معرفی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

معرفی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

در این گزارش به معرفی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان می‌پردازیم. انواع صندوق‌های سرمایه گذاری به سه دسته اصلی درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم‌بندی می‌شوند. صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان از انواع صندوق های سرمایه گذاری سهامی است.

پرداخت سود سه ماهه، در صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

این صندوق برخلاف اکثر صندوق‌های سهامی با پرداخت سود منظم(سه ماهه) فعالیت می کند. بیشتر صندوق های سهامی سود تقسیمی ندارند و سرمایه گذاران صرفا از افزایش قیمت واحد های سرمایه گذاری بهره می برند.

صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان در 11 ماهی که از سال 98 می گذرد، سه نوبت پرداخت سود داشته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت اختصاصی صندوق، سود سه ماهه فصل بهار در صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان به ازای هر واحد سرمایه گذاری تقریبا 25 هزار تومان بود.

سود تقسیمی در سه ماه تابستان 98 رقمی در حدود 18500 تومان برای هر واحد بوده است. سود پرداختی صندوق برای سه ماهه پاییز 98 از سایر ماه ها بهتر بود. در سه ماهه سوم سال، صندوق سرمایه‌گذاری رشد سامان به ازای هر واحد سرمایه گذاری نزدیک به 27 هزار تومان سود پرداخت کرد.

زمان پرداخت سودسود پرداخت شده به ازای هر واحد
فصل بهار25 هزار تومان
فصل تابستان18.5 هزار تومان
فصل پاییز27 هزار تومان

سود های پرداختی صندوق رشد سامان یکی از راه های دریافت سود از این صندوق است. همانطور که گفته شد سرمایه گذاران می توانند از افزایش قیمت واحد های سرمایه گذاری نیز استفاده کنند.

قیمت صدور و بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

در نمودار زیر قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری صندوق رشد سامان را بررسی می کنیم:

قیمت صدور و بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

بر اساس اطلاعات نمودار فوق سود سالانه صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در تاریخ منتهی به 21 بهمن 98 برابر با 198 درصد بوده است. اطلاعات تکمیلی بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را در جدول زیر مشاهده می کنید:

دوره بازدهی (درصد)
یک ماهه 36
سه ماهه 71
شش ماهه 97
دوازده ماهه 198

تاریخ بروز رسانی: 1398/11/21

سرمایه گذارانی که در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان سرمایه گذاری کرده اند به دو طریق سود کسب می کنند. یک شیوه تقسیم سود سه ماهه است. شیوه دیگر اختلاف قیمت واحدهای سرمایه گذاری در زمان خرید و فروش است.

اکثر صندوق های سرمایه گذاری سهامی پرداخت سود ندارند و سرمایه گذاران فقط از اختلاف قیمتNAV  در زمان خرید و فروش بهره می برند. تعدادی از صندوق های سرمایه گذاری سهامی که سود منظم پرداخت می کنند از نظر زمان پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

برخی به صورت سه ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان واریز می‌کنند. برخی دیگر در بازه‌های زمانی شش ماهه و دوازده ماهه تقسیم سود می‌کنند.

این امکان برای سرمایه‌گذاران وجود دارد تا با انتخاب خود تصمیم بگیرند در زمان تقسیم سود، سود حاصله به حساب مد نظرشان واریز و یا جهت صدور واحدهای سرمایه‌گذاری جدید، مجدداً در صندوق سرمایه‌گذاری گردد تا از مزایای سود مرکب آن بهره‌مند گردند.

در سیگنال گزارشات تحلیلی منظمی درباره عملکرد صندوق های سرمایه گذاری سهامی منتشر می کنیم. علاقه مندان می توانند برای اطلاع از این گزارشات کاربردی به صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق‌های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه کنند.

معرفی اجمالی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان از تاریخ 1392/11/23 شروع به فعالیت کرد. صندوق رشد سامان با کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) با شماره ثبت 11235  به فعالیت خود در بازار سرمایه کشور می پردازد.

عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

اطلاعات و ارکان صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

مدیر صندوق شركت كارگزاري بانك سامان
ضامن نقد شوندگی شركت بيمه سامان
متولی صندوق مشاور سرمايه گذاري تامين سرمايه نوين
مدیر ثبت شركت كارگزاري بانك سامان
حسابرس موسسه حسابرسي شاخص انديشان
تقسیم سود سه ماهه
تاریخ آغاز فعالیت 1392/11/23

اطلاعات واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

معیارمقدار
کل خالص ارزش دارائی ها (میلیون ریال) 799,790
ﺗﻌﺪاد واﺣﺪﻫﺎي ﻧﺰد ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران 165,092
ﺗﻌﺪاد ﮐﻞ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران 358
ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران ﺣﻘﻮﻗﯽ 61%
ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاران ﺣﻘیقی 39%

معرفی مدیر صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مدیر صندوق سرمایه گذاری رشد سامان “شركت كارگزاري بانك سامان” می‌باشد. شركت كارگزاري بانك سامان خدمات متنوعی در بازار سرمایه ارائه می‌کند.

افتتاح حساب برای سرمایه گذاران جدید به صورت غیر حضوری یکی از خدمات این شرکت است. شركت كارگزاري بانك سامان با معرفی سامانه “سامانکس” اقدام به افتتاح حساب بورسی می کند.

تشکیل سبد اختصاصی برای سرمایه گذاران و مدیریت صندوق های سرمایه گذاری از جمله خدمات دیگر  صندوق سرمایه گذاری رشد سامان است.

هم اکنون سه صندوق سرمایه گذاری تحت مدیریت “شركت كارگزاري بانك سامان” فعالیت می کند:

صندوق سرمایه گذاری مشترک یکم سامان

صندوق سهامی یکم سامان قدیمی ترین صندوق  شرکت كارگزاري بانك سامان است و در سال 1390 تاسیس شده است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 360 میلیارد ریال است.

صندوق سرمایه گذاری مشترک رشد سامان

صندوق مشترک رشد سامان هم از نوع سهامی ست و در سال 1392 تاسیس شده است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 745 میلیارد ریال است.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نگین سامان

صندوق نگین سامان جدیدترین صندوق شركت كارگزاري بانك سامان است که در سال 1396 شروع به کار کرده است. این صندوق برخلاف دو صندوق دیگر شیوه مدیریت محتاطانه و ریسک گریزی دارد و از نوع درآمد ثابت است. دارایی تحت مدیریت این صندوق 1600 میلیارد ریال است.

دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

کل خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در تاریخ درج این مطلب 799,790,646,821 ریال است. نمودار خالص ارزش دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان طی یک سال اخیر در زیر رسم شده است.

ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

روند صعودی قدرتمندی که واحد های سرمایه گذاری صندوق طی کرده است نشان می دهد که مدیریت ریسک پایداری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در جریان است.

قیمت هر واحد سرمایه گذاری در سال گذشته حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان بود. با گذشت یک سال ارزش هر واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان به بیش از چهار میلیون و هفتصد هزار تومان رسیده است.

قیمت صدور صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

در زمان درج این مطلب در سایت سیگنال، تعداد واحدهای سرمایه گذاری نزد سرمایه گذاران در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان 165,092 واحد است.

جریان ورود و خروج سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مطابق اطلاعات نمودار زیر مشاهده می شود که نزدیک به 200 میلیون ریال ورود سرمایه در دی ماه 98 به صندوق سرمایه گذاری رشد سامان رخ داده است. این میزان ورود سرمایه به صندوق در مقایسه با گذشته بی سابقه بوده است و نشان می دهد جریان نقدینگی تازه ای وارد صندوق سرمایه گذاری رشد سامان شده است.

جریان ورود و خروج سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

افزایش جریان نقدینگی صندوق از یک طرف باعث افزایش ارزش خالص دارایی ها می شود و از طرف دیگر قدرت نقدشوندگی واحد های سرمایه گذاری در یک صندوق را نشان می دهد.

بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که نقدشوندگی در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان بالاست و سرمایه گذاران بابت نقد کردن سرمایه خود در هر زمان نگرانی خاصی ندارند.

بازدهی صندوق سرمایه گذاری سهامی رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان از ابتدای سال 98 تا کنون همگام با افزایش ارزش بازار سرمایه رشد کرد. در جدول زیر بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را به تفکیک در بازه های زمانی مختلف آورده ایم:

ماهبازدهی
دی ماه 98 11.64  %
آذر ماه 98  24.44 %
آبان ماه 98 14.91 %
سه ماهه (پاییز 98) 22.93 %
سه ماهه (تابستان 98) 29.7 %
شش ماهه (نیمه اول سال 98) 76.61 %
یک ساله (از بهمن 97 تا بهمن 98) 154.95 %
از تاریخ تاسیس(آذر 92) تاکنون 403.38 %

مقایسه سود صندوق سرمایه گذاری رشد سامان با شاخص کل بورس

در نمودار زیر بازدهی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را با بازدهی شاخص کل بورس در یک سال اخیر مقایسه کرده ایم:

مقایسه سود صندوق سرمایه گذاری رشد سامان با شاخص کل بورس

با دقت در بازدهی صندوق متوجه می شویم که رشد بازدهی برای صندوق با اختلاف بالایی نسبت به شاخص کل بورس بوده است. این مسئله از طرفی عایدی سرمایه گذاران را از میانگین رشد بازار بیشتر می کند و از طرف دیگر خطر مدیریت هیجانی سبد سهام را در پی دارد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

ترکیب دارایی در صندوق های سرمایه با شیوه های مختلفی اتخاذ می شود. مدیران صندوق ها با رصد کلان اقتصاد و بازار سرمایه، صنایع آینده دار را زیر نظر می گیرند و سعی می کنند با تقسیم سرمایه در صنایع مختلف از ریسک کلی سبد سهام خود بکاهند.

در نمودار زیر ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را می‌بینیم:

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

مطابق نمودار فوق،  بیش از 98 % از سرمایه های موجود در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه گذاری شده است. اوراق با درآمد ثابت و سپرده سکه طلا هیچ سهمی از ترکیب دارایی این صندوق ندارد. کمتر از 2 % باقی مانده را هم سپرده های بانکی و سایر دارایی های صندوق سرمایه گذاری رشد سامان تشکیل می دهد.

چنین ترکیب دارایی در بازار سهام ریسک بازار آن را زیاد می کند. در طرف مقابل اگر اوراق با درآمد ثابت در ترکیب دارایی صندوقی وجود داشته باشد به همان میزان ریسک بازار آن کمتر می شود.

صنایع تشکیل دهنده پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

در نمودار زیر سهم صنایع مختلف در پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را مشاهده می کنیم:

صنایع تشکیل دهنده پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

3 صنعت برتری که صندوق سرمایه گذاری رشد سامان انتخاب کرده است عبارت اند از:

 1. بانک ها و موسسات اعتباری
 2. خودرو و ساخت قطعات
 3. فلزات اساسی

برای شناخت بیشتر مخاطبان گرامی سیگنال، سه سهم برتر از نظر بالاترین درصد از پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان را در نمودار زیر اضافه می کنیم:

سهام برتر پرتفوی صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان چقدر ریسک دارد؟

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان به دلیل ماهیت سهامی بودن آن پر ریسک به حساب می آید. بازار سرمایه همواره دارای افت و خیز هایی در بازه های زمانی مختلف بوده است. هیچکس هم نمیداند چه زمانی بازار رشد خود را شروع می کند یا چه زمانی دیگر افزایش ها متوقف شده و افت قیمت ها در بازار از راه می رسد. اما چیزی که تاریخ و سابقه بازار سرمایه به ما نشان می دهد آن است که بازدهی این بازار از سایر بازارهای موازی نظیر طلا و ارز و بانک، در دراز مدت بهتر بوده است و روند کلی صعودی حفظ شده است.

بررسی کارشناسان ما نشان می دهد که مدیریت هیجانی و سرعت عمل بالای صندوق در خرید و فروش سهام بازار سرمایه، ریسک بازار صندوق را بالاتر از صندوق های هم گروه می کند.

برای ارزیابی ریسک از بتای صندوق استفاده می کنیم. ضریب بتا وسیله‌ای برای ارزیابی ریسک و بازده است. ضریب بتا معیاری است که براساس داده‌های تاریخی ارزش دارایی‌ها بدست آمده و معرف میزان ریسکی است که سرمایه‌گذار با تصاحب آن دارایی‌ها نسبت به کل بازار متحمل می‌شود.

بتا صندوق سرمایه گذاری رشد سامان برابر با 0.22 محاسبه شده است. گفتنی است اگر بتای صندوق‌سرمایه‌گذاری کوچک‌تر از یک باشد، هنگام کاهش ارزش بازار، ارزش دارایی‌های آن کمتر از بازار کاهش می‌یابد. در این حالت ریسک صندوق‌سرمایه‌گذاری در مقابل ریسک بازار پایین‌تر است.

نحوه سرمایه گذاری و خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

برای خرید و فروش واحدهای سرمایه در صندوق سرمایه گذاری رشد سامان لازم است مطابق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر دستورالعمل صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر صدور و ابطال واحد ها عمل شد.

با مراجعه به سایت اختصاصی صندوق و انجام مراحل ثبت نام اولیه می توانید به صورت آنلاین سرمایه گذاری خود در این صندوق را شروع کنید. در ضمن حتما قبل از اقدام به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری بایستی در سامانه سجام ثبت نام کرده باشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 5    میانگین: 4/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • محبوبه

  ببخشید اشاره کردین که ریسک این صندوق بالاست میخواستم ببینم چون زیاد ریسک میکنه سودشم بالاس؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. این صندوق از نوع سهامیه و صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های سهامی بیشترین ریسک رو دارن. رابطه بین ریسک و بازده مورد انتظار هم مستقیمه. یعنی هرچی ریسک سرمایه گذاری شما بیشتر باشه انتظار سود بیشتری دارید. به این معنی نیست که حتما چون ریسکش زیاده سود بیشتری هم بده. سرمایه گذاری پر ریسک ممکنه حتی زیان ده هم باشه. در واقع شما ریسک بیشتر رو برای کسب سود بیشتر متحمل میشین. البته ذکر این نکته هم مهمه که بطور کلی صندوق های سرمایه گذاری و انواع آن جزو کم ریسک ترین ابزارهای مالی حال حاضر هستند.

   • سلام.
    من دقیقا متوجه درصد سوددهی رشد سامان نشدم.
    ایا عدد سوددهی پرداختی سه ماهه صندوق طبق ماشین حساب بازدهی هست؟
    مثلا بازدهی صندوق در ماشین حساب بازدهی از اول مهر تا پایان اذر 65 درصد نشون میده …ایا همون 65 درصد رو پرداخت میکنه؟؟؟

   • کارشناس تیم سیگنال

    سلام دوست عزیز… صندوق رشد سامان مطابق اطلاعات منتشر شده در سایت صندوق، در ماه منتهی به آذر ماه به ازای هر واحد سرمایه گذاری مبلغ 63,258 ریال رو به عنوان سود پرداخت کرده است. بازدهی صندوق طبق اعلام صندوق رشد سامان حاصل مجموع سود تقسیمی و افزایش قیمت واحد ها می باشد. با این حال توصیه می کنیم قبل از شروع سرمایه گذاری در صندوق ها حتما با مدیران صندوق تماس بگیرید. موفق باشید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
15 فروردین 1399