تحلیل تکنیکال بیت کوین (BTC) | 12 تیر 1400

تحلیل تکنیکال بیت کوین (BTC) | 12 تیر 1400

بیت کوین در طی هفته های اخیر و پس از تشکیل یک سقف تاریخی در محدوده 65000 دلار، شروع به اصلاح نموده است. شروع کننده این اصلاح را می­توان عواملی چون نگرانی از مصرف بالای انرژی توسط ماینر­ها دانست که با توییت ایلان ماسک مطرح شد و نتیجه آن حذف بیت کوین توسط تسلا به عنوان روشی برای پرداخت، بود. عامل دیگر را می­توان  اعمال محدودیت­هایی برای استخراج در چین و همچنین محدود شدن معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال برای شهروندان چینی دانست و در نهایت تصمیم بانک های چینی برای بلاک کردن حساب هایی که تراکنش هایی به مقصد صرافی ها و یا معامله ارزهای دیجیتال انجام میشوند.

در طی این افت قیمتی بیت کوین بیش از 50% نسبت به سقف تاریخی خود کاهش قیمت داشته است، اما بسیاری از آلتکوین­ها ریزش­هایی عمیق تر را تجربه کردند. در نتیجه این ریزش­ها ارزش بازار ارزهای دیجیتال از محدوده 2500 میلیارد دلار تا حدود 1200 میلیارد دلار، کاهش پیدا کرد و امروز در محدوده 1400 میلیارد دلار قرار دارد.

نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال در ادامه آورده شده است.

برای مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

از دید تکنیکالی در نمودار ارزش بازار ارزهای دیجیتال محدوده 1420 میلیارد دلار را می توان حمایت مهمی در نظر گرفت که هر بار نمودار به آن واکنش نشان داده است و تا زمانی که ارزش بازار نتواند در بالای تثبیت شود، نمی توان انتظار افزایشی در قیمت بیت کوین که حدود 46% از بازار دا در اختیار دارد، داشت.

طبق آخرین اخبار تقریبا تمام ماینرهای چینی در نتیجه اعمال محدودیت های جدید در این کشور، فعالیت خود را متوقف کردند که در نتیجه آن هش شبکه بیت کوین با بیش از 50% افت به کمترین میزان در طی 2 سال اخیر خود رسیده است.

در ادامه وضعیت نمودار قیمت بیت کوین از نظر تکنیکالی مورد بررسی قرار می­گیرد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم هفتگی آورده شده است.

برای مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

در تایم هفتگی بیت کوین در یک روند صعودی قرار دارد که می­توان حرکت آن را در یک کانال در نظر گرفت. بیت کوین در طی آخرین موج صعودی خود توانست با حرکت از کف کانال تا محدوده خط میانی آن پیشروی کند. اما با ناکامی در رسیدن به آن، پس از تشکیل یک سقف تاریخی در محدوده 64000 دلار، شروع به اصلاح نمود. این موج اصلاحی با رسیدن به محدوده 38.2% فیبوناچی اندکی از شتاب خود کاسته است و با تشکیل چندین کندل دوجی در یک محدوده رنج قرار گرفته است که احتمال اتمام موج نزولی را تقویت می­کند. اما با این وجود می­توان اصلاح تا 61.8% فیبوناچی را نیز محتمل دانست که در محدوده قیمت 20000 دلار خواهد بود. برای بررسی اینکه آبا این اصلاح از محدوده 38.2% فراتر خواهد رفت یا خیر باید سیگنال بازگشتی را از تایم­های پایین دست نمودار دریافت کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم روزانه آورده شده است.

برای مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

همان گونه که در تحلیل­های قبل اشاره کردیم، در تایم روزانه قیمت پس از تشکیل یک الگوی کنج، خط روند صعودی کوتاه مدت خود را شکست و در یک روند نزولی قرار گرفت. قیمت اکنون در محدوده هدف کلاسیک این الگو قرار دارد. تشکیل الگوی کنج، همزمان با شکل گیری واگرایی­های منفی در اندیکاتورهای مکدی و RSI بوده است. این خطوط واگرایی منفی، از دست نرفته­اند و خط واگرایی منفی توانسته هر بار به عنوان یک مقاومت مستحکم جلو افزایش قیمت را بگیرد.

در تایم روزانه می توان واگرایی ها مثبتی نیز در اندیکاتورهای مکدی و RSI، مشاهده نمود که می تواند نشانه ای از تمایل به اتمام روند نزولی قیمت خواهد بود. اما تا زمانی که واگرایی های منفی که از ابتدای ریزش قیمت تشکیل شده اند، از دست نرفته، نمی­توان انتظار بازگشت قیمت از این محدوده را داشت و مقاومت 35000 دلار می­تواند جلوی افزایش قیمت را بگیرد. در این شرایط می­توان محدوده­های 24000 و 20000 دلار را باید به عنوان محدوده­های حمایتی در نظر گرفت.

برای بررسی رفتار بیت کوین حول 35000 دلار، نمودار قیمت بیت کوین در تایم 4 ساعته آورده شده است.

برای مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

نوسان قیمت در محدوده 35000 دلار را می­توان در تایم 4 ساعته به شکل یک محدوده رنج مشاهده نمود. و واگرایی­های مثبت در مکدی و RSI این تایم فریم نیز مشاهده می­شود. بنابراین دو سناریو برای قیمت در پیش رو خواهد بود.

در صورتی که بیت کوین حمایت 30000 دلار را از دست بدهد و در زیر آن تثبیت شود می­توان انتظار ادامه روند نزولی را تا محدوده 20000 دلار داشت که در محدوده کف کانال بلند مدتی قیمت و متناظر با اصلاح 61.8% فیبوناچی در تایم هفتگی خواهد بود. در صورت از دست رفتن خط واگرایی مثبت در اندیکاتور RSI، این سناریو دور از ذهن نخواهد بود.

در صورتی که بیت کوین بتواند مقاومت 35000 دلار را پشت سر بگذارد و در بالای آن تثبیت گردد، می­توان انتظار داشت با خروج از ناحیه تراکمی در بالای 40000 دلار تثبیت شده و روند نزولی خود را به اتمام برساند. که در این صورت می­توان انتظار حرکت دوباره به سمت قله تاریخی قیمت را داشت و برای تحقق این سناریو، RSI باید واگرایی مثبت تشکیل شده در این تایم فریم را حفظ نماید و در تایم روزانه نیز واگرایی منفی در اندیکاتور RSI شکسته شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 مرداد 1400