رشد 30 هزار واحدی شاخص کل به دنبال زمزمه های تکانه های تورمی

رشد 30 هزار واحدی شاخص کل به دنبال زمزمه های تکانه های تورمی

شاخص بورس تهران امروز با رشد 30 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 484 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با رشد 4 هزار واحدی به عدد 422 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 11 میلیارد سهم طی 1.1 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 9881 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 2.1 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که دلار در بازار غیر رسمی به 26500 تومان رسید و زمزمه های انتظارات تورمی در بازار قوت گرفت لذا این انتظار بود که صنایع دلاری تقاضای بیشتری نسبت به صنایع غیر دلاری داشته باشند. شروع بازار با 49 نماد در وضعیت صف خرید و 49 نماد در وضعیت صف فروش بود ولی بیشتر بودن تعداد نماد های مثبت از منفی نشان از سنگین بودن طرف تقاضا نسبت به عرضه است. صف خرید شستا در دقایق ابتدایی بازار و به همراه آن رشد تقاضا در شرکت های پالایشی  شدت تقاضا در بازار را افزایش داد. به دنبال آن تقاضا در گروه فلزات اساسی افزایش یافت  که این امر منجر به رشد 15 هزار واحدی شاخص کل در دقایق ابتدایی بازار گردید.

بعد از گذشت یکساعت از بازار شاهد افزایش عرضه در گروه پالایشی و فلزات اساسی و عرضه صف خرید شستا بودیم که این امر بر شدت عرضه ها در کلیت بازار افزود و تعداد نماد های منفی در این دقایق از بازار را به 99 نماد و تعداد نمادهای مثبت را به 215 نماد رساند. تعداد نمادهای منفی نسبت به اول بازار افزایش و تعداد نمادهای مثبت نسبت به اول بازار کاهش یافت.

در پایان بازار شاهد صف خرید مجدد نماد های پالایشگاه  و شستا بودیم. همچنین گروه خودرو و بانکی مورد اقبال بیشتری قرار گرفتند و حتی بعضی نمادها از درصدهای منفی به درصدهای مثبت معاملات آن تغییر یافت.

روند روزانه و رصد لحظه‌ای انواع بازارهای مالی در کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال

 • رشد بیشتر شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن در معاملات امروز نشان دهنده آن است که شرکت های با ارزش بازار بالا مورد استقبال و تقاضای بیشتری نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین قراردارند.
 • ارزش معاملات در بازار امروز با رکورد بی سابقه به 9.8 هزار میلیارد تومان رسید که 2.5 هزار میلیاردتومان از این مقدار مربوط به معاملات صندوق و بلوک ها بوده است. همچنین امروز شاهد 500 میلیارد تومان خروج پول حقیقی از صندوق های با درامد ثابت بودیم.
 • در بازار امروز ارزش معاملات فرابورس به 10 هزار میلیارد تومان رسید که از این مقدار 6 هزار میلیارد تومان آن مربوط به اوراق مرابحه می باشد.
 • توسعه بین المللی پدیده شاندیز(گشان) پس از برگزار مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود 11 تومانی در منفی 6 بازگشایی شد و پس چند دقیقه با افزایش تقاضا به صف خرید در منفی 4 رسید.
 • در عرضه اولیه امروز 2 میلیون 813 هزار و 944 کد معاملاتی شرکت کردند که به هر کد 76 سهم تعلق یافت.
 • به رغم اختلافات شدید دولت جو بایدن و دموکرات ها با جمهوری خواهان بر سر طرح یک تریلیون دلاری(قانون سرمایه گذاری در زیر ساخت ها و مشاغل) سنای آمریکا این طرح را  با اکثریت آرا تصویب کرد.
 • شرکت سعودی آرامکو ضمن اشاره به برنامه اش برای افزایش ظرفیت تولید روزانه 550 هزار بشکه ای تا سال 2025 میلادی، اعلام کرد که ظرفیت تولید روزانه پایدار نفت خود را به 13 میلیون بشکه می رساند.
 • مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس از تصویب تغییرات در دستور العمل بازارگردانی خبر داد وگفت: مقرر شد صدور مجوز فعالیت بازارگردانی در اختیار بورس ها قرار بگیرد. بر این اساس، از این پس، بورس ها خود مجوز فعالیت بازارگردانی را به بازارگردان ها اعطای می کنند.
 • در یازدهمین حراج اوراق مالی اسلامی 5 هزار میلیارد ریال اوراق دولتی با نرخ 21 درصد به فروش رسید و دورازدمین حراج اوراق در 26 مرداد ماه با نمادهای اراد 86 و 87 و سررسید های تیر ماه 1402 و خرداد 1403 صورت می گیرد. میزان عرضه این دو اوراق 17 هزار میلیارد تومان می باشد.

بازار در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.484.589422.330571.239
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
2.11
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
1198775.961.503
P\EP\SP\B
9.93.44.7

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال:

 1. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اعلام کرد: این شرکت برنامه ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها ندارد.
 2. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 131درصدی شرکت صنعتی مینو(غصینو) از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی صادر شد.
 3. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 180 درصدی شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان(پترول) از محل سایر اندوخته ها به منظور اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج انجام شده صادر کرد.
 4. هیئت مدیره شرکت صنعتی کیمیدارو(دکیمی) افزایش سرمایه 420 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته با سلب حق تقدم تصویب کرد.
 5. 5.     شرکت پارسان لین از شرکت های تحت کنترل شرکت داده گستر عصرنوین، ملک موسوم به سردخانه میدان بهمن، واقع در تهران، میدان بهمن، تقاطع بزرگراه تندگویان، خیابان دشت آزادگان به مساحت 5/29731 مترمربع و به مبلغ 1200 میلیارد تومان به صورت نقد و تسهیلات با هدف توسعه کسب و کار شرکت در زمینه تأسیس پارک علم و فناوری و مرکز داده منعقد نموده است که مبلغ 160 میلیارد تومان بصورت نقد و مابقی در قالب اقساط 5 ساله (یکسال تنفس + چهار سال قسط) طی 8 قسط با فواصل هر 6 ماه پرداخت خواهد شد..  
 6. هیئت مدیره شرکت فجر انرژی خلیج فارس(بفجر) افزایش سرمایه 200 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامدارن و آورده نقدی به منظور بهبود و اصلاح ساختار مالی  تصویب کرد.
 7. هیئت مدیره شرکت بانک پاسارگاد(وپاسار) افزایش سرمایه 420 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی، سود انباشته به منظور افزایش سقف تسهیلات و بهبود نسبت کفایت سرمایه تصویب کرد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
27 مهر 1400