شاخص دلار در انتظار گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی

شاخص دلار در انتظار گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی

شاخص دلار پس از جلسه روز چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا رشد نسبتا خیره کننده ای داشت که دلیل این امر اشاره بانک مرکزی به کاهش سیاست های انبساطی و احتمال افزایش نرخ بهره در سال 2023 بود. در هفته گذشته بازار نسبتا آرامی را شاهد بودیم و مارکت جهت گیری خاصی نداشت. اما این هفته تمام نگاه سرمایه گزاران به گزارش NFP یا همان اشتغال بخش غیر کشاورزی میباشد که در روز جمعه هفته آینده منتشر خواهند گشت. در همین روز نرخ بیکاری در آمریکا نیز بیرون خواهند آمد که میتواند هیجانات مقطعی را به بازار تحمیل کند.

چنانچه گزارشات اشتغال هم بصورت کلی و هم در بخش غیر کشاورزی مثبت ارزیابی شوند و نگرانی ها را از بابت بیکاری جامعه کاهش دهند موجب خواهد شد فدرال رزرو سرعت تصمیم گیری درباره افزایش نرخ بهره را تسریع ببخشد.

شاخص دلار پس از رشدهای سریع از کف حمایتی 89.5 واحدی اکنون پس از اندکی اصلاح همچنان مومنتم صعودی خود را حفظ کرده است و همین امر میتواند نشان دهنده این باشد که سرمایه گزاران به آمار نرخ بیکاری و اشتغال بخش غیرکشاورزی خوشبین هستند که میتواند افزایش دهنده مجدد قدرت دلار در بازار باشد.

هفته گذشته پس از آنکه فدرال رزرو گفت که دوران پول ارزان (cheap money) در حال تمام شدن است، موجی از ریسک‌گریزی را در بازار ایجاد کرد. اقتصاد ایالات متحده به لطف هزینه های زیاد، با رونق مصرف و افزایش تورم همراه شده است. به همین دلیل است که سیاست‌گذاران ترسیده‌اند. آنها می‌ترسند که با گرم شدن بیشتر اقتصاد مجبور شوند ترمز را با شدت بیشتری فشار دهند.

تنها نقطه نگران کننده در اقتصاد آمریکا بازار کار است که هنوز با زمان پیش از بحران فاصله زیادی دارد. حدود ۷.۵ میلیون شغل تا بهبود کامل فاصله است. این قطعه گم شده پازل بهبود اقتصادی است. با این اوصاف، فدرال رزرو فکر می‌کند که تنها مساله زمان، مطرح است. در این بین جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده نیز دستور داده تا مزایای بیمه بیکاری را کاهش دهند چون اقتصاد مملو از شغل است و تصور می‌شود که با قطع شدن مزایای بیمه بیکاری میلیون‌ها کارگر دوباره به سرکار باز می‌گردند.

شاخص دلار در انتظار گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی

با توجه به وضعیت موجود، یک جدول زمانی واقع بینانه این است که فدرال رزرو اولین سیگنال خود برای کاهش خرید اوراق را در سمپوزیوم جکسون هول در ماه اوت ارسال کند و در پاییز نیز به صورت رسمی روند کاهش خرید اوراق را آغاز کند. البته همه اینها به بهبود سریع بازار بستگی دارد.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

بنابراین فدرال رزرو به دنبال آن است که پای خود را به آرامی از روی پدال بردارد و به نظر می‌رسد که بازارها نیز راضی هستند. در حال حاضر قیمت‌گذاری در بازار تا پایان سال ۲۰۲۳ سه بار افزایش نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کند. در همین حال، بانک مرکزی اروپا در جهت مخالف حرکت می‌کند.

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که بانک مرکزی اروپا قصد دارد هدف تورمی خود را افزایش دهد که یعنی این بانک برای مدت طولانی‌تری همچنان بر روی پدال گاز محرک‌ها فشار خواهد داد که این خود موجبات کاهش ارزش یورو را در ماههای آینده فراهم میکند.

شاخص دلار در انتظار گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی

به نظر می رسد در حال حرکت به سمت یک دوره واگرایی در سیاستهای پولی اقتصادهای بزرگ هستیم. بانک‌های مرکزی آمریکا، انگلستان، کانادا و نیوزلند همگی به سمت کاهش سیاست‌های تسهیلی گام برداشته‌اند. این می‌تواند ارزهای آنها را در برابر ارزهای کم بازده مانند یورو، ین و فرانک افزایش دهد.

همه چیز در مورد گزارش اشتغال غیر کشاورزی (NFP) است

رویداد اصلی هفته آینده آمار اشتغال آمریکا است که روز جمعه منتشر میشود. انتظار می‌رود که این آمار ۶۷۵ هزار شغل را در ماه ژوئن نشان دهد. ممکن است آمار بهتر از پیش‌بینی باشد اما آمار زیر یک میلیون شغل بعید است باعث وحشت بازار در مورد کاهش زودهنگام خرید اوراق شود.

از طرف دیگر برخی ریسک‌های نزولی در مورد این آمار دیده می‌شود  PMIهای اولیه برای ماه ژوئن نشان می‌دهد که مشاغل برای یافتن کارگر مناسب در تکاپو بوده‌اند و ایجاد اشتغال در ماه ژوئن در پایین‌ترین سطح سه ماهه اخیر خود بوده‌ است. همچنین آمار مدعیان  اولیه بیکاری در هفته‌ای که NFP  بررسی می‌شد، افزایش یافته بود.

شاخص دلار در انتظار گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی

با این حال پیش از انتشار آمار NFP در روز جمعه، با مشاهده گزارش مشاغل ADP در روز چهارشنبه، درک بهتری از بهبود بازار کار پیدا خواهیم کرد. همچنین روز پنجشنبه شاخص تولیدی  ISM PMI منتشر می‌شود. شاخص خدماتی ISM پس از انتشار آمار اشتغال غیرکشاورزی و در هفته بعد منتشر خواهد شد که یعنی در این هفته معامله‌گران داده‌های کمتری برای تخمین بازار در اختیار دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها و اخبار بازارهای جهانی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *