بنر اندیشه صبا در مقالات

شاخص 30 شرکت بزرگ؛ تعریف + تحلیل

شاخص 30 شرکت بزرگ؛ تعریف + تحلیل

حتما در برنامه های خبری و یا در روزنامه ها درباره تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار شنیده اید. اینکه شاخص بورس چند واحد رشد داشته و یا با افت مواجه شده است.

شاخص ها ابزاری برای بررسی تغییرات هستند که در ارزیابی های اقتصادی یا اندازه گیری و تحلیل یک بازار قابل استفاده میباشند.

شاخص های بورسی

 شاخص های بورسی نیز به عنوان یک ابزار با اهمیت، اندازه تغییرات قیمت سهام موجود در بازار بورس و اوراق بهادار را نشان می دهند.

در واقع، دلیل اهمیت شاخص های بورس این است که سهام مبادله شده در بورس را بررسی می کنند و اطلاعات کلی در مورد وضعیت بازار ( رشد یا افت بازار) به ما ارائه می دهند.

شاخص 30 شرکت بزرگ چیست؟

شاخص30 شرکت بزرگت شاخصی است که به صورت وزنی و براساس سهام شناور آزاد محاسبه می شود و عملکرد 30 شرکت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران را اندازه گیری می کند.

معیار انتخاب 30 شرکت بزرگ بورسی

معیار انتخاب شرکت‌ها ارزش بازار و معیارهای نقدشوندگی است . بطوریکه ۱۰۰ شركت بزرگ پذیرفته شده در بورس تهران بر اساس ارزش بازار و به ترتیب نزولی فهرست می‌شوند و از میان آنها، ۳۰ شركت كه دارای شرایط ذیل باشند به عنوان شرکت های تشکیل دهنده ی این شاخص تعیین میشوند:

  • گذشت حداقل سه ماه از پذیرش و معامله سهام شركت در بورس
  • ارزش ماهانه معاملات شرکت در ۶ ماه گذشته بیش از ۲۵ درصد میانگین ارزش ماهانه معاملات ۱۰۰ شرکت بزرگ در همان دوره باشد  (برای سهامی كه كمتر از ۶ ماه از تاریخ پذیرش آن‌ها می‌گذرد، این دوره به ۴/۳ دوره‌ای كه سهم پذیرفته شده است، تغییر می‌یابد)
  • درصد سهام شناور شرکت کمتر از ۱۰ درصد نباشد.

لازم به ذکر است این شاخص هر 3 ماه یکبار بروزرسانی می شود.

تحلیل شاخص 30 شرکت بزرگ بورسی

براساس داده های هفتگی شاخص 30 شرکت بزرگ درون یک ساختار تراکمی محبوس شده است که طبیعتاً شرط تعیین روند آتی این شاخص شکست ضلع حمایتی یا تثبیت بالای ضلع مقاومتی است.
براین اساس حمایت مهم این شاخص در میان مدت در حدود  73000-67000 واحد (باکس سبزرنگ) و مقاومت مهمش در حدود 93000 واحد واقع شده است.( با گذر زمان به علت شیب داشتن خط مقاومتی این عدد افزایش می‌یابد.)

همچنین لازم به ذکر است در سناریوی صعودی در صورت تثبیت بالای مقاومت یاد شده امکان صعود شاخص 30 شرکت بزرگ تا اهداف حدود  107000 و 121000 واحد دور از انتظار نیست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *