تحلیل روزانه بازار جهانی | 10 مهر 1400

تحلیل روزانه بازار جهانی | 10 مهر 1400

کارگزاری دنیای نوین

نفت

قیمت نفت با این انتظار که اوپک در افزایش عرضه ثابت قدم خواهند گذاشت در روز جمعه به بالای 78 دلار در هر بشکه رسید.
نشست اوپک پلاس در روز دوشنبه برگزار می شود. و این گروه به آرامی در حال حذف رکورد کاهش تولید در سال گذشته است.

نفت خام برنت در چهارمین افزایش هفتگی خود با 97 سنت معادل 1.2 درصد افزایش به 79.28 دلار رسید. وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز در هفته ششم افزایش با 85 سنت افزایش به 75.88 دلار رسید.
برنت امسال بیش از 50 درصد رشد کرد و روز سه شنبه به بالاترین سطح سه سال گذشته یعنی 80.75 دلار رسید.

اوپک با فشار مصرف کنندگان مانند ایالات متحده و هند برای تولید بیشتر برای کاهش قیمت مواجه است زیرا تقاضا سریعتر از آنچه در برخی از نقاط جهان پیش بینی می شد بهبود یافته است.

اگر اوپک پلاس به این دستورالعمل پایبند باشد و تنها 400،000 بشکه در روز برنامه افزایش در ماه نوامبر را تحویل دهد ، بازارهای انرژی به زودی شاهد کاهش قیمت های نفت نخواهند بود.

با افزایش قیمت گاز طبیعی در سطح جهان تولید کنندگان برق از مصرف گاز دوری خواهند کرد و به مصرف سوخت های نفتی روی خواهند آورد. تولیدکنندگان در پاکستان، بنگلادش و خاورمیانه نیز تعویض سوخت را آغاز کرده اند.

شرکت های انرژی آمریکایی این هفته به تعداد سکوهای نفت و گاز طبیعی خود برای چهارمین هفته متوالی اضافه کردند ، همچنین واحدهای تولید دریایی که حین طوفان در خلیج مکزیک متوقف شده بودند فعالیت خود را از سر گرفتند.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

زغال سنگ

در پی افزایش تقاضای برق از صنایع و واردات کند به دلیل قیمت های جهانی بی سابقه ، نیروگاه های هندی در تلاش برای تأمین ذخایر زغال سنگ هستند تا بتوانند ذخایر زغال سنگ را تأمین کنند.
بیش از نیمی از 135 نیروگاه زغال سنگ هند ذخایر سوختی کمتر از سه روز دارند ، داده های این دولت نشان می دهد این آمار بسیار کمتر از دستورالعمل های استاندارد فدرال است. طبق این استاندارد هر نیروگاه حداقل دو هفته موجودی مصرفی خود را باید از قبل تامین کرده باشد.
قیمت حامل های سوختی تولید برق در سطح جهانی در حال افزایش است.
هند در حال رقابت با خریدارانی مانند چین، که بزرگترین مصرف کننده زغال سنگ در جهان میباشد، قرار گرفته که تحت فشار شدید برای واردات است.
افزایش قیمت نفت ، گاز ، زغال سنگ و نیرو، فشارهای تورمی را در سراسر جهان افزایش میدهد و بهبود اقتصادی پس از همه گیری کووید -19 را کند می کند.
موجودی زغال سنگ در نیروگاه های حرارتی (هندی) فقط تا مارس آینده به تدریج بهبود می یابد.

تولیدکنندگان برق هندی که در قراردادهای بلندمدت با شرکت های توزیع قرار دارند ، نمی توانند هزینه های خوراک ورودی بالاتری را تحمل کنند مگر اینکه شرطی برای انتقال چنین افزایش هایی در قرارداد قید شود.
مجموع واردات در هفته اخیر کمتر از 1.5 میلیون تن بود که کمترین مقدار در حداقل دو سال گذشته بوده است.
قیمت زغال سنگ صادرکنندگان عمده اخیراً به بالاترین حد خود رسیده است، به طوری که قیمت زغال نیوکاسل استرالیا تقریباً 50 درصد و قیمت صادرات زغال اندونزی در سه ماه گذشته 30 درصد افزایش یافته است.
معیار قیمت زغال سنگ اندونزی در سپتامبر هفت برابر بیشتر از سوخت با کیفیت مشابهی بود که توسط Coal India به شرکت های هندی فروخته شده است.

زغال سنگ دولتی هند اعلام کرد که این هفته افزایش قیمت جهانی زغال سنگ و نرخ حمل و نقل باعث شده است تاسیسات وابسته به زغال سنگ، واردات خود برای تولید برق را محدود کرده و در نتیجه وابستگی بیشتری به تولید کننده های داخلی زغال سنگ ایجاد کنند.

هند با وجود داشتن چهارمین ذخایر بزرگ زغالسنگ دنیا ، دومین واردکننده بزرگ زغال سنگ در جهان نیز هست.

طلا

تقاضا برای طلای فیزیکی این هفته در چین با افزایش نرخ داخلی افزایش یافت، در حالی که فعالیت در سایر مراکز آسیایی از جمله سنگاپور نیز افزایش یافته است.

در هند، تقاضا در حد متوسط بود زیرا قیمت ها متغیر بود ، اما فروشندگان امیدوار بودند که هفته آینده به دلیل جشنواره ها، فروش بهتر شود.
معاملات آتی طلای محلی در هر 46 گرم 46،260 روپیه معامله شد که از پایین ترین سطح نزدیک به 6 ماه گذشته یعنی 45،479 روپیه در روز پنجشنبه افزایش یافته است.

و قیمت طلا روز جمعه از سطح اصلی 1750 دلار فراتر رفت و از افت در بازده اوراق قرضه ایالات متحده حمایت کرد ، اگرچه قدرت دلار همچنان این فلز را تحت فشار فروش قرار داده است.
هر اونس طلای آمریکا نیز در سطح 1756.40 دلار ثابت ماند.
لازم به ذکر است که کاهش محرک های بانک مرکزی و افزایش نرخ بهره باعث افزایش بازده اوراق قرضه دولتی و در نتیجه افزایش فشار فروش روی طلا می شود.
درسایر فلزات نقره با 0.3 درصد کاهش به 22.14 دلار در هر اونس رسید. پلاتین 0.7 درصد کاهش یافت و به 957.06 دلار رسید و پالادیوم با 1.9 درصد کاهش به 1873.18 دلار رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

نیکل

شرکت BHP روز جمعه اعلام کرد که کارخانه سولفات نیکل کوینانا در خارج از پرت، اولین کریستال های نیکل سولفات خود را به دست آورده است ، زیرا این معدنچی بزرگ جهان، قصد دارد تقاضای پررونق باتری خودروهای برقی را افزایش دهد.

هنگامی که این کارخانه به طور کامل کار کند ، سالانه 100،000 تن سولفات نیکل تولید خواهد کرد که برای تولید 700،000 باتری خودروهای برقی در سال کافی است.

تقاضا برای مواد اولیه خودروهای برقی امسال با افزایش تقاضا از زنجیره تامین مواد باتری ، به شدت افزایش یافته است. سولفات نیکل ، ماده شیمیایی اصلی باتری ، حاشیه سود بسیار بالاتری نسبت به فلز نیکل دارد.
BHP در اوایل سال جاری یک قرارداد تامین نیکل با شرکت تسلا امضا کرده بود تا با خودروساز الکتریکی در زمینه کاهش انتشار کربن همکاری کند.

وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
6 آبان 1400