نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 25 خرداد 1400

نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 25 خرداد 1400

در حوزه صنعت پالایش نفت جمعا ده شرکت فعالیت می نمایند که از این تعداد شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) یکی از شش شرکت پالایشی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران می باشد. شرکت پالایش نفت اصفهان در قیاس با نه شرکت دیگر در سال 98 از نظر دریافت خوراک در جایگاه سوم قرار دارد و از منظر تولید محصول نفت وگاز مقام نخست،گاز مایع مقام دوم، بنزین و نفت کوره مقام سوم و نفت سفید جایگاه چهارم قراردارد.

ترکیب سهامداران شرکت شپنا

نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 25 خرداد 1400

میزان سهام شناور شپنا برابر 42 درصد از کل شرکت می باشد که با توجه به میزان سرمایه شرکت این مقدار قابل توجه می باشد. به عبارتی دیگر از 76 میلیارد سهم، 32 میلیارد  سهم توسط سهامدار خرد در بازار سهام مورد داد و ستد قرار می گیرد.

می توانید گزارش بازار سهام و آپدیت تحلیل ها را هر روز در کانال سیگنال به آدرس تحلیل با سیگنال مشاهده کنید.

بررسی ساختار سرمایه شپنا

نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 25 خرداد 1400

در فصل پاییز 99 با افزایش دارایی های شرکت نسبت به بدهی های شرکت شاهد افزایش حقوق صاحبان سهام هستیم. لذا در فصل پاییز 99 بیشترین افزایش حقوق صاحبان سهام را شاهد هستیم.

میزان فروش محصولات شپنا

روند فروش محصولات شپنا در سال 98 و 99 روند ثابتی بوده است . در سال 1400، میزان فروش نسبت به سال های قبل اندکی بهبود یافته است.

عملکرد فصلی شپنا

درامد عملیاتی شرکت در نه ماهه 99 نسبت به فصول گذشته افزایش یافته است. با توجه به افزایش درامد عملیاتی ، بهای تمام شده شرکت افزایش یافته ولی رشد بیشتر درامد نسبت به بهای تمام شده سبب افزایش سود ناخالص شرکت شده است.

کرک اسپرد

یکی از تحلیل های مورد استفاده و مهم در صنعت پالایش نفت خام که می تواند در تعیین سوداوری این صنعت نقش بسزایی داشته باشد کرک اسپرد یا حاشیه سود ناخالص فروش می باشد. این نمودار در واقع حاشیه سود شرکت را در مقاطع زمانی مختلف نشان می دهد.

کرک اسپرد به معنای تفاوت قیمت یک بشکه محصول با یک بشکه نفت خام است. با عبارت دیگر در ماه هایی که اختلاف نفت خام با محصول افزایش بیشتر پیدا کند شاهد درامد بیشتر شرکت هستیم. در ماه های آبان و آذر  سال 99 کرک اسپرد ها افزایش یافته است.

ضرایب قیمتی شرکت شپنا

نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 25 خرداد 1400

از نظر قیمت به سود ( ( مقدار قیمت به سود شرکت از صنعت  و بورس بالاتر است. از نظر قیمت به فروش( (  مقدار قیمت به فروش شرکت پایین تر از بورس می باشد.

نکات مهم در صورت‌های مالی شپنا

 • هیئت مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) افزایش سرمایه 101 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی در 28 آذر ماه  تصویب کرد.
 • شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) افزایش سرمایه 49 درصدی از محل سود انباشته و اندوخته در 17 آذر ماه 1399 در مرجع ثبت شرکت ها ثبت کرد.
 • شرکت 23 درصد از سهام شرکت پتروشیمی اصفهان را به مبلغ 727 میلیارد تومان خریداری کرد.
 • شیوه قیمت گذاری: قیمت نفت صادراتی  از مبادی اولیه، قیمت معاملاتی یک بشکه نفت صادراتی از مبادی اولیه در هر مرحله است و قیمت نفت صادراتی عرضه شده در بورس متوسط قیمت صادراتی از مبادی اولیه در یک ماه شمسی است و همچنین برای نفت تحویلی به پالایشگاه های داخلی و مجتمع های پتروشیمی اعم از دولتی و خصوصی نود و پنج درصد متوسط بهای محموله های صادراتی نفت مشابه در هر ماه شمسی است.
 • به ازای هر یک درصد افزایش در نرخ تسعیر ارز سود ناخالص شرکت در حدود یک درصد افزایش خواهد یافت.
 • شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) از خرید 16.6 درصد از کل سهام شرکت نفت سپاهان به ارزش 3.4 هزار میلیارد تومان خبر داد.
 • شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) از خرید 10 درصد سهام شرکت پتروشیمی اصفهان به قیمت هر سهم 15 هزارتومان به ارزش 481 میلیارد تومان خبر داد. لذا درصد مالکیت شرکت از 23 درصد به 33 درصد افزایش یافت.
رادیو سیگنال در شنوتو و کست‌باکس با آخرین و مهمترین تحولات بازار سرمایه میزبان شماست.

نتیجه‌گیری

روند فروش و تولید محصولات شپنا در چند سال اخیر روند نسبتا ثابتی بوده است. لذا به منظور بررسی سوداوری اتی شرکت توجه به کرک اسپرد و  نرخ ارز همراه با تحولات سیاسی مثمر ثمر تر می باشد.

کرک به معنای پالایش، تجزیه و تصفیه می باشد و اسپرد به معنای تفاوت که از ترکیب این دو واژه در کنار هم لغت  کرک اسپرد به وجود می آید. با این تعاریف می توان گفت کرک اسپرد، اختلاف قیمتی است که بین ورودی و خروجی پالایشگاه ها وجود دارد. لذا افزایش کرک اسپرد تاثیر بسزای در درامد های شرکت دارد. با توجه به اینکه قیمت کنونی نفت برنت  73 دلار می باشد به نظرمی رسد حاشیه سود شرکت یا کرک اسپرد در 12 ماهه نسبت به 9 ماهه افزایش یافته است.

شپنا در راستای تکمیل زنجیره خود اقدام به خرید 41 درصد سهام پتروشیمی اصفهان و16 درصد شرکت نفت اصفهان نموده است این کار سبب افزایش درامدهای شرکت در بلند مدت می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار و مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمدرضا رحیم

  شپنا از مرداد ۹۹ تا به امروز دی۹۹ جز بدترین و پر ضررترین و ترسناکترین سهام بوده است سابقه سهم و قیمت پایانی گواه حرفم میباشد و تا الان نزدیک ۷۰۰ میلیون تومان فقط بمن َضرر زده است این پالایشگاه برای شما الماس و برای ما سهامدار خردشیشه برنده است .

 • این همه فعالیت و تولید
  شرکتی در بورس چند گاو شیرده داره،ارزش سهام آن سه برابر این سهام است

 • اسفندیار خسروی

  لطفاً اصطلاحات تخصصی را در پرانتز برای عوام معنی کنید.یا معادل را در پرانتز بنویسید.سپاسگذارم خسروی

  • کارشناس سیگنال

   سلام، ممنون از پیشنهادتون حتما در مقاله‌های بعدی لحاظ می‌شود

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 مرداد 1400