نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 2 دی 1399

نگاهی به وضعیت بنیادی پالایش نفت اصفهان(شپنا) | 2 دی 1399

در حوزه صنعت پالایش نفت جمعا ده شرکت فعالیت می نمایند که از این تعداد شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) یکی از شش شرکت پالایشی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادارتهران می باشد. شرکت پالایش نفت اصفهان در قیاس با نه شرکت دیگر در سال 98 از نظر دریافت خوراک در جایگاه سوم قرار دارد و از منظر تولید محصول نفت وگاز مقام نخست،گاز مایع مقام دوم، بنزین و نفت کوره مقام سوم و نفت سفید جایگاه چهارم قراردارد.

ترکیب سهامداران شرکت

میزان سهام شناور فولاد برابر 39 درصد از کل شرکت می باشد که با توجه به میزان سرمایه شرکت این مقدار قابل توجه می باشد. به عبارتی دیگر از 76 میلیارد سهم، 30 میلیارد  سهم توسط سهامدار خرد در بازار سهام مورد داد و ستد قرار می گیرد.

ترکیب فروش محصولات شپنا

نفت گاز، نفت کوره و وکیوم باتوم بیشترین سهم از میزان فروش شرکت را به خود اختصاص داده است.

عملکرد ماهانه شپنا

عملکرد فصلی شپنا

درامد عملیاتی شرکت در شش ماهه 99 در قیاس با دوره مشابه قبل 18 درصد کاهش یافته است که علی رغم افزایش  نرخ دلار(میانگین نرخ تسعیر دلار معادل 16 هزار تومان و دوره مشابه سال قبل 10237 تومان) به واسطه کاهش حاشیه سود فراورده ها در قیاس با نرخ نفت خام بوده است.

کاهش بهای تمام شده این دوره نسبت به دوره مشابه قبل به میزان 12.6 درصد به دلیل کاهش قیمت نفت خام بوده است.

کاهش سود ناخالص شرکت نسبت به سال 98 ناشی از کاهش قیمت نفت می باشد. سود عملیاتی شرکت به علت افزایش برگشت ذخیره و تعدیل نفت کوره صادراتی رشد خوبی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است .

کرک اسپرد

یکی از تحلیل های مورد استفاده و مهم در صنعت پالایش نفت خام که می تواند در تعیین سوداوری این صنعت نقش بسزایی داشته باشد کرک اسپرد یا حاشیه سود ناخالص فروش می باشد. این نمودار در واقع حاشیه سود شرکت را در مقاطع زمانی مختلف نشان می دهد.

نکات مهم در صورت های مالی شپنا

هیئت مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) افزایش سرمایه 101 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی ها به منظور اصلاح ساختار مالی تصویب کرد.

شرکت پالایش نفت اصفهان(شپنا) افزایش سرمایه 49 درصدی از محل سود انباشته و اندوخته در 17 آذر ماه 1399 در مرجع ثبت شرکت ها ثبت کرد.

شرکت 23 درصد از سهام شرکت پتروشیمی اصفهان را به مبلغ 727 میلیارد تومان خریداری کرد.

شیوه قیمت گذاری: قیمت نفت صادراتی  از مبادی اولیه، قیمت معاملاتی یک بشکه نفت صادراتی از مبادی اولیه در هر مرحله است و قیمت نفت صادراتی عرضه شده در بورس متوسط قیمت صادراتی از مبادی اولیه در یک ماه شمسی است و همچنین برای نفت تحویلی به پالایشگاه های داخلی و مجتمع های پتروشیمی اعم از دولتی و خصوصی نود و پنج درصد متوسط بهای محموله های صادراتی نفت مشابه در هر ماه شمسی است.

به ازای هر یک درصد افزایش در نرخ تسعیر ارز سود ناخالص شرکت در حدود یک درصد افزایش خواهد یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • محمدرضا رحیم

    شپنا از مرداد ۹۹ تا به امروز دی۹۹ جز بدترین و پر ضررترین و ترسناکترین سهام بوده است سابقه سهم و قیمت پایانی گواه حرفم میباشد و تا الان نزدیک ۷۰۰ میلیون تومان فقط بمن َضرر زده است این پالایشگاه برای شما الماس و برای ما سهامدار خردشیشه برنده است .

  • این همه فعالیت و تولید
    شرکتی در بورس چند گاو شیرده داره،ارزش سهام آن سه برابر این سهام است

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
29 فروردین 1400