نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری) | 3 آذر ماه 1399

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری) | 3 آذر ماه 1399

از مجموع تعداد 3707 دستگاه حفاری موجود در دنیا در بخش خشکی و دریا، تعداد 1460 دستگاه حفاری به صورت فعال در عرصه بالادستی صنعت نفت وگاز حضور دارند. کشور ایران با در اختیار داشتن 136 دستگاه حفاری، در حدود 4 درصد از سهم کل تعداد دستگاه های حفاری در دنیا را دارا می باشد که از این تعداد 120 دستگاه در بخش خشکی و 16 دستگاه در بخش دریا حضور دارد. شرکت حفاری با در اختیار داشتن  9دستگاه حفاری در خشکی و 3 دستگاه حفاری دریایی در حدود 9 درصد از بازار حفاری کشور را در اختیار دارد.

ترکیب سهامداران شرکت حفاری شمال

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

میزان سهام شناور شرکت برابر 44 درصد از کل شرکت می باشد. به عبارتی دیگر از 5.2 میلیارد سهم، 2.2 میلیارد سهم توسط سهادار خرد در بازار سهام مورد داد وستد قرار می گیرد.

بررسی صورت های مالی حفاری

از بررسی ترازنامه شرکت در سه سال اخیر می توان به این مسئله پی برد که بیشتر سهم دارایی های شرکت را دارایی ها جاری تشکیل می دهد. میزان دارایی های جاری در سال 99 به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است که ناشی از تسریع دارایی ها و بدهی های عملیاتی شرکت می باشد.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

هیئت مدیره شرکت حفاری افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته را به منظور استفاده بهینه از وجوه نقد و صرفه جویی در هزینه های مالی تصویب نمود و حسابرس آن را تایید کرده است.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

شرکت حفاری در قالب افشای اطلاعات با اهمیت الف از سود 730 میلیارد تومانی ناشی از تسریع دارایی ها و بدهی ها ارزی خبر داد.این مبلغ بر مبنای مانده مطلبات و بدهی های ارزی قبال تسعیر محاسبه شده است به عبارتی هم دارایی ها قدیم و هم جدید در این تاثیر گذار بوده است.

روند درامدهای شرکت در فصول سال های مختلف روند ثابتی را در سه سال گذشته داشته است.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

بهای تمام شده هزینه های شرکت روند ثابتی را در فصول مختلف سال گذشته داشته است.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید بدلیل تغییرات اندک درامد ها و هزینه ها شرکت و ماهیت درامدهای شرکت سود ثابت منظمی را در فصل های مختلف شاهد نیستم و این میزان سود ناخالص در فصل های مختلف تقریبا ثابت است.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

علی الرغم افزایش در فروش شرکت و افزایش در نسبت های سودآوری در سال 99  درصد کمی از فروش شرکت مربوط به وجه نقد ناشی از عملیات می باشد و سهم زیادی از ان به صورت مطالبات در حساب های دریافتنی باقی مانده است . فلذا دوره وصول مطالبات یکی از چالش های مهم  شرکت است.

سود ناخالص، بهای تمام شده و میزان فروش شرکت در شش ماهه 1399 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به شرح زیر است.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

به دلیل اینکه سهم زیادی از درامدهای شرکت صرف هزینه های شرکت می شود لذا سود ناخالص شرکت مقدار ناچیزی می باشد. 

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

سود خالص شرکت تشکیل شده است از سود ناخالص همراه با سایر درامدهای و هزینه ها، به دلیل تسریع دارایی های ارزی شرکت در سرفصل سایر درامدها شاهد افزایش سود خالص شرکت در سال 99 هستیم.

به منظور بررسی دقیق تر علل کاهش سود ناخالص شرکت، میزان درامد و حاشیه سود دستگاه ها را بررسی می نماییم.

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

بررسی درامدهای شرکت به تفکیک دکل ها نشان دهنده این است که شرکت از دکل های حفاری درامد خوبی کسب کرده است ولی خدمات دیگری که شرکت قبول تعهد می نماید جز زیان برای شرکت چیزی به ارمغان نیاورده است. در بین دکل های شرکت بیشترین حاشیه سود  مربوط به دکل های حفاری دریایی با حاشیه سود 64 و43 درصد می باشد.

گزارش ماهانه

نگاهی به وضعیت بنیادی شرکت حفاری شمال (حفاری)

نکات مهم در صورت های مالی شرکت

  • به طور کلی قراردادهای درامدی شرکت حفاری شمال در سه حالت منعقد می گردد:

الف) قراردادهای مبتنی بر عملیات حفاری که بر اساس نرخ کارکرد روزانه محاسبه شده و صورت وضعیت ها به صورت ماهیانه ارسال می گردد.

ب) قرار دادها که بر اساس مبلغ ثابت بوده و همزمان با تکمیل حفره وچاه صورت وضعیت به کارفرما ارسال می گردد.

ج) تامین نیروی انسانی دستگاه های حفاری سایر شرکت ها

  • برنده شدن حفاری در پروژه طرح گلخاری در قالب یک بسته یکپارچه از طرح عملیات محور افزایش  نگهداشت تولید 27 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب. پروژه در دو بخش تحت‌الارض (64/34 درصد) و سطح‌الارض(35/66 درصد)تعريف شده است که بخش تحت‌الارض آن را که مجموعاً شامل حفاري 15 حلقه چاه (13 حلقه چاه جديد و 2 حلقه چاه تعميراتي)، خدمات مهندسي، تأمين كالا و سرويس‌هاي جانبي حفاري مي‌باشد و جهت انجام اين مهم تعداد 7 دستگاه دكل حفاري خشكي مورد نياز است.مبلغ كل قرارداد156.560.000 يورو خواهد بود كه اين شركت مجري انجام بخش تحت الارض قرارداد و شرکت پایندان مجری انجام بخش سطح الارض آن است.
  • یکی از مشکلات شرکت که بر درامد های شرکت تاثیر گذار است وصول مطالبات می باشد. با توجه به توافقات انجام شده با کارفرما شرکت نفت مناطق مرکزی ایران امکان دریافت معادل ریالی مطالبات ارزی این شرکت با نرخ سامانه سنا فراهم گردیده که این موضوع در شناسایی درآمدهای شرکت تا  شهریور ماه  99 تاثیری حدود 48 درصد افزایش را در پی خواهد داشت.

برنامه های آتی شرکت

  1. فروش ساختمان پایگاه شیراز
  2. فروش 20 درصد سهام شرکت نیروی مرکز صبا
  3. شرکت در مناقصات میادین نفت و گاز در کشورهای عمان، عراق و ترکمنستان
  4. ثبت شرکت در کشور عمان

نتیجه گیری

با  استقرار دکل های دریایی حفاری 1و2 در سال 99 ، درامدهای شرکت نسبت به سال گذشته روند بهتر و رو به افزایشی را تجربه کرد. سهم هزینه ها  نسبت به درامدهای شرکت مقداری قابل توجه است که این امر سبب کاهش سود ناخالص شرکت شرکت شده است. درامد های شرکت حفاری ارزی می باشد لذا افزایش قیمت ارز تاثیر مثبتی بر درامدهای شرکت دارد. با توجه به این که بعضی از درامدهای شرکت مبلغ ثابت و بعد از اتمام کار وصول می شود لذا این بخش از درامدهای در بخش سایر درامدها و پس از وصول گزارش می شود و درامد های منتشر در صورت مالی تنها درامدهای ناشی از نرخ کارکزد روزانه قرار دادهای مبتنی بر عملیات حفاری می باشد. لذا با وصول درامدهای پس از پایان کار و تسریع انها شاهد افزایش درامدهای شرکت از 52 تومان به ازای هر سهم به 220 تومان در شش ماهه سال 99 هستیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • برنامه‌ریزی شرکت حفاری برای افزایش سرمایه چیست

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
1 بهمن 1399