تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)

تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)

نظام مالی موجباتی را فراهم می آورد تا وجوه از پس اندازکنندگان به تقاضاکنندگان منتقل شود. نظام های مالی مشتمل بر مؤسساتی است که در چارچوب بازار مالی با یکدیگر به داد و ستد مطالبات مالی می پردازند. در ایران بانک ها به عنوان یک مؤسسة اقتصادی از طریق عقود متفاوت اسلامی با مشتریان مشارکت کرده و سود کسب می‌کنند. بخش قابل ملاحظه ای از فرآیند تامین مالی در کشور را بانک ها انجام می دهند به همین دلیل از آن به عنوان نظام بانک محور یاد می شود.

در ایران بانکها به شش دسته تقسیم می شوند:

  • بانک های دولتی تجاری : ملی، سپه، پست بانک
  • بانک های دولتی تخصصی و توسعه ای : مسکن، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعة تعاون و توسعة صادرات
  • بانک های غیر دولتی قرض الحسنه : قرض الحسنه مهر ایران و قرض الحسنه رسالت
  • بانک های مشترک ایرانی و خارجی : بانک مشترک ایران –ونزوئلا
  • بانک های غیر دولتی تجاری : متشکل از 20 بانک شامل کارآفرین، اقتصاد نوین، پارسیان، سینا، تجارت، ملت، صادرات، سامان، پاسارگاد، قوامین، انصار، حکمت ایرانیان، دی، گردشگری، ایران زمین، شهر، رفاه، سرمایه، آینده و خاورمیانه
  • بانک های خارجی دارای شعبه در ایران

معرفی بانک خاورمیانه

بانک خاورمیانه (شرکت سهامی عام) به موجب مجوز شماره 184904/91 مورخ 1391/07/16 صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 1391/07/30 تحت شماره 430795 نزد اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران ثبت و در تاریخ 1391/08/11 مجوز فعالیت بانک از سوی بانک مرکزی ج.ا.ا صادر و به صورت یک بانک تجاری به انجام کلیه عملیات بانکی مجاز گردید.

موضوع فعالیت بانک خاورمیانه

فعالیت بانک شامل افتتاح انواع حسابهای قرض الحسنه جاری (با دسته چک)، پس انداز و سایر حسابهای مشابه ، قبول انواع سپرده های سرمایه گذاری مجاز مطابق با مقررات مربوط ، صدور گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام و خاص به صورت بی نام و یا با نام در چار چوب مقررات مربوط، ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی و همچنین صدور انواع کارت های الکترونیکی ، دریافت تسهیالت یا تحصیل وام و اعتبار از داخل و خارج کشور با رعایت ضوابط مقرر، اعطای انواع تسهیلات اعتباری در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و سایر موارد مطابق با اساسنامه بانک است.

سرمایه بانک و تغییر آن از زمان تاسیس

تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)

سرمایه و ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)

سهم بانک خاورمیانه از سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی تا پایان شهریور ماه 1398

بر اساس آخرین گزارش وضعیت کل مانده سپرده ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و موسسات اعتباری در پایان شهریور ماه سال 1398 منتشره توسط بانک مرکزی، مانده کل سپرده ها بالغ بر 494.23 هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به پایان سال قبل 821.2 هزار میلیارد ریال (6.13 درصد) افزایش نشان می دهد. سهم بانک خاورمیانه از این میزان سپرده در مقطع مشابه مبلغ 129 هزار میلیارد ریال است. همچنین مانده کل تسهیلات بالغ بر 825.16 هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به پایان سال قبل 734.1  هزار میلیارد ریال (5.11 درصد) افزایش داشته است. سهم بانک خاورمیانه از این میزان تسهیلات در پایان شهریور ماه مبلغ 105 هزار میلیارد ریال است.

تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیر دولتی

تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیر دولتی که نسبت به پایان سال گذشته شاهد رشد 8 درصدی بوده است، شامل مبلغ 563.57 میلیارد ریال تسهیالت ریالی و 751.44 میلیارد ریال تسهیالت ارزی می باشد که به ترتیب شاهد رشد 17 درصدی و کاهش 2 درصدی نسبت به پایان سال گذشته بوده اند. همچنین سهم 58 درصدی تسهیالت اعطایی از کل دارایی ها نشان می دهد که ضمن اهتمام بانک در صرف منابع در فعالیت های اصلی یعنی نقش واسطه گری، منابع به گونه ای مدیریت می شود که منافع سهامداران نیز به بهترین شکل رعایت گردد. نسبت تسهیالت غیر جاری به کل تسهیالت معادل 86.7 درصد برای نه ماهه سال مالی 1398 نشان از رعایت و حفظ کنترل های الزام در اعتبارسنجی مشتریان و عدم فدا نمودن دقت و کیفیت جهت دستیابی به رشد بیشتر توسط بانک خاورمیانه می باشد.

سپرده ها

مبلغ سپرده های بانک با رشد 24 درصدی نسبت به سال قبل بالغ بر 113.144 میلیارد ریال می باشد. با توجه به افزایش سرمایه صورت گرفته در سال 1398 و افزایش میزان سرمایه از مبلغ 000.7 به 000.10 میلیارد ریال نسبت سپرده ها به سرمایه بانک از 55.16 برابر در سال گذشته به 41.14 برابر در 9 ماهه سال 1398 رسیده است.

پیش بینی صورت های مالی بانک

تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی وضعیت بانک خاورمیانه (وخاور)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
25 فروردین 1400