تحلیل تکنیکال شرکت بورس کالای ایران (کالا) | یکم دیماه 1399

تحلیل تکنیکال شرکت بورس کالای ایران (کالا) | یکم دیماه 1399

بورس کالا مرجع پایدار کشف قیمت و معاملات مبتنی بر کالا و اوراق بهادار کالایی می باشد و تمامی داد و ستد ها در بورس کالا در قالب قراردادهای استاندارد شده انجام می گیرد. این قراردادها شامل قرارداد نقدی، قرارداد سلف، قرارداد نسیه، قرارداد آتی، قرارداد سلف استاندارد، قرارداد اختیار معامله، صندوق های کالایی و گواهی سپرده کالایی می باشد.

شرکت بورس کالای ایران با نماد کالا بستری برای انجام این معاملات فراهم نموده و محل درآمد آن از طریق کارمزد این تراکنش ها می باشد. با توجه به گسترش نوع و تعداد نمادهای قابل معامله در بورس کالا، باید انتظار سود آوری رو به رشدی را از نماد کالا داشت. سود عملیاتی این شرکت در سال مالی 1398 مبلغ 670 میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل %20 رشد داشته است. کالا در گزارش 6 ماهه نخست سال 1399 خود سود عملیاتی 756 میلیارد ریالی را گزارش نموده که نسبت به دوره مشابه سال قبل %109 رشد داشته است.

نمودار قیمت کالا در تایم هفتگی در ادامه آورده شده است.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

نمودار در یک روند صعودی بلند مدت قرار دارد که اکنون در پایان موج اصلاحی از این روند صعودی قرار  داریم. بنابراین اولین هدف شکست قله قبلی در محدوده 8000 ریال خواهد بود.

برای بررسی دقیق تر زمان اتمام موج اصلاحی، نمودار را در تایم روزانه تحلیل تکنیکال می کنیم.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

روند بلند مدت صعودی را در تایم روزانه، می توان به شکل یک کانال صعودی مشاهده نمود که واکنش قیمت به خطوط داخلی کانال را می توان دلیلی بر اعتبار آن دانست. موج اصلاحی در تایم فریم هفتگی به شکل یک روند نزولی در تایم روزانه از سقف کانال آغاز شده و پس از واکنش مثبت به خط میانی آن، به کف کانال رسیده است. سهم در انتهای این روند نزولی کوتاه مدت درگیر یک بازار رنج شده که خود را به شکل یک الگوی سر و شانه نشان داده است. نمودار هم اکنون در حال تکمیل شانه راست الگو می باشد و تایید نهایی زمانی خواهد بود که قیمت خط گردن را رو به بالا بشکند.

وقوع واگرایی مثبت بین نمودار قیمت و اندیکاتور های مکدی و RSI نشانه تمایل به اتمام روند نزولی و تشکیل یک روند صعودی می باشد. بنابراین می توان انتظار داشت، کالا الگوی سر و شانه را تایید نماید. هدف کلاسیک الگوی سر و شانه در محدوده خط میانی کانال خواهد بود که متناظر با سقف تاریخی سهم می باشد. اما انتظار داریم در صورت تایید الگو، روند صعودی میان مدتی شکل بگیرد که موجب حرکت قیمت تا سقف کانال بلند مدت خود شود.

با توجه به تغییر قابل ملاحظه حجم معاملات در محدوده شانه سمت راست همچنین شکست خط مقاومت در اندیکاتور RSI می توان به اعتبار تحلیل فوق امید داشت. بهترین حد ضرر را می توان بازگشت قیمت به زیر شانه سمت راست در محدوده 43000 ریال و یا شکست خط واگرایی مثبت در اندیکاتور RSI دانست. در آن صورت باید انتظار خروج قیمت از کف کانال بلند مدت صعودی خود را داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • هاجر یزدانی

    سلام اگه لطف کنید ددام رایک تحلیل می‌گذاشتند متشکر از تحلیل های بسیار عالی شما خدا خیرتان بدهد

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
30 فروردین 1400