تحولات نفت و گاز طبیعی در گزارش روز بازار کامودیتی

تحولات نفت و  گاز طبیعی در گزارش روز بازار کامودیتی

نفت

قیمت نفت در روز سه‌شنبه افزایش یافت و سرمایه‌گذاران در انتظار سرنخ‌هایی از سوی رئیس فدرال رزرو آمریکا در مورد افزایش احتمالی نرخ بهره هستند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان نفت به تلاش برای افزایش تولید خود ادامه دادند، کمی ریسک پذیری در بازار تقویت شد.

بهای معاملات آتی نفت برنت پس از افت 1 درصدی در روز قبل، با 40 سنت معادل 0.5 درصد افزایش به 81.27 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) پس از افت 0.8 درصدی در روز دوشنبه، 52 سنت معادل 0.7 درصد افزایش یافت و به 78.75 دلار در هر بشکه رسید.

کاهش ارزش دلار آمریکا به حمایت از قیمت نفت در روز سه‌شنبه کمک کرد، زیرا باعث ارزان‌تر شدن نفت برای صاحبان ارزهای دیگر می‌شود.

کاهش اخیر قیمت نفت ناشی از نگرانی ها در مورد افزایش موارد کووید-19 در سراسر جهان بوده است که به طور بالقوه تقاضا برای سوخت را کاهش می دهد.

افزایش موارد ویروس عامل نگرانی است زیرا محدودیت‌ها بر حمل و نقل تأثیر می‌گذارند و در نتیجه تقاضا را کاهش می‌دهند. با این حال، با وجود افزایش شدید موارد، هیچ یک از اقتصادهای بزرگ به قرنطینه شدید نگاه نمی کنند.

به گفته تحلیلگران بازار همچنان می‌تواند از عرضه‌های محدودتر و ریسک عرضه از سوی روسیه سود ببرد. چرا که تنش های سیاسی با جمع آوری نیروهای روسیه در مرز اوکراین افزایش یافته است.

سنتیمنت کلی برای نفت خام دوباره صعودی باقی می‌ماند به ویژه اگر اوپک به تلاش برای رسیدن به سهمیه خود به عنوان بخشی از افزایش ماهانه 400،000 بشکه‌ای در روز ادامه دهد، در نتیجه تقاضا تقویت می‌شود.

لیبی که از محدودیت های عرضه اوپک معاف است، تحت تأثیر تعمیرات خط لوله و اختلالات میدان نفتی قرار گرفته است. با این حال، روز دوشنبه، تولید در میدان نفتی El Feel، جایی که یک گروه مسلح ماه گذشته با خرابکاری در خط لوله انتقال نفت تولید را متوقف کردند، از سر گرفته شده است.

نیکل و آلومینیم

قیمت نیکل در روز دوشنبه به دلیل تقاضای بخش باتری خودروهای الکتریکی و کاهش سهام موجود در انبارهای مورد تایید بورس فلزات لندن  نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از دو ماه گذشته بود.

شاخص نیکل در بورس فلزات لندن نیز با 1 درصد افزایش به 20,940 دلار در هر رسید و هفته گذشته نیز به 21,165 دلار در هر تن رسید که بالاترین میزان از 24 نوامبر است.

ذخایر نیکل در انبارهای بورس فلزات بندن در حال کاهش است زیرا می توان از آنها برای ساخت سولفات نیکل برای باتری های مورد استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی استفاده کرد.

تقاضای خودروهای الکتریکی به ویژه در چین قوی بوده است، جایی که فولکس واگن (VOWG_p.DE)، جنرال موتورز (GM.N)، تویوتا موتور (7203.T) و تسلا (TSLA.O) در حال افزایش تولید هستند.

ذخایر نیکل در انبارهای بورس فلزات لندن با 99954 تن از آوریل 2021 حدود 62 درصد کاهش یافته است.

نگرانی ها در مورد عرضه نیکل در بازار بورس فلزات لندن باعث ایجاد حق بیمه 125 دلاری در هر تن برای پول نقد در قرارداد سه ماهه شده است که بالاترین میزان در یک ماه گذشته است.

انتظار می رود کاهش تولید آلومینیوم در اروپا به دلیل افزایش هزینه های برق باعث افزایش بیشتر قیمت آلومینیوم شود که در روز جمعه به 2980 دلار در هر تن رسید که بالاترین میزان از 21 اکتبر است.

آلومینیم روز گذشته با 1.1 درصد افزایش به 2946.5 دلار در هر تن رسید.

ذخایر آلومینیوم در انبارهای بورس فلزات لندن با 911500 تن بیش از 30 درصد از اواسط سپتامبر کاهش یافته است.

در سایر فلزات صنعتی نیز به طور کلی توسط دلار ایالات متحده حمایت می‌شوند، که وقتی کاهش می‌یابد، فلزات با قیمت دلار را برای دارندگان ارزهای دیگر ارزان‌تر می‌کند.

لازم به ذکر است که ارزش دلار در روز جمعه پس از آن که داده‌های مشاغل آمریکا در دسامبر انتظارات را از دست داد، کاهش یافته است.

طلا و فلزات با ارزش

داده های کلیدی تورم که اواخر هفته جاری منتشر می شود می تواند زمینه ساز افزایش سریعتر نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا باشد، و طلا به دلیل تقویت دلار و بازدهی خزانه داری بالا کاهش یافته است.

هر اونس طلا با 0.1 درصد کاهش به 1794.12 دلار رسید و در روز جمعه به پایین ترین سطح خود در سه هفته اخیر رسید.

تورم به نفع طلا است، اما بازدهی مثبت اوراق قرضه قیمت‌ها را پایین می‌آورد که منجر به کشمکش بین این دو عامل می‌شود.

با افزایش نرخ دلار در حین پیش بینی های سرمایه گذاران برای افزایش نرخ‌های بهره ، بازدهی خزانه‌داری 10 ساله آمریکا به بالاترین سطح خود در دو سال گذشته رسیده است.

سرمایه گذاران اکنون منتظر آمار تورمی هستند که در روز چهارشنبه منتشر می شود. انتظار می‌رود شاخص بهای مصرف کننده اصلی ایالات متحده در ماه دسامبر به بالاترین میزان خود در دهه‌های اخیر با 5.4% افزایش یابد که از 4.9% در ماه قبل بیشتر است.

بازارهای سهام روز دوشنبه سقوط کردند زیرا پیش بینی هایی مبنی بر اینکه فدرال رزرو ایالات متحده می تواند به محض رسیدن ماه مارس نرخ های بهره را افزایش دهد، سقوط کردند.

در سایر فلزات نیز نقره 0.3 درصد افزایش یافت و به 22.36 دلار رسید، پلاتین با 2.6 درصد کاهش به 930.80 دلار رسید و پالادیوم با 1 درصد کاهش به 1914.68 دلار رسیده است.

گاز طبیعی

قیمت‌های آتی گاز طبیعی به بیش از 4.1 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا رسید که بالاترین رقم از اول دسامبر بود، زیرا انتظار می‌رفت دما تا ژانویه سرد بماند و یخ زدگی در بخش‌هایی از ایالات متحده بیش از سطوح ذخیره‌سازی بالاتر از حد معمول را جبران کند.

پیش‌بینی‌های جدید آب‌وهوا نشان می‌دهد که یک انفجار قطبی در غرب میانه و شمال شرق ایالات متحده رخ می‌دهد، که می‌تواند برای تقاضای گرمایش و برق نوید خوبی باشد. هزینه های برق و گاز طبیعی در شمال شرق ایالات متحده به بالاترین حد خود از ژانویه 2018 افزایش یافته، زیرا هوا پس از طوفان برفی هفته گذشته سرد بود. در همین حال، چاه‌های گاز طبیعی در تگزاس، نیومکزیکو، داکوتای شمالی، پنسیلوانیا، ویرجینیای غربی و اوهایو یخ زده باقی ماندند که باعث کاهش تولید به 94.5 میلیارد مکعب در روز تا کنون در این ماه شده است، در حالی که ماه گذشته رکورد 97.6 میلیارد مکعب در روز بود. در جاهای دیگر، تقاضای قوی برای صادرات گاز طبیعی ایالات متحده باعث شده است که حجم محموله صادراتی در سطوح بی سابقه ای قرار بگیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *