درصورت احیای برجام چه بازاری بهترین بازار است؟

درصورت احیای برجام چه بازاری بهترین بازار است؟

در سه هفته گذشته شاخص کل بورس تهران در بازه 1،280،000 تا 1،290،000 درنوسان بود و به همین خاطر در شرایط کنونی نمی توان برآورد دقیقی نسبت به اوج یا نزول بیشتر بورس متصور شد این موضوع وجود ابهام و  بلاتکلیفی سرمایه گذاران را نشان می دهد.

علارقم رخ دادن جنگ اوکراین و بهم ریختگی بازارهای بین المللی بنظر می رسد بورس ایران بیشتر از همه به برجام و انجام توافق احتمالی چشم دوخته باشد.

در چهارشنبه 11اسفند1400 ارزش معاملات خرد به بالای کانال 3هزار میلیارد تومان و عدد 3174میلیارد تومان رسید اما همچنان شاهد خروج پول 156میلیارد تومانی از سوی سرمایه گذاران حقیقی بودیم و تا زمانیکه بازار مورد توجه سرمایه گذاران حقیقی قرار نگیرد رسیدن به رشدهای مشابه سال 1398و 1399 ناممکن بنظر می رسد.

در هفته آخر منتهی به 11اسفند گروههای صنعت خودروسازی ، فلزات اساسی ، واسطه گری مالی و انبوه سازی وسرمایه گذاری بیشترین ارزش معاملات رو به خود اختصاص داده بودند و نشان می دهد این گروهها بیشتر از سایر گروهها مستعد بروز تغییرات هستند.

برای بررسی رفتار بازارها در صورت احیای برجام اگر انتظار داشته باشیم سرمایه گذاران رفتاری مشابه دوره قبل برقراری برجام داشته باشند  باید سراغ سرمایه گذاری های با درآمد ثابت مثل سپرده و بهره بانکی برویم . در بازه سالهای 1392 تا 1396 یکی از بهترین بازدهی ها متعلق به بهره بانکی بوده است.

درصورت احیای برجام و عادی شدن روابط تجارت جهانی، شرکتهایی که نیاز بیشتری به تعاملات بین المللی دارند مثل شرکتهای خودروسازی جزو خوش اقبال های بازار خواهند بود از سویی دیگر کارخانجات بزرگ راحت تر می توانند نسبت به تهیه قطعات و نوسازی خطوط تولید خود اقدام نموده و طبیعتا بازدهی آنها افزایش خواهد داشت. از سویی دیگر شرکتهای صادرات محور نیز می توانند از فرصت بوجود آمده استفاده نمایند و وضعیت درآمدی خود روا بهبود بخشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *