بنر اندیشه صبا در مقالات

سهام شاخص ساز بخریم یا سهام کوچک ؟

سهام شاخص ساز بخریم یا سهام کوچک ؟

سرمایه گذاران بازارهای مالی همواره تمایل به سرمایه گذاری در نمادهایی دارند که در روندهای صعودی سود بیشتر و در صورت نزولی شدن بازار ضرر کمتری را متوجه سبد سرمایه گذاری‌ آنها نماید. یکی از بهترین روش ها جهت دستیابی به این نمادهای منتخب استفاده از تحلیل  نسبیتی میباشد.

انواع نمادها در بورس تهران

در بورس تهران به طور کلی نمادهای حاضر در بازار را میتوان به دو دسته ی نمادهای شاخص ساز و نمادهای کمتر تاثیر گذار بر شاخص (کوچک) تقسیم کرد. از آنجایی که طی دوره های مختلف وضعیت بازدهی این دو دسته متفاوت بوده است، در این نوشتار تحلیلی با استفاده از تحلیل نسبیتی به پاسخ به این پرسش میپردازیم که طی هفته ها و ماه های آتی کدام یک از این دو دسته(نمادهای شاخص ساز یا نمادهای کوچک تر) مناسب سرمایه گذاری هستند.

جهت پاسخ به این پرسش کافیست به تحلیل نمودار نسبت شاخص کل هم وزن (بیانگر وضعیت نمادهای کوچکتر) به شاخص کل بورس (بیانگر وضعیت نمادهای شاخص ساز) بپردازیم.

تحلیل نسبیتی شاخص هم وزن به شاخص کل بورس

تحلیل نسبیتی شاخص هم وزن به شاخص کل بورس
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالاتر اینجا کلیک کنید

براساس نمودار نسبت شاخص کل هم وزن به شاخص کل بورس مادامی که این نسبت موفق به بازپس گیری کانال قرمز رنگ نگردد به نظر در میان مدت بازدهی شاخص کل (نمادهای شاخص ساز) بهتر از بازدهی نمادهای کوچک باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار، مقالات و قیمت‌های لحظه‌ای سهام به سیگنال مراجعه نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *