تحلیل و بررسی شاخص کل (14 دی ماه 1398)

تحلیل و بررسی شاخص کل (14 دی ماه 1398)

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بعد از اصلاح از ناحیه 330 هزار، از اواخر آبان ماه روند افزایشی در پیش گرفت و تا محدوده 385 هزار واحد نزدیک به 28 درصد افزایش پیدا کرد.

در بازار امروز شاخص کل تا لحظه نگارش این گزارش بالغ بر 4.25 درصد، معادل 16300 واحد کاهش را تجربه کرده است که از عمده دلایل فشار عرضه سنگین می توان به شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در بامداد روز گذشته اشاره کرد.

طبق ماده یک دستور العمل سازمان بورس و اوراق بهادار در شرایط اضطراری، “سازمان بورس و اوراق بهادار مجاز است در صورت وقوع شرایط اضطراری و در راستای حمایت از حقوق و منافع سرمایه گذاران و حفظ بازار شفاف، منصفانه و کارا، دستور تعطیل و یا توقف تمام یا بخشی از معاملات هریک از بورس ها یا بازار های خارج از بورس را حداکثر به مدت سه روز کاری صادر نماید.”

ماده 4 همین دستور العمل نیز شرایط اضطراری را به شرح زیر تعریف کرده است.

” وقوع رویدادهای غیر مترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی، شرایط بد آب و هوایی، ناآرامی های اجتماعی، عملیات تروریستی، جنگ یا هر واقعه دیگری که امکان ارائه خدمات معاملاتی و یا تسویه را برای بورس ها و یا بازارهای خارج از بورس غیر ممکن سازد و یا برای آن تهدید جدی ایجاد نماید.”

در ادامه ماده 4، نیز شرایط اضطراری به شرح روبرو تعریف شده است: “در صورتی که ارزش بازار بورس یا بازار خارج از بورس طی مدت حداکثر یک روز کاری به میزان 5 درصد افزایش یا کاهش داشته باشد”

بررسی تکنیکالی نمودار شاخص کل نشان می دهد که شاخص اکنون در ناحیه حمایت خط میانگین 9 روزه قرار گرفته است، شکست این حمایت احتمال کاهش تا محدوده خط میانگین 26 روزه را افزایش می دهد. در صورت ادامه اصلاح می توان محدوده های 365 هزار واحد، 352 هزار واحد، 342 هزار واحد و درنهایت 332 هزار واحد ( پولبک به مقاومت شکسته شده قبلی) به عنوان حمایت های شاخص کل نام برد.

تحلیل و بررسی شاخص کل (14 دی ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

اما با کاهش فشار فروش و همچنین بازگشت شاخص به مسیر صعودی میتوان 392 هزار واحد، و 428 هزار واحد  را بعنوان مقاومت های شاخص کل برشمرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
20 اردیبهشت 1400