فیلتر مثلثی‌های بورس تهران | 21 تیر 1400

فیلتر مثلثی‌های بورس تهران | 21 تیر 1400

در این مقاله تمامی نمادهای بورس ایران که در حال تشکیل یا تکمیل الگوی مثلث هستند فیلتر شده و بهمراه نمودار و تحلیل آنها ارائه می شود.

در تحلیل تکنیکال از روشهای مختلفی جهت بررسی سهام استفاده می شود، خطوط روند و کانال، اندیکاتورها، الیوت، پرایس اکشن ، الگوهای هارمونیک و… از جمله روشهای پرکاربرد در بررسی تکنیکی سهام می باشد. یکی از جنبه های ساده و در عین حال کاربردی تحلیل تکنیکال استفاده از الگوهای کلاسیک است. الگوهای کلاسیک شامل سقف و کف دوقلو، سروشانه، مثلث و.. می باشد.

یکی از الگوهایی پرتکرار که مناسب افراد فرصت جو و باحوصله است الگوی مثلث است.  معامله گران این الگو معمولا منتظر می مانند که یکی از اضلاع مثلث به سمت بالا یا پایین شکسته شود و سپس با رعایت شروط شکست و لحاظ نمودن حد ضرر وارد معامله می شوند. 

از آنجاییکه هیچ قطعیتی در بازارهای مالی وجود ندارد، همه الگوها هم ممکن است به همان شکلی که ما انتظار می کشیم رخ ندهد. اما تجربه نشان داده الگوهای مثلثی در بیشتر مواقع سبب رضایت معامله گران آن شده است.

بطور کلی مثل ها نشانه ای از بی جهتی ، خستگی و نبود رویداد خاص جهت رشد یا ریزش قیمت بوده و هنگامی تشکیل می شوند که نه خریداران حاضرند قیمتهای خیلی بالایی سفارش ثبت کنند و نه فروشندگان تمایلی به پیشنهاد قیمتهای پایین تر دارند.  در این مواقع حجم معاملات به شدت کاهش یافته و نوسانگیران تلاش دارند در کف و سقف الگو از موقعیت ها استفاده کنند.

صاحب نظران تکنیکال اعتقاد دارند ناحیه داخل مثلث جهت انجام معاملات پر ریسک بوده و توصیه نمی کنند و در این الگو ورود به معاملات را به شکست یکی از اضلاع و افزایش حجم در ناحیه شکسته شده مشروط می دانند.

بعد از شکست الگو و یکی از اضلاع، انتظار می رود قیمت بسرعت به همان سمت پرتاب شده و حد سود اولیه این الگو به اندازه قاعده مثلث برآورد می گردد.

حدود یک ماه قبل در تاریخ 5 خرداد لیست نمادهای مثلثی بورس در اینجا ارائه شد وموقعیت  جدید و بازدهی آنها امروز 21تیر 1400 بشرح زیر است:

نماد1400/03/051400/04/21درصد رشد/ کاهشوضعیت الگوی مثلت
تاصيكو9,38010,3609%داخل الگو
جم33,77040,90017%ترک الگو
دفارا56,98045,389-26%ترک الگو
سخوز17,80024,80028%ترک الگو
شپديس93,750132,21029%ترک الگو
شيراز49,19059,62017%داخل الگو
فجر21,35636,66042%ترک الگو
فولاژ13,50018,51027%ترک الگو
قرن30,75032,3705%داخل الگو
كگل13,60018,34026%ترک الگو
كنور49,20058,39016%ترک الگو
وايران7,2527,3201%نقض الگو
وسپه6,1707,53018%ترک الگو
ولتجار7,2577,7326%داخل الگو
شاخص کل1,109,3701,304,33215%

در خط آخر جدول فوق بازدهی شاخص کل برای امکان مقایسه بهتر درج شده است. مشاهده می شود نمادهایی که در آنها ترک الگو اتفاق افتاده است یا اصطلاحا الگو شکل گرفته و سپس شکست اتفاق افتاده است بازدهی تا دو برابر بازده شاخص کل داشته اند.

لیست جدید نمادهای در حال تشکیل الگوی مثلث:

نماد سکرما

بنظر می رسد قیمت در حال شکست و ترک ناحیه مثلثی شکل است. با توجه به حالت نامتقارن الگو بنظر می رسد در صورت تثبیت شدن قیمت در بالای ناحیه شکسته شده ،  انتظار رشد قیمتی تا اولین ناحیه مقاومتی در محدوده 20000 باشیم.

نماد درهاور

نمودار این نماد نشان می دهد تا تشکیل الگو و شکست سقف محدوده مورد نظر راه درازی درپیش داریم اما با توجه به بزرگ بودن مثلث مورد نظر ، اهداف قیمتی آن نیز نسبتا بزرگ خواهد بود.. باید این نماد را در واچ لیست گذاشت و هر از گاهی بررسی کنیم. درصورت شکست ضلع بالایی مثلث این نماد برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت مناسب خواهد بود.

نماد تاصیکو

این نماد در لیست قیلی هم بوده و کماکان به کف و سقف قبلی خود وفادار است و تا شکست مثلث منتظر می مانیم.

نماد پکرمان

مثلث خوبی در حال شکل گرفتن است ، قیمت به سقف مثلث حمله کرده است و احتمال اینکه بلافاصله سقف را بشکند بسیار پایین است و بنظر می رسد قیمت هنوز تمایل دارد داخل محدوده مثلثی باقی بماند. پیشنهاد می شود داخل واچ لیست باشد.

نماد پاسا

نقدشوندگی نماد پایین است و صف های خرید و فروش زیادی را تجربه کرده است لذا در صورت شکست ناحیه مثلثی ، احتمالا بقیه مسیر را هم در صف طی خواهد نمود.

نماد بساما

مثلث بوجود آمده بیش از اندازه کشدار شده است وقدرت قیمت بشدت کاسته شد و صف های فروش و خرید رمق نمودار را گرفته است اما در واچ لیست بودن آن خالی از لطف نخواهد بود.

نماد ونفت

قیمت بتازگی سقف مثلث را شکسته است و در منفی ها می توان دنبال فرصت ورود بر اساس قواعد الگوی مثلث بود.

نماد وبهمن

بدلیل کشدار بودن صف ها خصوصا صف های فروش ، شکل و فرم نمودار تغییر پیدا کرده و برای شکست مثلث هنوز باید صبر نمود.

نماد وآوا

شاید برخی افراد این نمودار را مشمول قواعد مثلث ندانند با اینحال هنوز زود است که در اینباره قضاوت کنیم و قیمت راه درازی تا تشکیل و شکست الگو در پیش دارد.

نماد کیمیا

این نمودار معمولا با شیب بالا حرکت می کند و لحظات هیجان انگیری را برای معامله گران ایجاد می نماید و مثلث بزرگی از نظر بازه زمانی ایجاد کرده است. درصورت شکست سقف الگو  که در دو مورد قبلی موفق به رد کردن آن نشده، احتمالا پاداش خوبی به معامله گران خود خواهد داد.

نماد فروی

بنظر نمی رسد در کوتاه مدت شاهده رشد بالایی باشیم با توجه به فاصله کف و سقف الگو شاید برای نوسان گیری بد نباشد! توصیه می کنم حواستان به حجم معاملات و گیر افتادن در صف های فروش باشد.

نماد فخوز

بنظرمی رسد قیمت ناحیه متراکم خود را ترک کرده است اما کم بودن حجم معاملات در ناحیه شکست نشانه های برگشتن قیمت به داخل ناحیه مثلثی و نقض شدن الگو را قوت می بخشد.

نماد فاما

بنظر می رسد قیمت یک گام دیگر تا شکست الگو عقب باشد و در کوتاه مدت توانایی شکست سقف کانال را نداشته باشد.

نماد قچین

قیمت در یک ناحیه مثلثی شکل رو به بالا در حال حرکت است. می توان این سهم را در واچ لیست قرار داد در صورت شکست ضلع پایین ، احتمال ریزش بیشتر قیمت را خواهیم داشت و درصورت تثبیت و برگشت روند به بالا، یک ناحیه کم ریسک برای ورود را خواهد ساخت. رعایت حد ضرر فراموش نشود.

نماد شیراز

بنظر میرسد اینبار قیمت مثلث را خسته کرده! و آهسته آهسته سودای شکست سقف مثلث را در سر دارد. نکته نگران کننده پایین بودن حجم معاملات است و تنها درصورت ورود نقدینگی رشد قابل قبولی در مدت زمانی کوتاه انتظار خواهیم داشت.

نماد شراز

قیمت زیر ناحیه مقاومتی در حال تقلا جهت عبور از این ناحیه است در صورت شکست سقف الگو و زیاد بودن حجم معاملات می توان بعنوان یک موقعیت معاملاتی کم ریسک مورد توجه قرار داد.

نماد شجم

درباره شکست سقف الگو هنوز کمی زود است و باید حواسمان به پایین بودن نقدشوندگی و صف های آن باشد. از سویی دیگر در اینگونه نمودارها که پر از صف های خرید و فروش است احتمال نقض شدن قواعد تکنیکال بسیار قوی است.

نماد سهگمت

قیمت در نزدیکی سقف خود در حال نوسان است تنها درصورتیکه حجم معاملات بطرز چشمگیری افزایش یابد امید به شکست سقف کانال قوت پیدا می کند. از منظر قواعد تکنیکال هنوز باید یک گام رو به عقب دیگر داشته باشیم و بعد منتظر شکست سقف باشیم.

نماد سمازن

این مثلث کمی با نمونه های قبلی که صحبت کردیم متفاوت بوده و از نوع مثلث باز شونده است و در حال حاضر قیمت در میانه کانال است و باید پارامترهای دیگری را برای بررسی آن درنظر گرفت شاید خرید در کف الگو فروش در سقف الگو گزینه های جذابتری برای معاملات باشد.

جمع بندی:

الگوهای کلاسیک یکی از روشهای ساده بررسی نمودارها است  و شامل قواعد ساده ای جهت تحقق یافتن هستند. ترید کردن بر مبنای الگوها به تجربه و آشنا شدن چشم با نمودارها مرتبط است با این حال یکی از ارکان قواعد تحلیل تکنیکال استفاده از دانش احتمالات است لذا داشتن حد ضرر در همه معاملات جزوی جدانشدنی در  معاملات سرمایه گذاران است دیدگاه شما در اینباره چیست؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • حسن رضوی

  سلام ، تشکر از اطلاعات و آموزشهای ارزنده تان ، وبسایت شما را چگونه و از کجا نصب کنم ؟

  • کارشناس سیگنال

   سلام، اپلیکیشن سیگنال را از لینک زیر میتوانید نصب کنید
   سیگنال

 • سلام وقت بخیر، این الگوهای مثلثی کاش در قسمتی از نرم افزار قرار میدادید و مدام آپدیت میشد سیگنالهای جدید

  • کارشناس سیگنال

   سلام، ممنون از پیشنهادتون
   به تیم پشتیبانی منتقل شد

 • مهرنوش مقدم

  سلام. با سپاس از این مقاله ارزشمندتون. امکانش هست لیست فیلترهای مثلثی زودتر آپدیت بشه؟

  • کارشناس سیگنال

   سلام
   ممنون از نظرتون
   به تیم مربوطه منتقل شد

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
30 مهر 1400