نگاه بورسی به بودجه 1401

بازار سرمایه امروز نیز همچون روزهای گذشته شرایط خوبی را سپری نمی‌کند. این اتفاق درحالی است که شب گذشته خبرهای خوبی در ارتباط با مسائلی که ریزش بازار را به آن نسبت می‌دادند، منتشر شد.
از روزی که لایحه بودجه سال 1401 به مجلس ارائه شد و در آن سخن از افزایش نرخ انرژی شرکت‌های فلزی به 100 نرخ خوراک پتروشیمی‌ها زده شده بود، بازار سرمایه واکنش شدیدی به آن داد. البته این تنها خبر منفی نبود و افزایش درآمد دولت از محل بهره مالکانه و حقوقی دولتی به اندازه 4 برابر سال قبل و یا دریافت مالیات صادرات بر مواد خام و نیمه خام نیز از این دست خبرهایی بودند که به مذاق بازار سرمایه خودش نیامد.
اما تمام نکات این لایحه به ضرر بازار سرمایه نبود و برای برخی صنایع نیز اتفاق مثبتی را رقم می‌زد. حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روند سودآوری صنایعی همچون دارو، روغن و… بگذارد اما بورس به دور از هرگونه نگاه مثبتی، با قرمزی تمام به کار خود ادامه می‌دهد.
پس از انتشار خبر سقف‌گذاری برای نرخ انرژی شرکت‌های فولادی در 3200 تومان، انتظار می‌رفت که امروز بازار سرمایه معاملات بهتری را نسبت به روزهای گذشته دنبال کند اما از همان شروع معاملات مشخص بود که نسبت به روزهای گذشته تغییری ایجاد نشده است.

با بازار امروز شاید با قطعیت بتوان گفت که مشکل اصلی بورس این روزها بودجه یا مسائلی همچون ارز 4200 تومان و افزایش نرخ خودرویی‌ها نیست و بازار سرمایه از درد بزرگتری رنج می‌برد.
بی‌اعتمادی مردم به بورس که بحث جدیدی نیست و بارها به مشکلاتی که از آن نشات می‌گیرد صحبت کرده‌ایم اما اگر بخواهیم پارامترهای اقتصادی و سیاسی را بررسی کنیم، تنها اتفاق مهم پیش روی بورس این روزها مذاکرات وین و آینده سیاسی و اقتصادی کشور است که فعلا خبرهای ضد و نقیضی از آن مخابره می‌شود.
شاید بورس در این روزها آینده نامعلوم را پیش‌بینی می‌کند. هرچند که توافق یا عدم توافق در مذاکرات، در هر دو صورت برای صنایعی مثبت و برای برخی نیز منفی است و این ریزش یکپارچه منطقی ندارد.

در این برنامه همراه با آقای محمد ناطقی، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی به بررسی بودجه ی 1400 و اثرات آن بر بازار سرمایه پرداختیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *