نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) | یکم دی ماه 1399

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) | یکم دی ماه 1399

شرکت فولاد مبارکه در 75 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان، در زمینی به وسعت 35 کیلومتر مربع (17 کیلومتر مربع سالن تولید) استقرار یافته است و دارای ظرفیت تولید سالانه 10.3 میلیون تن (پایان سال 97) می باشد. این شرکت توانایی تولید انواع محصولات تختال، کلاف گرم و سرد، کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و رنگی را دارد.

ترکیب سهامداران شرکت

میزان سهام شناور فولاد برابر 46 درصد از کل شرکت می باشد که با توجه به میزان سرمایه شرکت این مقدار قابل توجه می باشد. به عبارتی دیگر از 209 میلیارد سهم، 98 میلیارد سهم توسط سهامدار خرد در بازار سهام مورد داد و ستد قرار می گیرد.

مقایسه مقادیر تولید طی دوره شش ماهه اول سال1399 با مجموع تولیدات کشور

شرکت فولاد در زمینه تولید شمش فولادی در بین محصولات خود بیشترین سهم بازار را دارد.

ظرفیت اسمی محصولات تولیدی فولاد مبارکه

بیشترین ظرفیت اسمی محصولات فولاد مربوط به آهن اسفنجی می باشد. شرکت در شش ماهه سال جاری 50 درصد ظرفیت اسمی خود را تولید کرده است . با ادامه روند تولید شرکت به اندازه شش ماهه سال جاری، شرکت توانایی تولید به اندازه تمام ظرفیت اسمی خود را دارد که رقم خوبی است. لازم بالذکر است شرکت های تولیدی معمولا 85 درصد ظرفیت اسمی خود را تولید می کنند.

سبد سرمایه گذاری شرکت فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه با توجه به تکمیل زنجیره تامین خود، جهت افزایش سهم بازار و تامین مواد اولیه آسان اقدام به سرمایه گذاری در شرکت های تامین کننده مواد اولیه و فعال در حوزه تولیدی خود نموده است.

ترکیب فروش محصولات فولاد

محصولات گرم بیشترین سهم از از فروش محصولات فولاد را به خود اختصاص داده است.

نرخ فروش محصولات گرم شرکت فولاد مبارکه

جدول فوق نشان دهنده روند روبه رشد محصولات گرم می باشد. با افزایش نرخ های جهانی شمش انتظار افزایش این نرخ دور از انتظار نیست.

گزارش ماهانه فولاد

میزان فروش شرکت در سال 99 عملکرد بهتری را نسبت به سال 98 تجربه کرده است که ناشی از افزایش نرخ دلار و افزایش قیمت های جهانی می باشد.

نرخ فروش ماهانه فولاد

مقدار فروش ماهانه شرکت نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نیافته است ولی از نظر مبلغ فروش شاهد افزایش میزان فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

عملکرد فصلی فولاد

درآمدهای عملیاتی شرکت با توجه به افزایش نرخ فروش و بهبود تولیدات شرکت نسبت به سال های گذشته روند رو به رشدی را در پیش داشته است که سبب سود 48 تومانی شرکت در شش ماهه سال 1399 شده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش 25 درصدی یافته است.

نکات کلیدی در صورت های مالی در دوره شش ماه1398

شرکت در راستای دستیابی به توازن در زنجیره ارزش سرمایه گذاری های گروه فولاد مبارکه، پروژه احداث نورد گرم 2 شرکت را در دست اجرا دارد. هدف اصلی از اجرای این طرح تبدیل نمودن تختال تولیدی در طرح توسعه زیر سقف ناحیه فولاد سازی و ریخته گری به ورق فولادی و همچنین تولید محصولات ویژه و کیفی می باشد که تاکنون در کشور قابلیت تولید نداشته اند. در حال حاضر پروژه در مراحل نهایی انعقاد قرارداد می باشد. پیش بینی می شود که با شروع مراحل اجرایی، این پروژه ظرف مدت سه سال به بهره برداری برسد.

نرخ خرید سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی بر اساس ابلاغیه وزارت صنعت و معدن و تجارت به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره های سه ماهه اعلام می گردد محاسبه می شود. سقف قیمت کنسانتره سنگ آهن بر مبنای 16 درصد شمش فولاد خوزستان، سقف نرخ گندله بر مبنای 23.5 درصد شمش فولاد خوزستان و آهن اسفنجی بر مبنای 50 درصد شمش فولاد خوزستان تعیین می گردد.

طبق شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد قیمت پایه اسلب، ورق گرم و ورق سرد از 95 درصد فوب خلیج فارس به 80 درصد قیمت منطقه با تسعیر نرخ نیما خبر داد.

هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان(فولاد) از افزایش سرمایه 45 درصدی از محل سود انباشته، سایر اندوخته ها به منظور تامین مخارج بابت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های فرعی و تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه در دست اجرا خبر داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
27 فروردین 1400