فراز و فرودهای بازار سرمایه

فراز و فرودهای بازار سرمایه

بازار سرمایه در یکسال اخیر با فراز و فرودهایی همراه بوده است در این پژوهش به بررسی بازارهای سرمایه و بدهی پرداخته و نکات ضعف و قوت آن را بیان می نماییم.

شاخص کل بورس و فرابورس در تیر ماه 1399 به حداکثر مقدار رسید. بعد از آن شاخص با افت همراه شد. افت شاخص کل از  شاخص فرابورس بیشتر می باشد که این افت به نظر می رسد ناشی از قوانین حجم مبنا و نقدشوندگی کمتر بازار فرابورس نسبت به بورس است که سبب شده است که شاخص کل افت بیشتری را نسبت به شاخص فرابورس تجربه نمایند.

همانطور که شکل فوق نشان می دهد بازار بورس از اسفند ماه 1398 روند پر شتابی را شروع کرد ولی رشد ارزش بازار فرابورس به میزان بازار بورس نبوده است. در تیر ماه 1399 ارزش بازار بورس به بیشترین مقدار خود رسید و پس از آن بازار با افت همراه بود. علت رشد و افت ارزش بازار بورس نسبت به بازار فرابورس را می توان قوانین حجم مبنا و نقدشوندگی کمتر این بازار ذکر کرد.

گزارش بازار سهام و آپدیت تحلیل‌ها هر روز در کانال تلگرام تحلیل با سیگنال

سرعت رشد ارزش تجمعی معاملات و ارزش معاملات در 5 ماهه اول سال سرعت بیشتر نسبت به مابقی سال داشته است که این امر ناشی از رشد پایه پولی و افزایش انتظارات بوده که سبب شده مردم به منظور حفظ ارزش پول و کسب سود این بازار را به عنوان مامنی امن انتخاب نمایند.

بیشترین سهم از ارزش معاملات در سال 1399 را اوراق بدهی با سهم 60 درصدی به خود اختصاص داده است و بیشتر خریداران اوراق بدهی بانک ها می باشند.

میزان خرید حقیقی ها در فروردین  ماه 1400به کمترین مقدار خود رسید و در تیر ماه و آذر ماه به اوج خود رسید. می توان اینطور استنباط کرد که در زمان هایی که ارزش معاملات حقیقی به حداکثر مقدار خود رسیده پس از مدتی شاهد افت شاخص کل و ریزش بازار سرمایه هستیم.

با توجه به گسترش معاملات برخط ولی همچنان نیمی از معاملات بازار را معاملات غیر برخط تشکیل می دهد.

با رشد بازار سرمایه از فرودین ماه مجموع ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی افزایش یافت ولی از بعد تیر ماه با افت بازار سرمایه، مجموع ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی کاهش یافت ولی سرمایه گذاری های مجدد سبب شد ارزش سبد سرمایه گذاری خارجی از سقف قبلی هم پیشی بگیرد.

75 درصد ارزش بازار مربوط به بازار بورس می باشد و تنها 25 درصد از کل بازار مربوط به فرابورس می باشد.

بیشترین تعداد عرضه های اولیه در مرداد ماه اتفاق افتاده است که 8 عرضه اولیه بوده است. در ماه هایی که بازار با افزایش تقاضا همراه بوده است تعداد عرضه ها اولیه ناچیز بوده است.

بر اساس ناحیه یا محلی که شاخص بازار در آن اندازه‌گیری می‌شود، می‌توان شاخص‌ها را به معیارهای محلی (Local) یا ملی (National) و جهانی (Global) طبقه‌بندی کرد. این امر از این جهت مناسب است که اگر بخواهیم دو یا چند بازار مالی را در بین دو یا چند کشور مقایسه و مشخص کنیم که کدام کشور‌، محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی است، از شاخص‌های جهانی کمک می‌گیریم. ولی اگر واحد ارزی یا پولی کشورها مهم نباشد، بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری توسط شاخص‌های مالی محلی صورت می‌گیرد.

شاخص MSCI ، خالص نرخ بازده سالانه (Gross Annul Return) یا GAR به صورت وزنی بر اساس ارزش سهام شرکت‌ها معرفی شده است و ملاک ارزیابی بازار جهانی محسوب می‌شود. تغییرات شاخص MSCI مبنایی برای نمایش رشد اقتصاد جهانی نیز محسوب می‌شود.

نمودار فوق نشان می دهد شاخص رشد اقتصاد جهانی تا تیر ماه رشد نسبی را داشته است ولی از اول سال 1400 رشد پر شتابی داشته است. این در حالی است که شاخص بورس ایران تا تیر ماه رشد فزاینده  تری نسبت به شاخص رشد جهانی داشته  و از تیر ماه با افت سنگین همراه بوده است. این روند متفاوت نشان می دهد که تاثیر گذارترین عامل جهت رشد بازار سرمایه انتظارات تورمی بوده است.

مهمترین علل توقف نمادها در سال 1399 مربوط به افشای با اهمیت اطلاعات الف و بعد از آن برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بوده است. مقررات زدایی و کاهش محدودیت ها یکی از بهترین راهکارها جهت توسعه و گسترش بازار سرمایه می باشد.

ارزش مانده اوراق بدهی به تفکیک ناشر نشان می دهد که سهم بسیار زیادی از اوراق بدهی منتشر شده مربوط به دولت می باشد. لذا سهم 60 درصدی این اوراق از کل بازار ناشی از اوراق دولتی منتشر شده که خریدار آن بانک می باشد. لذا در این یکسال شرکت ها از این بازار به منظور تامین مالی استقبال زیادی نکرده اند و بیشتر از سیستم بانکداری جهت تامین مالی استفاده کرده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار و مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با توجه به افت شاخص کل از تیر ماه 1399 به بعد ولی ارزش بازار صندوق های قابل معامله افت نکرد و تا فروردین 1400 روند رو به رشدی را طی نمود.

همانطور که نمودار فوق نشان می دهد بیشتر حجم معاملات صندوق های سرمایه گذاری مربوط به معاملات خرد می باشد و معاملات عمده و بلوکی سهم کمتر از معاملات را به خود اختصاص داده است.

با توجه به اینکه شاخص کل از اوایل سال 99 با رشد فزاینده همراه شد ولی تعداد صندوق های سرمایه گذاری در سهام و درامد ثابت 7 عدد افزایش یافته است . تعداد صندوق های اختصاصی بازارگردانی 16 عدد افزایش یافته است که این مقدار نسبت به میزان رشد بازار رقم ناچیزی می باشد.

نتیجه گیری

بازار سرمایه در ایران یک بازار نوپا است لذا خرید و فروش در آن نیازمند دانش و تخصص است. در کشور های توسعه یافته افراد بدون تخصص لازم از صندوق ها سرمایه گذاری به منظور سرمایه گذاری استفاده می کنند. در سال 99 با توجه به افزایش انتظارات تورمی و به منظور حفظ ارزش پول  اغلب مردم بازار سرمایه را به منظور سرمایه گذاری انتخاب نمودند و این رشد بازار تا تیر ماه ادامه یافت. بعد از تیر ماه شاهد افت شدید قیمت سهام شرکت ها در بازار بودیم. در صورتی که می شد با افزایش عرضه ها اولیه و  تشویق مردم به استفاده از صندوق های سرمایه گذاری از ضرر افراد جدید الورود جلوگیری نمود.

همچنین با توجه به رشد بازار سرمایه شرکت ها می توانستن از بازار بدهی و سرمایه به منظور تامین مالی و اجرای طرح های توسعه استفاده نمایند که این اتفاق در سال 99 صورت نگرفت. به عبارت دیگر رشد و توسعه و مقررات زدایی در بازار سرمایه می تواند هم به تامین مالی شرکت های تولیدی کمک نماید و هم از سفته بازی کالاهای مصرفی جلوگیری نماید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
9 مرداد 1400