تحلیل بنیادی شفن | دی ماه 1400

تحلیل بنیادی شفن | دی ماه 1400

مبنای بررسی این مقاله بر اساس تحلیل به روش کانسلیم است. پیرامون این روش اینجا بیشتر بخوانید. تا لحظه تنظیم این مقاله گزارشات سود و زیان فصلی 3ماهه سوم 1400منتشر نشده است لذا داده های سود زیان این گزارش مربوط به سه ماه دوم1400 می باشد.

درباره شرکت

شرکت پتروشیمی فن آوران در سال 1377 به‌صورت سهامی خاص تأسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید.

پس از گذشت 9سال از فعالیت این شرکت با تصمیم سهام‌داران در سال 1386 شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید و همان سال در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

فعالیت اصلی شرکت در زمینه تولید و فروش محصولات پتروشیمی است.

مواد اولیه مصرفی شرکت عبارت است از: گاز طبیعی، گاز کربن‌دی‌اکسید، متانول و منوکسید کربن  بیشترین میزان ماده مصرفی مربوط به گاز طبیعی است که از نظر مقداری نزدیک به 50% میزان مصرف را به خود اختصاص داده است.

مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه شرکت در منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر واقع گردیده است.

روند سودآوری شفن

روند سودآوری شفن

شرکت شفن در سه ماه دوم سال ۱۴۰۰ موفق به ثبت 57773464 میلیون ریال سود گردیده است که این میزان نسبت به دوره اول سال 1400، 17% کاهش و نسبت دوره دوم سال 1399، 159% افزایش داشته است.

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه‌ماهه دوم

مقایسه نرخ رشد بر اساس عملکرد سه‌ماهه دوم

شفن در گزارش 3 ماهه دوم 1400 شرکت کاهش 78% را نسبت به مدت مشابه سال قبل ساخته است که نشان‌دهنده وضعیت نامناسب از دیدگاه نرخ رشد است.

عملکرد 5 دوره آخر

بررسی عملکرد ۳ ماهه دوم ۱۴۰۰ و مقایسه آن با دوره‌های سه‌ماهه یک سال گذشته نشان می‌دهد در این دوره سود عملکردی ساخته شده از منظر نرخ رشد سالانه رتبه 4 سودسازی را به خود اختصاص داده است  و طبیعتا رتبه خوبی نیست.

روند فروش شرکت شفن

روند فروش شرکت شفن

شفن در سه ماه سوم سال ۱۴۰۰ فروش  28,450,665  میلیون‌ریالی را ثبت نماید که این میزان نشان‌دهنده 75% رشد نسبت به مدت مشابه سال 1399 است.

بررسی محصول استراتژیک شفن

بررسی محصول استراتژیک شفن

شرکت شفن به طور عمده در عرضه 6 گروه محصول فعالیت می‌نماید. باتوجه‌به نمودار بالا در حال حاضر متانول صادراتی بیشترین میزان فروش در بین محصولات تولید شده را به خود اختصاص داده و کالای استراتژیک محسوب می‌گردد.

نرخ فروش محصول استراتژیک شفن

نرخ فروش محصول استراتژیک شفن

میانگین نرخ فروش محصول استراتژیک شرکت در دوره سه‌ماهه سوم 1400 نسبت به دوره سه‌ماهه دوم 1400، درمجموع 26% رشد داشته است.

میزان فروش محصول استراتژیک در شفن

میزان فروش محصول استراتژیک در شفن

میانگین میزان فروش شرکت در سه‌ماهه سوم 1400 نسبت به دوره دوم 1400، 5% افزایش و نسبت به دوره سوم سال 1399، کمتر از نیم درصد کاهش داشته است.

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد شفن

عملکرد حقیقی و حقوقی در نماد شفن

مقایسه رفتار سهام‌داران و روند قیمت سهام شفن در یک سال گذشته نشان‌دهنده همبستگی ضعیف بین قیمت سهم و رفتار سهام‌دارهای حقیقی است. و نمی‌توان ارتباط مستقیمی بین این دو پیدا کرد.

تطبیق قیمت سهم شفن و شاخص کل بورس

 تطبیق قیمت سهم شفن و شاخص کل بورس

مقایسه شاخص و نمودار شفن نشان می‌دهد این سهم در بیشتر ماه‌ها رفتار مشابهی با شاخص کل داشته و همبستگی متوسطی بین این دو وجود دارد پس بهتر است در هنگام تحلیل سهم باید نیم‌نگاهی به وضعیت بازار و شاخص کل بورس داشته باشیم.

ریسک‌های بااهمیت که ممکن است وضعیت سودآوری شرکت را تحت‌تأثیر قرار دهند عبارت‌اند از:

  • رقبای جدید
  • مبادلات ارزی
  • محدودیت‌های بانکی
  • حمل‌ونقل بین‌الملل

ارزیابی باتوجه‌به پارامترهای بررسی شده در این مقاله شفن امتیازهای زیر را در ارزیابی کسب می‌نماید.

جمع بندی

آخرین اطلاعات شرکت شفن درباره موضوع فعالیت را در اینجا ببینید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *