تحلیل گروه صنعتی فولادسازی در بورس

تحلیل گروه صنعتی فولادسازی در بورس

صنعت فولاد از کلیدی ترین و پرسود ترین صنایع در بازار اقتصاد جهانی است؛ به نحوی که قیمت فولاد در هر کشور تاثیر مستقیمی بر سایر بازارهای مالی و اقتصادی آن کشور دارد و نوسانات مالی این بازار، در یک بازه زمانی میتواند سایر بازارها را تحت الشعاع قرار دهد. این کالا بعد از نفت و گاز دومین کالای پر حجم تجارت جهانی را تشکیل می دهد و تعداد زیادی از صنایع در جهان به صنعت فولاد وابسته هستند.

میزان تولید و مصرف فولاد در جهان

تولید و مصرف جهانی فولاد در اغلب برهه های زمانی روندی افزایشی و رو به رشد داشته است، این در حالیست که در برخی از سال ها این روند افزایشی به دلیل کاهش میزان تقاضا به سکون رسیده و حتی در مواقعی روند نزولی را در پیش گرفته است، اما پس از گذر چندی مجددا روند افزایشی آن از سر گرفته شده است .

به عنوان  مثال در سال ۲۰۱۹ تولید فولاد خام در دنیا حدود ۱.۸۷۰ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۲۰۰۹ حدود ۵۰% افزایش یافته است. بر اساس آمارهای ارائه شده آسیا بیشترین سهم تولید فولاد خام جهان را به خود اختصاص داده است و کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در جهان در رتبه اول قرار گرفته است . در بخش زیر به اطلاعات مربوط به تولید فولاد در جهان در سال 2021 اشاره می کنیم:

کشورهای تولید کننده فولاد در سال 2021

رتبهکشورمیزان تولید (میلیون تن)
1چین94
2هند10
3ژاپن8.3
4آمریکا7.1
5روسیه6.6
6کره جنوبی6.1
7آلمان3.6
8ترکیه3.4
9برزیل2.8
10ایران2.6
روند روزانه و رصد لحظه‌ای بازار سرمایه را می‌توانید از کانال تلگرامی تحلیل با سیگنال پی‌گیری نمائید.

تولید فولاد در ایران

ایران، با توجه به موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته است دارای ذخایر فراوان سنگ آهن بوده و پس از کشورهای استرالیا، برزیل و آفریقای جنوبی در رتبه چهارم صادر کننده  سنگ آهن به کشور چین قرار گرفته است و در زمینه تولید سنگ آهن با ظرفیتی بالغ بر 2.5 میلیارد تن در رتبه یازدهم قرار گرفته است. در حال حاضر توان تولید فولاد کشور 38 میلیون تن است، با توجه به سند چشم انداز 1404 این عدد قرار است به 55 میلیون تن برسد و به جایگاه هفتم فولادسازی در جهان دست پیدا کند. در جدول زیر به معرفی اسامی شرکت های تولید کننده فولاد در ایران و محصولات آن ها می‌پردازیم .

شرکت های تولید کننده فولاد در ایران

نام شرکتواحد زیر مجموعهنام محصولآدرس سایتآدرس
فولاد مبارکه اصفهان فولاد مبارکه اصفهان فولاد هرمزگان سبااسلب اسلب اسلبMSC.irاصفهان – مبارکه
فولاد خوزستانفولاد خوزستانبلوم – بیلت – اسلبKSC.irخوزستان – اهواز
ذوب آهن اصفهانذوب آهن اصفهانبلومEsfahanSteel.irاصفهان
شرکت ملی فولاد ایرانگروه ملی صنعتی فولاد ایران فولاد آلیاژی ایران مجتمع فولاد خراسانبیلت بلوم بیلتNiscoir.comهرمزگان – بندرعباس
فولاد کاوه جنوب کیشفولاد کاوه جنوب کیشبیلتSksco.irهرمزگان – بندرعباس
صنعتی و معدنی چادرملوطرح ثامنبیلتChadormalu.comیزد
آهن و فولاد ارفعآهن و فولاد ارفعبیلتArfaSteel.comیزد – اردکان

تولیدات و مواد اولیه گروه صنعتی فولاد

مواد اولیه

فولاد، به انواع مختلفی از آلیاژها گفته می­شود که ماده اصلی سازنده و مشترک میان آن ها آهن می‌باشد و از دیگر مواد اولیه ی تولید آن می­توان به  سنگ آهن، کنسانتره (خاک آهن) گندله و کلوخه آهن اشاره کرد.

تولیدات و مواد اولیه گروه صنعتی فولاد

روش های تولید فولاد

به طور معمول تولید فولاد به دو روش کوره بلند و احیای مستقیم انجام می‌شود:

کوره بلند

در روش کوره بلند که روش سنتی تولید فولاد محسوب می‌شود گندله آهن یا سنگ معدن  به همراه آهک و کُک (نوعی ذغال سنگ) وارد کوره های بلند شده و پس از ذوب شدن در دمای بسیار بالا آهن خام به دست می‌آید که سپس آهن خام به دست آمده در کوره های اکسیژنی قرار می‌گیرد و کربن اضافی و ناخالصی‌های آن گرفته می‌شود تا فولاد خام تولید گردد. در ایران ، در شرکت ذوب آهن اصفهان از این شیوه برای دستیابی به فولاد استفاده می­شود.

احیای مستقیم

در این شیوه ماده اصلی، آهن قراضه و یا آهن اسفنجی می‌باشد که به منظور ذوب در کوره‌های الکتریکی قرار می‌گیرند. در این کوره مواد فلزی با یک قوس الکتریکی به مواد مذاب تبدیل می‌شوند . بدنه ی این قوس الکتریکی از قطعات الکتریکی مانند ترانسفورماتور، راکتور و الکترود تشکیل شده اند .

در شیوه ی احیای مستقیم در ابتدا تولید آهن اسفنجی صورت می‌پذیرد و سپس ذوب آن در کوره های الکتریکی اتفاق می‌افتد. در این روش ذرات اکسیدی آهن (سنگ آهن) در تماس با گازهای احیاکننده مثل هیدروژن و مونواکسید کربن در دمای ۷۵۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد احیا شده و به آهن اسفنجی تبدیل می‌شوند. سپس آهن اسفنجی به دست آمده با استفاده از جریان بالای برق ذوب شده و فرایند فولاد سازی انجام می‌پذیرد. در ایران در مجتمع فولاد جنوب از این روش برای دستیابی به فولاد استفاده می‌شود.

معرفی انواع محصولات و کاربرد آن

معرفی انواع محصولات و کاربرد آن

اولین محصول خروجی از کارخانه‌های فولاد، شمش فولاد است. ماده اولیه تولید بسیاری از محصولات در حوزه صنعت فولاد شمش می­باشد به عنوان مثال محصولاتی مانند ورق، تیرآهن، میلگرد، لوله، فولادهای آلیاژی، فولاد ضد زنگ (استیل) و… با ماده اولیه شمش ساخته می‌شوند.

که با توجه به ابعاد و شکل محصولات نهایی برای هر کدام از آن ها نام‌هایی همچون بلوم، بیلت و اسلب در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت تمامی این محصولات همان شمش فولاد هستند که بنا بر نیازهای متنوعی تغییر شکل یافته اند. در ادامه به معرفی و کاربرد هر یک از محصولات می‌پردازیم:

  • شمش (Ingot)

شمش‌ها محصولات ریخته گری هستند که در ابعاد بزرگ و در اشکال مختلفی مانند مربع ، مستطیل و یا ذوزنقه ای تولید می‌شوند. شمش ها معمولا در ابعاد و وزن بزرگتری نسبت به سایر محصولات فولادی مثل بیلت و بلوم می‌باشند. شمش ها به دلیل بهره مندی از ابعاد مناسب در حمل و نقل ، انبار و ذخیره سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • بلوم (Bloom)

بلوم در مقایسه با شمش از طول بیشتری برخوردار بوده و ابعاد سطح مقطع آن کوچکتر از شمش بوده؛ اما از نظر شکل سطح مقطع همانند شمش مربع و یا مستطیلی شکل می‌باشد. بلوم معمولا برای نورد و ساخت محصولاتی مانند تیرآهن، ریل آهن، قوطی و… استفاده می‌شود.

  •  بیلت (Billet)

بیلت‌ با استفاده از روش‌های مختلفی مانند ریخته گری پیوسته، نورد یا اکستروژن که نوعی فرآیند شکل‌دهی می‌باشد؛ به دست می‌آید. بیلت از نظر شکل و اندازه در اشکال مربعی و یا دایره ای و با اندازه ای کوچکتر از بلوم در حدود 230 سانتی متر تولید می‌شود. موارد استفاده بیلت با توجه به  ابعاد و طول آن در ساخت میلگرد و سیم می‌باشد.

  • اسلب (Slab)

ابعاد اسلب در مقایسه با سایر محصولات بسیار بزرگ تر و با ضخامت کمتری می‌باشد. معمولا عرض اسلب بیشتر از ۱ متر و طول آن حدود ۱۲ متر است. از اسلب با توجه به ابعاد و شکل آن در تولید صفحات و ورق‌های فولادی استفاده می‌شود.

اکنون به صورت مختصر به معرفی این شرکت ها و میزان سهام آن ها می پردازیم:

شرکت مجتمع فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)

همانطور که می دانید یکی از بزرگترین مجموعه های خصوصی در کشور، مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است که در واقع در صدر مجموعه های تولید فولاد در کشور به لحاظ تولید جای می گیرد. با اینکه شرکت فولاد مبارکه اصفهان از سال ۱۳۷۱ تاسیس شده و سابقه بسیاری از شرکت های تولید فولاد کشور را ندارد، اما در حال حاضر به تنهایی بیش از ۵۰ درصد مصرف فولاد کشور را با تولیدات خود پوشش می دهد که خود نمایانگر جایگاه فوق العاده این شرکت و پیشرفت آن در طی سالیان اخیر بوده است. د در این شرکت بسیاری از مجموعه های بزرگ کشور نیز سرمایه گذاری کرده اند که برای دانستن بیشتر این موضوع بهتر است جدول زیر بررسی نمایید:

سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

ردیفسهامدارنوعسهممیزان سهام
1سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایرانحقوقی50 B17.19 %
2شرکت توسعه سرمایه رفاه (سهامی خاص)حقوقی30 B10.24 %
3بانک تجارتحقوقی7 B2.49 %
4شرکت سرمایه گذاری صدر تامین (سهامی عام)حقوقی7 B2.40 %
5موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایرحقوقی7 B2.38 %
6موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه، از کار افتادگی وپحقوقی7 B2.28 %
7شرکت بهسازان انرژی تدبیر زنگان (سهامی خاص)حقوقی6 B1.87 %
8شرکت س اتهران س.خ-م ک م ف ع-حقوقی5 B1.73 %
9شرکت س اخراسان رضوی س.خ-م ک م ف ع-حقوقی5 B1.67 %
10شرکت س افارس س.خ-م ک م ف ع-حقوقی4 B1.26 %
11شرکت س اخوزستان س.خ-م ک م ف ع-حقوقی4 B1.22 %
12شرکت س اصفهان س.خ-م ک م ف ع-حقوقی3 B1.10 %
سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)


روند سودآوری شرکت فولاد مبارکه اصفهان

روند سودآوری شرکت فولاد مبارکه اصفهان

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد مبارکه اصفهان

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد مبارکه اصفهان

با استناد به جداول و نمودارهای بالا می توان پی به روند صعودی سوددهی شرکت فولاد مبارکه در سال های اخیر شد. به طوری که حاشیه سود خالص طی 5 سال اخیر از 14% به 58% رسیده است و طی 5 سال گذشته نسبت بدهی از 52% به 32% کاهش یافته است. این بدین معناست که شرکت روند رو به رشدی را در پیش گرفته است و مقدار سوددهی شرکت در مقابل بدهی ها و تعهدات شرکت، بسیار افزایش یافته است. همچنین میزان دارایی های جاری طی 5 سال گذشته روند افزایشی داشته است. به بیانی دیگر، دارایی های فعلی شرکت در مقایسه با میزان بدهی های فعلی شرکت بسیار بیشتر می­باشد به طوری که شرکت از عهده پرداخت تمام تعهدات کوتاه مدت خود برمی‌آید.

صورت سود و زیان فولاد مبارکه اصفهان

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص172.601.99157.948.267367.732.427
سود (زیان) عملیاتی165.811.15353.226.070355.562.693
سود (زیان) خالص138.599.22139.109.138382.775.011
سرمایه293.000.000293.000.000293.000.000

نرخ حاصل از درآمدهای عملیاتی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۱۶ هزارمیلیارد تومان است که در مقایسه با سه ماه اول سال 1399، به میزان ۸۰%  افزایش یافته است. این افزایش، ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه در بازار بوده است. بر اساس برآوردها و پیش بینی های  انجام شده، احتمال افزایش نرخ حاصل از درآمدهای عملیاتی در در سال ۱۴۰۰ و رسیدن به مبلغی بالغ بر ۸۲ هزارمیلیارد تومان تخمین زده شده است. باتوجه به جداول ارائه شده مشاهده می شود که این شرکت، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، قادر به تبدیل ۱۷هزارمیلیارد از درآمد عملیاتی خود به سود ناخالص بوده است؛ که در نتیجه برآوردهای انجام شده، سود ناخالص فولاد، در انتهای سال ۱۴۰۰، ۷۴هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

شرکت فولاد خوزستان (فخوز)

 سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

شرکت تولید فولاد خوزستان یا فخوز در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد که کمی نسبت به شرکت فولاد اصفهان قدیمی تر است و به لحاظ میزان تولید در جایگاه بعدی آن قرار می‌گیرد. سرمایه اولیه ای که شرکت تولید فولاد خوزستان با آن شروع به کار کرده مبلغ ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد اما در حال حاضر مجموعا شامل سه بخش کلی کارخانجات گندله سازی، قسمت تولید فولاد و کارخانجات احیا مستقیم است.

سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

ردیفسهامدارنوعسهممیزان سهام
1شرکت گروه توسعه اقتصادی پایندگان (سهامی خاص)حقوقی23 B46.28 %
2شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا (سهامی خاص)حقوقی2 B3.31 %
3شرکت س اتهران س.خ-م ک م ف ع-حقوقی862 M1.72 %
4شرکت س اخراسان رضوی س.خ-م ک م ف ع-حقوقی831 M1.66 %
5شرکت سرمایه گذاری سامان مجد (سهامی خاص)حقوقی800 M1.60 %
6شرکت س افارس س.خ-م ک م ف ع-حقوقی626 M1.25 %
7شرکت س اخوزستان س.خ-م ک م ف ع-حقوقی610 M1.22 %
8شرکت س اصفهان س.خ-م ک م ف ع-حقوقی549 M1.09 %
9شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (سهامی عام)حقوقی529 M1.05 %
 سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)


روند سودآوری شرکت فولاد خوزستان

روند سودآوری شرکت فولاد خوزستان

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد خوزستان

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد خوزستان

بر اساس بررسی ها و آمارهای به دست آمده می­توان پی به عملکرد مطلوب شرکت فولاد خوزستان در زمینه سودسازی برد، این در حالی است که شرکت در زمینه صنعت عملکرد مطلوبی را نداشته و نسبتا ضعیف عمل کرده است. در حقیقت بررسی این نسبت و تفاوت های عملکردی در دو زمینه متفاوت حاکی از توانایی بالای شرکت در کنترل و کاهش بهای عملیاتی در فرآیند سودآوری می باشد.

صورت سود و زیان فخوز

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص49.211.59114.784.595122.593.996
سود (زیان) عملیاتی41.379.71513.427.179113.771.177
سود (زیان) خالص37.642.61212.304.982111.657.682
سرمایه۵0,0۰۰,۰۰۰۵0,0۰۰,۰۰۰۵0,0۰۰,۰۰۰


شرکت ذوب آهن اصفهان (ذوب)

 سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

از بزرگترین و بنام ترین مجموعه های تولید فولاد در کشور، شرکت ذوب آهن اصفهان است که با ۵۰ سال سابقه تولید از قدیمی ترین مجموعه های تولید فولاد در کشور محسوب می شود. همچنین این شرکت در حال حاضر بیشترین میزان تولید ریل و فولاد ساختمانی را دارد و در عین حال بالاترین میزان تولید محصولات طویل منطقه خاورمیانه را دارا است که خود نشانگر اهمیت آن در تولید و ارزآوری کشور است. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر از اهمیت شرکت ذوب آهن اصفهان جدول زیر را بررسی نمایید:

سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

 ردیفسهامدارنوعسهمدرصد 
 1سازمان تأمین اجتماعیحقوقی34 B55.93 % 
 2شرکت پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان (سهامی خاص)حقوقی11 B17.26 % 
 3شرکت سرمایه گذاری سامان فرهنگیان (سهامی خاص)حقوقی731 M1.18 % 
 سهام داران اصلی شرکت (مهر 1400)

روند سودآوری شرکت ذوب آهن اصفهان

روند سودآوری شرکت ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان توانسته است که در سه ماه ابتدایی سال 1400، مبلغ 24630918 میلیون ریال سود را به ثبت برساند. میزان رشد این مبلغ در مقایسه با دوره قبل 55% بوده و در مقایسه با همان بازه زمانی در سال قبل 261% رشد داشته است.

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت ذوب آهن اصفهان

  • در زمان نگارش مطلب زیر نرخ تورم گزارش شده از سوی سازمان های آماری به میزان 44% بوده است.

با توجه به نمودار ها و جداول ارائه شده؛ شاهد رشد 416 درصدی سود شرکت در عملکرد 3 ماه اول سال 1400 ، در مقایسه با همان مدت مشابه در سال قبل هستیم.  این مقدار از رشد برابر است با 9 برابر میزان نرخ تورم اعلام شده. بر این اساس شرکت از لحاظ نرخ رشد در یک وضعیت خوب و متعادلی قرار گرفته است.

صورت سود و زیان ذوب آهن اصفهان

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص21.862.8346.391.44335.302.439
سود (زیان) عملیاتی15.569.3764.055.26520.721.036
سود (زیان) خالص10.927.7112.115.74615.818.953
سرمایه۶۱,۵۰۳,۵۳۹۶۱,۵۰۳,۵۳۹۶۱,۵۰۳,۵۳۹

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)

سهام داران اصلی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (مهر 1400)

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش تاره تاسیس ترین شرکت حوزه صنعت فولاد کشور است که در سال 1386 تاسیس شد، در حالی که  یکی از سرمایه گذاران آن، بنیاد مستضعفان بود. این شرکت در منطقه بندرعباس قرار دارد و در محدوده ای به وسعت 170 هکتار فعالیت می کند. در ادامه سهامداران این شرکت را در جدول ذیل مشاهده می­کنید:

سهام داران اصلی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (مهر 1400)

ردیفسهامدارنوعسهمدرصد
1شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس (سهامی خاص)حقوقی 8 B53.47 %
2بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامیحقوقی2 B11.94 %
3شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (سهامی خاص)حقوقی1 B6.82 %
4شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سینا (سهامی خاص)حقوقی990 M6.60 %
5موسسه صندوق بازنشستگی، وظیفه، از کار افتادگی وپحقوقی550 M3.66 %
6شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (سهامی عام)حقوقی167 M1.11 %
سهام داران اصلی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (مهر 1400)

روند سودآوری شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

روند سودآوری شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

میزان سود به ثبت رسیده این شرکت در سه ماه اول سال 1400 ، مبلغی بالغ بر39063606 میلیون ریال می‌باشد. این مقدار از سود نشان دهنده 13% رشد نسبت به دوره قبل و 306% رشد نسبت به همان بازه زمانی در سال قبل می‌باشد.

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

بر طبق گزارشات ارائه شده از سوی این شرکت ، سود دهی شرکت در مقایسه با همان بازه زمانی در سال قبل  رشد 179% را به ثبت رسانده است؛ که این مقدار 4 برابر رشد تورم است. بر این اساس شرکت از عملکردی مطلوب برخوردار بوده است.

صورت سود و زیان شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص9.764.7324.585.43438.309.378
سود (زیان) عملیاتی8.592.6173.765.85136.867.451
سود (زیان) خالص7.220.4302.585.51634.428.692
سرمایه15.000.00015.000.00015.000.000

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)

شرکت تولید فولاد چادرملو تقریبا همزمان با شرکت فولاد مبارکه اصفهان و با سرمایه گذاری بانک سپه و البته شرکت ملی فولاد در سال ۱۳۷۱ تاسیس شده و در آن هم بخش معدنی و هم صنعتی ایجاد گردیده است. از استخراج سنگ تا تولید کنستانتره در زمره فعالیت‌های معدنی شرکت و پروسه تولید گندله تا فولاد نیز در زمره بخش صنعتی جای می‌گیرد. در ادامه و در جدول ذیل دقیقتر به سهامداران در این شرکت اشاره می کنیم:

سهام داران اصلی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (مهر 1400)

ردیفسهامدارنوعسهمدرصد
1شرکت گروه.م.سرمایه گذاری امید-س.ع-حقوقی 22 B39.470 %
2شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (سهامی عام)حقوقی10 B17.44 %
3شرکت فولاد مبارکهحقوقی5 B8.270 %
4شرکت سرمایه گذاری سپه (سهامی عام)حقوقی1 B2.310 %
5شرکت فولاد مبارکه (سهامی عام)حقوقی1 B2.160 %
6شرکت.س.صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام)حقوقی841 M1.510 %
7شرکت س اتهارن س.خ-م ک م ف ع-حقوقی660 M1.180 %
8شرکت س اخراسان رضوی س.خ-م ک م ف ع-حقوقی637 M1.140 %
سهام داران اصلی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (مهر 1400)

روند سودآوری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

کچاد در 3 ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۶,۰۱۳ میلیارد تومان سود را برآورد کرده است که این مقدار در مقایسه با سه ماه اول سال 1399 با رشد ۳۷۶ درصدی همراه بوده است. میزان فروش شرکت نسبت به سال قبل در همان برهه زمانی ۳۱۱% افزایش داشته است و حاشیه سود ناخالص از 57% در 3 ماه ابتدایی سال 1399 به 67% در 3 ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ رسیده است.

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

صورت سود و زیان شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

بر اساس داده های آماری در جداول ارائه شده، مقدار سود و زیان این شرکت نمایش داده شده است. در سه ماه اول سال میزان درآمد شرکت معادل 9 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که 6 هزار و 50 میلیارد از آن مقدار را به سود ناخالص تبدیل کرده است. بنا بر برآوردهای انجام شده میزان درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال ۱۴۰۰ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، که به دنباله آن با کسر سایر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال ۲۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص65.560.10213.415.697165.976.088
سود (زیان) عملیاتی65.261.26513.291.670165.039.651
سود (زیان) خالص60.129.37312.631.818170.932.780
سرمایه55.500.00044.000.00055.500.000

با استناد بر مدارک فوق ، درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری این شرکت به میزان ۱۰% از کل درآمدهای آن می‌باشد.

شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)

شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)

شرکت آهن و فولاد ارفع در سال 1383 تاسیس شده که در ابتدا به صورت سهامی خاص فعالیت خود را شروع کرده و در ادامه مسیر در سال 1392 به سهامی عام تغییر یافته است. این شرکت در استان یزد در کیلومتر 25 جاده اردکان نائین واقع شده است. این شرکت متشکل از دو واحد تولیدی احیای مستقیم و فولادسازی می باشد. به منظور آشنایی بیشتر با عملکردها و پروژه های در دست این شرکت می­توان به مهم ترین طرح های در حال توسعه شرکت ارفع اردکان که شامل پروژه هایی نظیر احداث خط انتقال آب از چاه های سیاهکوه به مخازن ارفع، پروژه احداث آب شیرین کن ۱۰٫۰۰۰ متر مکعبی و پروژه بهسازی نوار نقاله های حمل مواد فولادسازی است، اشاره کرد.

سهام داران اصلی شرکت آهن و فولاد ارفع (مهر 1400)

ردیفسهامدارنوعسهمدرصد
1شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی عام)حقوقی 5 B44.10 %
2شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (سهامی عام)حقوقی3 B20.88 %
3شرکت کارخانجات نوردلوله یاران (سهامی خاص)حقوقی2 B17.43 %
4شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (سهامی عام)حقوقی524 M4.360 %
5شخص حقیقیحقیقی177 M1.47 %
6شخص حقیقیحقیقی149 M1.23 %
 سهام داران اصلی شرکت آهن و فولاد ارفع (مهر 1400)


روند سودآوری شرکت آهن و فولاد ارفع

روند سودآوری شرکت آهن و فولاد ارفع

شرکت ارفع در سه ماه ابتدایی سال 1400توانسته است، مبلغ 27303945 میلیون ریال سود برای خود به ثبت برساند. این مقدار از سود در مقایسه با دوره قبل 5% و نسبت به همان برهه زمانی در سال قبل 197% رشد داشته است.

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت آهن و فولاد ارفع

مقایسه نرخ رشد سه ماهه اول سال شرکت آهن و فولاد ارفع

با استناد بر گزارشات ارائه شده از جانب شرکت ، میزان 40% رشد در مقایسه با همان برهه زمانی در سال قبل رخ داده است که این مقدار از رشد از مقدار تورم موجود کمتر بوده و حاکی از عملکرد نامطلوب شرکت می‌باشد.

صورت سود و زیان شرکت آهن و فولاد ارفع

شرحدوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1400دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/1399دوره 12 ماهه منتهی به 30/12/1399
سود (زیان) ناخالص5.254.0303.348.28425.058.429
سود (زیان) عملیاتی4.296.5644.142.87028.500.585
سود (زیان) خالص4.688.2763.343.56325.959.232
سرمایه12.000.0009.000.0009.000.000

نمادهای شرکت های بورسی صنعت فولاد

نماد شرکت‌های بورسی صنعت فولاد معمولاً از حرف اختصاری «ف» به ‌اضافه بخشی از نام آن شرکت تشکیل می‌شود. در جدول زیر نام برخی از شرکت‌های فولادی همراه با نماد و ارزش روز آن در مهر 1400 آورده شده است.

نام شرکتنمادبازارارزش هر سهم در مهر 1400 (ریال)
فولاد مبارکه اصفهان فولادبورس10890
فولاد خوزستانفخوزبورس16850
ذوب آهن اصفهانذوبفرا بورس4237
فولاد کاوه جنوب کیشکاوهبورس18130
صنعتی و معدنی چادرملوکچادبورس28220
آهن و فولاد ارفعارفعفرا بورس16101
نمادهای شرکت های بورسی صنعت فولاد

جمع بندی

صنعت فولاد به عنوان یکی از مهم ترین صنایع موثر در رشد اقتصادی همه کشورها، به خصوص کشورهای در حال توسعه شناخته می شود. ایران نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه از این قاعده مستثنی نبوده و با توجه به شرایط اقتصادی کشور توجه به این حوزه می‌تواند راه حل بسیاری از بحران های اقتصادی حاکم بر کشور باشد.

عوامل موثر بر قیمت سهام در صنعت فولاد + نمودار

در این مقاله پس از معرفی اجمالی صنعت فولاد به بررسی و تحلیل بنیادی گروه فولادسازی و تولید محصولات فولادی پرداختیم. اما لازم است که سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت خاص، علاوه بر در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده در این مقاله، به شرایط و پارامترهای بنیادی ویژه هر شرکت نیز توجه نمایند. به طور کلی با توجه به ظرفیت‌های موجود در حوزه معادن و همچنین نیاز به گسترش صادرات غیر نفتی در کشور، آینده روشنی برای صنعت فولاد کشور می‌توان در نظر گرفت. هر چند که نباید از مشکلاتی همچون تأمین مالی مورد نیاز، عدم وجود ثبات اقتصادی، مشکلات ورود تکنولوژی و… نیز چشم‌پوشی کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
3 آبان 1400