نگاهی به وضعیت بنیادی بانک صادرات (وبصادر) | مرداد 1400

نگاهی به وضعیت بنیادی بانک صادرات (وبصادر) | مرداد 1400

بانک صادرات در سال1399 موفق به کسب سود 67 تومانی به ازای هر سهم شد و در مجمع عمومی عادی سالانه 1.1 تومان به ازای هر سهم را بین سهامداران تقسیم نمود. این سود از 4 مرداد ماه  با مراجعه به کلیه شعب بانک صادرات قابل دسترس بود. در این مقاله به بررسی عملکرد بانک صادرات می پردازیم.

ترکیب سهامداران

میزان سهام شناور بانک صادرات برابر 43 درصد می باشد  به عبارتی دیگر از 175 میلیارد سهم، 76 میلیارد سهم توسط سهامدار خرد در بازار سهام مورد داد و ستد قرار می گیرد.

ساختار سرمایه

ساختار سرمایه بانک صادرات نشان دهنده این است که سهم بدهی ها بسیار زیاد است به عبارت دیگر بدهی های شرکت تقریبا به میزان دارایی ها می باشد و  این باعث می شود ریسک شرکت بشدت بالا رود.

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

همانطور که از نمودار فوق بر میآید عملکرد درامدی شرکت در سال 1400 نسبت به سالهای گذشته رشد چشمگیری یافته است.

سپرده های سرمایه گذاری

بیشترین سهم از سپرده های سرمایه گذاری را سپرده های کوتاه مدت تشکیل می دهد. با توجه به نوسانات شدید ارز در سال 99 تمایل مشتریان به استفاده از سپرده گذاری ها بلند مدت کاهش یافته است.

با توجه به اینکه سپرده های بلند مدت سهم کمتری از سپرده ها را نسبت به سپرده های کوتاه مدت به خود اختصاص داده است ولی سود سپرده های سرمایه گذاری بلند مدت برابر سود سود سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت می باشد.

کارمزد ها

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

بیشترین سهم از کارمزدها مربوط به کارمزد دریافتی بابت خدمات خود پرداز می باشد. گسترش و ادامه دار بودن ویروس کرونا استفاده مردم از اینترنت را افزایش یافت لذا این امر منجر به افزایش استفاده از اینترنت بانک و افزایش کارمزد های دریافتی شده است.

سرمایه گذاری در جریان بانک

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

سرمایه گذاری های بلند مدت بانک

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

سرمایه گذاری بلند مدت بانک در سایر سهام

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

سهام و مشارکت خارجی

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

کفایت سرمایه

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

سرمایه مناسب و کافی، یکی از شرایط لازم برای حفظ سلامت نظام بانکی است و بانک ها و موسسات اعتباری برای تضمین ثبات و پایدار فعالیت های خود باید همواره نسبت مناسبی را میان سرمایه و ریسک موجود در دارایی های خود برقرار نمایند. کارکرد اصلی این نسبت حمایت بانک در برابر زیان های غیر منتظره و نیز حمایت از سپرده گذاران و اعتبارد هندگان می باشد. نسبت کفایت سرمایه، حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی های موزون شده به ضرایب ریسک بر حسب درصد می باشد. طبق الزامات ابلاغی بانک مرکزی این نسبت باید حداقل 8 درصد باشد.

پروژه های ساختمانی

تحلیل بنیادی وبصادر مرداد 1400

نکات با اهمیت از صورت های مالی شرکت

 • بانک صادرات در مجمع عمومی عادی سالانه از 67 تومان سود ساخته شده 1 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 • سود سالانه بانک صادرات  از تاریخ 4 مرداد ماه به مراجعه به کلیه شعب بانک صادرات قابل پرداخت است.
 • بانک صادرات در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 175.353.972 میولیون ریال تا مبلغ 250.000.000 میلیون ریال(43 درصد) از محل آورده نقدی و سلب حق تقدم افزایش دهد. هدف بانک سرمایه از افزایش سرمایه به شرح زیر است:
 • بهبود ساختار و نسبت های مالی
 • تقویت نقدینگی به عنوان موتور اصلی ایجاد درامد
 • بهبود سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه بانک از طریق ایجاد صرف سهام در حقوق صاحبان سهام
 • افزایش سقف فردی تعهدات و تسهیلات
 • بانک صادرات در سه ماهه منتهی به 1400به درامد 8336 میلیارد تومانی دست پیدا کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 49 درصدی یافته است. هزینه سود سپرده ها با افزایش 43 درصدی به 7612 میلیارد تومان رسید در نتیجه خالص درامد تسهیلات و سپرده گذاری با رشد 156 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به724 میلیارد تومان رسید. شرکت از کارمزد ها به درامد 651 میلیارد تومانی رسیده است که به نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 91 درصدی برخوردار بوده است. هزینه های شرکت با رشد 72 درصدی به 198 میلیارد تومان رسید. در نتیجه درامد کارمزد شرکت با رشد 101 درصدی به 452 میلیارد تومان رسید. در نتیجه جمع درامدهای عملیاتی شرکت با رشد 50 درصدی به 2811 میلیارد تومان رسید. با افزایش 55 درصدی هزینه های عمومی و اداری نسبت به مدت مشابه قبل و افزایش 84 درصدی هزینه های مالی نسبت به دوره مشابه سال قبل سود خالص شرکت با افت 55 درصدی به 77 میلیارد تومان رسید.
 • ·               برنامه ریزی برای ورود شرکت های زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات به بازار بورس و فرابورس از جمله شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی حداکثر تا پایان سال 1400.
 • پذیرش و عرضه سهام شرکت تامین سرمایه سپهر در بازار فرابورس حداکثر تا 31 شهریور ماه سال مالی 1400
 • پیگیری فرایند پذیرش شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات در بازار بورس اوراق بهادار
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مهدی اسماعیل زاده رازلیقی

  تحلیل های بنیادی منتشر شده بسیار مفید هستند . لطفا وبملت را هم بررسی بفرمایید

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
28 مهر 1400