تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400

اتریوم در حال حاضر بزرگترین بستر قراردادهای هوشمند از نظر تعداد قراردادها و توکن­های موجود در آن به شمار می­رود و بسیاری آن را ملکه بازار ارزهای دیجیتال می شناسند. قراردادهای هوشمند بلاکچین­هایی هستند که امکان اجرای قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیر متمرکز را در قالب اجرای کدهای دستوری در دل هر تراکنش می­دهد. اتریوم همچنین بستری برای توکن­‌های NFT است. توکن های NFT یا توکن­های غیر مثلی اخیرا طرفداران زیادی پیدا کردند و بازارهای اختصاصی زیادی نیز برای معامله این توکن­ها ایجاد شده است که همگی در بستر اتریوم فعالیت می­کنند. همچنین بلاکچین اتریوم بستری برای اکثر پروژه­‌های دیفای (DeFi) می­باشد که از مهمترین آن­ها می­توان به صرافی­‌های غیر متمرکز (DEX)  نام برد و از میان آن­ها صرافی یونی سواپ را می­توان نام برد که توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.

در حال حاضر بزرگترین مشکل پیش روی شبکه اتریوم کارمزدهای بالا و مقیاس پذیری پایین آن است که ناشی از ساختار اثبات کار (PoW) برای تایید تراکنش­ها است. این امر باعث شده بسیاری از پروژه­های دیفای (DeFi) اقدام به جابجایی قراردادهای خود به بسترهایی با کارمزد کمتر و زمان انجام تراکنش بیشتر، نمایند. از این رو پلاکچین­های رقیب اتریوم همچون کاردانو، پولکادات، ترون و سولانا توانستند بخشی از سهم اتریوم را از بازار تصاحب کنند. برای رفع این مشکل توسعه­دهندگان اتریوم به فکر تغییر ساختار این شبکه به سیستم اثبات سهام (PoS) افتادند که این اتفاق در قالب پروژه اتریوم 2 به وقوع خواهد پیوست.

اتریوم در حال حاضر در یک روند نزولی کوتاه مدت قرار دارد. ارز داخلی این شبکه ETH نام دارد که پس از تشکیل یک سقف تاریخی در محدوده 4360 دلار شروع به اصلاح نموده و تا امروز نزدیک به 50% نسبت به سقف تاریخی خود کاهش قیمت داشته است.

توسعه دهندگان اتریوم با ایجاد قراردادی از فعالان این بلاکچین درخواست کردند تا با بلاک کردن تعدادی ETH از آپدیت اتریوم 2 حمایت کنند.

نمودر میزان ETH بلاک شده در قرارداد اتریوم 2

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400
نمودر میزان ETH بلاک شده در قرارداد اتریوم 2

پروژه آپدیت اتریوم 2 تاکنون باعث بلاک شدن بیش از 6 میلیون واحد ETH در شبکه شده است. آپدیت اتریوم 2 می­تواند تاثیر بالایی در کاهش نرخ کارمزدها و در نتیجه افزایش کاربری اتریوم داشته باشد اما تا زمان اجرای این آپدیت حجم بالای ETH بلاک شده در این قرارداد، می­تواند در کوتاه مدت باعث افزایش تقاضا برای آن شود. در حال حاضر حدود 116 میلیون واحد ETH در چرخه بازار موجود است که با ارزشی در حدود 270 میلیارد دلار در رده دوم ارزشمندترین بلاکچین بازار قرار دارد.

در ادامه وضعیت نمودار تحلیل تکنیکال قیمت ETH را بررسی می­کنیم.

نمودار تکنیکال قیمت ارز دیجیتال اتریوم (هفتگی)

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

اتریوم در تایم هفتگی در یک روند صعودی قرار دارد که حرکت آن را می­توان در یک کانال در نظر گرفت. قیمت با ناکامی در رسیدن به خط میانی کانال، شروع به اصلاح نموده است و با برخورد به خط مقاومت داینامیک خود در محدوده خط 25% کانال، اندکی از شتاب ریزش خود را کاسته است. با توجه به از دست رفتن خط حمایت در اندیکاتور RSI، می­توان انتظار اصلاح تا محدوده 38.2% و یا 50% فیبوناچی را داشت. حمایت 1620 در محدوده 38.2% متناظر با خط روند صعودی کوتاه مدت قیمت است که می­تواند به عنوان محتمل ترین نقطه حمایتی قیمت در نظر گرفته شود.

برای بررسی امکان بازگشت قیمت از این محدوده نمودار قیمت را در تایم روزانه تحلیل می­کنیم.

نمودار قیمت اتریوم در تایم روزانه آورده شده است.

نمودار تکنیکال قیمت ارز دیجیتال اتریوم (روزانه)

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تایم روزانه قیمت با از دست دادن خط روند صعودی کوتاه مدت خود در محدوده 2900 دلار و پولبک به آن یک روند نزولی را آغاز کرده است. از دست رفتن این خط روند با از دست رفتن حمایت در اندیکاتور RSI همراه بوده است. پس از آن قیمت با رسیدن به محدوده 2000 دلار در یک محدوده رنج قرار گرفته است و با از دست دادن حمایت خود در این محدوده به سمت حمایت بعدی خود در محدوده 1620 دلار حرکت کرده که متناظر با اصلاح 38.2% فیبوناچی تایم فریم هفتگی می­باشد. اتریوم این ناحیه را به عنوان حمایت شناسایی کرده و با بازگشت از آن محدوده دوباره در بالای ناحیه 2000 دلار قرار گرفته است. در صورتی که قیمت بتواند در بالای 2000 دلار تثبیت شود، می­توان انتظار اتمام روند نزولی کوتاه مدت را در اتریوم داشت.

برای بررسی رفتار اتریوم حول این محدوده قیمتی وضعیت نمودار را در تایم 4 ساعته تحلیل می­کنیم.

نمودار قیمت اتریوم در تایم 4 ساعته آورده شده است.

نمودار تکنیکال قیمت ارز دیجیتال اتریوم (4 ساعته)

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تایم 4 ساعته نوسان قیمت در محدوده مقاومت 2000 دلار را می­توان به شکل یک بازار رنج مشاهده نمود. با توجه به تشکیل واگرایی مثبت در اندیکاتورهای مکدی و RSI، و همچنین شکست خط خط روند نزولی، می­توان به بازگشت قیمت از این محدوده و اتمام روند نزولی امیدوار بود. اهداف اولیه قیمت را می­توان محدوده­های 2600 و 2850 در نظر گرفت.

بهترین حد ضرر را می­توان خط حمایت در اندیکاتور RSI که همان خط واگرایی مثبت شکل گرفته است، در نظر گرفت. در صورت ازدست رفتن این حمایت و از دست رفتن حمایت 2000 دلار، می­توان انتظار تداوم روند نزولی و حرکت قیمت به سمت محدوده­های حمایتی بعدی خود را داشت.

علاوه بر نمودار قیمت، داده­های درون زنجیره­ای نیز نشان می­دهد سرمایه گذاران اعتقاد دارند روند نزولی اتریوم رو به اتمام است و محدوده های فعلی کف قیمت خواهد بود.

در ادامه نمودار تعداد آدرس های فعال اتریوم نشان داده می شود.

نمودار تعداد آدرس‌های فعال اتریوم

تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400
نمودار تعداد آدرس‌های فعال اتریوم

همان گونه که مشاهده می­شود پس از شروع روند نزولی قیمت تعداد آدرس های فعال اتریوم به شدت کاهش پیدا کرده است، اما هم اکنون بر تعداد آدرس های فعال این شبکه افزوده شده که نشان دهنده بازگشت سرمایه گذاران به این بازار است.

علاوه بر آن تعداد آدرس های کیف پولی که بیش از 10 میلیون واحد ETH نگه داری می­کنند نیز رو به افزایش است که نشان دهنده ورود صندوق­های سرمایه گذاری و نهنگ­های بازار ارزهای دیجیتال به اتریوم است.

در ادامه تغییرات تعداد آدرس های کیف پول با دارایی بیش از 10 میلیون واحد ETH مشاهده می شود.

تغییرات تعداد آدرس‌های کیف پول با دارایی بیش از 10 میلیون واحد ETH

تغییرات تعداد آدرس‌های کیف پول با دارایی بیش از 10 میلیون واحد ETH
تحلیل تکنیکال اتریوم (ETH) | 14 تیر 1400

در تاریخ 3 تیر هارد فورک لندن برای اتریوم در شبکه تست خواهد شد و در صورتی که اعضا برای اعمال آن به اجماع برسند در شبکه اصلی اجرایی خواهد شد. هارد فورک لندن از آپدیت­هایی است که در راستای رسیدن به اتریوم 2 در شبکه انجام می­شود و از مهمترین تغییراتی در طی آن در شبکه اعمال خواهد شد می توان به کاهش کارمزد تراکنش­ها و به تعویق انداختن بمب سختی در شبکه نام برد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات ارزدیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه