلی سیگنال | شهریورماه 1400


در دومین ویژه نامه تحلیلی سیگنال می­خوانید:

 • پیش بینی روند متغیر های کلان اقتصادی در سال 1400
  علی سعدوندی
  مشاور بین المللی بانکداری، سرمایه گذاری و تأمین مالی
 • چشم انداز آتی  بازار سرمایه و قیمت دلار
  برزو حق شناس
  مدير واحد تحليل كارگزاری آتی ساز بازار
 • کوچ نقدینگی در بازار سهام ؟ رشد بازار تا کجا ادامه دارد؟
  محسن عباسی
  مدیرعامل شرکت سبدگردانی و مشاور سرمایه‌گذاری اِماکو
 • بیت کوین 100 هزار دلاری رویا یا واقعیت؟
  امید فدوی
  مدرس و مشاور حوزه ارزهای دیجیتال
 • سناریوهای حرکت قیمت بیت کوین با توجه به نسبت قیمت این ارز دیجیتال به طلا
  امیرحسین احمدی
  مدیر تیم تحلیل مجموعه کوینوکریپتو

پیش بینی روند متغیر های کلان اقتصادی در سال 1400

علی سعدوندی

مشاور بین المللی بانکداری، سرمایه گذاری و تأمین مالی

علی سعدوندی 
پیش بینی روند متغیر های کلان اقتصادی در سال 1400

تأثیر متغیر های کلان اقتصادی مانند رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم و نرخ ارز بر عملکرد بازار سرمایه  و اقتصاد همواره مسأله ای مهم قلمداد شده است. پیش بینی چگونگی عملکرد این متغیر ها در سال پیش رو به برنامه ها و میزان بودجه مصوب دولت جدید بستگی دارد. روندی که از ابتدای سال تاکنون در اقتصاد طی شده، براساس بودجه مصوب سال 1400 بوده است.

طبق گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اصلاحیه و تغییراتی هم در این بودجه صورت نخواهد گرفت بنابراین پیش بینی می‌شود مسیر و روندی که تاکنون در اقتصاد کشور و بازار سرمایه بوده است همچنان ادامه خواهد داشت. در این میان نرخ ارز و میزان نقدینگی که روندی صعودی داشته اند در ادامه سال هم روندی صعودی خواهند داشت. می توان گفت بازار سرمایه بهترین بازار جهت سرمایه گذاری خواهد بود و دارای رشد خواهد بود.

اما از سمتی دیگر در صورت بروز سیاست جدیدی در اقتصاد ممکن است شرایط تغییر کند. همچون با اتخاذ سیاست انتشار اوراق ودیعه جهت مهار نرخ تورم و پایه پولی، اقتصاد را به زمان قبل و دوران نه چندان مناسب خود باز می‌گرداند. اتخاذ چنین سیاست هایی در دولت گذشته در سال های 93 تا 97 به ظاهر موجب مهار و کاهش نرخ تورم بودند، اما در اصل تورم را فقط به تعویق انداخته و موجب رکود شدیدی در بخش های اقتصاد، اشتغال و سرمایه شدند.

چشم انداز آتی بازار سرمایه و قیمت دلار

برزو حق شناس

مدير واحد تحليل كارگزاری آتی ساز بازار

برزو حق شناس
چشم انداز آتی بازار سرمایه و قیمت دلاربعد از تاریخی ترین ریزش بازار سرمایه ایران در دو ماه اخیر شاهد بوده ایم که سهم ها تمایل به اتمام و خروج از روند نزولی را نشان داده اند. در واقع محرک این موضوع علاوه بر افت شدید کلیت بازار سرمایه و سهام، روند صعودی نرخ تورم بود. در زمانی که بازار در روند نزولی به سر می‌برد بر عکس تورم روند صعودی خود را طی می‌کرد. از طرفی دیگر شاهد افزایش قیمت دلار از سطح 22 هزار تومان تا 28 هزار تومان نیز بودیم. با تأثیر گذاری همه این موارد سهام دلار محور و صادرات محور از روند ریزشی و نزولی خارج شده و شاهد رشد های بالای 60 درصد و حتی 100 درصد در این دسته سهام ها بودیم. به عنوان مثال بعضی از سهام مانند کگل و کچاد حتی سقف تاریخی خود را شکستند و سود های خیلی خوبی را نصیب سهامداران خود نمودند. به تبعیت از سهام، شاخص کل هم از روند نزولی خود خارج شد و سهم های کوچک و ریالی محور هم حداقل روند نزولی را ادامه ندادند و بعضا رشد هایی در این گروه هم انجام شد که کمتر از سهم های دلاری محور بود.

آیا نقدینگی موجود در بازار باقی می‌ماند یا از آن خارج می‌گردد؟
آیا شاهد یک روند نزولی دیگر در بازار خواهیم بود؟ یا شاهد ادامه روند صعودی بازار خواهیم بود؟

می‌توان گفت آمار ها در بخش تورم و نقدینگی به هیچ وجه جالب نیستند. تورم سالانه اعلام شده در مرداد ماه به 45.2 درصد رسید و با این روند احتمالا رکورد تورم 49 درصدی دهه 70 را خواهد شکست. از طرفی دیگر در 4 ماهه اول سال 1400 پایه پولی 42.6 درصد رشد داشته و همچنین در این 4 ماهه دولت 58 هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده است که این مبالغ صرف هزینه های جاری دولت شده است. میزان نقدینگی هم در پایان تیر ماه به 3820 هزار میلیارد تومان رسیده که این میزان در مرداد ماه به 4 هزار هزار میلیارد تومان هم خواهد رسید و این روند همچنان افزایشی ادامه خواهد داشت.

در تیم اقتصادی دولت جدید عدم انسجام مشاهده می‌شود. از یک سو آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به پیش گرفتن سیاست های انقباضی اشاره می‌کنند و از سویی دیگر وزیر محترم رفاه آقای عبدالمالکی اعلام می‌کنند که به ازای هر کادر درمان زیر مجموعه تأمین اجتماعی مبلغ یک میلیون تومان هدیه پرداخت می‌کنند. در اینجا بین رفتار و گفتار مسئولین تفاوت وجود دارد. یکی از موارد مطرح شده دیگر کاهش میزان حقوق و دستمزد ها بود که البته تکذیب شده است. اجرای سیاست انقباضی با  روش های دیگری قابل انجام خواهد بود و با کاهش دستمزد ها انجام شدنی نیست. در واقع می‌توان بودجه و حقوق و دستمزد ها را سالانه کنترل کرد و البته مصارف زیادی وجود دارند که کنترل آن ها ارجح تر از کنترل میزان دستمزد ها هستند.

با توجه به وجود تورم شاهد روند صعودی سهام و شاخص کل هستیم که روند نزولی آن ها به اتمام رسیده و تمایلی به روند نزولی مجدد در شاخص کل  و بازار دیده نمی‌شود. این بدان معنا نیست که شاهد روند صعودی فزاینده ای در بازار خواهیم بود بلکه تمایل به شروع یک روند جدید وجود دارد.

رصد لحظه‌ای و تحلیل روند روزانه بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

آیا کوچ نقدینگی در بازار صورت می‌گیرد؟

در بازار سرمایه شاهد انتقال نقدینگی از سهم های دلاری محور به سمت سهم های ریالی محور و یا گروه هایی که رشد کمتری داشته اند خواهیم بود. در بازار سرمایه مشهود و طبیعی است که سهم های دارای رشد و شاخص ساز وارد اصلاح شوند و سهم های جا مانده نیز جهت رشد اقدام می‌کنند اما به قدرت سهم های دلاری محور نخواهد بود.

در مورد دلار می‌توان گفت دارای روندی صعودی است که تمایلی به روند نزولی ندارد و در برابر آن مقاومت می‌کند. حداکثر اصلاح قیمت دلار را در ناحیه 24 تا 25 هزار تومان می توان پیش بینی کرد. با توجه به مفروضات اقتصادی و این که مذاکرات برجام نتیجه بخش نبوده و دیگر از طرفین دولت و غربی ها تمایلی به برجام وجود ندارد. اگر مذاکرات جدیدی هم صورت بگیرد بسیار زمان بر خواهد بود.  بنابراین تنها ریسک موجود در برابر بازار رکود بازار خواهد بود. اگر بازار ساز اصلی یعنی دولت تمایل به افزایش نرخ سود بانکی، افزایش نرخ اوراق و رکود بازار داشته باشد طبیعی است که همه بازارهای دلاری محور و ریالی محور تحت تأثیر موقتی قرار خواهند گرفت. با به رکود بردن بازار ها نمی‌توان مشکل نقدینگی را حل کرد فقط نتایج آن بعد از دوره یکساله فاجعه بار خواهد بود.

در نتیجه می‌توان گفت تنها راه علاج نقدینگی تولید است. شاید در چند سال اول متحمل تورم شویم ولی وضعیت کنونی نیز همینطور هست. با رکود بازار بحران نقدینگی را موقتا به عقب می‌اندازیم و ابعاد آن بحران را بزرگتر خواهیم کرد. در حال حاضر وزیر محترم اقتصاد آقای دکتر خاندوزی تمایل دارند که بحث نقدینگی را با هدایت به سمت تولید و مولد اقتصادی از طریق وضع مالیات بر بخش های غیر مولد اقتصاد و بها دادن به بازار سرمایه حل کنند. باید دید مسئولین چه پارامترهایی را برای تصمیم گیری در این مورد در نظر می‌گیرند.

با توجه به مشاهدات روند بازار سرمایه، روند سهام و روند نمودار های سهم ها می‌توان گفت بازار سرمایه به ایجاد یک روند جدید صعودی اما نه به قدرت و روند سال 99 تمایل دارد. بنابراین با ماندن در بازار سرمایه و انتقال سهام بین صنایع نوید روز های خوبی را برای بازار سرمایه می‌دهد.

کوچ نقدینگی در بازار سهام ؟ رشد بازار تا کجا ادامه دارد؟

محسن عباسی

مدیرعامل شرکت سبدگردانی و مشاور سرمایه‌گذاری اِماکو

محسن عباسی
کوچ نقدینگی در بازار سهام ؟ رشد بازار تا کجا ادامه دارد؟عمده‌ی صنایع بنیادینی که در حال حاضر رشد داشته اند مانند گروه فلزات و پتروشیمی و پالایش همچنان در میان مدت و بلند مدت جای رشد دارند و تنها بخشی از ریزش‌ها را جبران کرده اند‌. معیار ارزندگی در بازار را می‌توان از چند جهت بررسی کرد.  ضریب p/e این گروه‌ها همچنان پایین است این به معنای رشد سریعتر سود آوری این شرکتها در مقایسه با رشد قیمت سهامشان است. علیرغم رشد کوتاه مدت قیمتی، این شرکت‌ها هنوز هم با توجه به وضعیت بنیادین خود ارزنده هستند و می‌توانند در میان مدت بازدهی خوبی داشته باشند. گروه‌هایی نظیر بانک و خودرو نیز به زودی مورد توجه قرار خواهند گرفت. این گروه ها نیز بعد از اصلاح قیمتی هنوز رشد پایداری را تجربه نکرده اند. گروه‌های بزرگ و بنیادین بازار هنوز نسبت p/s پایینی دارند و این نشان از وضعیت خوب بنیادین شرکت و فروش مناسب و قیمت ارزان این سهام در بازار است.

اگر نگاهی به وضعیت قیمت دلار در بازار داشته باشیم میبینیم که فروش شرکتها با این وضعیت قیمت دلار در ۶ ماهه نخست وضعیت باثباتی داشته است که این مورد نیز در صورت‌های مالی شرکت‌ها نمایان شده است.

از طرف دیگر بسیاری از گروه‌های کوچک بازار نیز کم کم مورد توجه قرار خواهند گرفت. گروه غذایی دارو، لاستیک و سیمان از جمله گروه‌‌هایی هستند که توانایی رشد قیمتی را دارند.

 به نظر شاخص توانایی رشد تا محدوده‌ی ۱۸۰۰۰۰۰۰ واحدی را خواهد داشت و احتمالا انجا شاهد رشد عرضه ها در بازار خواهیم بود و شاخص به استقبال یک فاز  استراحتی خواهد رفت.

بیت کوین 100 هزار دلاری رویا یا واقعیت؟

امید فدوی

مدرس و مشاور حوزه ارزهای دیجیتال

امید فدوی
بیت کوین 100 هزار دلاری رویا یا واقعیت؟

اگر اتفاقات چند ماه گذشته و افت و خیز هایی که بر روی بیت کوین که شماره یک بازار ارز های دیجیتال است را بررسی کنیم به نکته مهمی دست می‌یابیم که آن نکته مبحث فاندامنتال و خبرهای منتشر شده در این حوزه می‌باشند. اگر افراد شناخت درستی نسبت به اتفاقات فاندامنتالی داشته باشند این موضوع که آیا امسال بیت کوین به مرز 100 هزار دلار خواهد رسید یا نه برایشان قابل درک خواهد بود. اگر مجموعه عوامل فاندامنتالی مثل آپدیتی که قرار است اواخر امسال روی شبکه بیت کوین انجام شود، بحث پذیرش گسترده بیت کوین توسط شرکت های بزرگ (مثل توییتر)، خرید های بزرگ سازمانی و سایر عوامل فاندامنتالی قوی را در کنار هم قرار بدهیم، در کنار موضوع هش ریت بیت کوین که ظرف چند ماه گذشته با توجه به سرکوب دولت چین که باعث مهاجرت ماینر ها به کشور های همسایه شد و دستگاه های خود را مجددا راه اندازی کردند باعث شد هش ریت شبکه دوباره اوج های خود را به دست بیاورد.

بیت کوین در سال 2021 می‌تواند یک اوج جدید ثبت کند. حتی اگر چرخه های قبلی صعودی بازار ارز دیجیتال را بررسی کنیم باز هم می‌توان گفت که یک سقف قیمتی جدید، مجددا برای بیت کوین رقم می‌خورد. اما از طرفی دیگر با پیش بینی های منتشر شده از تحلیلگران برجسته مبنی بر افزایش قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار، 150 هزار دلار، 200 هزار دلار و عدد هایی از این قبیل را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. از آن جایی که  قیمت 100 هزار دلار بیت کوین عددی رند و روانی به شمار می‌آید منجر به فروش بیت کوین در نزدیکی های این محدوده می‌شود. همچنان که در 4 سال گذشته یکسری پیش بینی هایی از تارگت های بالا برای بیت کوین انجام شده بود که در این سال ها محقق نشد.

در سال 2021 با توجه به عوامل فاندامنتالی و پذیرش گسترده ای که روی بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال اتفاق افتاد، تارگت های بالا برای  بیت کوین رقم خورد. پیش بینی می‌شود امسال قیمت بیت کوین تا نزدیکی های محدوده 100 هزار دلار پیش خواهد رفت. بسیاری از شرکت های بزرگ و افراد به دنبال این هستند که اگر بیت کوین به این مرحله از رشد رسید، سود خود را ذخیره کرده و خارج شوند و برای تارگت های بالاتر برای این ارز در بازار نمانند. در این مورد که قیمت بیت کوین به خود عدد 100 هزار دلار برسد ممکن است در صرافی هایی به صورت محدود اتفاق بیفتد ولی تثبیت بالای این عدد بعید به نظر میرسد.

‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پس می‌توان انتظار داشت که امسال یعنی سال 2021 بیت کوین یک سقف قیمت جدیدی  بالاتر از سقف قبلی خود در چند ماه گذشته تا نزدیکی های محدوده 100 هزار دلار رقم بزند. حال این عدد می‌تواند تقریبا بین 90 تا 95 هزار دلار باشد که عددی نسبتا معقول و منطقی است.

همچنین لازم به ذکز است یکی از پیش بینی های بازار ارز دیجیتال در سال 2022 این است که سرمایه از سمت بیت کوین به سمت آلت کوین ها حرکت می‌کند و یک آلت سیزن در بازار ارز دیجیتال مشاهده ‌شود که در آن آلت کوین ها احتمالا رشد های چند ده برابری را خواهند داشت.

سناریوهای حرکت قیمت بیت کوین با توجه به نسبت قیمت این ارز دیجیتال به طلا

امیرحسین احمدی

مدیر تیم تحلیل مجموعه کوینوکریپتو

امیرحسین احمدی
سناریوهای حرکت قیمت بیت کوین با توجه به نسبت قیمت این ارز دیجیتال به طلا

در نمودار دو بخشی زیر در قسمت بالا چارت قیمتی بیت کوین و در نیمه پایین نمودار نسبت قیمت بیت کوین به طلا را مشاهده می کنیم. همان گونه که در نگاه اول دیده می شود، دو نمودار ظاهر کاملا یکسانی دارند. اما با ترسیم خطوط حمایت و مقاومت استاتیک و دینامیک می بینیم که تفاوت های تعیین کننده ای میان این دو نمودار وجود دارد. هر دو نمودار در حال حرکت در یک کانال صعودی بلند مدت (مشکی رنگ) هستند که به خطوط سقف، کف و میانه آن به خوبی واکنش نشان داده اند. اما اولین تمایز میان این دو نمودار در خط روند حمایتی قرمز رنگی دیده می شود که در نمودار بیت کوین به پایین شکسته شده اما در چارت مربوط به نسبت بیت کوین به طلا لمس هم نشده است. شکستن این خط روند در نمودار بیت کوین به معنای از دست رفتن روند صعودی میان مدت بوده اما چون این خط روند در نمودار نسبی حفظ شده است، مشاهده می شود که روند صعودی مجددا از سر گرفته شده است.

نکته جالب تر حمایت استاتیکی آبی رنگ در چارت بیت کوین است که با یک باکس حمایتی به همین رنگ در نمودار نسبی معادل سازی شده است. این حمایت بر اساس بیشینه قبلی قیمت بیت کوین در انتهای سال 2017 رسم شده است (نقطه A). با توجه به باکس آبی رنگ در نمودار قیمت نسبی می بینیم که پولبک قیمتی در ژانویه 2021 (نقطه B) و حمایت نهایی قیمت در جولای 2021 (نقطه C) هر دو به این باکس ختم شده است و این حمایت پنهان ماژور بوده که به نوعی از ریزش بیشتر قیمت پیش گیری کرده است.

نمودار تحلیل تکنیکال نسبت قیمت بیت کوین به طلا

نمودار تحلیل تکنیکال نسبت قیمت بیت کوین به طلا
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالاتر اینجا کلیک کنید


حال همان طور که در تصویر زیر دیده می شود نمودار قیمت نسبی در یک محدوده مقاومتی که با دو خط سبز رنگ استاتیک نمایش داده شده است محصور شده و توانایی صعود بیشتر را از دست داده است. به منظور اینکه قیمت بیت کوین به محدوده های بالاتر بازگردد، چارت قیمت نسبی نیازمند شکستن این ناحیه تراکمی مقاومتی است. در صورت عدم موفقیت در شکست این ناحیه، امکان نزول مجدد قیمت نسبی تا حمایت آبی رنگ و به طبع آن نزول قیمتی بیت کوین وجود دارد. در این سناریو محل تقاطع خط روند قرمز رنگ و باکس حمایتی آبی (نقطه D) در ماه اکتبر امسال می تواند مجدوده زمانی احتمالی اتمام این فاز نزولی قیمت باشد.

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالاتر اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی انواع بازارهای مالی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400