تحلیل بنیادی خراسان – دی 1400

تحلیل بنیادی خراسان – دی 1400

مبنای بررسی این مقاله بر اساس تحلیل به روش کانسلیم است. پیرامون این روش اینجا بیشتر بخوانید.

درباره شرکت پتروشیمی خراسان

شرکت پتروشیمی خراسان در سال 1369 به‌صورت سهامی خاص تأسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و در سال 1375 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پس از گذشت 12 سال از فعالیت این شرکت با تصمیم سهام‌داران در سال 1387 شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید و سال 1397 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

فعالیت اصلی شرکت در زمینه احداث، تولید و فروش محصولات پتروشیمی است.

مواد اولیه مصرفی شرکت عبارت است از: گاز طبیعی و مواد شیمیایی.  بیشترین میزان ماده مصرفی مربوط به گاز طبیعی است که از نظر مقداری بیش از 90% میزان مصرف را به خود اختصاص داده است.

نشانی مرکز اصلی شرکت و محل فعالیت اصلی آن در استان خراسان شمالی است.

تعداد کارکنان شرکت در حال حاضر 1153 نفر می‌باشد.

روند سودآوری خراسان

شرکت خراسان در سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ موفق به ثبت 22815212 میلیون ریال سود گردیده است که این میزان نسبت به دوره اول سال 1400، 31% و نسبت دوره دوم سال 1399، 141% رشد داشته است.

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه‌ماهه دوم

خراسان در گزارش 3 ماهه دوم 1400 شرکت رشد 203% را نسبت به مدت مشابه سال قبل ساخته است که این نسبت بسیار بیشتر از تورم و عدد قابل قبولی در نرخ رشد است.

بررسی عملکرد ۳ ماهه دوم ۱۴۰۰ و مقایسه آن با دوره‌های سه‌ماهه یک سال گذشته نشان می‌دهد در این دوره سود عملکردی ساخته شده از منظر نرخ رشد سالانه رتبه اول سودسازی را به خود اختصاص داده است.

روند فروش شرکت خراسان

خراسان در سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ فروش 12268656 میلیون‌ریالی را محقق نموده که این میزان نشان‌دهنده رشد 237% نسبت به مدت مشابه سال 1399 است.

بررسی محصول استراتژیک خراسان

شرکت خراسان در عرضه 7 گروه محصول فعالیت می‌نماید. باتوجه‌به نمودار بالا در حال حاضر اوره بیشترین میزان فروش در بین محصولات تولید شده را به خود اختصاص داده و کالای استراتژیک محسوب می‌گردد.

نرخ فروش محصول استراتژیک خراسان

نمودار نرخ فروش شرکت نشان می‌دهد نرخ فروش محصول استراتژیک نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

میانگین نرخ فروش محصول استراتژیک شرکت در دوره سه‌ماهه دوم 1400 نسبت به دوره سه‌ماهه اول 1400، درمجموع 13% رشد داشته است.

  • نکته مهمی که باید به آن توجه داشت تغییر رویکرد شرکت در تولید محصولات است همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید شرکت خراسان در سال جاری تمرکز خود را بر روی تولید و فروش اوره قرار داده است.

میزان فروش محصول استراتژیک در خراسان

میانگین میزان فروش شرکت در سه‌ماهه دوم 1400 نسبت به دوره اول 1400، 77% افزایش داشته است.

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد خراسان

مقایسه رفتار سهام‌داران و روند قیمت سهام خراسان در یک سال گذشته نشان‌دهنده همبستگی ضعیف بین قیمت سهم و رفتار سهام‌دارهای حقیقی است و نمی‌توان ارتباط مستقیمی بین این دو پیدا کرد.

تطبیق قیمت سهم خراسان و شاخص کل بورس

مقایسه شاخص و نمودار خراسان نشان می‌دهد این سهم در برخی ماه‌ها رفتار مشابهی با شاخص کل داشته و همبستگی کمی بین این دو وجود دارد و نمی‌توان ارتباط دقیقی بین این دو پیدا کرد.

ریسک‌های بااهمیت که ممکن است وضعیت سودآوری شرکت را تحت‌تأثیر قرار دهند عبارت‌اند از:

  • ریسک بازار
  • نرخ ارز و نوسانات آن
  • قیمت‌گذاری
  • اعتباری
  • نقدینگی
  • ویروس کرونا

ارزیابی

باتوجه‌به پارامترهای بررسی شده در این مقاله خراسان امتیازهای زیر را در ارزیابی کسب می‌نماید.

آخرین اطلاعات شرکت خراسان درباره موضوع فعالیت را در اینجا ببینید.

برچسب‌ها
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *