افزایش نفوذ بیت کوین در اقتصاد جهانی، بیت کوین جایگاه طلا و دلار را خواهد گرفت؟

افزایش نفوذ بیت کوین در اقتصاد جهانی، بیت کوین جایگاه طلا و دلار را خواهد گرفت؟

بیت کوین را به عنوان اولین پول دیجیتال که همه گیر شد، در ژانویه 2009 عرضه شد و از آن زمان ارزش آن به شدت رو به افزایش است و کم کم کشورها و نهاد های مالی مختلف در حال تایید آن به عنوان یک ارز معتبر برای تبادلات مالی هستند. سوالی که مطرح می شود این است که چرا ارزش بیتکون این چنین رو به افزایش بوده و اینکه امروز سرمایه گذاری روی آن در مقایسه با طلا یا دلار مقرون به صرفه است یا خیر؟

در گذشته طلا به عنوان فلزی نایاب که منابع محدودی برای استخراج در اختیار دارد بسیار مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گرفت و بسیاری از کشورها آن را به عنوان پشتوانه ای برای دارایی های پولی خود در نظر می گرفتند. قدیمی ترین یافته های کشف شده که نشان می دهد طلا به عنوان ابزاری مالی استفاده شده است مربوط به 5000 سال پیش است و در حدود سال 600 پیش از میلاد اولین سکه طلا ضرب شد. این رویه به اشکال مختلف تا قرن هجدهم میلادی ادامه پیدا کرد. در آن زمان کشورها سیستمی تحت عنوان استاندارد طلا ایجاد کردند که در آن منابع طلا در بانک مرکزی کشورها ذخیره می شد و اسکناس های کاغذی بیانگر میزان مشخصی طلا بودند که در مبادلات به کار می رفتند. این استاندارد در اواسط قرن بیستم با چاپ بیش از اندازه پول توسط بانک ها نسبت به میزان طلای ذخیره شده، از هم پاشید. پس از آن مفهوم تورم به شدت مورد توجه قرار گرفت که در آن با افزایش چاپ پول ارزش آن کاهش پیدا می کند. این امر باعث شد سرمایه گذاران برای حفظ ارزش سرمایه های خود در بلند مدت اقدام به ذخیره طلا کنند چرا که معتقد بودند با ثابت بودن میزان کلی آن ارزش طلا در طولانی مدت زیاد می شود.

یکی از دلایلی که بیت کوین را به عنوان یک سرمایه رو به رشد قرار داده است محدود بودن تعداد آن است که به تعداد 21 میلیون است، دقیقا مشابه طلا که پیش بینی می شود مقدار مشخصی از آن در زمین باشد. مقدار کلی بیت کوین و طلا، هر دو تنها از طریق استخراج (mining) افزایش می یابد تنها تفاوت در این است که طلا در دنیای واقعی و معادن طبیعی استخراج می شود اما بیت کوین در دنیای دیجیتال و با به اشتراک گذاری قدرت پردازش کامپیوتر به دست می آید.

شباهت دیگر این دو این است که هیچ کدام صاحب و یا کنترل کننده مشخصی ندارند. همان گونه که طلا توسط هیچ نهاد، سازمان و یا دولتی کنترل نمی شود، بیت کوین نیز نرم افزاری است که بر اساس بلاک چین فعالیت می کند که توسط شبکه ای غیر متمرکز از کامپیوتر ها اداره می شود و هیچ کدام به تنهایی نمی توانند تغییری در ساختار آن ایجاد کنند و یا آن را کنترل کنند. این می تواند بزرگترین مزیت بیتکوین نسبت به ارزهای رایج باشد. ارزش واحد پول هر کشور به عوامل مختلفی همچون سیاست های بانکی، امنیت داخلی، تراز مالی و غیره بستگی دارد و ارزش هر ارز می تواند با تغییر این شرایط کم یا زیاد شود به طور کلی می توان گفت ارزش پول توسط دولت کنترل می شود. اما در بیتکوین چون هیچ کشور، شخص یا نهادی قابلت کنترل آن را ندارد ارزش آن را تنها میزان عرضه و تقاضا تعیین می کند.

یکی از ویژگی هایی که می تواند بیت کوین را متمایز کند قابلیت تبادل سریع  و راحت آن است. شما می توانید بین هر دو نقطه از زمین به راحتی و با کمترین کارمزد و بدون نیاز به هیچ واسطه بیت کوین منتقل کنید و اینکار تنها نیاز به اینترنت دارد اما جابجایی ارزهای معمول تنها از طریق بانک ها و صرافی ها و با کارمزدهای بالا انجام می شود و ممکن است چندین روز زمان ببرد و لازم نیست یاداوری کنیم که جابجایی طلا چقدر مساله برانگیز و هزینه بر خواهد بود.

نمودار زیر نشان می دهد که اگر در تاریخ 6 اکتبر 2009 که بیت کوین برای اولین بار دارای ارزش بازاری شد با یک دلار روی بیت کوین و طلا سرمایه گذاری می کردیم در طول زمان های مختلف سرمایه ما چه مقدار ارزش داشته است.

بیت کوین جایگاه طلا و دلار را خواهد گرفت؟

همان طور که مشخص است یک دلار طلای خریداری شده پس از 3 سال  به حدود 1.7 دلار رسیده و پس از مقداری افت در حال حاضر کمی کمتر از 2 دلار ارزش دارد اما یک دلار ما در بیت کوین پس از حدود 11 سال در یک روند به شدت صعودی امروز به بیش از 20 میلیون دلار رسیده است. سوالی که پیش می آید این است که این افزایش قیمت هنوز هم ادامه دار خواهد بود یا خیر؟

در ادامه نمودار تغییرات نسبت ارزش بیت کوین به ارزش یک اونس طلا از سال 2013 نشان داده شده است:

بیت کوین جایگاه طلا و دلار را خواهد گرفت؟

اوج این نمودار مربوط به سال 2017 می باشد که در آن زمان هر بیت کوین به اندازه 14 اونس طلا ارزش داشته است. پس از آن طلا روند نزولی چند ساله خود را شکست و افزایش قیمت چشمگیری داشت که باعث شد تا سال 2019 این نسبت تا 2.6 کاهش پیدا کند. پس از آن هرچند طلا در یک روند صعودی قرار دارد اما از نمودار مشخص است که ما در یک روند صعودی قرار داریم و این یعنی ارزش بیت کوین نسبت به طلا رشد بهتری داشته است.

اگر نمودار را از دید تکنیکالی بررسی کنیم می توان یک الگوی مثلث مشاهده نمود که با شکست سقف آن الگو تایید شده و اکنون در حال حرکت به سمت اهداف خود می باشد. با این اوصاف بعید نیست بتوان اهداف آن را در محدوده قله قبل و فراتر از آن تا حدود 20 درنظر گرفت. بنابر این به نظر می رسد پاسخ این سوال که سرمایه گذاری روی بیت کوین به صرفه تر است یا طلا را یافته باشیم.

برای انتخاب بین سرمایه گذاری روی بیتکوین و دلار در صورتی که سرمایه شما به صورت ریال می باشد باید این نکته را در نظر داشت که ما ابتدا ریال را به دلار یا ارز دیجیاال تتر (USDT) که در واقع معادل دلار است تبدیل و سپس اقدام به خرید بیت کوین می کنیم. بنابراین می توان در نظر گرفت که با سرمایه گذاری روی بیت کوین ما در واقع روی دلار هم سرمایه گذاری کرده ایم و برای بررسی سود آوری آن، دو ریسک را باید مد نظر قرار داد.

ریسک اول کاهش شدید قیمت دلار در کشور است که با توجه با سابقه نمودار قیمت و سیاست های پولی کشور می توان انتظار یک روند صعودی را در طولانی مدت برای دلار در نظر داشت. ریسک دوم در سرمایه گذاری های بلند مدت روی بیت کوین می تواند از بین رفتن شبکه و یا هک شدن شبکه بیت کوین باشد. از آنجایی که بیت کوین بر اساس یک شبکه غیر متمرکز بلاک چین کار می کند، احتمال هک و دستکاری در آن نزدیک به صفر است و تنها عاملی که می تواند از نظر تئوری شبکه بیتکوین را مختل کند این است که در یک لحظه تمام استخراج کنندگان (میزبانان) بیت کوین ارتباط خود را با شبکه قطع کنند و ماینر های خود را خاموش نمایند، که این نیز با توجه به گستردگی شبکه بسیار دور از ذهن می نماید.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • چطوری می شود بیت کوین خرید کرد

 • ممنون از مطالب خوبتون
  ولی من بین پول رایج که میتونه دلار ریال یا همان بیت کوین باشه و پول واقعی که با گذر زمان ارزش خودش رو ازدست نده مثل طلا و نقره،ترجیح میدم روی پول واقعی سرمایه گذاری کنم تا روی پولی که هیچ پشتوانه ای جز بدهی و فشار بر قشر ضعیف بابت اخذ مالیات نداره.
  البته در زمینه ارز دیجیتال هم فعال هستم و سود حاصل از اون رو یا به طلا اختصاص میدم یا به صندوق های طلا مانند طلا عیار گوهر و عیان
  البته این نظر شخصی من با توجه به تحقیقاتم بوده
  پرسود باشید

  • کارشناس ارز دیجیتال

   سلام دوست عزیز
   مرسی از نظرتون. موفق باشید

 • غلامرضا نوزادفلک دهی

  سلام من برای بیت کوین یه کیف پول مطمئن میخوام ممنون

  • کارشناس ارز دیجیتال

   سلام دوست عزیز
   امن ترین کیف پولهای موجود، کیف‌های سخت افزاری مثل لجر نانو اس هستند. اگرچه برای تهیه اونها مجبورید دو تا سه میلیون تومان هزینه کنید.
   در صورتی که تمایلی به هزینه زیادی ندارید، کیف پولهای اتمیک و تراست رو میتونید بررسی کنید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 خرداد 1400